Як перестати ображатися?

yak-perestaty-obrazhatysyaВ основі будь-якої образи лежать невиправдані очікування по відношенню до інших людей. Ми, як маленькі діти, хочемо, щоб нас любили тільки за те, що ми є, виділяли нас серед інших, підкреслювали нашу значущість. І за цим всім стоїть саме невпевненість у власній значущості і здатності досягти бажаного своїми руками, не чекаючи допомоги з боку.

Ми покладаємо на інших надію, що вони зможуть поліпшити наше життя: зробити його веселіше, різноманітніше, позбавити від якихось турбот і т.д. І не перестаємо розчаровуватися в їх здатності зробити нас щасливими, продовжуючи кожен раз ображатися. Як перестати ображатися? – ось питання, відповідь на яке ви отримаєте, прочитавши статтю до кінця.

Перш ніж я поділюся з вами різними методами позбавлення від образ, хочу вас відразу попередити, що ці методи не зможуть в одну мить зробити ваше життя краще і змінити ставлення до вас оточуючих без всяких дій з вашого боку. Вам доведеться попрацювати з собою, щоб спочатку змінити себе і свої реакції на проблемні ситуації, а вже слідом за цим змінять свої дії і люди навкруги вас. Згодом навіть звичних приводів для образ буде ставати все менше, адже ви відмовитеся від них самі, і вони слухняно підуть з вашого життя!

Як перестати ображатися:

1. Для початку Вам необхідно прийняти для себе чітке рішення, що ніхто в цьому світі не змусить вас образитися. Перетворіть свою боротьбу з образами в свого роду гру, змагання: ВИ проти ОБРАЗИ. Хіба ви можете дати супернику бодай найменший шанс перемогти себе? Адже якщо він переможе, ви будете на кілька хвилин або годин вибиті з життя, переживаючи і смакуючи образу в усіх нюансах, самозабутньо віддаючись цьому процесу. У той час як ви могли б у цей час зайнятися чимось настільки цікавим і захоплюючим!

2. Тепер, коли ви морально готові вступити в боротьбу з цим монстром, який пожирає вас зсередини, непогано було б вивчити його звички: коли він прокидається, що любить їсти найбільше. Тобто, вам потрібно проаналізувати, що або хто найчастіше змушує вас ображатися, як він це робить, який механізм, як розвивається процес. Може, ви приходите додому, а ваша половина так зайнята, що не виходить вас зустрічати, і ви відчуваєте себе непотрібним і небажаним, ображаючись на неувагу з боку коханої людини? А може, ви через силу змушуєте себе попросити друга про послугу і ображаєтеся, коли він вам відмовляє, сердячись, що марно себе ламали?

Як правило, ситуації, в яких ми схильні відчувати образу, повторюються. Зовні вони можуть бути різними за сюжетом, але їх завжди об’єднує хід думок і послідовність подій. Наприклад: прохання-відмова-образа або бажання-фрустрація (невиконання) -образа. Можуть бути і більш багатоступінчасті схеми, але вони завжди повторюються у однієї і тої ж людини.

Аналізуючи запускаючий механізм своєї образи, можна записати навіть весь ланцюжок думок, які виникають в голові. Якщо ви будете робити це регулярно, то побачите певні закономірності і повторювані шматки. Їх аналіз дасть вам ключ до механізму образи. А прибравши ланку з цього ланцюга, ви зможете позбутися і від образи в цілому.

3. Тепер, коли ми знаємо свого «ворога» в обличчя, ми можемо його дізнатися при наближенні і заздалегідь підготуватися до атаки. Якщо ви зрозуміли, що потрапили в зону ризику, тобто ситуацію, яка змушує вас ображатися, постарайтеся від неї абстрагуватися, відсторонитися, спостерігаючи за нею як би з боку, не залучаючись до неї повністю. Спостерігайте за розвитком ходу подій так, якщо б вас це безпосередньо не стосувалося.

Вас назвали дурнем? Прекрасно! Цікаво, а що змусило людини так вчинити? Може, вона хизується своїм інтелектом, намагаючись піднятися в своїх і чужих очах, принижуючи інших людей? А може ця людина різка, критична і нестримана в судженнях? Тоді, як це стосується особисто вас? Це ваша проблема або проблема людини? Тоді навіщо вам з цього приводу переживати, а тим більше ображатися, якщо вас це безпосередньо не стосується.

У кожного з нас є вибір, як нам реагувати на будь-яку, навіть досить образливу спочатку ситуацію. І від нашого вибору буде залежати і те, як розвинеться це ситуація, і то, як, зрештою, пройде наше життя – в нескінченних образах на все і всіх або у відчутті радості, повноти і насиченості переживань.

4. Допомогти вам абстрагуватися може техніка перенесення в часі: подумки уявіть, що пройшло кілька років з цього моменту, і ви, перебуваючи в своєму майбутньому, згадуєте сьогоднішню ситуацію. Як ви її оцінюєте, перебуваючи там? Так вона для вас значуща? Може, варто не звертати на неї увагу? А краще, забути і відпустити, щоб вона не повторювалася більше ніколи!

5. Техніка зміни контексту. Подумайте, чому вас може навчити ця ситуація. Друг обіцяв вам допомогти вивчити нову комп’ютерну програму, але «продинамив»? Тепер ви змогли зробити це самі. А може ця ситуація спонукала вас знайти когось іншого, хто погодиться допомогти, і ви познайомилися з чудовою людиною? Будь-яка негативна ситуація має свій зворотний бік, який допомагає нам витягти з неї користь. А ось навчитися бачити цю користь і робити акцент саме на ній – ваше завдання.

6. Чарівна посмішка. Так Так Так! Замість того, щоб ображатися на свого кривдника, посміхніться йому. По-перше, ви його цим сильно спантеличите, що вже добре, оскільки це зіб’є його з второваної доріжки. По-друге, ви тим самим зміните емоційний фон взаємодії, змінивши мінус на плюс. По-третє, ви не дасте собі самому впасти в образу. Адже ображатися і радіти одночасно не можна! А раз ви посміхнулися, ви тим самим, закликали свою внутрішню радість на допомогу. І вона обов’язково до вас прийде і розвіє хмари, що згущаються.

Для того, щоб вам було легше це зробити, уявіть, що ваш кривдник стоїть перед вами в одязі п’ятирічної дитини, в смугастих гольфиках і з повітряними кульками в руках. Хіба цей кумедний дорослий малюк може говорити щось всерйоз? Звичайно ж, ні! Швидше за все, він сам трохи пізніше пошкодує про сказане.

7. А що, якщо …. якщо ви відчули, що образа все-таки бере над вами верх, не засмучуйтеся. Не все відразу! Скористайтеся нагодою, щоб краще вивчити її. Візьміть папір і ручку, і напишіть все, що ви думаєте з цього приводу, не стримуючи себе і не соромлячись у виразах. Дайте своїм думкам вільно текти, вихлюпуючись прямо на папір, без посередництва розуму з його критикою. Не намагайтеся відразу їх аналізувати, для цього ще буде час. Просто пишіть, поки не відчуєте, що вже досить.

Тепер, коли емоції трохи спали, ви можете заховати свої думки в якомусь затишному місці, поки вони не знадобляться вам для аналізу, а самі займіться чимось, що приносить вам задоволення. Нехай ваше тіло і психіка трохи відпочине від пережитого!

Втім, якщо хочете, після того, як ваше перо вичерпало себе, можете продовжити роботу, підключивши до неї свою більш раціональну частину. Подумайте, які позитивні для себе висновки ви можете зробити з цієї ситуації, що вона вам дала, чому навчила. Відчуйте вагомість і значимість цих уроків для себе. Можливо, що саме ця ситуація зробила вас ще сильніше. Так подякуйте їй за це! І відпустіть з миром …

8. Нарешті, вчіться відпускати свої образи. Адже образи, які накопичилися у нас всередині, притягують інші такі ж образи, щоб їм було не нудно одним. Причому, чим більше образ сидить всередині, тим більше сила їх тяжіння. Так що, потрібно навчитися від них позбавлятися.

У цьому нам допоможе папір і олівці або фарби. Візьміть аркуш паперу і покажіть на ньому свою образу, яка вас турбує останнім часом. Малюйте не думаючи, «як Бог на душу покладе». Можете створити кілька малюнків, якщо хочете. Після того як ви виплеснули на папір все, що вас турбувало, подумайте, що б ви хотіли зробити з цими малюнками. Ви хочете їх зберегти у себе, комусь подарувати або знищити? Зробіть так, як вам підкаже серце. Ну як, полегшало?

Хочу зауважити, що наведені в цій статті техніки підійдуть не всім. Та й не всі почнуть їх застосовувати, посилаючись на зайнятість або невіру. Але якщо хоч одній людині ця стаття допоможе позбутися від образ і стати щасливішою, я буду вважати, що кілька годин, присвячені її написанню, витрачені не даремно.

Оцініть статтю
Додати коментар