Як перемогти страх перед невідомістю.

yak-peremogty-strah-pered-nevidomistyuУ ранні роки людині невідомо почуття страху. Коли дитина ще дуже маленька, вона, повзаючи рачки, нічого не боїться. Навіть, якщо на шляху дитини зустрічається перешкода, вона впевнено обходить її і продовжує повзти.
У цей момент дитина не ставить перед собою питань, які стримують її рух – “Куди повзти?”, Навіщо повзти?”, “Що чекає мене далі?” – вона просто повзе, отримуючи задоволення від самого процесу.

Навчаючись в середній школі, ще до вступу у доросле життя, людина також здебільшого насолоджується процесом – заводить нові приємні знайомства, вивчає нові для себе дисципліни, допомагає молодшим.

Безумовно, у людини вже тоді є певний рівень відповідальності, наприклад, коли слід вчити уроки для того, щоб добре вчитися і отримувати гарні оцінки. Однак, навіть тоді людині гранично ясно, що існує всього два варіанти розвитку подій: при вчинених уроках отримає гарну оцінку, при навчаннях – незадовільну.
Це ж справедливо для навчання в університеті, за тим лише винятком, що уроки змінюються іспитами.

Але проходить безтурботний час навчання, час, коли людині для досягнення успіху необхідно було слідувати одному наміченому шляху, коли не було необхідності приймати неордінарні і деколи ризиковані рішення, коли людина цілком могла покластися на допомогу батьків у вирішенні навіть самого скрутного питання.

Іншими словами, почалося справжнє доросле життя. І тут раптово людину охоплює страх: “Що мені робити далі?”. У людини з’являється страх – раптом вона зараз прийме невірне рішення і все її життя, все те, чого людина досягала роками, відразу обвалиться. Страх сковує волю людини, змушує її тупцювати на місці, не розуміючи своїх подальших дій. Для людини все в дорослому житті нове і незнайоме, а тому людина починає малювати у своїй уяві картини провалу, коли вона програє у важкій боротьбі з труднощами і лише тому, що в реальному житті навіть не пробувала перемогти. Під впливом страху перед невідомістю людина впевнена у власній невдачі, а тому часто воліє зовсім не виконувати ніяких дій для досягнення успіху.

Найцікавішим є те, що, будучи пасивним спостерігачем течії власного життя, людина боїться не самої невдачі, а неможливість визначення подальшого розвитку подій. Іншими словами, людині було б набагато простіше знати, що вона зазнає невдачі, ніж бути в невіданні результату.
Саме неможливість визначення результату є головним джерелом страху. Коли людина боїться залишатися в темряві, вона боїться не самої темряви, а тих можливих загроз, які можуть їй загрожувати в темряві.

Страх перед невідомістю може бути викликаний будь-якими подіями, результат яких людина не здатна передбачити напевно або з якими раніше людині не доводилося стикатися.
Яскравий приклад – пошук роботи після закінчення навчання у ВУЗі. Під час навчання у людини був розклад занять, згідно з яким вона і відвідувала лекції та семінари, вела конспекти, заради того, щоб успішно скласти іспит. Після ВУЗу у людини не було розкладу куди їй рухатися далі, вона повинна була сама оцінити свої здібності й уподобання, проаналізувати ринок вакансій, розсилати резюме за відкритими вакансіями (попередньо створивши це резюме), проходити співбесіди і, в разі створення сприятливого враження на роботодавця , людина влаштовувалася на роботу.

Звичайно, кожен з перерахованих етапів супроводжує страх перед невідомістю, адже ні на одному з етапів людина не може точно знати, що чекає її попереду. Бути може в місті немає відкритих вакансій за її спеціальністю, а може бути її резюме виявиться настільки непривабливим, що 99% роботодавців будуть викладати його у відро для сміття, навіть не розглядаючи (звучить жорстоко, але така правда життя, нічого не поробиш).
Ну і звичайно, головний страх охоплює людину під час проходження співбесіди, бо такий етап – завершальний перед прийомом на роботу, а тому вкрай важливий. Під впливом страху перед невідомістю у людини виникають проблеми з апетитом, підвищується тиск, підскакує температура тіла і починається тремтіння, людина стає розсіяною, у неї відбувається порушення сну. Звичайно ж, всі ці симптоми ніяк не підвищують шанси людини на досягнення успіху в якій б то не було справі.

Також існує одна дуже важлива особливість, що відрізняє страх перед невідомістю від інших видів страху – більшість з страхів викликано реальними зовнішніми факторами, які негативно впливають на людину і змушують її засумніватися у власних можливостях.

Страх же перед невідомістю найчастіше викликаний результатами діяльності уяви людини. Іншими словами, людина сама створює свої страхи і потім сама же від них страждає. Коли цих страхів стає занадто багато, воля людини пригнічується і людина стає практично повністю деморалізованою – не знає, куди йти і що зробити в кожній конкретній ситуації.

Страх перед невідомим, на відміну від інших видів страху, не грунтується на життєвому досвіді людини і виникає виключно з його домислів і суджень. Що ще гірше – свідомість людини звикла давати всьому невідомому негативне забарвлення. Як тільки людина подумає про щось невідоме, вона тут же малює у власній свідомості негативні картини розвитку ситуації.

Страх перед невідомістю небезпечний ще й тим, що він не тільки заважає людині ефективно досягати своїх цілей, але і цілком здатний послужити причиною розвитку захворювання. На жаль, сучасна людина від народження запрограмована батьками і суспільством бачити в невідомості виключно неприємності, що наближаються .
І лише небагато з нас усвідомлюють, що невідоме, котрого сучасна людина так побоюється, приховуює в собі масу сприятливих можливостей.

Прикладів, коли за невідомістю ховається сприятлива можливість безліч і немає необхідності перераховувати всі з них. Досить привести в приклад слідчого, який щодня стикається перед невідомістю, намагаючись розкрити складні злочини по “гарячих” слідах. Він також міг би спасувати перед невідомістю, злякатися наслідків невірно прийнятих ним рішень, не спати і не їсти, проте він чинить інакше і продовжує розслідування не дивлячись ні на що.
Як результат, у разі успішного розкриття справи у слідчого з’являється сприятлива можливість розкрити злочин, а також бути відзначеним керівництвом.

Чимало людей відмовляються від досягнення намічених цілей тільки тому, що для їх досягнення слід пройти невідомою їм стежкою, виконати дії, яких вони не робили раніше, зробити вчинки, результат яких невідомий, а тому вони лякаються, боячись втратити те, що вже мають і чого досягли раніше.
Саме в момент прийняття важливого рішення людині слід з емоції страху перед невідомістю переключитися на інші, більш приємні емоції. Однак, іноді страх перед невідомістю настільки сильний, що людина просто не здатна переключитися – страх просто паралізує її волю.

Отже, що ж може зробити людина, щоб позбавитися від почуття страху перед невідомим?

1. Логічний аналіз найгіршого з варіантів розвитку подій.

Коли ви побоюєтеся невідомості, вам слід детально уявити собі кожен з можливих варіантів розвитку подій і вибрати варіант, при якому ви понесете найбільші втрати.
Ви запитаєте: “А навіщо, адже уявлення у свідомості гіршого з варіантів призведе до посилення страху?”. Це не зовсім так. Насправді, коли ви будете чітко уявляти собі всі можливі результати, вони перестануть бути для вас невідомими, і страх перед невідомістю для даної ситуації буде знято.

До того ж, найчастіше страх людини перед невідомістю не є реально обґрунтованим, а тому знаючи про ймовірні втрати при прийнятті важливого життєвого рішення людина виявить, що наслідки зовсім не так катастрофічні, як вона собі уявляла, що дозволить їй бути більш рішучою, приймаючи відповідальне рішення.

 2. Розкладіть свій страх на кілька частин.

Значно легше подолати невеликий страх, ніж істотний. Для кращого розуміння візьміть у руки віник і спробуйте зламати його. Що, не виходить? Тоді розв’яжіть його і створіть десять однакових груп прутів. А тепер зламайте кожну по черговості. Напевно, прути легко зламаються. Ось цей віник і є ваш страх, який ви намагаєтеся здолати “наскоком”, з першого разу, навіть не оцінивши попередньо його масштаб.
І немає нічого дивного в тому, що випостоянно терпите фіаско. Спробуйте розділити ваш страх на кілька етапів і по черзі проходити їх – як у комп’ютерній грі. Так, якщо ви боїтеся пригати у воду з 30-ти метрової висоти, спершу подолайте відстань в 5 метрів, потім в 10, 15, 25 метрів. З кожним разом долаючи іншу висоту, ваш страх буде випаровуватися і прийде впевненість у тому, що вам під силу стрибнути у воду з 30-ти метрів.
Кожній людині під силу зробити це, але далеко не кожна наважується на це через страх перед невідомістю (“А раптом я розіб’юся ?!”). Повірте, навіть призери Олімпіад зі стрибків з трампліну теж боялися стрибків, але вони не зупинилися на шляху до своєї мети ні перед чим.

3. Дійте! Метод для найвідважніших.

Переконайте себе в тому, що ваш страх перед невідомістю – не більше ніж захисна реакція на не скоювані вами раніше дії, і незважаючи ні на що, продовжуйте діяти в обраному напрямку. Коли людина діє подібним чином, вона тим самим переступає через свої усталені в процесі життя переконання, які стримують її на шляху до успіху.

Коли поведінка людини йде в розріз з існуючими у неї принципами, це неминуче викликає дискомфорт. Тому, коли людина зазнає дискомфорт, вона визначить, які саме переконання стримують її, і може замінити усталене переконання допомогою повторення протилежних дій. Безумовно, для цього знадобиться чимала сила волі і характер, але ніхто вам і не обіцяв, що буде легко.

Переступайте сміливо через свій страх! Пам’ятаєте, коли ви приймаєте важливе рішення або виконуєте дію, що йде в розріз з вашими переконаннями, чим довше ви вагаєтеся і зволікаєте, тим сильніше страх перед невідомістю поглинає вас і тим складніше потім подолати цей страх. Як би вам не було страшно – зробіть те, що вважаєте правильним.

4. Терміново попрацюйте над підвищенням самооцінки.

Страх перед невідомістю долається легко і впевнено, коли людина вірить у свої сили, у тому, що вона здатна подолати будь-які перешкоди, навіть найнесподіваніші. Для підвищення впевненості в собі виконуйте наступні важливі рекомендації:

 – Не бійтеся проявляти ініціативу. Якщо правда буде не на вашому боці, максимум що вам загрожує – бути незрозумілим навколишніми.
Однак, якщо ваша ініціатива буде доречна, ви зможете отримати навіть більше, ніж самі могли очікувати;

– Не будьте надмірно критичні до інших людей. Ніхто з нас не ідеальний, а тому вам потрібно бути терпимими до недоліків інших людей.
Якщо ви постійно критикуєте інших людей, значить, ви допускаєте, що й самі можете бути об’єктом критики інших, що в свою чергу не кращим чином позначається на вашій самооцінці;

 – Вранці вставайте в бадьорому настрої, з повною упевненістю в тому, що вам сьогодні всі неприємності ні по чому. Якщо ж ви звикли щоразу вранці вставати з ліжка з почуттям приреченості, вам доведеться попрацювати над цим.
Спробуйте методи медитації, афірмації і візуалізацію. Всякий раз, лягаючи вночі спати, налаштовуйтесь на позитивний лад – цей стан передасться вам в ранковому настрої;

 – Будьте більш дружелюбними з людьми і вони дадуть відповідь вам взаємністю. Ми живемо в суспільстві інших людей і хочемо ми цього чи ні, а підтримати високу самооцінку можливо підтримуючи зв’язки з іншими людьми. Будучи же холодним егоїстом, концентруючись виключно на власних бажаннях і потребах, людина відштовхне від себе інших людей і тоді ні про яку високу самооцінку не може йти мови;

 – Будьте щирі з іншими людьми, і, в першу чергу, з самим собою. Якщо ви вважаєте, що ваша думка заслуговує того, щоб бути вислуханою – сміливо говоріть все, що думаєте, як хороше так і погане. Якщо ви будете говорити виключно те, що хочуть чути оточуючі, вони рано чи пізно зрозуміють, що ви їх обманюєте, і перестануть довіряти вашій думці;

 – Займайтеся тими справами, які приносять вам справжню насолоду. Коли людина займається тим, що їй подобається, вона з більшою часткою ймовірності досягає успіху, а кожен навіть самий маленький успіх істотно підвищує самооцінку людини;

– Складіть список ваших минулих досягнень і частіше звертайтеся до нього. Нехай це будуть не настільки суттєві досягнення, зате ви будете абсолютно впевнені в тому, що для досягнення цього результату ви зробили все від себе залежне. Коли будете в черговий раз читати свої досягнення, закрийте очі і ще раз відчуйте всі емоції,

5. Проаналізуйте реальну небезпеку невідомості.

Коли ви боїтеся незнання того, що чекає вас попереду, запитайте себе: “Чого я побоююся більше – понести втрати внаслідок неправильного рішення або не досягнення власних цілей внаслідок власної пасивності?”.

Якщо ваш вибір – другий варіант, то ви зможете перебороти свій страх перед невідомістю заради досягнення бажаної мети.

Якщо ж ви виберете перший варіант відповіді – тоді вам слід застосувати чималі зусилля щоб побороти свій страх перед невідомістю. Для цього дуже підійде метод візуалізації. Закрийте очі і подумки направте в майбутнє. Уявіть собі, як ви приймаєте важливе рішення і досягаєте успіху. При цьому ви обов’язково виконуйте дії, за результат яких побоюєтеся найбільше. Коли ви легко і невимушено впораєтеся зі своїм страхом у вашому мисленні, вам значно простіше буде наважитися прийняти важливі рішення в реальності. До того ж, успішний розвиток подій по хвилюючій вас ситуації буде записано у вас на підсвідомому рівні і цій успішної моделі поведінки ви і будете слідувати.

Отже, незважаючи на всі ваші страхи перед невідомістю, вам слід зробити наступний крок і нехай вищевикладені рекомендації допоможуть вам у цьому.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар