Як навчитися зосереджуватися на найважливіших справах?

yak-navchytysya-zoseredzhuvatysya-na-najvazhlyvishyh-spravahБагато людей впевнені, що єдиний спосіб встигати за темпом сучасного життя – це навчитися організовувати свій час. Вони вважають, що чим більше справ встигнуть зробити за день, тим краще. Насправді ж все зусилля такого роду призводять лише до нервових зривів. Щоб почати жити раціонально, людина повинна обмежити себе певними рамками і займатися тільки найголовнішими справами.

Вирішити цю проблему допоможуть наступні шість принципів “продуктивної простоти“:

1. Обмежтеся найважливішим

Штучне обмеження своїх зусиль – єдиний спосіб перестати відчувати себе оточеним проблемами з усіх боків. Зосередьтеся на вирішенні тільки найважливіших завдань. Наскільки те, чим ви зараз займаєтеся, важливо для вашої кар’єри чи життя? Чи збереже воно важливість через кілька місяців? Комусь може здатися, що жити поза рамок і обмежень – одне задоволення, однак насправді таке життя поступово перетворюється в хаос. Набагато легше вибрати один сорт морозива з п’яти, ніж з п’ятдесяти.

Сучасна людина тоне в нескінченному потоці електронних листів, нарад, телефонних дзвінків і невиконаних обіцянок. Якщо ви змусите себе перевіряти електронну пошту не сорок разів на день, а тільки два, то, можливо, спочатку відчуєте дискомфорт. Однак, поступово перевірка пошти двічі в день увійде в звичку і ви побачите, наскільки легше вам стало працювати.

2. Навчіться вибирати головне

Щоб зрозуміти, що у вашому житті головне, обміркуйте наступні питання:

  • Життєві принципи. Які моральні цінності мають для вас значення? Більшість людей намагається жити в злагоді з певним набором переконань.
  • Життєві цілі. Добре уявляючи цілі свого життя, ви завжди зможете оцінити те, чи наближають вас до них ті чи інші дії, чи ведуть убік.
  • Життєві пріоритети. У чому полягають ваші особисті та професійні інтереси? Які з них по-справжньому важливі для вас?
  • Життєві уроки. Подумайте, як ваші вчинки відображаються на особистому та професійному житті – у одних вчинків напевно бувають більш серйозні наслідки, ніж у інших.
  • Життєві потреби. Чи потрібні вам ці дорогі кросівки? Можна легко обійтися без багатьох речей, які здаються необхідними.

3. Спрощуйте завдання

На питання про те, чого їм хотілося б досягти в найближчі кілька років, більшість людей відповідять, перерахувавши не менш десяти цілей. Однак якщо вони захочуть досягти всіх своїх цілей відразу, то, швидше за все, не досягнуть жодної. Намітьте одну-єдину мету на найближчі півроку або рік і розбийте рух до неї на етапи. Поетапний план дій значно полегшить досягнення будь-якої мети.
Щоб впоратися з щоденним потоком проблем, складіть список з трьох найважливіших справ – інші нехай чекають своєї черги. Якщо на роботі виконання якоїсь справи затримується через ваших колег або відсутності вказівок зверху, переключіться на наступну справу в списку. Розбийте виконання кожної з них на дрібні етапи і поступово здійснюйте їх, наближаючись до закінчення всієї роботи.

Рішення про те, за які справи братися в першу чергу, найкраще приймати самостійно. Однак часто буває, що це рішення залежить не від вас, а від вашого начальника. В цьому випадку розкажіть йому про ваш список і він, швидше за все, дозволить вам діяти. Якщо ж він буде проти, то попросіть його вказати ті кілька завдань, на яких ви повинні зосередитися, оскільки ваш час, як і час будь-якого співробітника, обмежено. Якщо ж начальник буде проти навіть після цього, значить, вам пора міняти роботу.

4. Тренуйте вміння зосереджуватися

Щоб почати жити осмисленим життям і процвітати в роботі, розвивайте здатність зосереджуватися на окремо взятій справі. Якщо ви не в змозі повністю зануритися в якесь заняття, вам не допоможе ніяка сила волі. Сконцентруватися на теперішньому моменті – єдиному, який ви в змозі контролювати, – вам, швидше за все, заважають спогади про минулі невдачі або тривога за майбутнє. Похмурі думки забирають сили та збивають з пантелику, тому рішуче відганяйте їх.

Життя сучасних людей рухається в стрімкому темпі, тому їм часто доводиться займатися кількома справами одночасно. Проте звичка до цього шкодить і роботі, і здоров’ю. Зосереджуватися треба на чомусь одному. Прийшовши вранці на роботу, виділіть саму невідкладну з усіх справ і зробіть все можливе, щоб завершити її до вечора. Весь цей час не відповідайте на телефонні дзвінки (крім найнеобхідніших), не шукайте сайти в Інтернеті і не перевіряйте електронну пошту.

Як тільки ви помітили, що стали відволікатися від роботи, прогуляйтеся або сходіть перекусити, потім поверніться до робочого столу, зосередьтеся і відсвяткуйте ще одну перемогу над собою.

5. Заводьте нові звички

Життя людини змінюється з появою у неї нових звичок. Корисну звичку можна виробити буквально за місяць, дотримуючись цих порад:

  • Виберіть звичку. Виробляйте максимум одну важливу для життя звичку в місяць. Почніть з чогось нескладного – наприклад, з звички прибирати стіл або робити десятихвилинну зарядку (півгодинну ви можете відразу і не осилити).
  • Заплануйте вироблення цієї звички. Запишіть на папері план дій по днях на весь період часу і у вас з’явиться мотив для виконання наміченого.
  • Розкажіть іншим про свої наміри. Повідомте знайомим (по електронній пошті або в особистому блозі), яку звичку збираєтеся виробити.
  • Тримайте оточуючих в курсі своїх успіхів. Нехай всі знають, наскільки успішно ви просуваєтеся до поставленої мети. Підтримка з боку оточуючих допоможе вам рухатися далі.

Не допускайте, щоб поточні справи затулили від вас головні цілі. З ранку розберіться з паперами і зробіть необхідні телефонні дзвінки, щоб не думати про них протягом дня. Хоча досягнення технічного прогресу і полегшили контакти між людьми, багато хто стали бранцями електронної пошти та Інтернету. Часта перевірка пошти або улюблених сайтів здатна перетворити робочий день в хаос. Позбавтеся від усього, що відволікає від справ, і ви побачите, наскільки продуктивніше стали працювати.

Крім цього, переможіть звичку бездумно блукати по Інтернету. Якою би лякючою не здалася вам ця ідея, спробуйте відірватися від Інтернету хоча б на годину. Всю увагу зверніть на роботу, а пошук інформації в Інтернеті проведіть заздалегідь. Відсутність Інтернету спочатку може викликати гостре відчуття дискомфорту, але з часом ви звикнете і зможете працювати набагато продуктивніше.

Дилема зобов’язань

Перехід до більш раціонального режиму роботи потребує, щоб ви розібралися зі своїми зобов’язаннями і визначили, від яких з них можна відмовитися. Ці зобов’язання можуть бути пов’язані з сім’єю, роботою або хобі, за участю в громадських або релігійних організаціях. Поки ви не складете повний список своїх зобов’язань, ви навряд чи будете представляти, скільки їх всього. Склавши цей список, продумайте, яку роль відіграє кожне із зобов’язань в вашому житті. Залиште п’ять найважливіших для вас, а решту викресліть.

Ймовірно, вам доведеться комусь повідомити, що ви не в змозі виконати дану раніше обіцянку. Можливо, ви при цьому відчуєте себе винуватим, однак пам’ятайте, що ваша мета – відмовитися від усіх несуттєвих зобов’язань. Позбутися від тягаря невиконаних обіцянок допоможе вміння говорити «ні». Поясніть людям, яким доводиться відмовляти, що у вас просто немає часу.

Не треба мчати вперед, стрімголов. Призначивши кілька зустрічей або нарад поспіль, ви лише створите для себе зайву напругу. Зменшіть темп. Ставтеся до справ, якими займаєтеся, з незмінною увагою, якими б повсякденними вони не були. Зосередьтеся на тому, що ви робите в даний момент, навіть якщо просто миєте на кухні посуд. Вмійте насолоджуватися життям в кожен момент часу. Іноді спробуйте взагалі нічого не робити – навіть не дивитися телевізор і не читати детективи. Дозвольте собі трохи полінуватися.

Всьому своє місце

Захаращене робоче місце заважає зосередитися, знижує ефективність роботи і змушує втрачати дорогоцінний час. Наведіть на ньому порядок і робота піде швидше. Для початку згрібіть зі столу всі папери в купу, залишивши лише комп’ютер і телефон. Потім витягуйте з цієї купи один папір за іншим, переглядайте їх і визначайте, де їм місце – в урні, в папці для матеріалів, на столі іншого співробітника або в числі невідкладних справ на сьогодні. Ні в якому разі не повертайте переглянуті папери назад. Розбирайте ящик за ящиком і полку за полицею, залишаючи лише те, що дійсно необхідно. Викиньте на смітник упаковки від жувальних гумок і старі олівці. Зведіть до мінімуму кількість пам’ятних дрібничок. Ніщо не заважає вам зберігати кілька сімейних фотографій, але навряд чи вам потрібні приз за перемогу на турнірі в боулінг або меню китайського ресторану. Викиньте старі журнали, каталоги та рахунки за минулий рік. Розібравши кожен з ящиків до кінця, похваліть себе. Подивіться, яким акуратним став його вміст!

Порядок в будинку вселяє спокій у душу. Кожна річ має лежати на своєму місці. Приберіть все зайве, позбудьтеся від предметів, постійно трапляються вам на очі. Якщо домашній безлад став хронічним, боротьбу з ним почніть з вивчення своїх покупок. Чи дійсно була потрібна та чи інша річ, чи вам захотілося її купити без будь-якої причини? Чи здійснюєте ви незаплановані покупки? Щоб не робити необдуманих придбань, почекайте якийсь час, перш ніж заплатити гроші, – можливо, бажання купити зникне саме.

Як зберегти цілеспрямованість

Якою б не була ваша мета – привести в порядок робочий стіл, почати вести здоровий спосіб життя або знайти хорошу роботу, – збережіть прагнення її досягти. Підтримка інтересу до поставленої мети часто виявляється непростим завданням, вирішити яку вам допоможуть наступні поради.

Просувайтеся до мети поступово. Принцип “все або нічого” – вірний шлях до того, що ви дуже скоро відмовитеся від дотримання дієти або від щоденних занять фізкультурою. Скорочуйте споживання солодкого поступово – не потрібно відмовлятися від усього солодкого відразу. Вирішивши бігати вранці, спочатку пробіжіть пару кілометрів, а не наважуйтеся відразу на десятикілометровий крос. Якщо ви бажаєте опинитися на вершині занадто швидко, вас чекає розчарування.

Будьте оптимістом. Не лякайтеся масштабу завдання або недоступності мети. Відкиньте похмурі думки. Уявіть, яку радість доставить вам успішне досягнення задуманого.

Пошукайте джерела натхнення. Спілкуйтеся з людьми, вже досягли того, до чого ви прагнете. Читайте про успіхи і досягнення інших.

Зберігайте віру в себе. Ведіть щоденник своїх досягнень. Свідомість того, скільки вам вже вдалося зробити, зміцнить вашу віру у власні можливості

Оцініть статтю
Додати коментар