Як навчитися абстрагуватися

Як навчитися абстрагуватисяЗалишатися спокійним і сконцентрованим не так-то просто. Натовпи людей, автомобілі, галасливі вулиці, переповнені людьми магазини, гучні розмови, нав’язливі думки, проблеми, тривоги… Це не тільки заважає зберігати душевну і психічну рівновагу, але і викликає негативні емоції.

Що ж робити, щоб не впускати в свою свідомість негативні переживання і зберігати концентрацію на те, що для нас важливо? Найкращим способом буде абстрагуватися від усього, що заважає нашому спокою і дратує.

Але що значить абстрагуватися? Як абстрагуватися? Яку користь це може принести? Що може бути поганого в невмінні це робити? На ці питання ми і постараємося відповісти у статті.

Абстрагування: що це і для чого воно потрібно?

Термін «абстрагування» походить від латинського слова «abstractio» і означає «відволікання». У психології під відволіканням найчастіше розуміється не зміна діяльності, як можна подумати, а зміна мислення. Суть в тому, що, абстрагуючись, людина починає дивитися на речі з нової сторони.

Людський мозок звик сприймати все (явища, події, людей, ситуації і т. д.), узагальнюючи свої уявлення про те, що він сприймає, не поділяючи їх на окремі елементи.

І якщо ми відповідаємо на питання «Що значить абстрагуватися?» саме в психологічному контексті, це означає подумки відійти від того, що відбувається, щоб дати можливість своїй нервовій системі відпочити і прийти в себе, щоб позбутися негативного впливу подразнюючих факторів, проаналізувати ситуацію і поглянути на неї неупереджено. Абстрагуватися від звуків (від шуму), від негативних переживань, емоцій і навіть від зовнішнього світу. І цьому можна навчитися, причому для цього не треба докладати якихось титанічних зусиль.

Уміння абстрагуватися допомагає у безлічі життєвих ситуацій, зокрема тоді, коли необхідно викинути з голови ті чи інші думки, відійти від емоцій, що нахлинули, відкинути непотрібне, зрозуміти суть якоїсь проблеми чи ситуації.

Нас може напружувати поведінка іншої людини або – класика жанру – шум сусідської дрилі солодким суботнім ранком; ми можемо обурюватися з приводу подій на роботі або десь на вулиці. Піддаючись своїм почуттям, ми легко забуваємо про головне, випускаємо з виду щось важливе, втрачаємо мотивацію. А вміння подумки відкидати все лушпиння допомагає нам залишатися в собі і собою.

З допомогою досвіду абстрагування кожен може краще визначати свої бажання і цілі і знаходити шляхи їх досягнення, розуміти, що йому потрібно в даний момент часу і в житті взагалі, ефективно позбавлятися від відволікаючих чинників і негативу, концентруватися і управляти своєю увагою, покращувати інтелектуальну діяльність і навіть прискорювати її.

Думаємо, що не буде зайвим сказати і про те, до чого може призвести невміння абстрагуватися. В першу чергу, це депресія, пов’язана з постійним відчуттям тривоги та страху, викликаними проблемами і стресом. Також це і сам стрес. Він має властивість накопичуватися, і якщо людина не знає, як давати своїй психіці відпочивати, навантаження на неї серйозно зростає. Це виснажує енергетичні запаси і на фізичному, і на психічному рівнях.

Низька самооцінка – це ще один наслідок невміння абстрагуватися. Нездатність до концентрації і потурання своїм емоціям часто призводять до невірних висновків, дій і рішень. Це в свою чергу викликає співчуття і почуття провини, що знижують рівень самооцінки. А з низькою самооцінкою, як відомо, дуже важко жити насиченим і щасливим життям.

До всього іншого, незнання того, як абстрагуватися, впливає на взаємовідносини людини з оточуючими. Будь-яка комунікація являє собою обмін інформацією, емоціями і енергією, причому не завжди позитивний, корисний і взаємовигідний. І якщо людина не в змозі захиститися від руйнівного впливу іншого і провокацій, нею стає дуже легко маніпулювати.

Як ви і самі вже прекрасно зрозуміли, вміння абстрагуватися – це потужний захисний механізм. Але, звичайно ж, це ще й ефективний засіб у боротьбі з відволіканням, прокрастинацією браком часу, невисокими життєвими і професійними результатами.

Тепер давайте перейдемо до практики. І почнемо ми з того, як абстрагуватися від проявів навколишньої дійсності взагалі.

Як абстрагуватися від зовнішнього світу

Навчитися абстрагуватися може будь-хто. Ви і самі вже це не раз робили, хоча і несвідомо. Пригадайте, чи були у вашому житті такі ситуації:

 • Ваш приятель вам щось розповідає, а ви тим часом думаєте про дівчину, з якою познайомилися вранці в маршрутці
 • На роботі важлива нарада, а ви літаєте в хмарах, смакуючи майбутню поїздку у відпустку
 • Вдома хтось висловлює невдоволення вами, а ви, не звертаючи на це ніякої уваги, читаєте цікаву книгу або дивіться захоплюючий фільм

Напевно вам доводилося стикатися з чимось таким. І як раз це говорить про те, що абстрагуватися ви вже вмієте. Але якщо раніше ви робили це на автоматі, то тепер можна почати відволікатися від навколишнього світу спеціально, і в той момент, коли вам це потрібно.

Першим, що вам доведеться освоїти, щоб навчитися абстрагуватися від негативних проявів зовнішнього світу, стане контролювання своїх думок. Для цього існує простий алгоритм:

 • Видихніть
 • Почніть повільно рахувати до десяти
 • На кожен рахунок робіть один повільний вдих і повільний видих
 • Концентруючись на диханні, звертайте увагу на думки і як би видихайте їх

Щоб посилити вплив прийому, можна подивитися на що-небудь.

Наприклад, ви стоїте в черзі в магазині, а поруч сваряться два інших покупця. Проробіть вищеназвані дії і подивіться, що відбувається за вікном, оцініть поглядом інтер’єр магазину, сконцентруйтеся на тому, які дії здійснює касир, обслуговуючи покупця. Якщо є можливість включити улюблену музику, зробіть це. Цей прийом з диханням можна застосовувати в будь-яких ситуаціях.

Завжди пам’ятайте, що, абстрагуючись від зовнішнього світу, потрібно намагатися зберігати позитивний настрій, не піддаючись з’являються негативним емоціям. Це означає, що на будь-які обставини, ситуації, події та людей слід дивитися з іншого ракурсу. Ось лише кілька варіантів точок зору:

 • Можливо, ви згущуєте фарби і надаєте обставинами занадто велике значення
 • Можливо, в поточній ситуації є якась особиста вигода конкретно для вас, і потрібно лише побачити її
 • Можливо, якби все пішло так, як вам хочеться, ви зіткнулися б з більш серйозними проблемами
 • Можливо, ви піддаєтеся звичкою негативно реагувати, коли щось йде врозріз з вашими очікуваннями

Подивившись на те, що відбувається з такої позиції, ви легко зможете абстрагуватися від зовнішнього світу, і зосередитися на позитивних думках і/або рішенні конкретних питань. Крім того, у вас з’явиться більше енергії і сил, а жити стане здаватися краще і простіше.

На додаток до запропонованої методики абстрагування від зовнішнього світу можна використовувати медитацію. Вона покращує концентрацію і чудово розслабляє. Найкраще медитувати вдома, коли хочеться побути наодинці з самим собою, забути про все і всіх, упорядкувати думки. Але взагалі медитувати можна і на вулиці, і в громадському транспорті, і навіть на роботі. Докладно про медитацію ми розповідали в нашій статті «Що таке медитація?».

Також абстрагуватися від зовнішнього світу допоможуть такі заняття як прогулянки, перегляд кінофільмів, зустрічі з друзями, шопінг, зосередження на конкретних заняттях, споглядання творів мистецтва, природи і т. д. А ще, щоб вас ніхто не «діставав», ми рекомендуємо час від часу відключати всі свої гаджети.

Але прояви зовнішнього світу найчастіше виражаються конкретно в дратівливих шумах і звуках – це одне з найпоширеніших явищ, які заважають зосередженню і викликають негативні емоції. Далі ми розповімо, як абстрагуватися від них.

Як абстрагуватися від шуму і від звуків

Науково підтверджено, що в людський мозок щомиті надходить 1 мільярд імпульсів. Мозок, звичайно, може відфільтрувати масу непотрібних даних, однак близько сотні сигналів все одно будуть фіксуватися. А велика частина інформації надходить до нас в звуковій формі, і немає нічого дивного в тому, що шуми і звуки постійно відволікають і змушують «смикатися».

Навчитися абстрагуватися від шуму і від звуків вам допоможуть наступні рекомендації:

 • На відволіувємість і дратівливість серйозно впливає втома і голод. Якщо ви хочете їсти або валитесь з ніг від роботи, навіть найменший шум буде викликати обурення і бажання заткнути вуха. Щоб цього не допускати, потрібно, як мінімум, добре висипатися, нормально і регулярно харчуватися, відпочивати під час робочого дня та на вихідних.
 • Якщо какофонія застала вас там, звідки ви можете піти, радимо не зволікати і просто змінити місце. А взагалі краще всього вибирати для роботи і життя такі місця, де немає багато шуму. Наприклад, життя біля лісу або моря і життя біля залізної дороги або аеропорту – дві якісно різні речі. Якщо ви фрілансер, можна іноді працювати в бібліотеці, в парку, на природі.
 •  Щоб сторонні звуки не дратували, по можливості уникати масових скупчень людей, галасливих вулиць, автострад, громадського транспорту. Повністю виключити це з життя, звичайно, не вийде, але час від часу все-таки потрібно насолоджуватися спокоєм і тишею. Не забувайте, що абстрагуватися від звуків допомагає і прийом з диханням, про який ми вже говорили.
 •  Коли виключити джерело сторонніх звуків неможливо, варто спробувати заглушити його своїм власним шумом. Вдома – колонки, на вулиці – плеєр, в машині – акустична система – музика відмінно відволікає від напружуючих звуків.До речі, якщо хочеться розслабитися, краще всього підійде нью-ейдж, ембієнт, етнічна музика, транс і, природно, класика. Слухаючи таку музику, ви зможете зберігати здатність думати і продовжувати працювати.абстрагуватися від шуму.
 •  Коли слухати музику – не варіант, можна просто надіти спеціальні шумоподавлюючі навушники або взагалі вставляти у вуха беруші. Навіть на роботі цей прийом застосовують, якщо ви дохідливо поясните начальству і колегам, навіщо ви це робите. А коли шум нескінченно дістає вдома і змін у ситуації не передбачається, є сенс вдатися до кардинальних заходів – поставити склопакети, наклеїти на стіни звукоізолюючі панелі.
 •  Абстрагуватися від шумів можна з допомогою уяви. Розумові процеси чудово пригнічують негативні реакції свідомості. Можна почати щось візуалізувати – представляти. Наприклад, коли ви вдома, а на вулиці голосно працює якась техніка, ляжте на диван хвилин на десять, і у всіх деталях уявіть, як ви лежите на пісочку на березі моря, і єдине, що ви чуєте – це шум хвиль.
 •  І ще один непоганий спосіб навчитися абстрагуватися від звуків – це опановувати навичку не звертати уваги на фонові шуми. Якщо ви почнете навмисно звикати до будь-яких звуків, з часом не звертати на них уваги буде просто. Увімкніть який-небудь відеоролик під час роботи або читання, і намагайтеся зосередитися на тому, що робите. Якщо ви готуєтеся до сесії, а сусід продовжує забивати в стіну цвяхи, не тікайте від цього – навпаки, ненадовго зосередьтеся на звуці, а потім продовжуйте вчити матеріал.Зауважимо, що такий навик стане в нагоді вам завжди і скрізь, адже ви не знаєте, коли і де шум застане вас в черговий раз. До всього іншого, абсолютна тиша може впливати на психіку гнітюче. Якщо ви взагалі нічого не будете чути, ви станете відволікатися і на відсутність звуків.

А тепер перейдемо до найбільш важливого питання – негативу, негативним емоціям і нав’язливим думкам. Якщо від зовнішнього світу і шумів абстрагуватися досить просто, то від того, що відбувається всередині, відволіктися набагато складніше.

Як абстрагуватися від емоцій

Найголовніше при відволіканні від емоцій – це навчитися абстрагуватися від негативу. Враховуючи те, що негативні емоції часто володіють великим імпульсом і силою, ніж позитивні, в першу чергу потрібно вміти працювати саме з ними (до речі, ось десять корисних думок про негативний мисленні). Для цього є різні способи, але до найефективнішим відносяться наступні:

 • Ігнорування поганих і негативних думок
 • Ігнорування роздратування
 • Згадування хороших подій
 • Переключення уваги
 • Самозаспокоєння
 • Думки про отримання досвіду, корисного в майбутньому
 • Адекватне сприйняття того, що відбувається
 • Усвідомленість

Думаємо, що ці способи не потребують особливих роз’яснень. Більше уваги краще приділити наступним порадам.

Приймайте життя

Намагайтеся сприймати все, як воно є. Люди, ситуації, події – все це може бути різним. Життя не можна назвати бездоганним і ідеальним, але все, що нам дається, – на благо. Неможливо контролювати, це потрібно зрозуміти. Чим раніше ви це зробите, тим спокійніше і легше вам стане. Ставтеся до невдач і негативу філософськи.

Дивіться на речі філософськи

Філософське сприйняття життя полягає в тому, що, по-перше, ви приймаєте той факт, що білі і чорні смуги завжди будуть чергуватися, а по-друге, ви аналізуєте все, що відбувається, робите певні висновки і просто відпускаєте те, що вам не подобається. Це і є – абстрагуватися від негативу і емоцій. Будь-який досвід корисний і потрібний, а якщо ви будете розглядати ситуацію з різних сторін, розбираючи їх на складові, зможете швидше вникнути в суть речей і не допускати промахів в майбутньому.

Будьте недосконалі

Немає жодної абсолютно досконалої та ідеальної людини. І це стосується не тільки оточуючих, але й вас самих. Якщо ви і приймете це як даність, жити стане набагато простіше, події будуть сприйматися легше, негатив перестане викликати переживання. Адекватно оцінюйте себе та інших, відмовтеся від гніву – немає нічого настільки важливого, що варто було б ваших страждань.

Насолоджуйтесь життям

Абстрагуватися від негативу можна тільки через позитив. Прагніть бачити у всьому позитивні сторони, проживати кожен момент, як ніби він останній, сприймати кожен день з радістю і посмішкою. Задоволення можна отримувати від будь-яких речей. Навіть сидячи вдома і нічого не роблячи, подякуйте життя за те, що ви можете бачити, чути, дихати, спілкуватися з близькими. Дякуйте життю за те, що ви взагалі живете, і пам’ятайте про те, що колись не стане і вас. Чи важливі перед обличчям смерті ваші поточні проблеми?

Відкладайте справи

Якщо відчуваєте, що ось-ось зірветеся, що вже несила працювати або займатися якоюсь справою, абстрагуйтеся від емоцій, просто відклавши роботу. Перенесіть справи на півгодини, на дві години, на завтра. Замість цього займіться улюбленою справою, прогуляйтеся, поспіть. Відволікання допомагає охолонути і переключити увагу на позитивні думки.

Якщо у вас щось не виходить, відійшовши в сторону від цього, ви зможете знайти новий спосіб розв’язання проблеми. До того ж більше не завжди означає краще – можна упустити деталі, наробити помилок, перевтомитися і взагалі захворіти. Розподіляйте навантаження оптимально і досягнень у вашому житті стане більше.

Відганяйте погані думки

Навіть коли не відбувається нічого поганого, ви можете думати про погане. Ірраціональні страхи і побоювання легко перебарываются, коли ви починаєте переосмислювати їх і розбиратися в їх причини. Коли ви зрозумієте, що ваша тривога не має зрозумілої причини, як абстрагуватися від неї вже не буде такою великою проблемою. Якщо ж привід дійсно є, подумайте про те, як вирішити ситуацію. Всі страхи зникають, як тільки людина починає дивитися їм в очі.

Сприймайте простіше

Багато людей все ускладнюють, тим самим погіршуючи свій психічний і емоційний стан. Але на все, абсолютно на все можна дивитися простіше. Свідомість просто звикла реагувати негативно на деякі речі, але якщо про них замислитися, вони можуть і яйця виїденого не варті.

Кричить начальник? Та нехай собі кричить – нехай спробує воду закип’ятити своїм криком. Погана відмітка на заняттях? Та й бог з нею, з цією відміткою – завтра буде п’ятірка. Посварилися з чоловіком? Та й що з того – милі сваряться – тільки тішаться. Не вистачає грошей? А коли їх вистачало? Та й не в грошах щастя, і навіть не в їх кількості.

Будь-яку ситуацію можна спростити і навіть перевести в каламбур. І це прекрасний спосіб абстрагуватися від негативу.

Станьте добрішими

Чи помічали ви, що у добрих людей все добре? Нехай у них неприємності, нехай проблеми, нехай труднощі – але у них все добре. Бути добрим дуже корисно, але доброта повинна проявлятися не тільки по відношенню до немовлят або кошенят.

Добрим треба бути і до подій, і до ситуацій, і до інших людей, в тому числі і до тих, хто «негативить» на вас. Спробуйте сприймати все, немов ви воістину святий чоловік.

Запитайте себе, як би сприйняв це Микола Чудотворець? Ось побачите – миттєво включиться усвідомленість, мозок сам підкаже вам, як слід себе вести, а абстрагуватися стане набагато простіше. А ще, будучи добрішими, ви почнете притягувати в своє життя добрих людей, добрі події, добрі новини.

Вчіться концентруватися

Уміння абстрагуватися від поганого – це навик концентрації на хорошому. Тут все гранично просто: не звертайте уваги на те, що зачіпляє ваші почуття, що змушує кипіти кров, що виводить з себе.

Замість цього згадуйте обличчя коханних, перемикайтеся на кумедні речі, що сталися протягом дня, подумки малюйте картини з анекдотів. Робіть що завгодно, що може бути пов’язане з радістю, надією, щастям, любов’ю та іншими позитивними емоціями.

Контролюйте позитив

Прозвучати може дивно, але все ж треба вміти абстрагуватися і від негативних емоцій, і від позитивних. Якщо весь час витати в хмарах і дивитися на світ через рожеві окуляри, в один прекрасний момент можна непогано впасти з хмар і вдаритися об землю.

Радійте, смійтеся, співайте пісні, будьте щасливі, але розумійте, що і цим станам судилося закінчитися, адже ви витрачаєте свою енергію, а вони втратять свою інтенсивність. Як і в усьому, тут також має бути міра.

А найкращий спосіб радіти – це подяка життю і переключення уваги на справи і турботи. Така вже психіка людини – ширяючи на крилах щастя, легко втратити пильність, забутися, не встигнути зробити щось важливе. Майте це на увазі, і зберігайте баланс і гармонію всередині себе.

І на закінчення хочеться лише зауважити, що абстрагуватися від зовнішнього світу, шумів і звуків, негативних емоцій і переживань завжди допомагає розвиток корисних для життя навичок і якостей, таких як усвідомленість, впевненість у собі, внутрішній спокій, концентрація, подяка.

Обов’язково будуйте плани, мотивуйте себе, прагніть до нових цілей і досягненням, читайте цікаві та розвиваючі книги, медитуйте і відпочивайте, розвивайте корисні для життя звички. Наповнивши життя цими речами, абстрагуватися від чого завгодно ви зможете легко і невимушено.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар