Як навчитися бути стійким

Як навчитися бути стійким
Я часто натикаюся на безліч статей, присвячених таким якостям, як стійкість, завзятість і наполегливість. Проте ще ні в одній з них я не бачив чітких порад щодо того, як людині поліпшити ці якості.

Яким чином ми можемо навчитися не сумувати? Яким чином ми можемо навчитися не зациклюватися на найгірших випробуваннях, які посилає нам життя, проявити завзятість і, врешті-решт, досягти успіху?

Для того, щоб найкращим чином продемонструвати як це можливо, я відібрав в якості прикладів одні з найгірших ситуацій, які можуть статися в житті. Зрештою, нам адже немає необхідності не сумувати тоді, коли мова заходить про якісь дрібні проблеми, вірно?

Уявіть, що виникає така ситуація, коли мова буквально йде про життя або смерть. Що ж тоді роблять ті, хто є переможцями по життю?

Виявляється, переживши одні з найнебезпечніших ситуацій в житті, ми можемо вивчити якісь корисні уроки. Ці знання ми можемо використовувати пізніше для того, щоб навчитися не сумувати в будь-якій життєвій ситуації.

Поради, перераховані нижче, допоможуть вам незалежно від того, в наскільки складній ситуації ви знаходитесь. Може бути, ви ніяк не можете знайти роботу. Може бути, ви переживаєте якусь особисту трагедію. Це неважливо. Ці поради вам допоможуть.

1. Сприймайте і вірте.

“Цього року керівництво компанії вже двічі скорочувало персонал. Однак я не думав, що мені теж скажуть піти».

«Так, наша сварка все набирала і набирала обертів. Однак я і не думав, що він мене вдарить».

Якщо ви зіткнулися з труднощами, перше, що вам необхідно зробити — це переконатися в тому, що ви визнали їх існування так швидко, як це тільки можливо.

Цей факт може здатися очевидним і, тим не менш, про нього варто сказати. Всі ми, в той чи інший період свого життя, проходили стадію заперечення. Що спільного між усіма тими людьми, які виживають в ситуаціях, в яких є загроза життю?

Такі люди швидше переходять від однієї, так званої, стадії горя до іншої. Зокрема, вони швидше переходять від стадії заперечення до стадії прийняття.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why» :

“Вони майже відразу починають усвідомлювати, визнавати і навіть приймати, що їх ситуація – це реальність, а не сон. Вони дуже швидко переходять від стадії заперечення до стадії злості, від стадії злості до стадії торгу, від стадії торгу до стадії депресії і, нарешті, від стадії депресії до стадії прийняття»*.

Що зазвичай говорять лікарі в тих випадках, коли вони розуміють, що здатні успішно вилікувати пацієнта від якоїсь хвороби?

«Добре, що ми зловили хворобу на ранній стадії розвитку».

Якщо ви продовжите жити в невіданні чи продовжуєте жити, заперечуючи існування проблеми (або будь-якої ситуації), все стане тільки гірше. Причому, як правило, це відбудеться дуже швидко. Якщо ви знаєте, що ви в біді, значить ви можете діяти.

Ніхто не говорить, що параноя – це щось хороше. Однак результати досліджень доводять, що люди, які проявляють невелику тривогу, живуть довше.

Відмінно. Як кажуть у суспільстві анонімних алкоголіків, ви визнали, що проблема існує. Що далі?

2. Управляйте своїми емоціями.

Іноді трапляється так, що аквалангісти навіть із запасом кисню все одно тонуть. Я зовсім не жартую. Таке буває.

Як це можливо? Щось йде не так, аквалангіст починає панікувати і, діючи на рівні інстинкту, просто дістає регулятор з рота.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

«Эфімія М. Морфью, психолог і засновник Товариства ефективної діяльності людини в екстремальних умовах (Society for Human Performance in Extreme Environments), розповіла мені про серії випадків, вивченням яких вона займалася.

Всі без винятку випадки об’єднувало одне – аквалангістів знаходили мертвими, хоча їх спорядження було наповнене повітрям, а дихальне обладнання було в робочому стані.

Вона сказала наступне: «Причиною смерті було те, що аквалангісти самі виймали регулятори з рота трубки. Вчені довгий час билися над тим, щоб зрозуміти, чому це відбувалося».

Судячи з усього, деякі люди відчувають, що задихаються, коли обладнання для дихання закриває їм рот і ніс.

В підсумку, людина відчуває неймовірну необхідність зняти дихальне обладнання, щоб рот і ніс були відкриті. Всі загиблі пішли на поводу у якогось емоційного відгуку організму, метою якого було просто наситити організм повітрям (який є для нього необхідним).

Однак, враховуючи умови, в яких знаходилися ці люди, така реакція була в корені невірною. З огляду на те, що вони перебували глибоко під водою, не можна було йти на поводі у цього відгуку»*.

Якщо ви не можете нормально дихати через те, що перекриває ваші дихальні шляхи, що може бути більш природною реакцією, ніж та, коли ви просто намагаєтеся позбутися цієї перешкоди?

Розмірковуючи про це з точки зору логіки, ви ні на секунду не сумніваєтеся в тому, що така реакція буде невірною, якщо ви в даний момент знаходитесь глибоко під водою. Однак коли людина піддається паніці, вона не може мислити ясно.

Рішення, прийняті занадто поспішно, погані в разі аквалангістів. У повсякденному житті подібні рішення також рідко призводять до хорошого результату.

Люди, які вміють не сумувати в будь-якій ситуації, визнають існування складних ситуацій, залишаються спокійні і оцінюють стан речей з точки зору логіки. Такий підхід дозволяє їм розробити план і почати діяти.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

«Ел Зіберт у своїй книзі «Особистісні особливості людей, яким вдалося вижити» пише наступне: «Люди, яким краще за всіх інших дається майстерність виживання, практично не витрачають час на те (особливо це стосується форс-мажорних ситуацій), щоб засмучуватися з приводу того, що вже втрачено, або турбуватися з-за того, що все йде шкереберть… Саме тому такі люди, як правило, не сприймають все дуже серйозно. Це означає, що їх досить складно залякати».

Іншими словами, мова йде про те, що, навіть знаючи, що у вас є проблеми, ви повинні зберігати спокій і самовладання. Чи є якийсь простий спосіб обійти стороною подібного роду проблеми? Безумовно, є.

3. Вмійте вчасно зупинятися.

Багато хто з вас, напевно, зараз здивовані. Ви хочете запитати: «Невже ключовим елементом стійкості є здатність вчасно зупинятися? Це ж дурниця якась».

Яка якість притаманна тим людям, які вижили в ситуаціях, коли мова йшла про життя чи смерть? Багато з таких людей проявили свою далекоглядність і заздалегідь покинули корабель, який вже тоне.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

“…Все зводиться до того, що вам необхідно подивитися на себе з боку і оцінити свої здібності, а також зрозуміти, чого ви хочете досягти (що закладено у вашій свідомості). Далі вам необхідно усвідомити, що краще повернути назад і спробувати знову трохи пізніше, ніж витратити всі свої сили прямо зараз і, в результаті так нічого і не отримати.

Наше суспільство – це суспільство людей, які хочуть багато чого досягти. Однак в умовах дикої природи, готовність йти на все заради досягнення мети може привести до сумних наслідків…»*.

Якщо вам довелося брати участь у боях без правил, або ж ви знаєте, що скоро буде ураган, найкращою порадою, дозволяючою вижити в обох цих випадках є наступна порада:

«Вам просто не потрібно стояти на місці. Потрібно тікати від небезпеки”.

Припустимо, ви перестали грати в бейсбол, коли вам було 10 років і перестали відвідувати уроки гри на піаніно вже після другого заняття. Ніхто не може все життя продовжувати займатися абсолютно всіма хобі, які з’явилися ще в дитинстві. Це просто неможливо. Неможливо ні від чого не відмовлятися.

Якщо керівництво компанії раптом починає скорочувати персонал, то серед працівників цієї компанії завжди знайдеться один досить далекоглядний чоловік, який захоче покинути тонучий корабель поки не пізно і завчасно знайти нове місце роботи.

Далекоглядність може проявлятися по-різному. Наприклад, деякі люди швидко розуміють, що їм ніколи не досягти великих успіхів в танго, тому вони говорять собі: “мені краще прикладати в два рази більше зусиль в освоєнні майстерності гри в покер”.

Ви знаєте, до чого призводить подібна поведінка, коли людина може вчасно зупинитися? Людина відчуває себе більш щасливою і більш здоровою, а її рівень стресу знижується.

Витяг з книги «Think Like a Freak: The Authors of Freakonomics Offer to Retrain Your Brain»:

«Врош виявив, що люди, котрі відмовляються від цілей, досягти яких неможливо, пізніше могли спостерігати ряд переваг, які мало подібне рішення. Зокрема, мова йде про поліпшення їх фізичного і психологічного здоров’я.

Він говорить наступне « Наприклад, у таких людей набагато рідше проявляються симптоми депресії, вони набагато рідше схильні до негативного впливу в цілому. У таких людей знижений рівень кортизолу і в їх організмах рідше виникають запальні процеси, що говорить про те, що їх імунітет працює, як належить. У довгостроковій перспективі, у таких людей буде набагато менше проблем зі здоров’ям»*.

Ви можете досягти чого завгодно тоді, коли ви перестаєте намагатися зробити абсолютно все.

Ну добре. Може бути, ви дійсно перебуваєте в такій ситуації, коли повернути назад просто неможливо. Все, що вам залишається, — це проявити стійкість.

Що ж може сказати з цього приводу наука, і про що свідчать результати досліджень? Що ж ви повинні зробити, щоб бути більш наполегливим? Вам це може здатися неймовірним, але факт полягає в тому, що вам потрібно…

4. Будьте фантазером і мрійником.

Маршалл Голдсміт проводив дослідження, в рамках якого, він вивчав надзвичайно успішних людей. Після того, як він проаналізував всі отримані дані, він зрозумів, що спільного було між усіма цими людьми.

Він раптом закричав: «Всі ці успішні люди просто великі фантазери і мрійники!»

Витяг з книги «Supersurvivors: The Surprising Link Between Suffering and Success»:

«Не потрібно сприймати цю здатність як щось погане. Така думка помилкова. Насправді, здатність бути відірваним від реальності допомагає нам бути більш продуктивними.

До речі, як випливає з опису самих фантазій, зовсім необов’язково, щоб вони були точними. Якщо ж, у підсумку, вийшло так, що ваші мрії і фантазії були абсолютно точними, значить, ви ставили перед собою занадто маленькі цілі.

Голдсміт також зазначив: незважаючи на те, що ілюзія контролю над ситуацією сприяє тому, що люди ризикують потерпіти в чомусь невдачу, ці люди діють вельми цікавим чином. Навіть у випадку, якщо вони самі зазнають невдачі, вони мотивують інших людей продовжувати намагатися досягти успіху.

Успішні люди, терплять багато невдач, але вони, в той же час, роблять безліч спроб. Якщо щось не працює так, як вони хочуть, щоб це працювало, вони продовжують прикладати зусилля і діяти до тих пір, поки їх ідея не реалізується так, як потрібно. Ця риса характеру об’єднує і тих, хто успішно виживає і найуспішніших підприємців»*.

Надзвичайно успішні люди і люди, яким вдається вижити, самовпевнені. Вони дуже самовпевнені.

Зараз деякі з вас, цілком ймовірно, в розгубленості. Ви задаєте собі наступне питання: «А як же найперша порада? Адже вона цілком і повністю зводиться до того, що потрібно перестати жити в запереченні і прийняти існуючу реальність, чи не так?»

Вам необхідно чітко розуміти відмінності між тим, що є запереченням існування ситуації, а що є проявом надзвичайної впевненості у ваших здібностях.

Заперечення – це погано, а ось надзвичайна впевненість у своїх здібностях може дати позитивний ефект. Вам необхідно ясно усвідомлювати, що відбувається навколо вас, але вірити в те, що ви супермен.

Витяг з книги «Supersurvivors: The Surprising Link Between Suffering and Success»:

«З точки зору короткострокової перспективи, заперечення або спотворення поганої ситуації має свої плюси.

Однак, з точки зору довгострокової перспективи, це може завдати вам шкоди, оскільки вирішити проблему буде практично неможливо до тих пір, поки ви не визнаєте, що вона існує.

З іншого боку, неймовірно сильна віра в свої здібності, навіть якщо ця віра частково вигадана, можливо, допоможе вам вирішити ваші проблеми…

Якщо говорити простіше, то, можливо, вам буде корисно пам’ятати таку математичну формулу: ясне бачення ситуації + сильна віра в свою здатність контролювати свою долю за допомогою певних зусиль = цілком маюча право на існування надія».

Напевно, саме так відчувають себе супергерої. Вони дійсно в біді, але вони відчувають себе спокійно і відчувають, що у них достатньо сил, щоб з усім впоратися.

Все ж, залишається невирішеним питання з емоціями. Нам необхідно бути здатними діяти, незважаючи на наші почуття і емоції. Що ж може нам в цьому допомогти?

5. Готуйтеся … готуйтеся навіть в тому випадку, якщо вже занадто пізно це робити.

Хто успішно виживає в ситуаціях, в яких є загроза життю? Люди, яким раніше це вже вдавалося. Люди, які були до цього готові.

Навіть, якщо ви дійсно не можете підготуватися до процесу скорочення персоналу, котрий чекає вас в майбутньому,  або до розлучення, ви можете працювати над собою, щоб розвивати в собі хороші звички, ті, що підвищують вашу продуктивність, відмовляючись від тих звичок, які шкодять.

Хороші звички, крім того, що вони допоможуть вам бути більш стійкими, не позначаться так сильно на вашій силі волі, як це можуть зробити якісь цілеспрямовані дії.

Як можна пережити корабельну аварію під час Другої світової війни? Як вижити в разі, якщо на вас напала акула? Навіть якщо ви зараз розбираєтеся з купою проблем, вам все одно необхідно готуватися до того, що може статися в майбутньому.

Витяг з книги «Surviving Survival: The Art and Science of Resilience»:

«Час все йшов і йшов, а все, про що він міг думати, — це стратегії, за допомогою яких можна вижити.

Якось він помітив пропливаючий гумовий рятувальний круг. Він витягнув його з води. Від когось він почув, що японці планують наказати своїм військово-повітряним силам завдавати удару з бриючого польоту по американцях, потерпілим корабельну аварію.

Рятувальний круг надувався через гумову трубочку. Він відрізав цю трубочку і залишив її собі. Він пояснив, що в разі, якщо їх помітять японці, він міг би пірнути під воду і дихати через цю трубочку.

Він планував наперед. Всі його думки були про майбутнє. Ті, хто добре оволодів мистецтвом виживання, завжди фокусуються на сьогоденні, але планують щось з оглядкою на майбутнє. Так, годину за годиною і день за днем, Дону МакКоллу все-таки вдалося вижити»*.

Є тільки одна річ, про яку ви повинні пам’ятати. Ден Койл, експерт з питань навчання, радить переконатися в тому, що будь-яке тренування, яке ви проходите, максимально враховує те, як події будуть розвиватися в реальності.

Навіть, якщо тренування було погане, це все одно краще, ніж не тренуватися зовсім. Останнім етапом тренування процесу роззброєння злочинця є передача пістолета людині, з якою поліцейський працює в парі.

Один поліцейський настільки добре удосконалив цей навик, що, перебуваючи на місці злочину, відразу після того, як він відібрав зброю у злочинця, він, діючи на рівні інстинкту, повернув його назад.

«Джонсон згадував про те, як поліцейські тренуються забирати зброю у злочинця в разі, якщо вони опиняються в безпосередньому з ним зіткненні. Вони тренуються виконувати цей маневр, розігруючи сценку зі своїм партнером.

Тут все зводиться до швидкості і спритності. Необхідно так сильно вдарити однією рукою по зап’ястю нападника, щоб його пальці розжалися, і він впустив пістолет. Одночасно з цим необхідно перехопити пістолет другою, вільною рукою.

Поліцейські відточували цей свій навик за допомогою багаторазового повторення. Вони забирали пістолет і віддавали його назад партнеру. Забирали і віддавали назад.

Так тривало до тих пір, поки один з поліцейських, діючи на місці злочину, не віддав щойно відібраний пістолет назад злочинцеві»*.

Вам необхідно завжди очікувати, що ситуація обернеться якнайкраще, але бути готовим до гіршого.

Відмінно. Тепер-то вже, напевно, можна розслабитися? Ні, до цього ще далеко.

6. Будьте дуже, дуже, дуже зайняті.

Який спосіб одночасно є і найкращим тоді, коли мова заходить про виживання, і дозволяє тримати емоції під контролем в разі, якщо ви стикаєтеся з труднощами? Відповідь – це робота, робота і ще раз робота.

Витяг з книги «Surviving Survival: The Art and Science of Resilience»:

«Нагадуйте собі такі слова, які так часто говорять: «Зберися і зроби це, або помри».

Як написав Річард Молліка, «переживаючи травму, необхідно бути постійно чимось зайнятим». Річард є психіатром, що працює в Гарвардському університеті. Він вивчає травматичні ситуації. «Це головне завдання людей, які зазнали травми», – говорить він. Праця вселяє нашій свідомості певну дисципліну, порядок»*.

Стикаючись з труднощами, люди засмучуються, лякаються, приймають рішення відступити і знаходять щось, що дозволить їм відволіктися. Подібним чином можна втихомирити свої емоції, але ось вирішити проблему це не допоможе.

Стійкі люди, які звикли не здаватися, знають, що, якщо вони будуть постійно чимось зайняті, це не тільки дозволить їм просунутися ближче на шляху до досягнення своєї мети, але і дозволить їм зберегти спокій.

Вірите ви чи ні, але люди відчувають себе крапельку щасливішими, коли вони чимось зайняті.

Ви потихеньку просуваєтеся. Це добре. Однак, в умовах, коли не все так вже ідеально, складно ставитися до ситуації за принципом: «Зроби або помри».

Що ще необхідно для того, щоб все подолати?

7. Сприймайте ситуацію як свого роду гру.

У своїй книзі «Touching the Void» Джо Сімпсон розповідає дійсно жахливу історію про те, як він, піднімаючись на гору, зламав ногу, перебуваючи при цьому на висоті 19 000 футів (5,7 кілометра) .

Взагалі то, це був не просто перелом. Його нога була повністю покалічена. Щоб було більш зрозуміло, як вона виглядала, уявіть собі, як ви одягаєте носок на ногу. Мала гомілкова кістка ноги Джо повністю увійшла в колінний суглоб.

Його колега-скелелаз, та й він сам зрозумів, що йому кришка. Однак Джо все ж вижив.

Одним із секретів, що дозволили йому вижити, був у тому, що він перетворив повільний і неймовірно болючий спуск з гори в свого роду гру.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

«Сімпсон розумів все більше і більше про те, що означає ставитися до подібного роду ситуацій як до гри. «Після того, як я зробив кілька невпевнених стрибків, я помітив, що в моєму такому пересуванні є певна закономірність. Я наполегливо продовжував повторювати ці рухи. Кожне повторення дорівнювало одному кроку вниз зі схилу гори. Я не думав ні про що, крім як про необхідність повторювати ці рухи”.

Таким чином, Джо перетворив ці тортури в свого роду танець, який і звільнив його від почуття жаху перед тим, що йому необхідно зробити»*.

Як це працює?

Це все нейробіологія. Процес, який включає в себе повторювану послідовність дій, стимулює той же центр задоволення, який стимулює і доза кокаїну.

Витяг з книги «Surviving Survival: The Art and Science of Resilience»:

«Примітно, що ділянка мозку, всередині якої знаходяться базальні ядра, активується тоді, коли ми відчуваємо себе в безпеці, отримуємо винагороду за щось, та й взагалі відчуваємо себе чудово.

Цей центр мозку називається стріатум і саме його стимулюють наркотики (наприклад, кокаїн). Однак, точно такий же ефект на нього виробляє і процес освоєння нового досвіду, і виконання процесу, який побудований на повторюваній дії»*.

Навіть саме нудне заняття може бути для вас розвагою, якщо ви перетворите його в гру, де є ставки, випробування і невеликі нагороди.

Подібну систему ми можемо використовувати і для вирішення проблем, що виникають в повсякденному житті.

Наприклад, якщо ви, в даний момент, шукаєте роботу, запитайте себе: «У скільки організацій я можу послати своє резюме сьогодні? Чи можу я побити свій вчорашній рекорд?»

Всіх людей, яким вдалося вижити, об’єднує ще одна якість – вони вітають і святкують навіть самі невеликі свої успіхи.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

«Ті, хто успішно виживає, неймовірно радіють навіть своїм найменшим успіхам.

Ця здатність дуже важлива, оскільки вона дозволяє людині замотивувати себе на довгий термін і попереджає виникнення почуття безпорадності. Ця ж здатність викликає в людині почуття полегшення, яке накочує після недавно пережитого, безсумнівно, величезного, стресу, пов’язаного з ситуацією, коли все зводиться до необхідності просто вижити»*.

Ви свого роду робот, просто машина. Ви рухаєтеся вперед, незважаючи на всі випробування. Якою ж буде остання порада, завдяки якій ваша стійкість і вміння не сумувати вийдуть на новий рівень? Тут головну роль вже грають інші люди.

8. Приймайте допомогу і допомагайте самі.

Очевидно, що, коли допомагають вам – це чудово. Все ж, іноді нам соромно і незручно просити про допомогу. Тому ми цього іноді не робимо. Не дозволяйте своїй гордості перешкодити вам це зробити.

Ще більш неймовірним може здатися наступний факт – пропонуючи свою допомогу навіть у найважчі для вас часи, ви тим самим допомагаєте самі собі.

Взявши на себе роль помічника, ви тим самим підвищуєте значимість свого існування. Це допомагає досягти успіху навіть тоді, коли людина знаходиться в дуже поганій ситуації.

Леон Веліцкер (Leon Weliczker) пережив Голокост не тільки завдяки тому, що він був досить винахідливий, але й тому, що він відчував необхідність захищати і оберігати свого брата.

Витяг з книги «Surviving Survival: The Art and Science of Resilience:»:

«Коли в кімнату ввійшов його 15-ти річний брат, Аарон Леон несподівано сповнився любові і почуття відповідальності за них обох. Він відмовився від ролі жертви в ім’я того, щоб стати рятівником.

Терренс Дес Прес у своїй книзі «The Survivor» підкреслює той факт, що в процесі виживання допомагати кому-то також важливо, як і отримувати допомогу від когось»*.

Іноді, вирішуючи бути самовідданим, ви робите вибір на користь найкращого способу. Це дозволяє гарантувати, що ваші інтереси будуть враховані в першу чергу. Результати досліджень доводять, що ті, хто пропонують допомогу, є одними з найуспішніших людей у світі. До речі, живуть такі люди довше.

Витяг з книги «Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why»:

«Запропонувати свою допомогу комусь – це найвірніший спосіб гарантувати собі, що ви виживете.

Так ви вийдете із зони комфорту і подолаєте свої страхи. Тепер ви вже спаситель, а зовсім не жертва. Ви бачите, що ваші лідерські якості та інші навички надають сил іншим людям.

Це, в свою чергу, надає сил вам і дозволяє сфокусуватися на тому, щоб продовжувати діяти далі. Це свого роду замкнуте коло: ви надихаєте інших, а їх відповідь вам надихає вас.

Багато з тих, кому доводилося виживати в цілковитій самоті, кажуть, що вони зробили це для того, щоб повернутися додому до когось зі своїх родичів (дружини, хлопця, мами, сина і т. д.)»*.

Що ж, як тільки загроза зникла з горизонту і пил вляглася, чи можемо ми продовжувати жити звичайним життям знову? Насправді, іноді виходить так, що наше життя стає ще краще, ніж було.

Виводи

У моменти, коли життя здається нестерпним, і ви розумієте, що вам необхідно стійко все перенести, згадуйте про такі поради:

1. Сприймайте і вірте.
2. Управляйте своїми емоціями.
3. Вмійте вчасно зупинятися.
4. Будьте фантазером і мрійником.
5. Готуйтеся … готуйтеся навіть в тому випадку, якщо вже занадто пізно це робити.
6. Будьте дуже, дуже, дуже зайняті.
7. Сприймайте ситуацію як свого роду гру.
8. Приймайте допомогу і допомагайте самі.

Якась кількість складнощів в житті просто необхідно для того, щоб воно було повноцінним.

Витяг з книги «Surviving Survival: The Art and Science of Resilience»:

Річард Тедеші , психолог, який займається лікуванням посттравматичного стресу, сказав, що «для того, щоб мати відмінне психологічне здоров’я, необхідно пережити певну кількість страждань»*.

Ви можете проходити випробування, які посилає вам життя, проявляючи стійкість і знання і не забуваючи про почуття власної гідності.

Що ж до того, що відбувається після того, як з усіма проблемами покінчено…

Тут наука погоджується з думкою суспільства – те, що вас не вбиває, справді може зробити вас сильніше.


*Вільний переклад уривку книги редакцією сайту «Гармонія»

Оцініть статтю
Додати коментар