Як перемогти комплекс неповноцінності?

peremogty-kompleks-nepovnotsinnostiКомплекс неповноцінності – це сукупність емоційний і психологічних сприйнять людини, що виявляється у відчутті нею власної обмеженості і ущербності, а також вірі в те, що оточуючі мають значну перевагу над нею.

Комплекс неповноцінності з’являється в людини внаслідок отримання душевних травм, важкого сприйняття власних помилок і невдач, а також як результат дискримінації. Комплекс неповноцінності псує життя людини, змушуючи її триматися осторонь від інших людей, відчувати себе гірше, ніж люди, що оточують людину.

Сформувавши комплекс неповноцінності, людина починає відчувати себе неповноцінною, принижувати власну значущість, концентруватися на всьому негативному, болісно сприймати ситуації, що відбуваються з нею. Людину, яка не відчуває комплекс неповноцінності, по праву можна вважати улюбленцем долі.
Тільки така людина може домогтися реального успіху в житті.

Решта людей, які відчувають на собі розглянутий комплекс, більшу частину свого часу тільки тим і займаються, що шукають в собі недоліки, при цьому найчастіше ці недоліки надумані самою людиною.

На жаль, якщо прийняти до розгляду суспільство в цілому, вимальовується невтішна картина – більше 70% людей так чи інакше відчувають комплекс власної неповноцінності, тільки кожна з них відчуває його в різній мірі. Хтось вважає, що у нього негарне обличчя, хтось вважає, що має надлишкову вагу, третій – що він є огидним співрозмовником. Як кажуть, хто на що здатний.

Яке же головне джерело розвитку комплексу неповноцінності?

Дивно, але всі слова, вимовлені іншими людьми, і всі події життя, що складаються проти всіх очікувань людини, невдачі та провали, що відбуваються в людській реальності  – ніщо не сприяє так розвитку комплексу неповноцінності, як реакція людини на ці події. Саме реакція людини на події, а не сутність самих подій, впливають на майбутнє людини, залишаючи негативний відбиток в свідомості.

Не вірите? Розглянемо простий приклад з “дитинства”: два учні принесли додому двійки з математики, за що були гнівно облаяли своїми батьками: “Та що ж це за син у мене такий? Всі діти вчаться, стараються, а ти ходиш, штани протираєш на уроках! Ти – неук, яких ще пошукати “.

Реакція першого учня: “Ось, правильно мене вилаяли. Це правда – як можна було отримати два бали по такому предмету, як математика? Я дійсно ні на що не здатний, якщо навіть тут допустив провал. Ні, навчання – це не моє, даремно тільки час витрачу. До того ж я засмутив батьків, чого б нормальний син нізащо не допустив “.
Безумовно, при такій реакції на невдачу у людини виробиться фобія, яка згодом перетвориться на комплекс неповноцінності під назвою “Я – невдаха”. У дорослому житті людина з комплексом неповноцінності “Я – невдаха” у кожній життєвій ситуації буде бачити, в першу чергу, ймовірність провалу (навіть у сприятливій). Страх перед невдачею змусить людину відмовитися від безлічі можливостей поліпшення власного життя, зріднитися з “сірою масою” людей, у яких нічого немає, і вони цим задоволені.

Реакція другого учня: “Мене насварили через двійки? Теж мені, проблема! Так, я не настільки сильний в математиці, як багато моїх однокласників, але при цьому мій учитель співу в захваті від мене. Він каже мені, що я – найкращий голос класу. Спів – мій улюблений предмет і думка мого вчителя дуже важлива для мене. Я знаю, що в мене є талант, і я впевнений у можливості його подальшого розвитку. А двійка з математики – це не проблема, виправлю в наступний раз. А критика моїх батьків явно перебільшена. Неідеальні знання математики ще не роблять людину дурнем. Коли я виросту, вони зрозуміють, що я дуже талановитий і здібний “.

Безумовно, при подібному ставленні до проблеми людина благополучно реалізується в житті, а комплекс неповноцінності обійде їїстороною. Головною відмінністю другого учня від першого є віра у власну унікальність і небажання залежати від думки інших людей, навіть батьків.
Другий учень вибрав найцікавіший йому шкільний предмет, до якого у нього лежить душа і є здібності, і продовжив реалізовуватися в цій сфері після закінчення навчання в школі. І його батьки, які так жорстко критикували його за отриману двійку з математики, пізніше випробовували справжню гордість від того, що їм вдалося виховати такого талановитого сина.

Самий вірний спосіб захистити себе від комплексу неповноцінності – усвідомити, що кожна людина не краще і не гірше за інших людей. Вона – інша. Якщо людина не може кататися на ковзанах як Євген Плющенко, це зовсім не означає, що вона чим-небудь гірше великого чемпіона з фігурного катання, і тим більше не означає що вона – невдаха. Просто фігурне катання – не її. Зате, наприклад, як чудово людина виступає публічно!

У кожного з нас є такі здібності в одній або декількох сферах діяльності, в яких ми – найкращі. Важливо тільки знайти, в чому власне ми кращі. Не можна допускати виникнення у людини відчуття своєї неповноцінності внаслідок того, що в якій-небудь справі вона не є майстром. Необхідно пам’ятати, що більша частина наших комплексів (якщо не всі) бере початок не з життєвих ситуацій, а з міркувань людини про цю ситуацію.

Тому, для того щоб захистити себе від появи комплексу неповноцінності, при аналізі власних здібностей у сфері діяльності, в якій ви не є професіоналом, слід просто визнати це. Ваше судження про ситуації має бути таким: “Так, я не можу …. (підняти штангу, пробігти 40 кілометрів, заспівати як Лучано Паваротті, написати наукову книгу і т.д.), зате я можу … Більше того, в тому, що я можу, я є професіоналом в цьому”. Мислячи подібним чином, ви ніколи не відчуєте власної неповноцінності.

Та й як ви можете відчути її, коли в іншій справі ви – справжній професіонал? Однією з серйозних помилок, яких може скоїти людина для появи у нього комплексу неповноцінності – намагатися вимірювати себе у справі, в якій її здатності далекі від досконалості, що не власними мірками, а стандартами професіоналів, що досягли в цій справі найвищих висот.

І, безумовно, порівнюючи себе з професіоналами людина завжди буде відчувати себе в програші, що негайно посприяє розвитку комплексу неповноцінності. Людина просто намагається відразу стати схожим на кого-небудь, хто добився справжнього успіху в певній справі, але при цьому не враховує, скільки часу інша людина витратила на розвиток необхідних здібностей і навичок, що дозволяють гордо носити звання “професіонал”. Не маючи задатків і не бажаючи жертвувати власним часом для відточування навичок і вмінь, ви ніколи не станете професіоналом в певній справі.

Саме тому, якщо стати майстром в чомусь не є вашою справжньою метою, краще всього не порівнювати себе з людьми, для яких це  – покликання усього їхнього життя. Ще однією помилкою, подібною попередній, є судження людини про те, що вона повинна бути “як всі”. Єдиною відмінністю від попередньої помилки є розгляд в цьому випадку справи, до якої у людини насправді є задатки, і при їх подальшому розвитку людина зможе вважати себе професіоналом цієї справи.

Так, якщо у людини є підприємницька жилка і вона легко може відкрити власний бізнес, її може зупинити страх того, що вона перестане бути схожою на інших людей. Людина думає: “Ну як я можу відкрити власний бізнес і стати успішним, коли оточуючі мене люди ледве зводять кінці з кінцями?”. Як результат, людина не вирішується здійснити конкретні кроки для відкриття свого бізнесу. І ось, в один прекрасний день, людина потрапляє з оточення невдах в оточення людей, реалізувавших себе в житті.
Тоді людина розуміє, що всі її успіхи в порівнянні з успіхами цих людей – крапля в морі, і у людини починає розвиватися комплекс неповноцінності.

Отже, розглянемо поради, що допоможуть вам не допустити розвитку в собі комплексу неповноцінності:

1. Зрозумійте те, що ви – не краще за інших, ви – не гірше за інших, ви просто інша людина.
Ви – це ви, і тільки ви. Ви – не Вася, що не Петя, і вже точно не Владлен Петрович з 45-ї квартири. Ви – унікальна особистість, подібної до якої на Землі немає, і ніколи більше не буде. Саме тому ви ні в якому разі не повинні зіставляти себе з іншими людьми. Ви не зобов’язані бути схожим на іншу людину, а інші люди не зобов’язані бути схожими на вас.

2. Звертайте особливу увагу на всі позитивні відгуки інших людей про вас.
Люди з комплексом неповноцінності всі позитивні відгуки про самих себе не сприймають на віру, бо ці відгуки не узгоджуються з їх сприйняттям реальності. Так, якщо людині, впевненої в власної дурості, сказати: “Ти такий розумна!”, вона у відповідь лише усміхнеться, махне рукою і відповість: “Яка ж я розумна?”. Якщо навіть думки про вашу неповноцінність міцно засіли у вашій голові, приймаючи похвали на свою адресу на віру, ви вже зробите перший крок для зміни думки про самого себе і своєї реальності.

3. Ніколи не соромтеся висловлювати власну думку з різних питань.
Навіть якщо ваш внутрішній голос говорить вам: “Ти чого задумав? Не смій висовуватися – тебе ж висміють, та й навряд чи твоя думка когось сильно цікавить “, ви все одно переступіть через себе і висловіть все, що ви думаєте. Тим самим ви з високою часткою ймовірності спростуєте думку про те, що ваша точка зору нікого не цікавить, що завдасть серйозного удару по комплексу неповноцінності. Навіть якщо ваша думка йде в розріз з думкою оточуючих – не біда, ви має право мати власну точку зору. Значно краще не бути як всі, ніж не мати власної думки і просто повторювати слова оточуючих.

4. Коли ви робите що-небудь і боїтеся, що будете виглядати смішно в очах оточуючих людей – згадайте, що вас оточують не бездушний роботи, а люди, яким притаманні ті ж почуття і страхи, що й вам.
Інші люди також побоюються, що деякі з їхніх дій викличуть ваш сміх, а тому ставитеся до інших людей з розумінням, і вони тако ж будуть ставитися до вас.

5. Ведіть зошит, в якій будуть описані ваші достоїнства.
Ця проста вправа дозволить назавжди забути про почуття неповноцінності. Почніть прямо зараз, записавши п’ять своїх найкращих якостей. А як же недоліки? Не смійте не тільки записувати свої недоліки, але навіть не допускайте думки про них. Вони вам не потрібні, адже ви – прекрасна і чудова людина,яка складається з одних достоїнств. Написавши основні свої достоїнства в зошит не відкладайте його в ящик письмового столу, а регулярно поповнюйте записами про свої чудові якості.

6. У записах в зошиті не зупиняйтеся на вже наявних у вас якостях і почніть записувати ті якості й гідності, якими ви на сьогоднішній день не володієте.

Після регулярних переглядів  цих записів ці достоїнства почнуть з’являтися у вас.

7. Хваліть себе за кожну відмінно зроблену справу.
Шукайте привід похвалити себе і, якщо раптом не знаходите його, робіть це без приводу (так би мовити, авансом). Якщо ви частіше будете хвалити себе, ваша самооцінка виросте і оточуючі, помічаючи це, також будуть хвалити вас. До того ж, якщо ви похвалите себе, виконана вами робота, в яку ви вкладаєте частину своєї душі, перестане сприйматися вами як нікому не потрібна рутинна робота.
Не слід після якісно зробленої роботи очікувати, поки хто-небудь захоче похвалити вас – похваліть себе першим. І, навіть якщо ви що-небудь робите вперше і у вас вийшло виконати роботу не дуже якісно або не в строк, все одно похваліть себе за те, що вам вистачило сміливості і мужності взятися за незнайому вам раніше роботу.

8. Перестаньте побоюватися відповідальності.
Практично всі люди, яким властивий комплекс неповноцінності, не здійснюють більшість важливих для них вчинків внаслідок боязні нести відповідальність за свої дії. Страх перед відповідальністю робить для людини кожне нове завдання все більш важким і нездійсненним. Для того, щоб почати брати відповідальність за свої вчинки і життя в цілому, людині слід усвідомити, що відповідальність – це не страшно, а якраз навпаки. Беручи на себе відповідальність за свої дії людина росте у власних очах, а оточуючі, бачачи поруч з собою сміливу і рішучу людину, підтримують її рішення і йдуть за нею. У результаті людина починає відчувати себе більш значущою і важливою, а її комплекс неповноцінності починає слабшати.

Розглянуті вище поради допоможуть людині запобігти появі комплексу неповноцінності або ефективно протистояти йому у разі наявності його в людині.

І ще одна, заключна порада: якщо жодна з вищезгаданих порад не допомагає – зверніться до професійного психолога. Запитайте у друзів і знайомих, кого з відомих їм фахівців вони можуть вам порекомендувати. Не шкодуйте на боротьбу з комплексом неповноцінності ні сил, ні часу. В іншому випадку негативні наслідки дії комплексу неповноцінності у багато разів перевищать можливі витрати на його усунення.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар