Як говорити з дитиною «про це»?

Як говорити з дитиною «про це»?Багато батьків взагалі ніколи не говорять зі своїми дітьми про секс, а ті, хто наважуються – зазвичай віддають перевагу розмовам про «пташок і бджілок».

Розмова з дитиною на тему сексу необхідна, але говорити треба не про все одразу, а поетапно з урахуванням зрозумілої дітям мови та їх психіки.

Коли можна почати розмову про секс?

Говорити про сексуальність з дитиною так само важливо, як говорити з нею на безліч інших тем про устрій світу навколо.

До 5 років діти не надають розмовам про цю сторону тілесності такого підтексту, який зазвичай бачать дорослі. Для дитини питання про те, як з’являються діти або чому хлопчики і дівчатка пісяють по-різному, в дошкільному віці рівнозначне розповідям про те, як йде дощ або як з’являється синець на шкірі. Їй цікаво все.

Звичайно, при цьому батьки повинні вести з дитиною спілкування мовою, відповідною її віку, але без обману або вигадок.

Наприклад, дитині 3-5 років ми розповідаємо, що мама і тато люблять один одного, і в результаті цієї любові у мами в животі з’являється дитинка. «А як вона там з’являється?» — запитують діти. Тут батьки говорять про те, що у тата є насіннячко, яке може бути тільки у дорослих чоловіків, і він віддає його мамі. Насінина росте в животі у мами 9 місяців, а потім мама поїде до лікарів, щоб вони допомогли дитині з’явитися на світло.

Дитина відчуває, як дорослі реагують на її питання.

Якщо батько вільно чи мимоволі припиняє нормальний дитячий інтерес до сексуальності, то дитина може засвоїти, що ця тема заборонена, табуйована, соромітна. І далі може вже не питати, а шукати інформацію потай.
Як раз в цьому разі і виникає ризик того, що вона дізнається чи побачить недоречні матеріали.

Ще раз підкреслимо, що говорити з дитиною необхідно з урахуванням її віку, тобто  етапу психосексуального розвитку.

У віці 7-8 років доречно буде розповісти дитині про будову організму, для цього є відповідні книги.

Протягом півроку-року з моменту появи у дитини вторинних статевих ознак (оволосіння і зміна голосу у хлопчиків, дозрівання грудей і оволосіння у дівчаток) батькам необхідно поговорити з хлопцями про нічні полюції, з дівчатками — про менструальний цикл.

Потім вже можна говорити з підлітком про сексуальний акт, запобіжники, про насолоду в сексі, звичайно, не чекаючи того моменту, коли підліток відпроситься на ніч погуляти з друзями.

Як говорити про насильство

Дитині-дошкільнику ми розповідаємо про те, що у людини є фізичні кордони. Із різними людьми ми спілкуємося на різній відстані. Тісно ми дозволяємо собі спілкуватися тільки з найближчими. Якщо хто-то без твоєї згоди хоче до тебе доторкнутися або близько підійти, то ти маєш повне право сказати «ні». Якщо ця людина не відходить, то потрібно голосно покликати батьків.

Школяреві вже можна пояснювати, що ніхто крім нього і лікаря не повинен доторкатися до його геніталій, поки він не подорослішає, щоб заводити дітей.

З моменту статевого дозрівання дитина має бути повністю проінформована про те, як уникнути сексуального примусу і що робити, якщо раптом це відбувається.

Як бути, якщо вести розмову про секс некомфортно?

Є два варіанти. Перший — це усвідомити, які установки заважають говорити на тему сексуальності. Зазвичай вони ж блокують розмови на цю тему взагалі: не тільки з дитиною, але і з дорослою людиною. Щось із серії «пристойні люди не говорять про секс».

Можна читати літературу або знайти інформацію в інтернеті. Якщо опрацювати ці установки самостійно або з психологом, то й подружнє життя, швидше за все, покращиться.

Другий варіант, менш виграшний, але можливий і потрібний — це знайти якісну літературу для дитини.

Як не завдати статевим вихованням шкоду?

Якщо ми говоримо про виховання, то воно завжди повинно бути доречно віку. Якщо розповісти дитині 5 років про жахи голокосту і супроводити це картинками, то це буде тако ж травматично, як розповісти про БДСМ-практики або про оргазми.

Окрему увагу варто звернути батькам на те, щоб з 3 років дитина не перебувала фізично там, де прямо зараз відбувається секс між подружжям. Неважливо, що вона спить. Коли дитина прокинеться, то буде налякана, хоч може і не наважитися подати виду.

Оцініть статтю
Додати коментар