Як перестати бути занудою.

yak-perestaty-buty-zanudoyu«Ну ти й зануда!» — говоримо ми обридлому приятелеві. За що ж ми нагороджуємо його таким епітетом? За занудство (від слова «нудний»), тобто набридливість, ниття, нудьгу, яку ми відчуваємо в його товаристві.

Занудою може бути людина будь-якої статі і віку. Молодого зануду, який занадто захопився навчанням і забув про земні радості, ще називають ботаніком або ботаном, що, звичайно ж, не має ніякого відношення до природничих наук. Нерідко занудство «прокидається» з віком: у минулому весела й життєрадісна людина поступово перетворюється в незадоволеного буркотуна, який постійно бурчить, бурчить і повчає.

Зануди — це не тільки нудні люди. Вони можуть дістати оточуючих безапеляційністю і повсякчасною впевненістю у своїй правоті, нескінченними зауваженнями і виправленнями, вираженими незадоволеним тоном, безперервним бурчанням, тотальним контролем за чужими діями і звичкою сваритися.

Спілкування з занудами малоприємно і здатне довести до стресу, особливо якщо від зануди нікуди подітися. Спільний відпочинок з людиною, яка виявиться занудою, може перетворитися в пекло. «Я краще знаю, навіщо», «Мені видніше», «Не ходи туди!», «Не роби цього!», «Навіщо ти це взяв?», «Дивись сюди. Та не туди, а сюди!» — зануди обожнюють повчати, дорікати і командувати. Втекти від зануди нелегко: він говорить без зупинки і не збирається швидко відпускати свою жертву.

Що ще об’єднує зануд? Надмірна прихильність до власності, будь то квартира, родич, друг чи собачка. Вони дорожать своїм укладом життя, звичками і переконаннями і не збираються їх змінювати.

Зануди сповнені усвідомленням власної важливості і значущості, тому в розмові перехоплюють ініціативу і вантажать співрозмовника подробицями своїх хвороб, настроїв і проблем. До інших вони відносяться надмірно критично і осудливо.

У зануд бідна фантазія, а почуття гумору залишає бажати кращого. Вони рідко реагують на жарти і анекдоти сміхом. У відповідь від них можна почути щось на кшталт: «Не смішно, це старий жарт, я його вже сто раз чув» або «Все було не так…».

Чужу точку зору вони завжди піддають сумніву і висловлюють свою, яка сумніву не підлягає, тому що їх джерела — найбільш достовірні. Тому розмова з занудами нерідко перетворюється в суперечку, яка для них — зайва можливість показати свою компетентність, обізнаність і зверхність.

Про зануд можна сказати, що вони втратили радість життя. Заповнити втрачене в якійсь мірі їм допомагає самоствердження за рахунок успішних дітей або престижної власності.

Самі зануди ні за що не погодяться, що вони зануди. Їх несе на власній хвилі і вони не помічають, що співрозмовнику нудно і він вичікує паузу, щоб ввічливо попрощатися.

Занудами не народжуються, і небезпека перетворитися на зануду підстерігає кожного. Стати їм можна непомітно для самого себе.

Як уникнути цієї напасті?

1. Поспостерігати за собою

Поставимося усвідомлено до своїх думок, слів, вчинків, оцінимо себе з боку, подивимося на себе очима свого співрозмовника: може бути, ми вже підхопили вірус занудства і він почав робити свою чорну справу? Немає у нас перерахованих вище симптомів захворювання?

Усвідомлене ставлення до своїх дій — це і профілактика занудства, і перший крок на шляху до лікування, якщо хвороба вже почала розвиватися.

2. Гумор і самоіронія — вороги занудства

Зануди підозрілі і образливі. У кожному жарті у своїй присутності вони бачать бажання принизити їх, а не розсмішити. Того і дивися, в них прокинеться бажання помститися жартівникові.

Почуття гумору і самоіронія властиві насамперед інтелектуально розвиненим людям. Щоб не стати занудою, забудемо про перегляд псевдонаукових телепередач, посиденьки з сусідами і обговоренням хвороб, дітей, цін і рахунків.

Займемося саморозвитком: подивимося життєстверджуючу комедію — іноземною мовою з субтитрами або без, пограємо в шахи, нарди, інші настільні ігри, що змушують думати — їх в магазинах безліч. І ми самі здивуємося, як розмови «ні про що» перестануть нас залучати.

Можливо, нам не судилося стати жартівником, адже ним, схоже, потрібно народитися. Але, якщо ми дуже серйозно сприймаємо чужі жарти, переглянемо своє ставлення до них і спробуємо зрозуміти, над чим сміються інші, щоб потім сміятись разом з ними.

Ми зможемо сказати про себе, що стали справжнім поціновувачем гумору, коли почнемо розуміти специфічний англійський гумор, який представляє собою інтелектуальну модель розмови, а не змушує співрозмовників «іржати» у відповідь. Роль гумору — змусити людей частіше посміхатися і простіше дивитися на світ.

Американський журналіст Дж. Уілл якось жартівливо зауважив: «За дотепність треба присудити Нобелівську премію, адже якщо притисне, то без фізиків, хіміків та економістів ми як-небудь обійдемося … а от без дотепності — пропадемо».

3. Не напружувати інших своїми проблемами

Одній знайомій з песимістичним складом характеру і постійними проблемами в особистому житті, на роботі, зі здоров’ям, ремонтом і т. д. лікар-психіатр порадив «промовляти» їх з друзями. Говорити, говорити і говорити — і в підсумку їй стане легше, пообіцяв він.

Подумав чи лікар, як витримає психіка її співрозмовників такого напору негативу? Адже її проблеми не вирішувалися, вони просто змінювали одна іншу. Жінка виявилася звичайною занудою. Бесіди з нею являли собою її монолог, який затягувався на невизначений час. У результаті її стали уникати навіть раніш співчуваючі знайомі .

Не водиться за нами звичка вимовлятися і звільнятися від негативу, перекладаючи вирішення своїх проблем на інших?

4. Пам’ятати про емпатію

Емпатія — вміння відчути в настрій співрозмовника. Зануди не володіють нею. За своїм бажанням виговоритися вони не помічають, чи готові їх слухати. Зазвичай їм взагалі все одно, хто перед ними. Головне, щоб ця людина слухала їх як можна довше, не перебивала та іноді кивала головою.

Чи не помічали ми за собою таку особливість? Придивимося до реакції співрозмовника на наші слова. Може бути, вони його не чіпають, якої б теми ми не торкнулися? В такому випадку не варто нав’язуватися. Залишимо людину в спокої. Можливо, ми не представляємо для неї інтересу.

5. Не хвалитися

Багатьом занудам притаманна і така риса характеру, як хвастощі. У розмові на будь-яку тему вони обов’язково знайдуть спосіб зауважити, що у їх дружини або чоловіка вища посада, у доньки дорожче шуба, у сина більше квартира, а вони самі нещодавно купили найкращий холодильник, який тільки є (або щось в цьому роді). Хвастощі виправдовується благими намірами: «Ми ж друзі (хороші знайомі). Ви повинні порадіти за нас!».

Якщо таке хизування і занудство властиві нам, постараємося привчити себе до думки, що людей цікавлять насамперед вони самі, а наші хвастощі вони не переривають з ввічливості. Крім того, досконалості немає меж і у когось завжди буде щось ще краще і більше.

6. Іноді не завадить проявити легковажність

Неможливо завжди бути розсудливим. «Я зрозумів, у чому ваша біда, — говорив герой Олега Янковського у фільмі «Той самий Мюнхгаузен». — Розумне обличчя — це ще не ознака розуму, панове. Всі дурниці на землі робляться саме з цим виразом обличчя. Посміхайтеся, панове, посміхайтеся!».

Герой оповідання О. Генрі «Яблуко» — молодий чоловік, якому Дух подарував рум’яне солодке яблуко Життя. Але хлопець відкинув його: «Я не хочу його. Я хочу успіху, знань і слави». «Йдемо», — сказав Дух і повів його по крутих стежках в гори. Поки вони дерлися вгору, юнак посивів і зігнувся, його голос став деренчавим, а руки ослабли.

І ось нарешті вони досягли вершини. Дух мовчав з мудрою посмішкою. Юнак, який став за цей час старим, звернувся до нього: «Дай мені яблуко Успіху, я видерся на вершину, де воно зростає і воно моє. Але швидше, якась дивна пелена застилає мої очі». Дух простягнув йому як і раніше прекрасне на вигляд яблуко, але коли Старий відкусив від нього, яблуко перетворилося на пил. «Колись це було яблуко Життя, а тепер це яблуко Успіху», — сказав йому Дух.

Так у гонитві за успіхом легко не помітити, як життя підійде до кінця.

Оцініть статтю
Додати коментар