Як невдачі допомагають досягти успіху.

yak-nevdachi-dopomagayut-dosyagty-uspihuУ багатьох є заповітна мрія. Але чому далеко не кожен наважується її втілити?
Можливо, тому, що братися за важку справу просто-напросто боязно: раптом не вийде?
Ця стаття буде корисна тим, хто хоче розпочати свою справу, але боїться, що у нього нічого не вийде. А ще тим, хто постійно стикається з новими складними завданнями і не знає, як до них приступити. Ну і, звичайно, тим, хто щойно пережив невдачу і думає, що так буде завжди.

Успіх ні до кого не приходить відразу. Зазвичай йому передує низка провалів, про які ми нічого не знаємо.

Томас Едісон, наприклад, зазнавав невдачі 1000 разів, перш ніж лампочка загорілася. Згодом він говорив: «У мене не було 1000 невдалих спроб запалити лампочку. Просто до винаходу електричної лампочки я зробив 1000 кроків».
Уолт Дісней – зараз нікому не потрібно пояснювати, хто це такий, – у віці 22 років був звільнений з газети Kansas City Star за «відсутність творчого мислення», а його перша компанія Laugh-o-gram Studios розорилася.
Стівен Кінг в 20 років запропонував свій роман «Керрі» одному з видавництв США і його повернули з формулюванням «Нас не цікавить наукова фантастика з негативним уявленням про світ. Такі сюжети не продаються». В цілому роман, що став згодом культовим, не прийняло 30 видавництв.
Стівен Спілберг три рази не зміг поступити в Університет Південної Каліфорнії через погані результати шкільних тестів. У 1994-му режисерові «Щелеп», «Парку юрського періоду» і «Індіани Джонса» видали в університеті почесний диплом.
Джоан Роулінг, письменник-мільярдер і автор серії книг про Гаррі Поттера отримала відмови з 12 видавництв, перш ніж її роман погодилося надрукувати видавництво Bloomsbury.

Список успішних людей, які на початку життєвого шляху змушені були зіткнутися з відмовою, нерозумінням і скептичним ставленням до їх здібностей, можна було б продовжувати і продовжувати.

Багато людей до сих пір думають, що провал в якійсь справі свідчить про відсутність у них необхідних знань, навичок, та й в цілому – компетенції, так що краще вже зовсім не пробувати, щоб не втратити віру в себе, або будь-якими шляхами уникати помилок.

Однак насправді все не так. Часто дійсно не виходить з першого разу.

Як пережити невдачу, що не опустити руки і продовжити рух до мети? Ось що потрібно робити.

Орієнтуватися на результат

Одна з найсерйозніших перешкод на шляху до успіху – це страх невдачі. По суті, боятися програти – гірше, ніж справді потерпіти провал, тому що це призводить до того, що свій потенціал багато людей так і не використовують.
Щоб перестати боятися невдачі, потрібно змінити ставлення до неї. Автори дослідження, опублікованого в Journal of Experimental Social Psychology, виявили, що людям простіше досягти успіху, якщо вони орієнтуються на результат своїх дій, а не турбуються про те, як би не зробити помилку.
Так, в складній справі всі ми намагаємося не помилитися, але краще думати про цілі, які потрібно досягти, ніж про обережність.

Ставити перед собою досяжні цілі

Коли ви чітко усвідомлюєте, що здатні виконати завдання, яке поставили перед собою, це мотивує до роботи – і ви відразу перестанете боятися.
Для наочності можна буде записати, чого ви маєте намір досягти, розмістити список на видному місці і упевнитися, що кожна фраза починається з виразу «я повинен» або «я буду», а не з «я постараюся».
Про «я спробую» взагалі забудьте.

Беррі Еффрон, американський бізнесмен, засновник Effron Enterprises Inc., що зробив статки на роботі з інформаційними системами в області фінансових інвестицій, стверджує, що такі вирази вживати просто не можна, з такими установками ви нічого насправді не зробите.

Щоб мети дійсно виглядали досяжними, розбивайте великі завдання на маленькі: досягаючи їх, ви будете крок за кроком йти до успіху.

Перестати думати про те, що буде в разі невдачі

Уявна невдача – куди гірше реального провалу. Це теж стверджують вчені, цього разу голландські.
Серія експериментів дослідників з Нідерландів була присвячена порівнянню почуттів, які відчувають люди, уявляючи собі, що у них нічого не вийде, з їх емоціями в разі справжньої невдачі.
Вчені розділили учасників експерименту на пари і попередили, що їм доведеться зробити завдання. За успішне виконання покладався приз.

Половину «піддослідних» попросили описати, що вони будуть відчувати, якщо проваляться. Іншій частині нічого подібного не говорили, але, коли завдання було виконано, цим людям сказали, що у них нічого не вийшло, більше того, в провалі їх пари винні саме вони.
Після цього у всіх учасників експерименту поцікавилися, як вони тепер себе відчувають.

З’ясувалося, що ті, хто заздалегідь уявляв собі невдачу, відчували куди більш сильні негативні емоції, ніж ті, хто не замислювався про невдачу, а й правда не досяг успіху.
Справа в тому, що випробовувані, які повинні були передбачити свої почуття, переоцінили значущість своєї майбутньої провини і непоправність помилки.
Можливо, саме тому люди відмовляються від виконання найзаповітніших мрій: їм здається, що, якщо не вийде, це буде катастрофа.

А ось дослідження, проведене фахівцями Школи менеджменту Келлога показало, що свої гіркі почуття, пов’язані з тим, що ми не спробували зробити серйозний крок, ми як раз недооцінюємо.
Так, в певний момент так страшно діяти. Так, бездіяльність здається більш безпечною і виправданою.

Але чим більше часу проходить з тих пір, як ми прийняли рішення не робити нічого, тим частіше ми подумки повертаємося до того моменту і шкодуємо про те, що так і не спробували.
Втрачені шанси і невикористані можливості назавжди залишаються з нами. Чи це не привід взяти і зробити те, чого ви завжди боялися?

Сприймати будь-який проект як серію експериментів

Жоден науковий експеримент не виходить з першого разу. Власне, на те він і експеримент – докопатися до істини можна тільки шляхом проб і помилок.
У кар’єрі та бізнесі все те ж саме: кожна нова справа – це ризик, але, спотикаючись, ви намацує правильний шлях.
Будь-яку помилку можна обернути на свою користь, якщо сприймати її як урок. Точніше, як сигнал: тепер ви знаєте, як не треба робити і що потрібно виправити.

Власне, на цій філософії побудована популярна система управління проектами Agile.
Замість того щоб налагоджувати продукт (наприклад, мобільний додаток), його випускають на ринок, ледь розробивши, щоб всі помилки і недоліки виправляти вже на виході, за відгуками споживачів, які зазнали продукт на практиці.

Визнавати, що зробили помилку, а не приховувати це

Ми вже зрозуміли, що невдачі боятися не варто. Але що ж робити, якщо щось все ж пішло не так?
Перш за все слід відкрито зізнатися в цьому – підлеглим, начальству, всім, кому потрібно про це знати.
Майте на увазі при цьому, що, пояснюючи невдачу іншим людям, не варто вигадувати собі виправдання або звинувачувати інших. Треба знайти пояснення, чому це сталося.
Далі вам доведеться просто-напросто придумати, як все виправити (в хорошому випадку у вас вже буде запасний план, як це зробити). І знову взятися за справу.
Можливо, ви знову зазнаєте невдачі, але це буде всього лише означати, що ви поки не знайшли правильний шлях. І ви обов’язково його знайдете.

Зробити висновки і жити далі

1. Невдач не буває тільки у тих, хто нічого не робить. У них же не буває і успіхів.

2. Будь-яка невдача дозволяє нам зробити висновки і вчитися на власних помилках.

3. Якщо один раз не вийшло, це не означає, що не вийде другого або третього разу.

4. Плануючи щось, не варто говорити «я спробую», проте, якщо у вас щось не вийшло, сприймати це потрібно саме як невдалу спробу. Наступна буде успішніше.

5. Відкрито визнати свою помилку – значить дати собі шанс виправитися і показати себе відповідальною людиною, на якого можна покластися.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар