Як перестати нервувати і знайти спокій та душевну рівновагу.

Як перестати нервувати і знайти спокій та душевну рівновагу.Колись нам здавалося, що у нас не нерви, а канати, і нам все було дарма. Ми мало спали, тому що вночі краще працювалося, багато курили, рідко згадували про відпочинок, а напругу, що нагромадилася, знімали алкоголем.

З часом усе змінилося: пропав сон, погіршилася пам’ять, ми стали дратівливими і агресивними. «Нерви ні к чорту», — ми виправдовуємося.

Оточуючі теж немов змовилися: нам здається, що вони так і шукають привід нас подратувати. Крім дрібних неприємностей, час від часу ми переживаємо серйозні стреси, але як їм протистояти, ми не знаємо. І ось наші сталеві колись нерви стали схожі на оголені електричні проводи, ми вибухаємо, кричимо і влаштовуємо істерики з приводу і без приводу. На нас з острахом дивляться близькі і намагаються зайвий раз не турбувати, щоб не потрапити під роздачу. Але насамперед ми самі страждаємо. Адже, як стверджують лікарі, «всі хвороби від нервів».

«Не треба мені робити нерви, їх є кому псувати», — кажуть одесити.

Нейробіологи, які вивчають роботу мозку, відзначають, що завдяки досягненням в області медицини межі старості істотно відсунулися – люди стали жити довше. Проте зросла і кількість людей, з нейрологическими розладами, зокрема неврозами і депресіями.

Чи відновлюються нервові клітини?

Вперше про те, що нервові клітини не відновлюються, у 1928 р. заявив авторитетний іспанський учений Сантьяго Рамон-і-Кахалем. І думка, що нейрони утворюються виключно в ембріональному періоді розвитку людини, а після народження тільки витрачаються, існувала до 60-х років минулого століття. Фраза «Нервові клітини не відновлюються» ще зовсім недавно була дуже популярною. Багато людей за звичкою продовжують стверджувати це і зараз.

Переконання, що нейрони руйнуються, і страх, що їх запас може вичерпатися, співслужили і добру службу: люди намагалися зайвий раз не нервувати, адже нікому не хотілося в недалекому майбутньому стати неврастеніком.

І ось в 1962 р. шляхом дослідів було доведено, що нейрогенез – утворення нових нервових клітин успішно відбувається в мозку дорослих тварин. А в 1998 р. вчені встановили, що нервові клітини в людському мозку також володіють здатністю до відновлення.

Ще одна хороша новина: сучасний німецький невролог Р. Хютер стверджує, що відновлення нейронів відбувається в будь-якому віці, як у молодому, так і в старечому. Швидкість появи нових нервових клітин може досягати 700 нейронів в день. Тільки в 70-річної людини це відбувається в 4 рази повільніше, ніж у 20-річної.

У числі головних ворогів, що руйнують нервові клітини, стрес. Стреси не тільки руйнують наявні клітини – вони пригнічують здатність до регенерації. Такий же негативний вплив на нейрони дають деякі хімічні речовини та високі дози радіації.

Канадські колеги Р. Хютера обстежили черниць-довгожительниць на магнітно-резонансному томографі і встановили, що їхній мозок працює чудово, а які-небудь прояви старечого слабоумства у них відсутні. Вчені прийшли до висновку, що утворенню нових нервових клітин і поліпшенню провідності нервових імпульсів сприяли спосіб життя і позитивне мислення черниць: їхня активна позиція та прагнення змінити світ на краще.

Сам же Р. Хютер зробив висновок, що благотворно впливають на нейрогенез:

 • доброзичливе ставлення до людей,
 • розуміння сенсу життя — хоча би своєго власного,
 • уміння організувати своє життя,
 • здатність порівнювати мрії з реальністю,
 • смак до життя,
 • постійне бажання вчитися і пізнавати нове.

І, на його думку, ніщо так не стимулює утворення нейронів, як знайдене рішення проблеми.

Як зміцнити нерви?

1. Висипатися

Для нервової системи необхідний міцний повноцінний сон. Сказати легко, але що робити, якщо він не солодкий і безтурботний, як в дитинстві, а важкий і переривчастий? І головне, засипання стає проблемою. Це не дають зробити неспокійні думки, як скалка, що засіли в голові. Тіло не розслаблене, а напружене, як струна. І тільки під ранок нарешті вдається заснути, але вже пора вставати. І так кожен день.

Щоб заснути, деякі люди починають приймати мелатонін – гормон сну. Але він їм чи не допомагає взагалі, або допомагає слабо. Справа в тому, що людський організм його виробляє достатньо. Мелатонін починає вироблятися в сутінки, досягає максимуму з 12 ночі до 4-ї ранку, і з світанком його рівень в крові падає. Дефіцит мелатоніну можуть відчувати жителі північних регіонів під час білих ночей, люди-«сови», що працюють ночами, або ті, хто спить при світлі або з включеним телевізором. Для них додатковий прийом мелатоніну – можливість позбавитися від безсоння. Мелатонін нешкідливий і не викликає звикання.

У багатьох людей проблема зі сном виникає не через брак мелатоніну, а через перезбудження нервової системи. Психологічні стреси, надмірні фізичні навантаження, велика кількість випитих напоїв, що містять кофеїн, перегляд новин перед сном, сидіння до півночі в інтернеті перевантажують нервову систему, яка в підсумку «розбовтується».

Фахівці кажуть, що різке збільшення або, навпаки, збільшення калорій також негативно впливає на психічну саморегуляцію.

Можна спробувати розслабитися за допомогою аутотренінгу. Його суть полягає в тому, що ми вимовляємо певні фрази, які повинні заспокоїти тривожні думки, розслабити м’язи, зняти нервове напруження. Фрази наступні (або подібні):

 • Мені зручно і добре, я відчуваю себе легко, моє тіло розслаблене.
 • Моя права рука поступово наповнюється теплом.
 • Тепер наповнюється теплом моя ліва рука.
 • Обидві руки важчають.
 • Наповнюється теплом моя права нога.
 • Тепер наповнюється теплом моя ліва нога.
 • Мої ноги важчають.
 • По моєму тілу розливається приємне тепло, тіло важчає.
 • Мені добре і спокійно.

Якщо не допомагає ні своєчасно вимикання моніторів, ні режим дня, ні аутотренінг (багатьом таки складно сконцентруватися і переконати себе), можна звернутися до ще двох способів засипання.

Перший – це заспокійливі трави: валеріана і пустирник, які приймають безпосередньо перед сном. (Існує думка, що пустирник не варто приймати чоловікам, оскільки він знижує потенцію.)

Другий – це препарати магнію. Наприклад, Магне В6. Магній розслабляє м’язові волокна, знижує збудливість центральної нервової системи, це мінерал-антистрес. Вітамін В6, що міститься в препараті, необхідний для нормального функціонування нервової системи і профілактики безсоння. Важливо не забути взяти Магне В6 перед сном. А ще краще – за півгодини до прийому препарату магнію випити заспокійливий трав’яний збір.

Полегшує засипання і гліцин – амінокислота, що практично не має протипоказань. Гліцин зменшує психоемоційне напруження, нормалізує сон, покращує настрій і підвищує розумову працездатність.

2. Давати поживу для розуму

Нервова система має потребу у вітамінах і мінералах, але ми не отримуємо їх у достатній кількості з їжі. По-перше, тому, що харчування більшості людей важко назвати збалансованим. По-друге, із-за проблем з шлунково-кишковим трактом, які є у більшості дорослих людей, вітаміни і мінерали не засвоюються з їжі потрібній кількості. Тому щоб організм, в тому числі і нервова система, функціонував нормально, варто приймати їх додатково. Аптечні вітамінні препарати містять профілактичні дози.

Які продукти сприяють посиленню нейрогенеза?

Какао. У ньому міститься теобромін, що активізує розумові процеси. Завдяки йому поліпшується пам’ять, збільшується швидкість обробки інформації.

Шпинат і ягоди, зокрема вишня, чорна смородина, темний виноград. Людський мозок пронизаний капілярами, з часом вони зношуються, кровопостачання мозку порушується і в ньому відбуваються незворотні зміни. Робота нервової системи теж порушується. Ягоди і шпинат містять флавоноїди, підвищують еластичність кровоносних судин і зменшують ламкість капілярів, таким чином попереджуючи їх склеротичну поразку.

Куркума. Куркумін, що міститься в цій спеції, попереджає руйнування дофаміну – гормону задоволення, брак якого призводить до депресії та тривожних розладів.

Зелений чай. Містячийся в ньому катехін нейтралізує токсини, які надають руйнівну дію на нервові клітини.

Риб’ячий жир. Уповільнює руйнування нервових клітин і покращує роботу мозку.

Червоне м’ясо і м’ясо птиці. Карнозин, який міститься в нежирному м’ясі, діє як антиоксидант: він знижує негативний вплив вільних радикалів, укріплює клітинні мембрани, підвищує розумову працездатність, покращує пам’ять. Карнозин використовують при лікуванні хвороби Альцгеймера.

Гінкго. Екстракт з плодів і листя цього дерева використовується для лікування порушення мозкового кровообігу, він має судинорозширювальну дію і поліпшує постачання головного мозку киснем.

Наш мозок, а значить, і нервові клітини, любить продукти, що містять фосфор, магній, калій, кальцій, залізо, йод. Тому в нашому раціоні повинні бути риба, яйця, банани, полуниця, помідори, горіхи, молочні продукти і зелень.

3. Тікати від неврозу

Виявляється, що позитивний вплив на утворення нових нервових клітин надають біг і фізичні навантаження в цілому. Згідно з численними дослідженнями, вони – найсильніший і безвідмовний спосіб прискорити нейрогенез та поліпшити розумові здібності.

Американські вчені, які вивчають це питання, дійшли висновку, що біг стимулює не тільки нейрогенез, але і ангіогенез – процес утворення нових кровоносних судин в мозковій тканині, завдяки чому зберігається обсяг мозкової тканини, що у людей, ведучих малорухливий спосіб життя, з віком зменшується.

Таким чином, біг – це прекрасний спосіб для поліпшення роботи мозку. Вчені вважають, що при лікуванні неврозів і депресій фізичні вправи на свіжому повітрі, у тому числі і біг підтюпцем, ефективні не менш антидепресантів.

4. Приймати заспокійливі трав’яні і сольові ванни

Їх рекомендують приймати два – три рази в тиждень протягом 15-25 хвилин за годину до їжі або через 2 години після неї. Для заспокійливої ванни беруть 300 г солі, розчиняють її в гарячій воді, а потім виливають у ванну з теплою водою. Сюди ж можна додати відвар із заспокійливих трав. Збори з них продаються в аптеці. Якщо немає бажання возитися з відварами, у ванну додаємо кілька крапель ароматичних масел, які заспокоюють нервову систему. Це масло грейпфрута, жасмину, гвоздики, бергамоту, сандалового дерева, пачулі.

(Перш ніж робити сольову ванну, варто поцікавитися відсутністю у себе протипоказань.)

5. Ставитися до життя по-філософськи

Наша нервова система – не бездонний колодязь, з якого ми можемо без кінця черпати енергію, не даючи собі можливості її заповнити та відновитися. При бездумномуе ставленні до неї вона виснажується і настає синдром емоційного вигоряння. Австрійський психотерапевт Альфрид Пангле назвав емоційне вигоряння «попелом після феєрверку». Його результат – дратівливість, розлад сну, підвищена тривожність, невроз, депресія.

Профілактика синдрому емоційного вигорання полягає в розвантаженні нервової системи: ставимо реалістичні цілі, не пред’являємо до себе завищених вимог, не беремо на себе всю відповідальність, а намагаємося розділити повноваження з іншими. Не забуваємо відпочивати фізично: відключаємо телефон, виїжджаємо на природу і хоча б на вихідні забуваємо про аврали і цейтноти.

Страждають неврозами і люди, чия увага зосереджена виключно на негативі. Вони, як губка, вбирають у себе погані новини, і життя їм здається низкою неприємностей і небезпек. Вони живуть у постійному очікуванні нещастя. Не дивно, що у них розхитані нерви.

Потрібно зрозуміти: велика частина передбачуваних лих не станеться. Ми по сто разів «вмираємо від неприємностей, яких, можливо, ніколи не станеться. А якщо якісь з них і відбудуться, то переживемо їх тільки один раз. Багаторазово страждаючи, ми займаємося мазохізмом. Тому будемо вирішувати проблеми по мірі їх надходження.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар