Як не стати жертвою демагогії.

yak-ne-staty-yiyi-zhertvoyu-demagogiyiСлово «демагог» сьогодні у нас викликає негативні емоції, оскільки асоціюється з лукавими виверткими політиканами і інтриганами. Вони здатні довести що завгодно, незалежно від того, правда це чи ні.

Але демагогія не завжди була пофарбована в похмурі кольори – колись вона позначала ораторське мистецтво політиків. У перекладі з давньогрецької слово “демагогія” – це «керівництво народом»; простіше кажучи, управління думкою натовпу, здатність донести до людей свої погляди так, щоб вони були підтримані. Існувала навіть професія демагога – це були оратори, які виступали в судах (нинішній адвокат – по суті той же демагог), виголошували промови на площах. Досвідчений політик просто зобов’язаний був освоїти мистецтво демагогії, інакше не зміг би захистити свої ідеї і інтереси народу. У тому давньому понятті демагогія існує і сьогодні, називаючись красномовством чи ораторською майстерністю.

Колись демагогія вважалася вищим пілотажем красномовства – сьогодні вона прирівнюється до майстерної брехні. Таке дивне перетворення сталося ще до нашої ери. На ранніх етапах розвитку демократичної держави в Стародавній Греції обиралися правителями представники знатних родів. Але в V столітті до нашої ери право обиратися отримали прості люди – купці, власники майстерень і т. д. На сцені тут же з’явилися політики-популісти, радикально налаштовані діячі, які намагались завоювати прихильність людей за допомогою брехливих обіцянок. Їх і стали називати демагогами.

Згодом демагогія виділилася в окрему галузь впливу на думку людей, була вивчена і класифікована. Правила демагогії досить прості – потрібно залучити слухачів на свій бік. Методи залучення бувають різні – від чесних, таких як доводи і факти,  звернення до емоцій і особистої зацікавленості; до «брудних», що сьогодні асоціюються з чорним піаром – брехня, плітки, копання в брудній білизні опонентів.

Схильність до демагогії простежується у багатьох людей, вона зустрічається не тільки на політичній арені, але і в побуті, стосунках, на роботі. Щоб не стати жертвою демагога і не дати себе ошукати, потрібно, в першу чергу, знати основні прийоми демагогії. Розуміючи їх суть, простіше боротися зі спробами заморочити собі голову.

Логічні прийоми демагогії

Що таке демагогія? Більшість демагогічних пасток базуються на перекручуванні логічних законів. Оскільки логіка – не найпростіша наука, слухачі часто навіть не помічають підміну.

1. Тлумачення хронологічної послідовності як причинно-наслідкового зв’язку

Якщо одна подія слідує за іншою, це не означає, що перша спровокувало другу – але демагоги часто стверджують саме це. Древній шаман-демагог сказав би: «Бачите, я станцював танець дощу і випав дощ». При цьому він не став би згадувати, скільки таких танців дощу залишилося без відповіді. Але ми-то з вами розуміємо, що чаклунство тут ні при чому, і дощ випав з зовсім інших причин.

2. Звернення причинно-наслідкового зв’язку назад

Візьмемо для прикладу цілком справедливе висловлювання: «Більшість алкоголіків не визнає наявність залежності». При зворотному тлумаченні це буде виглядати так: «Якщо ти не визнаєш наявність алкоголізму, значить, ти алкоголік». Таким чином слідство видається за причину, навіть в разі коли воно не є обов’язковим для всіх випадків. Адже існують алкоголіки, які розуміють, що у них є проблема і її потрібно вирішувати.

3. Видача випадкових характеристик за причинно-наслідковий зв’язок

У всіх собак чотири лапи. Всі собаки хижаки. Чи означає це, що собаки хижаки тому, що вони чотириногі? Це примітивний приклад, але подібною конструкцією користуються часто. Наприклад: «Мій дід пив, курив і дожив до 90 років». Або: «Мій начальник рідкісна сволота, тому і добився всього в житті». Пораскинувши мізками, нескладно зрозуміти, що куріння і пристрасть до алкоголю це зовсім не запорука довголіття, а поганий характер не гарантує просування по службі.

3. Нав’язана дилема

«Або ти з нами, або проти нас!» – такий найпоширеніший приклад даної логічної підміни. Або ти за «них», або за «нас». При цьому демагог не допускає наявності інших альтернатив – що можна бути ні за кого або проти всіх. Цим часто користуються політики.

4. Поєднання в висловлюванні істинного і помилкового твердження

Всім відомо – якщо брехню приправити правдою, її можна видати за правду. Так і тут.

Прийоми демагогії «Так у нас вся країна п’є! Наші предки пили горілку і ми будемо пити!». Перше висловлювання справедливо – таки п’є. Але при цьому ніхто не згадує, що наші предки-слов’яни якраз були однією з найбільш тверезих націй в світі.

6. Маніпуляції з аналогіями

Аналогії можуть бути некоректними спочатку, або справедливими, але некоректно витлумаченими.

«Заборонити ринки і перевести всіх в торгові центри – це те ж саме, що заборонити свободу слова!» Це некоректна аналогія – торгівля на ринку і свобода слова не мають нічого спільного, їх об’єднує лише загроза заборони. Аналогія проведена по єдиній подібній властивості, яка при цьому не є вирішальною.

А ось коректна аналогія: «Та він сильний як віл, на ньому можна орати!» Мається на увазі, що людина дійсно сильна і могла би при бажанні тягнути на собі соху, подібно волові. Спотворенням аналогії стало б реальна пропозиція запрягти цю людину в соху і змусити орати.

7. Спотворення якісних і кількісних характеристик

Коли ми говоримо «вода», ми не маємо на увазі її кількість і якість. Це може бути склянка чистої води, може бути брудне болото, а може бути безмежний океан. Якщо вас приведуть до моря і скажуть «пий» або запропонують покупатися в склянці води, ви, звичайно ж, будете обурені. «Але ви ж просили води!» – відповість демагог.

8. Логічне коло

У нього є безліч форм – можна водити людину по колу з допомогу навідних запитань або вибудовувати ланцюжок доказів, який неминуче призводить до початку розмови. Зазвичай це робиться в тому випадку, коли демагогу не вигідно, щоб розмова привела до якогось результату.

9. Відхилення від суті питання

В простому виразі такий прийом називають «з’їжджати з теми». Це коли людині говорять про одне, а вона починає напирати на зовсім інше.

Наприклад, наступний діалог:

– Ми змушені закрити ваше виробництво, оскільки воно забруднює навколишнє середовище небезпечними хімікатами.
– Але наш завод дає роботу такій великійї кількості людей! Невже ви хочете залишити всіх цих чесних роботяг на вулиці без копійки в кишені?

9. Стереотипи

Стереотипи допомагають навішувати ярлики. Наприклад, люди, які переконані, що всі чиновники крадуть, з легкістю повірять звинуваченнями в крадіжці і корупції. «Він набиває кишені вашими грошима!» – тицяє пальцем опозиціонер в сторону міністра. А сам-то?

10. Виняток однієї з логічних ланок ланцюжка

Представники корпорації, яка виробляє солодкі газовані продукти, заявляють, що дослідження, проведені експертами, показали: солодка газована вода ніяк не пов’язана з появою зайвої ваги у людей, які її п’ють. Але при цьому вони не згадують, що дослідження було профінансовано самою компанією. Вони просто викинули цей факт із загального ряду.

11. Некоректна постановка питання

– А ви вже перестали красти гаманці в транспорті? – запитують у людини, яка ніколи цим не займалася. Що відповісти? Перестав? Значить, все-таки крав. Чи не перестав? Ще гірше – невиправний злодій.

На такі випади потрібно відповідати розгорнуто і говорити, що постановка питання некоректна, оскільки в ньому закладені перекручені факти.

Психологічні прийоми демагогії

Щоб вивести розмову на вигідну дорогу, не обов’язково оперувати логікою – досить морально натиснути на опонентів, використовувати людський фактор.

1. Причіпки до дрібниць

Не так давно в соцмережах був популярний такий вид дозвілля як «тролінг». Хлопці, яким не було чого робити, нападали зі злісними коментарями на незнайомих людей, намагаючись вивести їх з себе. Саме причіпки до дрібниць були їхньою головною зброєю.  На щастя, «тролів» швидко розкусили і почали просто ігнорувати. Але їх дії були досить прозорими, справжні аси демагогії за допомогою цього прийому можуть повністю заплутати людину.

2. Перехід на особистості

Цей прийом досить брудний і неприємний, тому ніколи не варто брати в партнери людей, які в суперечці переходять на особистості – це індикатор непорядності.

Наприклад, так:

– У вашому проекті виявлена помилка.

– А ви самі ніколи не помилялися? Так ви розбираєтеся в інженерній справі не краще нашої прибиральниці! І всі знають що у вас роман з секретаркою!

3. Звернення до авторитетів, які не є фахівцями

Зірка естради висловила свою думку про політичну ситуацію в країні. Про тарифи на електроенергію розмірковує в блозі провідної кулінарної передачі. Мають повне право. Але уявіть, якщо цими думками керуватимуться фахівці у вирішенні важливих проблем…

– Шановний Франсуа Олланд, ми повинні обговорити поправки до бюджету країни.

– Хвилиночку, я з Жераром Депардьє пораджуся …

Звучить смішно, але в запалі дебатів приблизно так і відбувається – демагоги звертаються до думки відомих людей, які, тим не менш, не є фахівцями в конкретному питанні.

4. Перебільшення

О, це справді могутня сила! Якщо нашаровувати одне перебільшення на друге, можна скласти цілу всепланетну змову.

«Як ви могли заборонити до друку мою наукову роботу? Ви уявили себе богом? Хочете вирішувати людські долі?»

Послухавши такого оратора, можна подумати, що і справді йдеться про життя і смерть. При цьому не згадується, що «заборонили до друку» – всього лише повернули на доопрацювання для виправлення помилок, «наукова робота» – це реферат, а про долі людей взагалі не йдеться.

5. Напад як захист

По суті, в попередніх пунктах цей метод вже побічно демонструвався і всі ми прекрасно знаємо, як він виглядає – коли винуватець сам починає звинувачувати опонентів у всіх мислимих гріхах.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар