Як перемогти втому і відчувати себе чудово

Як перемогти втому і відчувати себе чудовоПредставляємо вашій увазі основні ідеї книги Сохер Рокед «Як перемогти втому і відчувати себе чудово» (в оригіналі – Sohere Roked. The Tiredness Cure. How to Beat Fatigue and Feel Great for Good).

Книга пропонує комплексний підхід до боротьби з епідемією XXI століття — хронічною втомою.
Автор — Сохар Рокет — практикуючий сімейний лікар і один з провідних фахівців інтегративної медицини у Великобританії.

Чому потрібно прочитати цю книгу:

— Автор вважає, що кожна людина –  господар свого здоров’я і в більшості випадків може допомогти собі краще, ніж лікар.
— Сохар Рокет вважає, що позбутися від втоми можна лише при комплексному підході: змінивши харчування, відмовившись від шкідливих звичок, застосувавши техніки релаксації і фізичні вправи.
— Дана методика спрямована на внесення поступових змін у спосіб життя і не виключає періодичних порушень режиму».

Введення

Сохер Рокед, сімейний лікар з Великобританії, не переставала дивуватися тому, що її пацієнти, знайомі і вона сама відчували постійну втому при відсутності явних порушень здоров’я. Вона вже майже змирилася з тим, що доведеться жити з втомою все життя, коли почула про інтегративну медицину, яка широко застосовується в США і Австралії і навіть включена до програми обов’язкового медичного страхування цих країн.

Доктор Рокед вивчає харчування і фізичну форму пацієнтів, з’ясовує, наскільки вони схильні до стресів, перевіряє, наскільки добре функціонує травна система, тестує їх хімічний і гормональний баланс і закликає взяти своє здоров’я під власний контроль.

Книга максимально насичена інформацією: в ній є короткий довідник хвороб, які можуть бути причиною хронічної втоми; рекомендації по харчуванню, позбавлення від стресу і безсоння і набуття фізичної форми; численні рецепти корисних страв, комплекси вправ йоги і медитації. Крім того, автор пропонує читачам пройти тритижневу програму енергетичного очищення, яка підготує організм до нового, здорового способу життя.

Програма Сохер Рокед допомагає не тільки зміцнити здоров’я, але і отримати хорошу фізичну форму, вирішити ряд косметичних проблем, а також відчути енергію і впевненість у власних силах.

1. Допоможи собі сам

Ви повинні піклуватися про власне здоров’я, як ніхто інший, і стати найкращим експертом по своєму здоров’ю, тому що саме ви несете за нього повну відповідальність.

1.1. Візьміть на себе відповідальність

Для того щоб зрозуміти, в якому напрямку рухатися, потрібно оцінити стан вашого здоров’я і запаси енергії.

Для початку візьміть зошит і напишіть чесні відповіді на наступні питання:
— Що б ви хотіли змінити у своєму здоров’ї найбільше? Які три обставини ви хотіли б змінити у своєму житті? Як ви думаєте, які ваші дії впливають на ваше здоров’я (харчування, фізичні вправи, стреси, куріння, алкоголь…)?
— Як описані вище зміни вплинули на вас?
— Які з змін гармонійно вписалися б у вашу сьогоднішню життя?
— Який рівень стресу, якому ви піддаєтеся, і від чого він залежить?
— Як часто ви займаєтеся спортом? Що вас мотивує, а що заважає?
— Як ви харчуєтеся? Від чого залежить ваш раціон?
— Як, на вашу думку, нинішній спосіб життя вплине на ваше здоров’я в старості?

Протягом тижня повертайтеся до відповідей щодня на 10-15 хвилин, щоб записати нові думки або внести зміни. Поступово ви усвідомлюєте, що від вас залежить дуже багато, і зможете взяти на себе відповідальність за своє самопочуття.

Багато хто з нас схильні звинувачувати спадковість у своєму слабкому здоров’ї, зайвій вазі і навіть проблемі зі сном. Однак, американське дослідження, за яке в 2009 році присуджена Нобелівська премія по фізіології і медицині, достовірно довело, що гени не є незмінними. Теломери на кінці генів можна укорочувати і подовжувати. Чим коротші теломери, тим швидше людина старіє і вмирає. Основні фактори, що впливають на зменшення теломерів — куріння, зловживання алкоголем і неправильне харчування. Найдивніше те, що стрес скорочує теломери в тій же мірі, що і куріння.

Кожна клітина нашого організму складається з чистої енергії. Коли ми добре себе почуваємо фізично, морально і духовно, енергія рівномірно розподіляється по всьому тілу, і ми відчуваємо приплив життєвих сил.

Коли енергетичний баланс порушується, перш за все страждають кровообіг, гормональна і нервова системи. На початку книги автор пропонує пройти детальний тест, який допоможе оцінити поточний стан енергетичного здоров’я і скласти індивідуальний план щодо його поліпшення.

Тест являє собою методику первинної самодіагностики основних параметрів енергетичного здоров’я: коливання рівня цукру в крові, адреналінової втоми, гормонального дисбалансу, дисбактеріозу, інтоксикації, окислення організму, порушень у травній системі, хронічного запалення і психологічного стресу.

Якщо тест показав, що у вас проблеми в якій-небудь галузі, слід прочитати відповідну главу і проконсультуватися з фахівцем.

1.2. Медичні причини втоми

Відчуття втоми, млявість і апатія можуть бути симптомами проблем зі здоров’ям. Перелічені нижче можна скоригувати і навіть вилікувати, змінивши спосіб життя:
— залізодефіцитну анемію;
— анемію внаслідок нестачі фолієвої кислоти і вітаміну B12;
— цукровий діабет;
— апное сну;
— целіакію (непереносимість глютену);
— інфекційний мононуклеоз;
— захворювання щитовидної залози;
— адреналіновий втома;
— ряд захворювань системи травлення;
— депресію;
— фіброміалгію (стан, при якому виникають болі по всьому тілу і сильна втома);
— синдром хронічної втоми.

2. Життя без хронічної втоми

Щоби знайти енергію і відчути смак до життя, необхідні чотири складові: здорове харчування, відмова від шкідливих звичок, вміння розслаблятися і фізичне навантаження.

2.1. Аналіз харчування

Для відновлення енергетичного балансу необхідно провести докладний аналіз власного харчування. Будьте готові до того, що, можливо, доведеться внести численні зміни не тільки в раціон, але і спосіб життя в цілому.

Закислення організму

Багато проблем зі здоров’ям можуть бути викликані підвищеною або зниженою кислотністю в організмі. Найкраще людський організм функціонує, коли кислотно-лужний баланс (рн) становить від 7,36 до 7,42. Стан, при якому показник кислотності нижче цих значень, називається ацидоз, алкалоз. І в тому, і в іншому випадку організм не може функціонувати нормально.

Основними причинами закислення вважаються куріння, недостатнє споживання фруктів і овочів і надлишок закисляючих продуктів (чай, кава, алкоголь, злакові, рафінований цукор і напівфабрикати) в раціоні. Стрес і недолік фізичної активності також призводять до закислення.

Якщо вас турбують чотири і більше з перерахованих нижче симптомів, ймовірно, ви страждаєте від закислення організму:
— ви відчуваєте занепад сил або постійну втому;
— ви часто мерзнете;
— ви часто хворієте інфекційними захворюваннями;
— ви не відчуваєте ентузіазму і радості;
— ви схильні до депресії;
— ви відчуваєте нервозність або гіперактивність без особливої причини і чутливі до високочастотних звуків;
— ви страждаєте від частих головних болів;
— ви страждаєте від артриту та ревматизму;
— у вас запалені, чутливі ясна;
— у вас з’являються виразки в порожнині рота;
— ви страждаєте від повторюваних інфекцій горла і мигдаликів;
— ви страждаєте від надлишку шлункової кислоти, відрижки і гастриту;
— у вас запалюється шкіра під пахвами і в паху;
— ви схильні до шкірних реакцій і алергії;
— у вас часто зводить ноги, з’являються судоми;
— ви страждаєте від нежитю;
— у вас остеопороз;
— у вас буває свербіж;
— ваші нігті тонкі і ламкі, а волосся випадає і виглядають тьмяними;
— ви відчуваєте печіння при сечовипусканні.

Чудова п’ятірка

За статистикою, у Великобританії тільки один чоловік з 10 з’їдає рекомендовані п’ять порцій по 80 грамів фруктів і овочів в день (в США рекомендована щоденна доза овочів і фруктів складає 7 порцій на день, а в Японії — 12).

За даними дослідження, опублікованими в британському журналі епідеміології і громадського здоров’я (Journal of Epidemiology and Community Health) в 2014 році, «сім порцій овочів і фруктів в день можуть знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, раку і смерті, яка б не була її причина».

ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров’я) рекомендує вживати 400 г фруктів і овочів на день з метою зниження ризику ожиріння, серцево-судинних і онкологічних захворювань.

Фрукти і овочі — краще джерело вітамінів і мінералів, необхідних для підтримки високого рівня енергії, і клітковини, що запобігає проблеми з травленням.

Деякі фрукти і овочі володіють лікувальним ефектом:
— буряк і зелені овочі позбавлять від залізодефіцитної анемії;
— листові зелені овочі, брокколі і горох містять більшу кількість кальцію, ніж молочні продукти;
— гриби, шпинат і спаржа сприяють нормалізації вироблення гормонів щитовидної залози.

Непереносимість

Деякі продукти, які ми вважаємо корисними, можуть принести більше шкоди, ніж користі. Діагностувати непереносимість того чи іншого продукту можна просто: пожити без цього продукту 2 тижні. Якщо ви стали відчувати себе краще, варто відмовитися від споживання цих продуктів або обмежити їх споживання.
Найбільш часто зустрічаються наступні види непереносимості: лактозна (непереносимість молока) і целіакія (непереносимість глютену).

Чисте харчування

Один з основних способів збільшення енергії — це вживання їжі, яка не піддавалася впливу хімікатів.

У рибі міститься багато корисних поліненасичених кислот омега-3, фосфору та йоду, до того ж вона відмінне джерело білка. Тим не менш м’ясо деяких риб (наприклад, тунця) може містити ртуть, антибіотики та інші хімічні речовини. Купувати рибу краще у перевіреного продавця, віддаючи перевагу рибі, вирощеної в природних умовах.

Що стосується органічних продуктів, їх поживна цінність майже не відрізняється від поживної цінності неорганічних продуктів, але вміст пестицидів в органічних продуктах нижче на 30 %.

Якщо ви не можете дозволити собі органічні продукти, слід ретельно мити фрукти і овочі, щоб видалити з їх поверхні забруднення і хімічні речовини, потім класти їх у воду з оцтом (3 частини води на 1 частину оцту) на 15-20 хвилин, а перед їжею промивати в чистій воді.

Бюджетною альтернативою органічної їжі є продукти з фермерських ринків, які набагато смачніше і корисніше, ніж вирощені в теплицях і привізні. Чим тісніше ми пов’язані з продуктами, які їмо, тим краще.

Вода

Вода — один з основних компонентів людського тіла, вона переносить поживні речовини до органів, постачає кисень в клітини, видаляє відходи, а також захищає суглоби і органи.

Основні ознаки зневоднення — це запор, головний біль, хронічні болі в попереку, суглобах і м’язах. Інший показник нестачі рідини в організмі — це темний колір і сильний запах сечі.

Якщо шкіра лущиться, вам потрібен не хороший зволожуючий крем, а більше води.

Якщо хочете позбавитися від целюліту, пийте воду, і «апельсинова кірка» буде менше помітна.

Очі складаються з води на 92 %. Вода допоможе їм виглядати яскравими і блискучими.

Різні кілокалорії

Незважаючи на те, що існує думка, ніби всі кілокалорії однаково впливають на збільшення ваги, одні з них «важать» більше, а інші — менше.

Дослідження Гарвардського університету за 2012 рік показало, що потрібно звертати увагу не на кількість, а на якість кілокалорій. Так, організм значно ефективніше спалить 100 ккал, що містяться в броколі, ніж 100 ккал, які ви отримали, з’ївши печиво.

Якщо ви їсте здорові, натуральні продукти, які не піддавалися обробці, вам не потрібно рахувати кілокалорії — вага буде автоматично знижуватися, і ви будете відчувати прилив енергії, оскільки таке харчування не викликає різких коливань рівня цукру в крові.

2.2. Здоровий сон

Недолік сну може:
— викликати проблеми з серцем і депресію;
— стати причиною неуважності, високого артеріального тиску, частих простудних та інфекційних захворювань;
— спровокувати ожиріння;
— запустити механізм раннього старіння.

Ознаки недосипання:
— ви прокидаєтеся втомленим;
— ви залежні від цукру і кофеїну;
— у вас проблеми з концентрацією уваги;
— ви часто застуджуєтеся;
— ви постійно хочете їсти і набираєте вагу;
— ви часто плачете;
— у вас пропав сексуальне потяг;
— ваші хронічні захворювання загострилися (у діабетиків може навіть знизитися чутливість до інсуліну).

Поради щодо поліпшення сну:
— Вимикайте телевізор/комп’ютер/смартфон/електронні годинники за годину до сну.
— Прийміть гарячу ванну і вирушайте спати в прохолодну спальню.
— Їжте продукти, що сприяють засипанню: знежирене молоко, мигдаль, волоські і бразильські горіхи, банани, шпинат, нут і креветки.
— Уникайте кофеїну, цукру і алкоголю.
— Якщо вашому матрацу і подушці більше 10 років, купіть нові постільні приналежності.
— Переконайтеся, що в кімнаті темно і тихо, використовуйте беруші і маску для сну.
— Лягайте спати і вставайте з ліжка в один і той же час.

2.3. Рятування від стресу

Стрес не менш шкідливий для здоров’я, ніж куріння. Він впливає на фізичний та психічний стан людини і навіть видозмінює гени.

Ось кілька універсальних рекомендацій з протидії стресу:
— цінуйте те, що маєте;
— усуньте причини витоку емоційної енергії: уникайте людей, які вселяють вам негативне ставлення до самого себе;
— іноді беріть тайм-аут від роботи й побутових проблем;
— регулярно приділяйте собі час, незважаючи на зобов’язання перед друзями, сім’єю і роботою;
— займайтеся спортом і йогою;
— правильно харчуйтеся;
— використовуйте різні розслаблюючі методики, такі як візуалізація, медитація, фізична залученість і техніка емоційної свободи (ТЕС).

Візуалізація здатна позитивно впливати на здоров’я. Дослідження, проведені у 2009 році, показали, що онкологічні хворі, візуалізаційні руйнування своїх ракових клітин, демонструють кращі результати, ніж ті, хто цього не робить.

Якщо ви хочете використовувати візуалізацію для збільшення енергії, щоденно протягом п’яти хвилин уявляйте себе бадьорим, енергійним і здатним виконати все, що заплановано.

2.4. Рух

Коли людина займається активною діяльністю, її сили відновлюються, а рівень стресу знижується. Незалежно від вашого розміру одягу і стану здоров’я, завжди знайдеться відповідний вид фізичної активності.

Якщо ви не прагнете побити світові рекорди, слід починати з невеликого навантаження, щоб не завдати шкоди здоров’ю.

Напружені кардіотренування або година занять на біговій доріжці без певної підготовки можуть викликати пошкодження суглобів і привести до артриту.
Небезпечно тренуватися в період, коли ви відчуваєте слабкість і втому, оскільки в цьому випадку збільшується навантаження на наднирники.

Мотивувати себе на заняття спортом дуже непросто. Ми витрачаємо по 10-12 годин в день на роботу, але не можемо викроїти 10 хвилин на вправи. Просто встаньте і починайте рухатися: гуляйте, рідше користуйтеся ліфтом, їздіть на роботу на велосипеді і плавайте!

2.5. Полівітаміни

Ми повинні включати вітамінні добавки в свій раціон, тому що:
• Більшість людей їдять недостатньо овочів і фруктів.
• Більшість овочів і фруктів в супермаркетах привезені з-за кордону, і за час транспортування та зберігання їх поживна цінність знизилася.
• В цілому якість овочів і фруктів знизилося.

Дональд Девіс з Техаського університету вивчив дані міністерства сільського господарства США з 1950 по 1999 рік з 43 видів продуктів. За півстоліття рівень білка, кальцію, фосфору, заліза, рибофлавіну (вітаміну В2) і вітаміну C істотно знизився. Вчений пояснює ці зміни зміщенням акценту з високої поживної цінності до швидких темпів зростання і стійкості до шкідників. Крім того, грунт, на якому ростуть фрукти і овочі, збіднюється внаслідок використання хімічних добрив.

3. Програма енергетичного очищення

Тритижнева програма енергетичного очищення призначена для людей з активним способом життя, які хочуть менше втомлюватися і правильно харчуватися. Програма допоможе скоротити споживання цукру, відновити обмін речовин і повернути втрачену енергію. Бонусом буде зменшення ваги і обсягів талії, а також набуття впевненості в собі. Автор рекомендує застосовувати програму очищення мінімум два рази на рік.

3.1. Підготовчий етап

Перш ніж приступити до детоксикації, видаліть з будинку оброблені харчові продукти, картоплю, макаронні вироби, хліб, торти, десерти, газовані напої, чорний чай, каву, алкоголь та молоко. Основні способи приготування їжі під час даної програми — гриль, варіння, приготування на пару, легке обсмажування на кокосовій і оливковій олії.

Спробуйте вибрати три тижні, на яких не передбачається святкових заходів.

Оцініть свій поточний рівень енергії за шкалою від 1 до 10 балів, відповівши на наступні питання:
— Наскільки сильна ваша втома в даний момент? (Не сильна — 1. Дуже сильна — 10.)
— Якою мірою втома, яку ви відчуваєте, заважає вам доводити розпочате до кінця? (Не заважає взагалі — 1. Дуже заважає — 10.)
— Якою мірою ваша втома заважає спілкуванню (ви відкидаєте зустрічі, проводите вдома весь вільний час)? (Не сильно — 1. Дуже заважає — 10.)
— Наскільки ви залежите від стимуляторів зразок кофеїну або цукру? (Не залежу — 1. Вживаю кілька разів в день — 10.)
— Як ви вважаєте, постійна втома — це нормально (1), ненормально (10)?
— Як ви відчуваєте себе фізично? (Сильним — 1. Слабким — 10.)
— Опишіть свій рівень стресу за 10-бальною шкалою. (Ви розслаблені — 1. Ви напружені — 10.)
— Оцініть свої розумові здібності. (Здатний ясно мислити — 1. Не здатний ясно мислити — 10.)
— Як би ви описали свій настрій? (Задоволений життям — 1. Перебуваю в депресії — 10.)

Підрахуйте результати і виконуйте тест у кінці кожного тижня програми, що дозволить стежити за тим, як підвищується ваша енергія. Крім того, корисно щодня проводити моніторинг успіхів з допомогою таблиці прогресу, яка є в книзі та на сайті www.holistic-doctor.co.uk.

Якщо після тритижневої програми ви все ще відчуваєте постійну втому, слід звернутися до лікаря з метою обстеження та виявлення медичних причин втоми.

3.2. Перший тиждень

На першому тижні головне — не допустити появи почуття голоду, щоби не виникало бажання з’їсти що-небудь шкідливе. Снідати потрібно білковими продуктами, які надають сил і допомагають не відчувати голод протягом дня.
Під час детоксикації потрібно відмовитися від кофеїну і цукру. В якості корисного замінника кави можна вживати зелений чай. Він теж містить кофеїн, але прискорює метаболізм і має антиокисляющими властивостями. Побороти тягу до солодкого допоможуть амінокислота L-глютамін, цинк і каприлова кислота (компонент кокосового масла).

Приклад щоденного меню на першому тижні.
На сніданок прийміть:
• сік або смузі з горіхами;
• кашу на рослинному молоці з горіхами, насінням та фруктами, медом або сиропом агави;
• яєчню з копченим лососем або філе індички;
• омлет з м’ясом або вегетаріанськими сосисками.
Перекус:
горіхи, насіння, сухофрукти або морквяні палички з хумусом.
Обід:
• 1/2 тарілки — салат або овочі;
• 1/4 тарілки — білковий продукт (курка, тунець, хумус…);
• 1/4 тарілки — вуглеводи (коричневий рис або кускус).
Перекус:
дієтичний батончик або фрукт.
10
Вечеря схожа на обід:
• 1/2 тарілки — овочі;
• 1/4 тарілки — білки;
• 1/4 тарілки — вуглеводи.

Фізичні вправи дуже важливі на даному етапі, але тренування не повинні бути дуже інтенсивними, краще приділяти увагу таким спокійним заняттям, як йога, плавання, ходьба і пілатес. Почати можна з 15-30-хвилинних тренувань, поступово збільшуючи їх тривалість.

Не слід нехтувати щоденною релаксацією, оскільки стрес украй токсичний для організму. Розслабленню потрібно приділяти не менше 15 хвилин в день: медитуйте, читайте, гуляйте, слухайте музику, ведіть щоденник…

Дуже корисно підтримувати мотивацію за допомогою афірмацій, повторюваних протягом дня:
«Я прагну покращити своє здоров’я і зарядитися енергією».
«Я люблю і ціную себе».
«Я відчуваю себе сильним, здоровим і повним енергії».
«Я енергійний та сповнений життєвих сил».
«Кожен день я наближаюся до того життя, яку хочу і заслуговую».
«Я заслужив прекрасне життя».
«З кожним кроком я відчуваю себе сильнішим і енергійніше».

3.3. Другий тиждень

На другому тижні в щоденному раціоні з’являються дві рідких страви, які краще їсти на сніданок і на вечерю. Також на цьому етапі знижується споживання вуглеводів. Якщо вас запросили на вечерю, з’їжте рідке блюдо на обід, а в ресторані виберіть безвуглеводну вечерю. Дієта не повинна заважати вашому соціальному життю і псувати настрій!

Намагайтеся, щоби перерва між вечерею і сніданком була не менше 12 годин. Це необхідно для нічного відновлення організму.

Не забувайте підтримувати водний баланс за допомогою води і трав’яного чаю. Організм нерідко приймає спрагу за голод, тому їсти треба тільки тоді, коли почуття голоду зберігається після того, як ви вип’єте склянку води. Головне, щоб перекуси були здоровими: фрукти, горішки, сухофрукти, хумус.

На цьому тижні почніть приймати добавки:
• пробіотики — підтримують здоровий баланс кишкової флори і покращують роботу травної системи;
• травні ферменти допомагають розщепленню їжі і засвоєння максимальної кількості поживних речовин в шлунково-кишковому тракті;
• псилліум (порошок з лушпиння насіння подорожника) — натуральна клітковина, стимулююча регулярну роботу кишечника;
• жирні кислоти омега-3 — покращують обмін речовин;
• мультивітаміни / добавка з цільних натуральних продуктів — забезпечують оптимальний набір поживних речовин.

Приклад щоденного меню на другий тижня:
Сніданок: сік або смузі + псилліум, пробіотики і травні ферменти.
Перекус: хумус і овочеві палички.
Обід: білок (м’ясо, риба, соя…), салат або овочі, вуглеводи (коричневий рис, кускус, батат) + омега-3, пробіотики і травні ферменти.
Полуденок: суміш із сухофруктів і горіхів або горіхи.
Вечеря: суп, смузі або білок з овочами (ніяких вуглеводів на вечерю!) + добавка з цільних натуральних продуктів або мультивітаміни, пробіотики і травні ферменти.

3.4. Третій тиждень

До цього моменту ви вже звикнете до дієти і будете почувати себе набагато краще. Пора збільшити фізичні навантаження і провести емоційну детоксикацію, завдяки якій ви станете мислити більш позитивно, що допоможе закріпити позитивні зміни в раціоні.

Емоційне очищення починається з того, щоб відверто відповісти собі на питання:
Чого я хочу від життя?
Що я роблю добре?
Що я роблю не дуже добре?
Чого я хочу досягти?

Якщо вас щось турбує, наприклад, конфлікт з подругою, краще вирішити на цьому етапі, щоб не витрачати даремно емоційну енергію.

Складіть план по наближенню своїх цілей і подумайте, що потрібно змінити в собі, щоб ці плани реалізувати. Витратьте на неспішні роздуми пару годин на початку тижня і подумайте на цю тему ще через кілька днів. Чим гармонійніше будуть ваші стосунки з самим собою, тим більш енергійною і здоровою людиною ви станете.

На цьому тижні можна зберегти раціон другого тижня, але більш ефективно провести очищення соками, яке дасть вашій травній системі додатковий поштовх. Відчутний ефект дають 3-4 склянки соку на день у поєднанні з прийомом псилліума для очищення товстої кишки. Соковий детокс може тривати від 3 до 7 днів.

Висновок

Книга «Як перемогти втому і відчувати себе чудово» пропонує комплексний підхід до боротьби з епідемією XXI століття — хронічною втомою.

Автор стверджує, що для того, щоби бути енергійним, здоровим і впевненим в собі, потрібно стати експертом по власному здоров’ю. Сохер Рокед пропонує відповісти на ряд питань про своє поточне самопочуття і пройти тест по самодіагностиці, щоби визначити проблемні зони і усвідомити, що наше здоров’я в наших руках. Від більшості медичних проблем, які є причиною хронічної втоми, можна позбутися, якщо правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, займатися фізкультурою і вміти справлятися зі стресом.

На шляху до нового, енергійного життя необхідно:
— проаналізувати власне харчування і внести в нього зміни (визначити, чи є у вас непереносимість будь-яких продуктів; скоригувати щоденний раціон так, щоб в ньому було не менше 5 порцій овочів і фруктів, а продукти були максимально «чистими»; почати пити більше води);
— позбавитися від нестачі сну;
— навчитися справлятися зі стресом;
— більше рухатися;
— приймати полівітаміни.

Автор пропонує почати нове життя з програми енергетичного очищення. Перший тиждень програми спрямована на оптимізацію харчових звичок: ви будете харчуватися переважно природними продуктами, овочами і фруктами, а також приділяти увагу фізичним вправам та релаксації. На другому тижні в раціон додається більше рідких страв та корисні харчові добавки для глибокого очищення. Завершує дієту соковий детокс і емоційне очищення.

P.S. Нещодавно вийшов переклад цієї книги на російській мові під назвою: Сохэр Рокед «Человек уставший. Как победить хроническую усталость и вернуть себе силу, энергию и радость жизни»/

Оцініть статтю
Додати коментар