Як навчитися відпускати

Як навчитися відпускати
Існує одна порада, яку найпростіше дати, але найважче виконати – «забудь про це».

Не отримав роботу? Забий. Все ще думаєш про свій невдалий виступ минулого тижня? Забудь.

Всі квитки на Пола Маккартні були скуплені за лічені секунди ботами? Не заморачуйся.

Зрештою, життя триває. Просто викинь все зайве з голови!

Звичайно, ми б так і робили, якщо б могли. Якщо б у нас була можливість просто відкинути неспокій, гнів, пульсацію в скронях – нам би не треба було говорити про це. Але коли нам кажуть «забудь», ми стаємо ще більш упертими.

Ми, люди, схильні ігнорувати один йдучий нам на користь факт: рано чи пізно забувається все. Все, що ми бачимо, чуємо або відчуваємо, в якийсь момент розчиняється, і залишається лише те, що відбувається прямо зараз, коли ви дивитеся на цей екран.

Задоволення від останньої шоколадки, яку ви з’їли – де воно зараз? Біль після того, як ви в останній раз прищемили собі палець… де це все? Свербіння від укусів комарів, стрес з приводу крайніх термінів виконання роботи, занепокоєння про те, як сказати весільний тост… все це в минулому.

Той факт, що все є минущим, краще всього усвідомлюється під час медитації. Коли ви присвячуєте якийсь час спостереженню за тим, як приходять і йдуть ваші переживання, ваші тілесні почуття, емоції і думки, ви починаєте помічати, що все це відбувається несподівано швидко.

Почуття тривоги, яке вас охопило, може дійсно бути неприємним – п’ятнадцять секунд або близько того. Слабкий осад може затриматися трохи довше, але це цілком терпимо. І в якийсь момент все розчиняється.

Однак, і це життєво важливо, якщо б ви спробували свідомо позбутися від почуття тривоги, ймовірно, ви б помітили, що воно тільки посилилося.

В цьому і полягає проблема. Будь-які переживання гарантовано проходять, але ви не можете змусити їх пройти швидше, ви можете дозволити їм піти самим.

І коли ви не боретеся з ними, вони проходять швидше.

Але найчастіше ми не можемо змусити себе це зробити. Ми боремося з почуттями. Ми схильні сприймати поточний момент так, як ніби це щось постійне, ніж це є насправді, тому ми вважаємо, що треба боротися з тим, що нам не подобається, і чіплятися за те, що подобається. Ми не зовсім розуміємо, наприклад, скільки секунд в дійсності триватиме задоволення від морозива чи як швидко пройде момент збентеження, якщо ми не будемо зациклюватися на цьому.

В результаті ми занадто багато чого чекаємо від приємних моментів і занадто сильно опираємося невдоволенню. Ми марно намагаємося сповільнити або прискорити те, що здебільшого від нас не залежить, і самі собі створюємо стрес.

Ви говорите під час зустрічі щось невиразне і відчуваєте ніяковість. Якщо б ви зуміли просто поспостерігати за тим, як приходять і йдуть ваші почуття, не намагаючись впливати на це, ви б побачили, що це триває одну-дві хвилини.

Але ми схильні робити протилежне. Ми подумки лаємо себе за незручність або починаємо звинувачувати інших у суб’єктивності. Ми обіцяємо собі, що цього більше не повториться.

Звичайно, нам не вистачає самоконтролю, щоб захистити себе від таких нормальних людських почуттів. По суті, саме наша спроба взяти під контроль те, що не піддається контролю, найбільше напружує.

Іноді ми можемо позбавити себе від неприємних моментів – десь сховатися під час дощу або включити лампу, коли буде занадто темно.

Але коли справа стосується наших емоційних переживань, такі прості прийоми, як правило, не доступні. Ви не можете розкрити парасольку, яка вкриє вас від поганого настрою, фізичного болю або тривожних думок.

Дозволити всьому йти своєю чергою – це вміння, якому можна навчитися, але його легко переплутати з намаганням вплинути на те, що змінити неможливо.

Мені подобається, як це формулює вчитель медитації і невролог Джон Йейтс: «Нехай прийде, нехай це буде, хай це піде».

Ця фраза відображає реалістичне розуміння того, як насправді проходить життя. Всі переживання виникають і зникають, і це можна спостерігати в реальному часі. Не існує нічого постійного. Все приходить, існує і йде.

Нам потрібно дуже уважно придивитися до себе, щоб дійсно це побачити. В цьому і полягає основна мета медитації.

Якщо ми зуміємо досить пильно придивитися, то ми зможемо побачити, за які почуття і переживання ми намагаємося зачепитися і які схильні відштовхувати. Потім ми зможемо свідомо, м’яко утримуватися від відштовхування або ціпляння, і нехай все йде своєю чергою. Ми зможемо звільнитися від стресу в будь-якій ситуації, навіть якщо вона все ще триває.

Незалежно від того, чи займаєтеся ви медитацією, ви можете попрактикуватися в умінні відпускати свої почуття, дозволяючи їм приходити, існувати і йти, коли прийде час.

Щоденне життя надає нам багато можливостей. Почніть з простого. Закрийте кран душа і відчуйте, як поступово проходить відчуття від струменів теплої води. Відкладіть свою вилку, коли закінчите їсти. Вимкніть лампу для читання ввечері.

Подивіться, чи можете ви оцінити, наскільки красиво або, принаймні, швидко все приходить і йде. Закінчення однієї дії часто є початком іншої і іноді цей перехід супроводжується гіркувато-солодким присмаком.

Відчуйте момент закінчення прочитання книги або заходу сонця, або відкушування шматочка торта. Або момент закривання дверей після того, як ви попрощалися з друзями.

Оцініть статтю
Додати коментар