Як навчитися керувати гнівом.

Як навчитися керувати гнівом.Гнів – емоція, яка заважає нам жити, особливо якщо вона виходить з-під контролю. І все ж вихлюпувати роздратування часом необхідно. Головне – навчитися контролювати цей процес.

Не всі вміють справлятися з цією реакцією на зовнішні подразники: нас цього не навчили. Згадайте: коли в дитинстві ви на щось сердилися, батьки відправляли вас у свою кімнату «прийти в себе». Підсумок: багато хто навіть не вміють розпізнавати цю емоцію і розуміють масштаб лиха, тільки коли ситуація виходить з-під контролю.

«Ми сердимося, коли хтось або щось йде врозріз з нашими цінностями, переконаннями і установками, – пояснює психолог Марк Пісторіо, автор книги «Мудрість нашого гніву». – Гнів – зброя, яка допомагає і захищатися й атакувати. В організмі запускається реакція: щоки червоніють, кров’яний тиск підвищується, серце б’ється швидше, м’язи напружуються. Потрібно бути уважніше до цих сигналів, коли вони з’являються, спробувати заспокоїтися, не говорити і не робити нічого. На тлі гніву наші вищі інтелектуальні функції «засипають» – ми на мить втрачаємо доступ до нашого розуму і логіки».

Часом гнів сприймається позитивно і навіть заохочується. «Це трапляється, коли він допомагає протистояти несправедливості, об’єднатися проти спільного ворога або захистити певні цінності», – каже соціолог Ерік Ганьон, автор книги «Спалахи: подоби гніву», в якій він досліджує відношення до цієї емоції у західній культурі.

Але, окрім захоплення, гнів може викликати викликати страх, розчарування, фрустрацію і ще більш сильну реакцію. Те, як сприймуть спалах люті оточуючі, залежить від багатьох факторів, в тому числі від вашої особистості.

«Багато хто асоціює гнів з неконтрольованою агресією і насильством», – додає Ерік Ганьон і пояснює, що у всі часи люди повинні були вміти стримувати свої емоції; інакше жити в суспільстві було б неможливо.

«Коли емоційний сплеск недоречний (навіть якщо він справедливий і закономірний), він сприймається негативно», – говорить Марк Пісторіо.

Для психологів гнів – сигнал тривоги, надмірна реакція на певну ситуацію. Деколи такий спалах краще недозволеного конфлікту, який буде тліти довгий час. Однак якщо такі «пожежі» розпалюються занадто часто, потрібно вживати заходів.

Навчитися керувати гнівом

«Чоловіки і жінки по-різному сприймають і переживають гнів, – говорить психолог Енн Кемпбелл. – Жінки пов’язують його з втратою самоконтролю і дуже часто відчувають почуття провини, якщо зірвалися на дітях, дружині або колегах. Чоловіки ж сприймають гнів як спосіб відстояти свою правоту і довести перевагу».

Вчені встановили, що чоловіки швидше переходять від слів до справи, тобто до фізичної агресії. Жінки ж часто просто кричать і плачуть. «І хоча деякі сприймають сльози як засіб маніпуляції, ця реакція допомагає швидше зняти напругу, викликану гнівом», – пояснює психолог.

Чому жіночий гнів сприймається інакше, ніж чоловічий? Довгий час дамам у сім’ї та суспільстві наказувалося бути покірними, вихованими, привітними і мовчазними. Відкрито висловлювати свою думку наважувалися одиниці. Прояв емоцій жінкою на публіці йде врозріз з цим пережитком.

Жінки, які дозволяють собі емоційні спалахи на роботі, втрачають очки в очах колег. Їх називають неврівноваженими, истеричками і т. д. Наприклад, у 2006 році голова Республіканського національного комітету США заявив в одній з телепередач, що Хілларі Клінтон «занадто емоційна, щоб стати президентом».

У той час як поведінка чоловіка в аналогічних ситуаціях, навпаки, трактується позитивно. За даними дослідження Університету Арізони, опублікованого в 2015 році, жінка в гніві сприймається менш серйозно, ніж чоловік. Адже вважається, що представниці прекрасної половини від природи більш емоційно нестабільні, а значить, можуть засмучуватися з-за всякої нісенітниці».

Марк Пісторіо вважає, що таке сприйняття буде змінюватися: «Гнів, який приносить шкоду, – це завжди погано. Неважливо, хто його джерело – чоловік або жінка».

Худий мир краще доброї сварки. Ця народна мудрість вірна далеко не завжди, особливо якщо мова йде про відносини між чоловіком і жінкою. Невисловлені образи і взаємне невдоволення призводять до того, що люди віддаляються один про одного. Пригнічений напад злості викликає стрес.

Не потрібно закриватися в кімнаті на самоті і ридати в подушку, накручуючи себе ще більше. Але не варто кидатися один на одного зі звинуваченнями з першого ж приводу. Візьміть паузу, обміркуйте ситуацію і розкажіть про свої емоції партнера.

«Не потрібно тримати все в собі. Це особливо стосується жінок, – говорить Енн Кемпбелл. – Адже чим більше ми копаємося в своїх почуттях, розмовляючи з собою, тим більше зростає наша образа. У підсумку замість того, щоб погасити спалах, ми сильніше распаляемся».

На щастя, стримувати емоції можна навчитися. І якщо вам важко контролювати гнів або знайти правильні слова, не панікуйте: чим більше ви тренуєтеся, тим краще буде виходити.

«Спочатку навчіться робити паузу, щоб заспокоїтися, – радить Марк Пісторіо. – Потім постарайтеся спокійно сформулювати, що вас дратує, турбує чи не влаштовує. Потрібно також враховувати фактори, які роблять нас більш емоційними і дратівливими: стрес, втома, неспокій».

З-за них ми зриваємося на дітей, які вічно нас не слухаються, або на водієві, який перекрив виїзд з двору. Подумайте, чи вони справжня причина вашого стану? І буде краще, якщо ви зірветеся на них?

Гнів стає проблемою, якщо він:

  • неадекватний ситуації;
  • спалахи трапляються занадто часто і впливають на якість життя;
  • викликаний тим, що сталося давно;
  • призводить до рукоприкладства, завдає шкоди здоров’ю або власності, вашої або інших людей;
  • завдає шкоди роботі;
  • руйнує стосунки з коханими людьми;
  • змушує почувати себе слабким і хворим.

У всіх цих випадках треба обов’язково обговорити прооблему з фахівцем.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар