Як навчитися правильно і красиво говорити.

yak-navchytysya-pravylno-i-krasyvo-govorytyСеред професій, затребуваних останнім часом, більшість засновані на вмінні гарно і правильно говорити. Адвокати, політики, диктори на численних теле- і радіоканалах, викладачі, ті, хто працює з клієнтами – словом, представники величезного числа успішних людей повинні говорити так, щоб їх слухали.

Що ж означає “говорити красиво”? В першу чергу, це грамотно, розбірливо, переконливо. Людина з “кашею” в роті, що віщає в ефірі радіостанції, викликає лише бажання переключитися на іншу хвилю, а до викладача, вставляючого через кожне слово слова-паразити навряд чи будуть ходити на лекції.

Тому робота над своєю промовою включає три основних напрямки:

 • тренування дикції (чіткої вимови);
 • робота над технікою і змістом промови;
 • збільшення свого словникового запасу і розвиток мови.

Крім вербальних (словесних) є невербальні засоби мови: жестикуляція, інтонація, міміка, спілкування поглядом і т. д. Правда, ці засоби почнуть “працювати”, якщо основне знаряддя – ваша красива мова – буде давати свої плоди.

Правильність мови, чіткість походження голосних і приголосних звуків, зміна інтонацій, виділення голосом – всі ці характеристики вашої мови допоможуть вам впливати практично на будь-яку людину, розташувати її до себе, переконати в своїй правоті або в необхідності продовжити з вами подальшу співпрацю.

Тренування дикції

Починати тренування потрібно з правильного дихання. Якщо неправильно дихати, то це може спричинити за собою зрив голосу, тривалі паузи, спотворення сенсу фрази. Тому під час публічних виступів оратори користуються не звичайним диханням, а мовним. Звичайного дихання може просто не вистачити, тому важливо вчитися правильно витрачати повітря і вчасно його відновлювати. У цьому випадку користуються діафрагмовим диханням. Воно розвивається цілою системою дихальних тренувань, але вони вимагають завзятості і великого терпіння.

Далі починається робота безпосередньо над правильною вимовою – дикцією. Для цього потрібно зробити прості дії:

 • Записати на диктофон ваше прочитання будь-якого тексту.
 • Прослухати одержаний запис.
 • Дати прослухати його іншим.
 • Зіставити свою думку і чужу.
 • Виділити основні недоліки.

Найбільш часто зустрічаються наступні помилки вимови:

 • неправильна вимова голосних звуків в слабкій позиції (без наголосу);
 • “з’їдання” окремих приголосних звуків;
 • втрата голосних звуків;
 • неправильне поєднання приголосних звуків при їх з’єднанні;
 • нечітке проголошення шиплячих і свистячих звуків;
 • неправильне проголошення м’яких звуків і т. д.

Займатися виправленням дикції бажано за допомогою фахівців. Зараз є безліч організацій, де працюють логопеди. Звичайно, в основному, заняття розраховані на дітей, але можна брати приватні уроки, щоб швидше досягти потрібного ефекту.

Поради тим, хто буде самостійно займатися дикцією

Всі заняття потрібно починати з вправ на розслаблення м’язів, що відповідають за правильну артикуляцію. Краще дотримуватися певної послідовністі виконання вправ. Починати вправи потрібно з найпростіших, поступово переходячи до більш складних. Займатися необхідно щодня. Переходити до відпрацювання наступної вправи тільки після повного засвоєння попередньої. Кожен день потрібно ставити нові цілі і завдання. Досягнуті результати час від часу потрібно підтримувати повторенням основних вправ.

Робота над змістом і технікою своєї промови

Одна з частих помилок мовлення – надто швидка мова. Коли людина поспішає, що називається, торохтить, її важко сприймати. Потрібно навчитися контролювати темп своєї промови. Для початку можна вимовляти в дуже повільному темпі який-небудь мовний матеріал, що не вимагає особливого розуміння. Це може бути послідовність цифр, наприклад, до ста, назви місяців, міст або країн, список чоловічих або жіночих імен.

Краще записувати цю послідовність, щоб можна було вимовляти слова в прямому і зворотному порядку. Згодом, запам’ятавши цю послідовність, краще відтворювати по пам’яті, одночасно тренуючи і пам’ять. Потім потрібно переходити до повторення тексту на слух. Причому він повинен бути записаний в швидкому темпі, а ось повторювати потрібно буде в повільному темпі.

Як “поставити” голос

Звичайно, термін “постановка голосу” більше відноситься до музикантів, акторів та інших творчих професій. Він означає, що потрібно тренувати силу голосу, його діапазон і тембр. Силу голосу можна натренувати, якщо голосно і чітко вимовляти тексти різного характеру: вірші, байки, оди, вірші в прозі.

Діапазон цілком можна розширити, якщо вимовляти різноманітні текстові вправи на найвищих або найнижчих тонах. При цьому голос в ідеалі повинен ставати вище або нижче, залежно від кінцевої мети. Тембр ж голосу залежить від обертонів, тобто від додаткового тону, що звучить як своєрідне відлуння. Обертон з’являється в момент відображення звуку від стінки природного резонатора (власного черепа, грудної порожнини, гортані та інших).

Розвиток мовлення

На жаль, сучасні люди все більше стають недолугими, не можуть грамотно висловити думку, плутаються в значеннях слів. Це пояснюється безліччю причин.

По-перше, зараз мало читають, так як більше проводять час у монітора комп’ютера або екрана телевізора.

По-друге, занадто мало чують зразки грамотної мови. Адже не секрет, що навіть з екрану телевізора рідко почуєш зразки правильної і красивої мови. Про радіостанції взагалі говорити не доводиться: діджеї спілкуються з радіослухачами так само, як звикли спілкуватися з друзям, – пересипаючи свою промову жаргонними словами і виразами.

По-третє, рідко дивляться театральні постановки. Адже для театру потрібен особливий стиль одягу, там потрібно поводитися культурно, найголовніше – розуміти зміст окремих мізансцен, складність характеру героїв. Все це вимагає від людей зайвих зусиль, тому набагато простіше сходити в кіно, поїсти попкорн і “поржати”.

Однак якщо ви твердо впевнені, що ваша мова відрізняється бідністю словника, великою кількістю мовних помилок і неправильною побудовою пропозицій, а ви маєте намір навчитися володіти увагою аудиторії, то вам просто необхідно терміново починати роботу над своєю мовою.

Отже, ось поради, які допоможуть навчитися оволодіти красивою і грамотною мовою:

1. Будуйте правильно речення

Безграмотну і одноманітну мову видають насамперед неправильно побудовані речення. Коли людина болісно підбирає слова для продовження розпочатої думки, робить довгі паузи, а в результаті отримує “коряву” думку, це говорить про те, що вона не володіє технікою правильного побудови речення.

Вчитися правильній побудові потрібно починати з письмових вправ, записуючи в окремий зошит цікаві думки, спостереження, афоризми. Надалі, безпосередньо перед виступом, потрібно скласти текст заздалегідь на папері, переказуючи по готовому плану, повторюючи окремі вирази.

Можна взагалі вести щоденник, записуючи враження за день, якісь свої спостереження, міркування. Все це сприяє в цілому розвитку мовлення, ну і правильній побудові пропозицій зокрема.

2. Збільшуйте словниковий запас

Бідність мови видає убогий словниковий запас. Якщо людина висловлює свої оцінки, судження, зауваження одними і тими ж словами, це говорить про те, що їй важко висловлювати свої думки через відсутність знань. Тому подібна мова виробляє відразливе враження, а сама людина не матиме авторитет, особливо серед тих, хто добре володіє мовою.

Погодьтеся, в наш час, скажімо, недорікуватий директор школи – це нонсенс. Він просто не зможе виступати перед вчителями, а значить, не зможе завоювати авторитет ні серед колег, ні серед учнів своєї ж школи. Адже навіть безграмотні учні розуміють, що вчителі, а вже тим більше директор, повинні бути грамотним у всіх сенсах цього слова.

Як же урізноманітнити своє мовлення? Звичайно, в першу чергу, працювати з тлумачним словником. Почувши нове для себе слово, потрібно знайти його значення в словнику, виписати і запам’ятати. Причому запам’ятовувати слово потрібно тільки в контексті, тобто в реченні. Вжите без контексту, слово може бути незрозумілим або сприйматися в перекрученому значенні.

Непогано розгадувати хоча б кросворди або сканворди, адже там теж даються значення слів, причому іноді в алегоричному або іронічному сенсі, що допомагає навчитися розуміти багатозначність слова. Ще важливо читати статті в різних журналах – не тільки в глянцевих.

Наприклад, читання економічних новин допоможе розібратися у фінансовій та юридичній сферах і значно збагатить вашу мову термінами з цих областей. Якщо цікавитися медициною, нехай навіть дивлячись передачі на кшталт “Жити здорово” і подібних їй, можна розібратися в безлічі медичних понять, починаючи від елементарної ін’єкції і закінчуючи вузькоспеціальними термінами.

Читаючи статті по психології, можна розширити своє словниковий запас безліччю досить сучасних понять, адже у нас зараз майже кожен або сам собі психолог, або сам собі лікар. В ідеалі, краще розширювати коло свого спілкування. Адже підтримуючи відносини з юристами, фахівцями в області IT-технологій, лікарями, вчителями і т. д., ви вільно чи мимоволі будете чути нові для вас слова, починаючи поступово розбиратися в їх розумінні, а потім і вводячи в свою власну мову.

3. Вчіться виділяти головне

Увага до деталей добре для спостереження. А ось під час виступів, особливо публічних, зайва деталізація може привести до ослаблення інтересу і нудьги. Тому важливо навчитися стискати будь-яку інформацію. За допомогою комп’ютерних програм стискати обсяг інформації досить просто. А як це зробити з текстом?

Величезну роль грає складання плану. План дозволяє визначити послідовність, зосередити увагу на головному, а також зробити акцент на найважливіших деталях. Для стиснення тексту використовуються три основних прийоми – виняток, узагальнення та заміна. Оволодіння цими прийомами допоможе з будь-якого самого розтягнутого і нецікавого тексту створити справжній шедевр красномовства.

4. Позбувайтеся слів-паразитів

Немає нічого більш тяжкого, ніж промова, пересипана слівцями на кшталт “типу”, “ось”, “так би мовити”, “як би” і безліччю інших. Не випадково їх і називають словами-паразитами, тому що вони імплантуються в мову, вбиваючи її красу і звучання. Тому тут потрібно дуже копітка робота по очищенню своїй промові від “мовних шлаків”. Для початку потрібно записати свій виступ на публіці з допомогою диктофона. Далі потрібно прослухати це виступ, зазначивши ті слова, які засмічують його. Попросіть знайомих постійно помічати подібні слова в спілкуванні з ними, кожен раз поправляючи вас.

Вам же потрібно навчитися контролювати темп мови, щоб був час зупинитися перед тим, як встигли щось подібне ляпнути. Нехай краще буде невелика пауза, ніж “еканьня” та “беканьня”. Це вимагає від людини самодисципліни, постійного самоконтролю, але результат, безумовно, варто таких жертв.

5. Розширюйте розмовну практику

Зараз, в століття тестування і списування готових домашніх завдань, рідко надається можливість виступати з монологічного промовою. Тому-то колишні школярі і студенти і приходять потім на роботу недорікуватими. Тому, якщо поставити собі за мету навчитися говорити правильно, важливо вже в школі використовувати всі можливості для публічного виступу.

Усні відповіді на уроках, виступи на різних науково-практичних конференціях, виступи перед однокласниками, на сцені – все це допоможе не тільки стати впевненим у собі, але і змусить говорити складно, грамотно, переконливо.

Звичайно, допоможе і читання класичної художньої або науково-популярної літератури, тому що ви завжди зможете наводити приклади з книг або сучасної дійсності. А ніщо не робить мову більш переконливою, як приведення великої кількості аргументів.

Використовуйте жести, які дозволять і вам відчувати більше комфорту, перебуваючи перед аудиторією, і у слухачів викличуть правильні асоціації. Якщо спочатку ви будете виступати, підглядаючи в конспект, то часті й тривалі виступи незабаром допоможуть вам почувати себе впевнено навіть під час безпосереднього спілкування з залом або певним колом людей.

Оцініть статтю
Додати коментар