Як не помилитися у своєму рішенні.

Як не помилитися у своєму рішенні.Приймаючи у своєму житті якісь рішення, люди в більшості випадків розраховують саме на те, що ці рішення спричинять за собою позитивні зміни. І це цілком природно, адже ніхто ніколи не буде діяти на шкоду собі і своїм інтересам. Однак часом трапляються ситуації, що, втім, далеко не рідкість, коли ці, здавалося б, цілком перспективні рішення дають результат прямо протилежний бажаному і очікуваному. У підсумку ситуація не тільки не вирішується, але ще й посилюється.

У цього досить-таки неприємного ефекту є навіть своя власна назва – «ефект кобри». У цій статті ми розповімо про його походження, а також дамо кілька порад на тему того, як не помилитися у своєму рішенні.

Саме поняття «ефект кобри» вперше з’явилося в Індії за часів її колонізації англійцями. Вони виявили, що в країні розвелася величезна кількість кобр, і від них потрібно було якнайшвидше позбуватися. Тому губернатором була обіцяна нагорода жителям за кожну принесену зміїну голову. І спочатку все йшло за планом: кількість змій різко скоротилося. Але потім ситуація прийняла інший оборот: місцеві жителі, розраховуючи на винагороду, почали спеціально розводити кобр, результатом чого стала поява ще більшої кількості змій в країні.

Подібна ж ситуація трапилася у В’єтнамі, в Ханої під час колоніального правління французів. Там була розроблена аналогічна програма, в якій нагорода гарантувалася кожному, хто принесе вбитого щура. Але кількість щурів також збільшилася, оскільки жителі почали їх розводити.

І останній приклад ефекту кобри – велика кампанія по знищенню горобців, шкодивших  сільському господарству, що проводилася в Китаї в період між 1958 і 1962 роками. Масове винищення горобців стало причиною серйозних порушень екологічного балансу, підсумком яких стало збільшення популяції комах, які чинили на сільське господарство ще більшу згубну дію і винищували урожай. У кінцевому рахунку, благі наміри уряду призвели до великого голоду по всій країні.

Ці три приклади не є вичерпними, але чудово ілюструють суть ефекту кобри. Якщо у вас є бажання, ви можете ознайомитися і з іншими прикладами того, як влада, приймаючи певні рішення і вдаючись до особливих методів врегулювання будь-яких ситуацій, не враховувала реакцію людей, на яких ці методи були вони розраховані. Велика кількість таких прикладів наводиться в книзі німецького економіста Хорста Зіберта «Ефект кобри» ( в оригиналі – «Der Kobra-Effekt: Wie man Irrwege der Wirtschaftspolitik vermeidet», є переклад цієї книги на російську мову) .

Розглядаючи ефект кобри стосовно до нашого повсякденного життя, можна без тіні сумніву сказати, що і ми самі часто опиняємося в ситуаціях подібних до описаних вище. Різниця лише в їх масштабності. Саме для них часто вживаються вирази типу «Хотів, як краще, а вийшло як завжди» і т. п.

Щоб наші рішення були вірними і не призводили до негативних наслідків, у їх прийнятті потрібно керуватися декількома принципами.

Як правильно приймати рішення?

Найголовнішою умовою прийняття правильного рішення є чітке розуміння того, для чого взагалі це рішення приймається. Тобто ви повинні максимально чітко розуміти, що ви хочете отримати. Якщо ваші цілі будуть розмитими, то прийняте рішення буде нечітким. Перш ніж робити які-небудь дії, ґрунтовно продумайте те, до чого вони повинні і можуть призвести.

Наступна умова – це відсутність сумнівів. Будь-яка невпевненість породжує всілякі перешкоди і досягти якогось позитивного результату буде дуже складно. Тим більше, постійні думки про щось (негативні чи позитивні) налаштовують на певну роботу і вашу підсвідомість. Знаючи про це, потрібно програмувати себе на удачу. Найбільше для цього підходить читання афірмацій. Ви можете використовувати, наприклад, таку: «Будь-які мої рішення завжди правильні і приводять мене до успіху».

Крім того, для прийняття вірних рішень можна застосовувати спеціальні техніки. Ми розглянемо дві найбільш ефективні.

Техніки для прийняття вірних рішень

Декартові питання

Ця техніка є дуже дієвою в тих випадках, коли потрібно прийняти яке-небудь важливе рішення. Ви повинні задати собі 4 питання, відповісти на які найкраще письмово. Причому варіантів відповідей повинно бути кілька, оскільки це дозволить оцінити перспективи найбільш об’єктивно. Отже, ось ці 4 питання:

  • Що станеться, якщо я прийму це рішення? Тут потрібно вказати всі можливі варіанти розвитку подій, які можуть стати наслідком прийнятого вами рішення. Записуйте все, що приходить на розум. Чим чіткіше картинка, тим легше оцінити правильність рішення. Наприклад, якщо ви поїдете у відпустку за кордон, ви побачите нові місця, отримаєте масу приємних вражень та емоцій, відмінно відпочинете, познайомитеся з новими людьми, розвієтеся і т. д.
  • Що станеться, якщо я НЕ прийму цього рішення? Відповідь на це питання повинна враховувати всі можливі варіанти розвитку подій, які можуть стати наслідком того, що ви НЕ приймете намічене рішення. Наприклад, якщо ви не поїдете у відпустку за кордон, вам доведеться проводити час у своєму місті, вести звичний спосіб життя, займатися рутинними справами, витратити гроші на щось менш цінне і т. д.
  • Чого НЕ станеться, якщо я прийму це рішення? Враховуйте всі особливості ситуації, в якій ви знаходитесь. Можливо, прийняте рішення позбавить вас від будь-яких проблем і вплине на те, що якісь події можуть не статися. Наприклад, якщо ви все-таки вирішите відправитися у відпустку, ви не залишитеся в холодному зимовому місті, не будете перебувати в поганому настрої, не позбавите себе яскравих життєвих моментів і т. п.
  • Чого НЕ станеться, якщо я НЕ прийму цього рішення? Зверніть увагу на все те, що може НЕ відбутися, якщо рішення НЕ буде прийнято. Наприклад, якщо не поїдете відпочивати, ви не реалізуєте свою мрію, не відпочинете належним чином, можливо, ви не витратите велику суму грошей, але у вас в пам’яті не буде того, що можна буде з задоволенням згадати навіть через кілька років і т. п..

У прикладі з відпусткою ми враховували в основному тільки позитивні моменти, тому що відпустка, як правило, пов’язана саме з ними. Але аналіз будь-якого іншого рішення повинен враховувати не тільки плюси, але й мінуси. Слід також мати на увазі ще й те, що ця техніка не підходить для ситуацій, коли потрібно вибрати одне правильне рішення з декількох варіантів. Для таких випадків використовується інша техніка.

Матриця вибору

Як ми вже помітили, ця техніка призначена для вибору одного варіанта рішень з декількох. Суть її така: накресліть таблицю з кількох рядків і стовпців. У рядках запишіть наявні варіанти, у стовпцях – критерії, за якими ви будете оцінювати ці варіанти. Наприклад, у вас є варіанти поїхати у відпустку в Туреччину, Єгипет або Таїланд. Оцінити ці варіанти можна за такими критеріями: витрати на поїздку, дальність польоту, туристичний сезон, особливості відпочинку в країні, особливості туру, наявність пам’яток і т. п. Критерії ви вибираєте самі.

Як тільки таблиця складена, оцініть критерії кожного варіанту за 5-ти бальною шкалою. Потім порахуйте суму балів. Варіант, який набрав найбільшу кількість балів, і стане тим рішенням, яке вам потрібно прийняти.

І на закінчення варто дати ще декілька простих, але ефективних рекомендацій, які дозволяють приймати вірні рішення.

  • Щоб процес прийняття рішення не затягся на довгий термін, поставте собі конкретні часові рамки. Це може бути якийсь день місяця або тижня, певна година. Маючи крайній термін, ви підсвідомо будете прагнути до прийняття рішення у потрібний час.
  • Будь-які ваші рішення повинні бути прийняті особисто вами. Це означає, що ви повинні керуватися виключно своїми переконаннями, міркуваннями, уподобаннями і т. д. Не слід вдаватися до допомоги третіх осіб, оскільки прийняте таким чином рішення може стати нав’язаним і помилковим. Якщо питання стосується особисто вас, обмірковуйте все самі з собою. Якщо питання стосується вашої сім’ї, то обговорюйте рішення тільки в колі рідних.
  • Ви повинні усвідомити, що відповідальність за свої рішення повинні нести тільки ви і ніхто інший. Це дозволить вам підходити до прийняття рішень більш серйозно і детально. До всього іншого, намагайтеся передбачати наслідки своїх рішень.

Незважаючи на все вищесказане, потрібно бути реалістами і дивитися на речі адекватно – ніхто не застрахований від помилок і прийняти неправильне рішення може кожна людина. У разі якщо це сталося, ні в якому разі не потрібно сумувати з цього приводу і займатися самобичуванням. Кращим варіантом буде визнати свою помилку і зайнятися пошуком способів виправлення ситуації. Тільки так ви зможете вирішити проблему і знайти душевний комфорт.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар