Як і навіщо підвищувати самооцінку та впевненість в собі.

pidvyshhyty-samootsinku-ta-vpevnenist-v-sobiЛюдина — істота соціальна, суспільна. Поза суспільства вона відчуває себе некомфортно. Навіть інтроверти, яким нудно наодинці з собою, час від часу покидають свою нору і виходять в люди. У давні часи найстрашнішим покаранням за провину для людини було вигнання з суспільства.

Життя в суспільстві передбачає дотримання законів і визначення свого місця в ньому. Хтось претендує на роль лідера, когось влаштовує роль пересічного члена суспільства. Кожен займає свою сходинку на соціальній драбині у відповідності з тим, як його оцінюють інші і як він сам оцінює себе. Те, як людину оцінюють інші, багато в чому залежить від її власної самооцінки.

До людини з заниженою самооцінкою зазвичай ставляться з жалем, зневажливо і не враховують її думку при вирішенні якихось питань. Правда, в завищеній самооцінці теж немає нічого хорошого, так як люди з завищеною самооцінкою не виправдовують покладених на них сподівань.

Отже, самооцінка — це те, як людина оцінює себе порівняно з іншими. Які життєві аспекти впливають на самооцінку? Соціальний статус, кар’єра, фінансове становище, розум, інтелект, краса, харизма, стан здоров’я та ін. При заниженій самооцінці порушується баланс цих аспектів. Наприклад, красивий розумний чоловік, який має вищу юридичну освіту, працює охоронцем в маленькій фірмі. Чому? В глибині душі у нього сидить невпевненість у своїх силах, страх не впоратися і переконання, що він не гідний великих грошей і кращого життя.

Чому я такий?

Але ці почуття не взялися нізвідки, на них є свої причини. Найбільш поширені – пов’язані з самими близькими людьми — батьками, які, як завжди, діють з кращих спонукань.

Скільки разів нам доводилося чути від них: «Подивися на інших діток, які вони чистенькі, а ти грязнуля!» або «Подивися, як Діма швидко бігає, а ти плетеш в хвості!». Такі порівняння з іншими дітьми не в нашу користь занижують самооцінку з самого дитинства.

Дитина дорослішає, але порівняння тривають: «Хоч би хто тебе заміж взяв, всі подружки давно заміжні», «У сусідки син квартиру купив, а ти все на нашій шиї сидиш». Не дивно, що далі таку людину буде зневажати чоловік або дружина і всі, кому не лінь.

Масла у вогонь нерідко підливають «добрі» друзі або подруги: «Ти слабак!» або «Мій хлопець сказав, що ти така страшненька і щоб я тебе більше не приводила в компанію».

Ще одна причина — знецінення. Причому батьки самі не помічають, як вони занижують самооцінку дитини. Наприклад, малюк намалював картинку і приніс показати мамі з татом, чекаючи похвали. А замість неї чує: «Що це ти намалював? Негарно вийшло!» або «Відстати, мені зараз ніколи!». Взявся він будувати іграшковий замок, а йому кажуть: «Неправильно будуєш, нічого у тебе не вийде».

Гіперопіка — також причина низької самооцінки. При цьому увага батьків постійно зосереджена на дитині. Вони й кроку не дають їй зробити, щоб не підстелити соломки, повністю позбавляючи її самостійності. Намагаючись вчинити так, як від неї чекають, вона втрачає власну індивідуальність. Нерідко таку дитину завантажують і спортом, музикою, іноземними мовами, щоб вона була не «як усі», а більш розумною і розвиненою. Але малюк не в змозі все це осилити, хоча і намагається виправдати надії. Дитина переживає, у неї розвивається почуття неповноцінності і занижена самооцінка.

Самооцінка знижується і у випадку, коли батьки зайняті собою, а дитина надана сама собі. Вона намагається привернути їхню увагу, але марно. Малюку здається, що його не люблять, що він нікому не потрібен. І знову — відчуття неповноцінності, власної провини за те, що він такий поганий і його не за що любити, і низька самооцінка.

Багатьом потім протягом усього життя доводиться ламати сформоване негативне переконання про самого себе, боротися з собою і доводити, що «право маю». І навіть якщо це вдається, зі стану рівноваги здатна вибити будь-яка несприятлива життєва ситуація — звільнення, розлучення, зрада, чиясь критика. Людина знову починає вірити, що вона — ніщо.

Того, хто в дитинстві не мав подібних проблем, простіше впоратися з негараздами.

Як проявляється низька самооцінка

Психологи говорять про деструктивний та конструктивний прояви заниженої самооцінки.

При деструктивному людина ігнорує свої можливості і йде на поводу у своїх страхів. Вона не думає про кар’єрне зростання, задовольняється тим, що має, уникає нових знайомств і компаній зі страху зробити помилку, не відповідати очікуванням оточуючих, здатися смішною та дурною.

Деструктивна поведінка людей з низькою самооцінкою проявляється і в їх бажанні образити і принизити інших, щоб піднятися у власних очах. Особливо багато таких в соцмережах, де вони пишуть злісні коментарі під постами і відео людей, які користуються симпатією і популярністю.

Який же конструктивний прояв низької самооцінки? Колись австрійський психоаналітик Альфред Адлер вперше ввів поняття ” комплекс неповноцінності, властивий людям із заниженою самооцінкою, що в цілому є негативним явищем. Але той же комплекс для деяких людей служить мотиватором і дозволяє їм досягти позитивних цілей. «Щоб бути повноцінною людиною, потрібно володіти комплексом неповноцінності», — такий висновок зробив Адлер, вважаючи, що в цьому випадку активізується гіперкомпенсаторна функція особистості.

Наприклад, давньогрецький оратор Демосфен у дитинстві сильно заїкався, що спонукало його вивчати ораторське мистецтво і досягти в ньому досконалості.

Комплексом неповноцінності страждала і Мерилін Монро, яка бачила в собі негарну невдаху. «Я не дозволю, щоб мене любили», — такий вона залишила запис у своєму щоденнику і все своє недовге життя намагалася досягти цієї мети.

Французький імператор Наполеон Бонапарт не був настільки малий, як про це часто пишуть, але він страждав іншими комплексами: у дитинстві, під час навчання у військовій школі Парижа, його дражнили за корсиканське походження і бідність. Він був один проти всіх і бажав довести, що не тільки не гірше, а краще за інших. Згодом Наполеон згадував, що думка, що він не перший учень у класі, була для нього нестерпна. Борючись зі своїми комплексами, він зробив все, щоб його ім’я стало відоме всьому світу.

Як самому підняти занижену самооцінку

Психологи радять:

1. Взяти ручку, блокнот і записати свою велику мету. А далі — що стоїть у нас на шляху і заважає отримати те, що ми хочемо. Наприклад, «я дурний», «я урод». Фраза повинна бути дуже короткою.

Проговорюємо її вголос і питаємо себе, звідки походить це переконання. Швидше за все, воно живе десь всередині нас. З чим воно асоціюється? З великим важким каменем? З живим болотом? Представляємо у подробицях: якщо це болото, то яке воно, опустимо в нього руки, відчуємо його мерзенний запах, почуємо звуки, які вона видає. Максимально докладний опис допоможе довше утримати увагу на неприємних відчуттях, викликаних цією асоціацією. Образно кажучи, спуститися на саме дно, щоб відштовхнутися від нього і виплисти.

2. Тепер прийшла черга позитивних тверджень — афірмації. Пишемо фразу, зворотню тій негативній, яку записали раніше. «Я урод» — «я гарний». «Я дурний» — «я розумний». Фраза також повинна бути коротка і своя власна.

Далі бажано вдатися до допомоги людини, якій ми довіряємо і яка знайома з нашими комплексами і страхами. Нехай вона підійде ззаду і тихо промовить позитивну фразу в праве або ліве вухо (залежно від того, правша чи лівша). І, промовляючи її, злегка натискає на плечі. Це натискання буде служити «якорем». Наступного разу досить легкого натискання на плечі, щоб ми почули голос, який нагадає нам: «я гарний», «я розумний».

3. Наступний етап — візуалізація. Сконцентруємося на своєму бажанні, повторюємо позитивну фразу і створюємо в своїй голові яскраві кольорові картинки, які їй відповідають. В цей же час робимо кроки зліва направо, справа наліво — вони теж будуть служити «якорями».

4. При проговорені позитивної фрази може виникати внутрішній опір. Тому її рекомендується частіше промовляти на піку яскравих позитивних відчуттів і переживань. (Всі «якоря» рекомендується встановлювати на піку стану, яке ми хочемо «заякорити».)

5. «Якорями» можуть бути інтонація, поза, жест, тон, дотик, запах, внутрішній образ та ін. Апельсини і феєрверки у багатьох асоціюються з Новим роком, літні квіти — з канікулами у бабусі. Це теж «якоря», які викликають у нас приємні відчуття.

Намалюємо собі мініатюрні «якоря» — символи наших коротких позитивних фраз. Нехай цих маленьких картинок буде багато, і розкладемо їх по різних місцях. Відкрили шафу або зайшли у ванну, а там наше нагадування: «я розумний», «я гарний».

6. Встановлюємо на робочому столі комп’ютера заставку з позитивної афірмації. Відвідуємо семінари, читаємо книги, дивимося відео, які присвячені підвищенню самооцінки. Віддаємо перевагу позитивним передачам і програмам та уникаємо негативних, створюючих песимістичний настрій.

7. Проаналізуємо коло спілкування та мінімізуємо зустрічі і бесіди з людьми, яким подобається нас критикувати, кривдити, ображати і які самостверджуються за наш рахунок. Будемо дружити з тими, хто нас любить, цінує, для кого ми важливі, в чиїй присутності ми відчуваємо приплив сил.

8. Ні в якому разі не критикуємо себе вголос. Багаторазово повторюючи «Ну я і тюхтій!», «Я така товста!», «Правда, у мене криві ноги?» та подібними до цих фразами ми ризикуємо переконати в цьому інших. По суті, наші недоліки бачимо тільки ми самі: інші або їх не помічають, або їм все одно.

9. Впевненість у собі дають спорт і гроші. Намагаємося добре заробляти і вирушаємо в тренажерний зал, басейн та ін. Легка хода, струнка постава роблять нас красивими. Поліпшується кровообіг, у кров надходить гормон щастя — серотонін, піднімається настрій і здається, що в наших силах згорнути гори.

10. Вчимося приймати компліменти — говоримо «спасибі». Здавалося б, чого простіше. Але люди з низькою самооцінкою реагують на компліменти неправильно. «Ой, та це я вчора голову помила» або «Та ну що ви говорите!» або щось в цьому роді — їх відповідь на комплімент. Ніяковіючи або не довіряючи похвалам, вони показують, що їх не варті. Приймаємо компліменти з вдячністю.

11. Колекціонуємо свої переваги і перемоги. Люди фокусуються на своїх недоліках замість того, щоб концентруватися на перевагах, а потім ще дивуються, чому їх справи йдуть не так, як вони задумали.

Сядемо в тиші, подумаємо і запишемо не менше 20 якостей, за які слід поважати. Точно так само і з досягненнями. Регулярно перечитуємо ці списки і додаємо в них нові пункти.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар