Як конструктивно сприймати критику?

Як конструктивно сприймати критику?Отримувати невтішні відгуки на свою адресу, м’яко кажучи, непросто. У відповідь ми ображаємося, сердимося, страждаємо, втрачаємо впевненість у собі або ігноруємо чужу оцінку. А що станеться, якщо поставитися до критики конструктивно? Представляємо вашій увазі ідеї і прийоми психотерапевта Гейл Лінденфілд (Gael Lindenfield), психотерапевта, тренера з саморозвитку і письменниці.

1. Будьте готові

Добре, якщо ви хоч приблизно уявляєте собі, за що вас можуть піддати критиці. Якщо вам потрібно отримати зворотний зв’язок з приводу вашої роботи або поведінки в цілому, попросіть про це, зберігаючи впевненість у собі. Не слід напрошуватися на зневажливу відповідь або на фальшиве схвалення, задаючи питання типу: «Я що, погано це роблю?»

2. Зберігайте спокій

Перевірте, чи не напружене тіло, проконтролюйте дихання.

3. Мисліть позитивно

Зворотний зв’язок може виявитися дуже корисним для вас. Впевнені в собі люди не бояться робити помилки, розглядаючи їх як можливість чогось навчитися.

Дорослий – це та частина вашої особистості, яка керується раціональністю і об’єктивністю. Постарайтеся оцінити критичний відгук за такими параметрами:

  • Наскільки для вас важлива думка цієї людини?
  • Наскільки ця критика чесна і конструктивна?

«Увімкніть» свою дорослу частину, щоб нагадати собі, що критика стосується лише якихось окремих аспектів вашої поведінки. Це не означає, що вас, як особистість, повністю відкидають.

5. Слухайте уважно

Спокійно повторіть те, що говорить ваш критик, для того, щоб:

  • показати, що ви уважно слухаєте;
  • перевірити, чи правильно ви почули сказане (оскільки тривога може порушувати нашу здатність до сприйняття чужих слів, а іноді навіть і саму здатність чути).

6. Виявляйте емаптію до того, хто вас критикує

Це не означає самознищення. Не треба говорити щось на кшталт «Так, напевно, це жахливо жити з такою людиною, як я!» Краще сказати: «Я розумію, що моя поведінка може тебе засмучувати». Або: «Я розумію, що вже якийсь час ти незадоволений тим, що я…»

7. Візьміть паузу

Іноді краще відкласти розмову на потім. Особливо якщо ви відчуваєте, що не можете втриматися в позиції Дорослого, оскільки занадто злитеся або розгублені. У такому разі домовтеся поспілкуватися в інший раз. Скажіть, що пізніше зможете вислухати співрозмовника більш уважно. За цей час ви зможете заспокоїтися, ще раз обдумати всі факти і при необхідності підготуватися до контратаки.

8. Захищайте себе

Якщо вам здається, що ваш критик несправедливий або агресивний, або ж час і місце для такої розмови обрані невдало (наприклад, в даний момент вам потрібно зібратися з силами перед важливою нарадою, або ваш розмова відбувається в людному місці, або ви просто втомилися) – проявіть асертивність (впевненість в собі) і захищайте себе.

9. Проясніть, що саме вам хочуть сказати

Задавайте уточнюючі питання. Наприклад, якщо ваш критик говорить: «Не думаю, що людину, яка веде себе так, як ти, коли-небудь підвищать до менеджера», задайте йому питання: «Що саме в моїй поведінці змушує тебе так думати?» Ця техніка позваоляет розкрити агресивний і зневажливий підтекст, який може бути замаскований під доброзичливі або невинні коментарі. Іноді фраза «Ти купила нову губну помаду?» може означати: «До чого вульгарна ця твоя помада!». А питання «Знову були пробки?» насправді може означати «Ти знову спізнився!»

10. Поділіться своїми почуттями та міркуваннями

На конструктивну критику реагуйте чесно, якщо тільки у вас немає якихось особливих причин цього не робити. Визнайте її позитивні аспекти. Наприклад, можна сказати: «Мене трохи приголомшило те, що ти сказав. Але з іншого боку, тут є привід задуматися». Інший варіант: «Мені було корисно це почути, хоча я не можу з тобою погодитися».

11. Додайте собі впевненості

Нагадайте собі про ваші сильні сторони і про ваші цінності, про те, чого ви досягли. Попросіть про підтримку людей, які вас люблять таким, яким ви є.

12. Складіть план дій

Якщо критика справедлива і ви дійсно хочете до неї прислухатися, щось змінити в своїй поведінці, подумайте, як це можна зробити.

Якщо критика агресивна і несправедлива і ви з нею не згодні, але при цьому вона вас вразила або вибила з колії, потрібно обдумати якісь техніки самозахисту або ж розібратися в глибинних причинах такої вашої реакції.

Можливо, слова вашого критика нагадали про якихось значущих людей у вашому житті, наприклад, про ваших батьків або начальника. Усвідомлення причини може допомогти вам звільнитися від цього ступору. Може бути, вам варто зайнятися саморозвитком, опрацювати ваші стосунки з цими людьми, щоб минулі невдачі більше не позбавляли вас сили.

Якщо вам не вдається самому зрозуміти причини своєї реакції, краще звернутися до психотерапевта або тренера.

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар