Як перестати піддаватися слабкостям.

perestaty-piddavatysya-slabkostyamВи сидите за святковим столом зі своєю родиною. Ви вже з’їли салат, перше та друге блюда і ви абсолютно ситі. На стіл подають торт. Подальші події ви спостерігаєте неначе з боку: рука тягнеться за найбільшим шматком, рот наповнюється слиною і ви з’їдаєте свою порцію торта, незважаючи на ситість. Десь у глибині мозку крутиться думка: «Я вже об’ївся, куди стільки?», Але вона занадто мала і слабка, зате інша думка величезна, вона немов світиться неоновими вогнями прямо перед очима: “Ще! Ще!!!”

І лише через час, коли ви з’їли два шматки, облизали свою тарілку і відчули нестерпну важкість у животі, ви приходите в себе і починаєте лаяти свою слабкість. У кращому випадку, ви підраховуєте, скільки годин на біговій доріжці вам знадобиться для того, щоб компенсувати калорії від торта, але зазвичай справа зводиться до простого самобичевання.

Відповідь на питання «навіщо я з’їв те, що в мене і так не лізло?» насправді дуже проста. Ви зробили це тому, що ваш мозок запрограмований блискавично реагувати на речі, що приносять вам задоволення. І це не тільки солодощі. Алкоголь, тютюн, азартні ігри, покупки, романтика, секс та інші радощі життя здатні викликати це приємне хвилювання і геть відключити раціональні механізми в нашому мозку.

У нашому мозку є «центр задоволення» – область, що пов’язана з формуванням яскравих емоцій, сміху, радості і задоволення. Коли об’єкт бажання (згадайте торт) або потенційно приємна дія (наприклад, секс) знаходиться в межах досяжності наших п’яти почуттів, мозок стимулює виділення ряду гормонів, що потрапляють в прилегле ядро мозку, де розташований «центр задоволення». Саме ця різка зміна біохімії мозку, розпочата нашими почуттями і підкріплена пам’яттю і фантазією, і змушує нас відчувати емоційний порив і здійснювати нелогічні вчинки. Іншими словами, ми колись їли торт і пам’ятаємо пов’язані з ним радісні відчуття, і зараз, коли ми бачимо аналогічну можливість, мозок очікує, що йому буде так само добре. Ми хочемо цей торт, не дивлячись на ситість, і коли ми піддаємося цьому пориву, то надалі можемо жалкувати про те, що зробили.

Ці нейрохімічні реакції, насправді, представляють один з важливих еволюційних механізмів – «механізм підкріплення», який допомагав нам виживати сотні тисяч років. Він стимулював два базових процеса, необхідних для виживання – харчування і розмноження. Приміром, коли людина бачила на дереві яблуко, центр задоволення буквально змушував її зірвати його і з’їсти, тому що протягом найближчих днів іншої їжі могло і не передбачатися. Але в наші дні для жителів розвинених країн механізм заохочення часто працює вхолосту, просто тому, що їжі стало багато, а часу, необхідного для зміни такого роду реакцій на генетичному рівні, пройшло всього нічого – кілька століть замість потрібних десятків тисяч років.

Ми, самі того не усвідомлюючи, використовуємо механізм підкріплення як засіб від стресу і дискомфорту. Переїдання при поганому настрої, прокрастинація (відкладання на потім) – напевно ви з цим стикалися, а якщо ні, то могли спостерігати у знайомих. Більш серйозні проблеми виникають, коли цей механізм призводить до появи залежностей – харчової, нікотинової, алкогольної і так далі. Тут вже не йде мови про отримання задоволення, а про спроби втекти від проблем.

Будь-яка людина може піддатися спокусі, але у кожного з нас різні рівні самоконтролю. Більшість здорових і розсудливих людей завжди можуть зупинитися, «включити» голову і відмовитися від зайвого шматка торта, косяка “травки” або курортного роману, якщо на те є вагомі причини.

Ця здатність зупинитися і подумати про можливі ризики та наслідки перед тим, як приймати рішення, є ключовим показником емоційного та психічного здоров’я. Тим не менш, механізм підкріплення в напружених ситуаціях може давати збої навіть у здорової людини. Якщо когось звільнили з роботи, то не дивно, якщо він вдариться у всі тяжкі – піде в запій, знову почне палити, підсяде на солодке, на азартні ігри або будь-яким іншим чином намагатиметься заглушити біль. Будь-хто зрозуміє його бажання піти на час від реальності.

Але навіть хороші речі можуть збивати нас з пантелику. Підвищення на роботі, свята, народження дитини, будь-які радісні події можуть привести до ослаблення самоконтролю. Згадайте новорічні свята – обжерливість і запій вже давно увійшли в традицію. Шкода тільки, що радості трапляються в житті не так часто – в більшості випадків причиною зривів все ж є негативні емоції, такі як гнів, нудьга, депресія, емоційна спустошеність.
Так, принаймні, у своїй книзі «Sex Addiction 101: A Basic Guide to Healing from Sex, Porn, and Love Addiction» стверджує Роберт Вейс, віце-президент компанії «Clinical Development», письменник, дослідник і автор безлічі клінічних програм, присвячених боротьбі з залежностями.

«Це не означає, що кожен з нас – наркоман», – говорить Вейс. – «Якщо зловживання своїми слабкостями відбувається лише час від часу, то це не можна назвати ні чим іншим, окрім як природною реакцією на стрес. І, навпаки, люди, які багаторазово і нав’язливо використовують викликають звикання речовини або дії в якості самого простого способу боротьби з проблемами, мають всі шанси заробити собі залежність, з якої згодом їм доведеться довго і наполегливо боротися».

Як перебороти хвилинну слабкість?

Про те, як перебороти свою слабкість і «включити» голову, добре розповідає Келлі Макгонігал у своїй знаменитій книзі «Сила волі: як розвинути і зміцнити» (особисто я вважаю її кращою книгою 2013 року). Тут я хочу привести один простий, але дуже потужний спосіб, який я дізнався з цієї книги і регулярно практикую.

Це спеціальна дихальна техніка. Зіткнувшись з проявом слабкості, якщо це можливо, сповільніть свій подих до 4-6 вдихів за хвилину, роблячи дуже глибокі та тривалі вдихи і видихи. Спочатку це може виявитися складним і незвичним, але після невеликої практики ви навчитеся робити це правильно. Фішка надповільного дихання полягає в тому, що воно дозволяє активізувати префронтальну кору (відповідальну за високорівневе мислення) і пригнічує інстинкти. Це дозволяє вам повернути контроль над своїми діями і прийняти об’єктивне рішення.

Якщо ви контролюєте себе, то механізм звикання працює на вас: він допомагає вам справлятися зі стресом і робить ваше життя більш щасливим. Якщо ж ви занадто часто піддаєтеся своїм слабкостям, то задоволення з кожним разом буде все менше, а відмовитися від них буде все складніше, і рано чи пізно ви станете рабом своїх хімічних реакцій. І неважливо, наскільки нешкідливою буде здаватися ця залежність – чи любите ви багато поїсти, випити пива або пограти у відеоігри.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар