Як навчитися контролювати себе і свої емоції.

yak-navchytysya-kontrolyuvaty-sebe-i-svoyi-emotsiyiЧасом, піддавшись емоціям або дозволивши собі піти на поводу у помилкових почуттів, ми здійснюємо вчинки, в яких згодом каємося. При цьому ми виправдовуємося, що втратили над собою контроль, тому емоції взяли верх над розумом. Тобто не ми управляли емоціями, а вони нами.

Чи так уже це погано? Мабуть, нічого хорошого в відсутності самоконтролю немає. Люди, які не вміють тримати себе в руках, і підкоряти почуття власній волі, як правило, не досягають успіхів ні в особистому житті, ні в професійній сфері.

Вони бездумно витрачають гроші, не замислюючись про завтрашній день, і їх витрати часто набагато перевищують доходи.

Нестримані люди спалахують, як сірник, за будь-якої сварки, не в змозі вчасно зупинитися і піти на компроміс, чим заслуговують репутацію конфліктної людини. При цьому вони ще й руйнують своє здоров’я: лікарі стверджують, що багато хвороб мають прямий зв’язок з такими негативними емоціями, як злість, заздрість та ін. Їх вважають за краще уникати люди, для яких дороги власні спокій і нерви.

Люди, які не звикли себе обмежувати, проводять занадто багато вільного часу в порожніх розвагах і непотрібних розмовах. Якщо вони дають обіцянки, то самі не впевнені, чи зможуть їх виконати. Не дивно, що в якій би сфері вони не працювали, професіоналами своєї справи вони бувають рідко. І причиною всьому -відсутність самоконтролю.

Розвинуте почуття самоконтролю дозволяє в будь-якій ситуації зберігати холодну голову, тверезі думки і розуміння, що почуття можуть виявитися помилковими і привести в глухий кут.

Трапляються і ситуації, коли приховати свої емоції нам необхідно у власних інтересах. «Іноді я лисиця, іноді – лев, – говорив французький полководець Наполеон Бонапарт. – Секрет … в тому, щоб зрозуміти, коли бути одним, коли – іншим.».

Люди, які володіють собою, заслуговують на повагу і користуються авторитетом. З іншого боку, майже всі вони здаються черствими, безсердечними, «бездушними колодами» і … незрозумілими. Куди зрозуміліше нам ті, хто час від часу «пускається берега», «зривається», втрачає контроль над собою і робить непередбачувані вчинки. Дивлячись на них, і ми здаємося собі не такими вже слабкими. Тим більше, що стати стриманим і вольовим не так легко. Ось ми себе і заспокоюємо себе, що життя людей, які керуються розумом, а не почуттями, безрадісне, а значить, нещасне.

Про те, що це не так, свідчить експеримент, проведений психологами, в результаті якого вони прийшли до висновку: люди, які можуть подолати себе і встояти від одномоментної спокуси, більш успішні і щасливі, ніж ті, хто не в змозі впоратися з емоціями.

Експеримент носить ім’я Мішеля Уолтера – психолога з Стенфордського університету. Ще він відомий як «зефірний тест», тому що один з його головних «героїв» – звичайний зефір.

В експерименті, проведеному в 60-х роках минулого століття, брали участь 653 дитини 4-річного віку. Їх по черзі заводили в кімнату, де на столі в тарілці лежав один зефір. Кожній дитині говорили, що вона може з’їсти його прямо зараз, але якщо вона почекає 15 хвилин, то отримає ще один, і тоді зможе з’їсти обидва. Мішель Уолтер залишав дитину на кілька хвилин саму, а потім повертався. 70% дітей з’їли один зефір до його повернення і лише 30 його дочекалися і отримали другий. Цікаво, що таке ж відсоткове співвідношення спостерігалося в ході подібного експерименту ще в двох країнах, де він проводився.

Мішель Уолтер стежив за долею своїх підопічних і через 15 років прийшов до висновку, що ті, хто свого часу не піддався спокусі отримати «все і зараз», а зміг себе контролювати, виявилися більш навчаємі і успішні в обраних ними областях знань та інтересів. Таким чином, був зроблений висновок, що здатність до самоконтролю істотно підвищує якість життя людини.

Іцхак Пінтосевич, якого називають «тренером успіху», стверджує, що той, хто не має влади над собою і своїми діями, повинен назавжди забути про ефективність.

Як навчитися керувати собою

1. Згадаймо про «зефірні тесті»

30% 4-річних дітей вже вміли контролювати свої емоції. Ця риса характеру дісталася їм «від природи» або ж це вміння виховали в них їхні батьки.

Хтось сказав: «Не виховуйте своїх дітей, все одно вони будуть схожі на вас. Виховуйте себе». І дійсно, ми хочемо бачити своїх дітей стриманими, а самі влаштовуємо перед їх очима істерики. Говоримо їм, що вони повинні виховувати в собі силу волі, а самі проявляємо слабохарактерність. Нагадуємо, що вони повинні бути пунктуальними, і щоранку запізнюємося на роботу.

Тому починаємо вчитися контролювати себе з того, що уважно аналізуємо свою поведінку і виявляємо «слабкі місця» – де саме ми дозволяємо собі «розпуститися».

2. Складові контролю

Вищезгаданий Іцхак Пінтосевич вважає, що для того щоб контроль був ефективним, він повинен включати в себе 3 складових:

  • Бути чесним із самим собою і не тішити себе ілюзіями щодо себе;
  • Контролювати себе слід систематично, а не від випадку до випадку;
  • Контроль повинен бути не тільки внутрішній (коли ми контролюємо себе самі), але і зовнішній.

Наприклад, ми пообіцяли вирішити задачу в такий-то термін. І, щоб не залишити собі лазівку для відступу, оголошуємо про це в колі колег. У разі якщо ми не вкладемося в оприлюднені дані, платимо їм штраф. Небезпека втратити пристойну суму послужить хорошим стимулом для того, щоб не відволікатися на сторонні справи.

3. Записуємо на аркуші головні цілі, що стоять перед нами, і кладемо (або вішаємо) його на чільне місце

Кожен день контролюємо, наскільки нам вдалося просунутися до їх втілення.

4. Наводимо порядок у своїх фінансових справах

Тримаємо на контролі кредити, згадуємо, чи немає у нас боргів, які терміново потрібно погасити, зводимо дебет з кредитом. Наше емоційний стан досить сильно залежить від стану наших фінансів. Тому чим менше буде плутанини і проблем в цій галузі, тим менше ми будемо мати приводів для того, щоб «вийти з себе».

5. Спостерігаємо за своєю реакцією на події, що викликають в нас сильні емоції, і аналізуємо, чи варті вони наших переживань

Представляємо собі найгірший варіант і розуміємо, що він не такий страшний, як наслідки нашого неадекватної і необдуманої поведінки.

6. Робимо все навпаки

Ми розсердилися на колегу і нас так і підмиває сказати йому «пару теплих слів». Замість цього привітно посміхаємося і говоримо комплімент. Якщо нам стало прикро, що замість нас на конференцію відправили іншого співробітника, не сердимося, а порадіємо за нього і побажаємо щасливої дороги.

З самого ранку нас охопила лінь і настрій «на нулі», значить, включаємо музику і беремося за якусь справу. Одним словом, робимо попри те, що підказує нам емоція.

7. Відома фраза говорить: ми не можемо змінити обставини, але можемо змінити своє ставлення до них

Нас оточують різні люди, і не всі вони доброзичливі і справедливі до нас. Ми не можемо засмучуватися і нагадувати кожен раз, коли зустрічаємося з чужою заздрістю, злістю, грубістю. Необхідно змиритися з тим, на що ми вплинути не в силах.

8. Кращий помічник в оволодінні наукою самоконтролю – медитація

Як фізичні вправи розвивають тіло, так медитація тренує розум. За допомогою щоденних медитативних сеансів можна навчитися уникати негативних емоцій, не піддаватися пристрастям, що заважають тверезому погляду на обставини і здатним зруйнувати життя. За допомогою медитації людина занурюється в стан спокою і досягає гармонії з самою собою.

Оцініть статтю
Додати коментар