Як медіа маніпулюють нашою увагою

Як медіа маніпулюють нашою увагоюВи, напевно, замислювалися над тим, чим ви платите за можливість користуватися різними медіа. У деяких випадках — наприклад, з газетами або сайтами, які надають матеріали по платній підписці, — відповідь, здавалося б, очевидна: грошима. Але як тоді виживають безкоштовні газети? А сайти, які не обмежують доступ до свого контенту?

Відповідь на це питання просте: медіа не тільки виробляють контент — вони збирають з його допомогою певну аудиторію і організовують доступ до неї рекламодавців. Таким чином, медіа працюють одночасно на двох ринках: ринку товарів (в якості товару виступає контент, що продається аудиторії) і ринку послуг (надання рекламодавцеві доступу до аудиторії).

І в багатьох випадках прибуток від надання рекламних послуг набагато вище, ніж прибуток від продажу контенту — якщо такий взагалі є.

Звичайно, рекламодавцеві треба не просто розмістити свою рекламу в тому чи іншому медіа — йому потрібно, щоб ви цю рекламу як мінімум побачили, а ще краще — щоб вона на вас вплинула. Але це неможливо, якщо ви не приділите їй певну кількість часу, чи не так? Хоча б пару секунд — пробігтися по оголошенню очима.

А з урахуванням того, що медіа в цьому світі існує величезна кількість, а потенційних рекламодавців — ще більше, за наш час і увагу починається справжня боротьба: виникає індустрія вільного часу.

Час — це найважливіший ресурс в медіаекономіці

Та й в економіці в цілому: у вас є в буквальному сенсі сотні варіантів, чим зайнятися у вільний час. Залишитися вдома або погуляти? Побути на самоті або зустрітися з друзями? Почитати книгу або подивитися фільм? Сходити в театр або в кіно? Подивитися лекцію або пройти новий урок в онлайн-курсі? Зависнути у «ВКонтакте» або в Facebook? А може бути, взагалі піти спати?

І не смійтеся: генеральний директор компанії Netflix Рід Хастінгс не так давно напівжартома зізнався, що їх найбільший конкурент — не HBO або Amazon, а людський сон (згадайте про це, коли зберетеся в дві години ночі подивитися який-небудь «Картковий будиночок»).

Різні медіа борються за вашу увагу, щоб потім продати її рекламодавцям, рекламодавці намагаються заманити вас, щоб ви приділили час їх продукту, а вам треба продертися через весь цей інформаційний шум і вибрати з усіх варіантів проведення дозвілля ті, які вам корисні і цікаві.

Зауважте: за таким принципом працюють не тільки традиційні ЗМІ — преса, телебачення, радіо — але також і онлайн-медіа (сподіваюся, ви не проти, що ми пропонуємо вам витратити час на читання статті про те, як медіа намагаються змусити вас витратити на них час). До таких належать, серед іншого, соціальні мережі.

Більш того, як зазначив спікер TED Трістан Харріс, багато сайтів і додатків спеціально сконструйовані так, щоб ви проводили в них якомога більше часу. Соціальні мережі постійно надсилають повідомлення, YouTube автоматично намагається програти наступне відео в плейлисті, стрічки новин постійно підтягують нові записи, але, навіть, якщо вони скінчилися, до ваших послуг завжди є вкладка «рекомендації».

Чим більше часу ви проведете на сайті, тим більше реклами вам можна показати, так що різні сервіси постійно намагаються змусити вас залишитися у них ще хоч ненадовго.

Звичайно, немає нічого поганого в тому, щоб почитати стрічку новин або подивитися ролик, коли вам того хочеться — але ключові слова тут «коли вам хочеться». Вам — а не розробникам і рекламодавцям.

Згадайте, скільки разів за день ви відкривали соціальні мережі?

Скільки разів ви зробили це свідомо, а скільки — автоматично? Скільки разів ви хотіли зайти в соціальну мережу, а скільки — заглянули туди, тому що вам прийшло повідомлення, і ви схаменулися тільки через півгодини відвисання в чатах і стрічці? І це ми ще не говоримо про сервіси на зразок згаданого вище Netflix або затягуючих іграх — а вони теж просять вашої уваги і всіма силами намагаються їм заволодіти.

Хочете перевірити, свідомо чи ви відкриваєте соціальні мережі? Проведіть невеликий експеримент: разлогиньтесь з соціальних мереж — всіх або якихось конкретних — хоча б на один день.

Тепер, коли вам захочеться залізти в Facebook, ви згадаєте, що проводите експеримент, і не станете його відкривати — але є дуже велика ймовірність, що, перевіривши пошту, календар або, наприклад, прогноз погоди, ви за звичкою спробуєте знову залізти в якусь соціальну мережу або додаток.

Секундний ступор, під час якого ви з подивом розглядаєте форму входу — маркер того, що спрацював ваш автопілот, який звик: при натисканні на певну кнопку йому показують стрічку новин.

Порахуйте, скільки разів ви ось так за звичкою спробували відкрити подібні сторінки — і коли зловите себе на такому ступорі, згадайте, що це був не ваш вибір: це був автопілот, дбайливо вирощений розробниками сервісу.

Після цього можна написати море панічних слів про те, як руйнівно технології впливають на людину, як потрібно терміново заборонити (модифікувати, доопрацювати, обмежити, знищити з кінцями) соціальні мережі, мобільні телефони або взагалі усі технології — але, мабуть, звинувачувати у всіх проблемах самі технології трохи нерозумно.

Зрештою, зараз ви читаєте цю статтю на http://garmonya.in.ua і не виключено, що ви звертаєте увагу на рекламу. А ми і є ті самі медіа.

Та технології самі по собі не можуть бути злом: це тільки інструмент, і їх вплив на нас визначається тим, як ми їх використовуємо.
Зараз рекламодавці і різні медіа намагаються спроектувати технології таким чином, щоб вони перетягували на себе якомога більше вашої уваги — але ви зовсім не зобов’язані їм підкорятися.

Зрештою, те, як ви витрачаєте час свого життя — це ваша турбота, і ви вільні розпоряджатися своєю увагою так, як вважаєте за потрібне.

Замість того, щоб панікувати, необхідно почати відповідати за те, як ви проводите свій час.

Запитуйте себе: чи справді ви хочете відкрити цю програму? Чи справді ви хочете зараз перегорнути стрічку (якщо відповідь «так» — в цьому немає нічого поганого, якщо тільки це не трехсоте «так» за день)? Чи справді ви хочете читати саме ці джерела?

Вимкніть непотрібні повідомлення, приберіть зайві іконки програм з головного екрана, сформуйте власну стрічку новин, в якій будуть дійсно важливі і цікаві вам люди і спільноти. І час від часу перевіряйте свої відчуття: дієте ви виходячи зі своїх бажань або підкоряєтеся маніпуляціям розробників? Все влаштовано так, як вам хочеться?

Взагалі, це питання — «чи я дійсно цього хочу» — варто задавати собі частіше і не лише у зв’язку з використанням медіа.

Чи справді ви хочете піти на цей фільм? Чи справді ви хочете провести вечір з цією людиною? Чи справді ви хочете оволодіти цією спеціальністю? Чи справді ви хочете витратити свій час так, як ви витрачаєте його зараз?

Запитуйте себе про це — і керуйте своїм часом, поки інші не взяли його під свій контроль.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар