Як ефективно позбавлятися від непотрібних думок.

pozbavlyatysya-vid-nepotribnyh-dumokКого ж не переслідували нав’язливі думки? Вони «нав’язуються» нам поза нашою волею у вигляді сумнівів, як, наприклад, чи вимкнули ми праску і закрили кран з водою, йдучи з дому. І ми в десятий раз повертаємося з півдороги, щоб це перевірити, чи навіть відпрошуємося з роботи, тому що не можемо зосередитися на справах, оскільки наша підсвідомість малює нам картини того, що сталося: пожежі або потопу.

Предметом нав’язливих думок можуть служити різні страхи: невиліковні хвороби, смерть, можливість опинитися в незручній ситуації, втратити роботу і т. д. Сюди ж відносяться нав’язливі спогади, бажання, уявлення, які ми женемо геть зі своїх думок, тому що вони, як правило, носять негативний характер і заважають нам жити.

Однак нерідко наша воля виявляється безсила. І чим сильніше ми хочемо від них позбутися, тим більше вони заволодівають нами. Це як заборонити собі думати про червоний або про білу мавпу: наша голова буде зайнята тільки думками про те, про що думати не можна. Ми будемо говорити собі: «Я не думаю про червоний, не думаю про червоний», а червоне так і буде стояти перед нашими очима.

Нав’язливі думки – один зі станів, яке психологи називають обсесія. Чи небезпечний він? Якщо нав’язливі думки не викликають почуття тривоги, не призводять до тяжких роздумів і депресії, то ні. Адже вони не впливають на інтелект людини, її логічне мислення, на її здатність ставитися до себе критично.

Зрозуміло, мова не йде про нав’язливі думки, які є наслідком шизофренії, деяких видів депресії, мають органічні причини, які вимагають лікарського втручання і медикаментозного лікування.

Навіщо ж тоді боротися з нав’язливими думками?

Нав’язливі думки за своєю суттю деструктивні – вони руйнують людину, негативно впливають на її працездатність і продуктивність. Повністю займаючи свідомість і не відпускаючи ні на секунду, вони заважають їй радіти життю, будувати плани на майбутнє і продумувати шляхи їх реалізації. Через них людина буває не в змозі тверезо оцінити поточну ситуацію і знайти вірний спосіб вирішення проблеми, і в результаті якість її життя залишає бажати кращого. Адже людина, захоплена нав’язливими думками, в результаті починає жити в спотвореній реальності.

Психологи порівнюють нав’язливі думки з паразитами або вірусами, які проникали в живу клітину і починають її пожирати. Вони вимотують людину і, подібно вампірам, витягають з неї енергію, позбавляють душевних і фізичних сил. І шкода від них буває куди більша, ніж сама подія, з якою ці думки пов’язані.

Як допомогти собі позбавитися від нав’язливих думок?

  • Перш за все потрібно визнати, що настирливо переслідуючі нас неконструктивні думки – і є нав’язливі.
  • По-друге, ми повинні хотіти від них позбутися.
  • І по-третє, розуміти, що ми відповідальні за всі рішення, прийняті під впливом нав’язливих думок. Ці думки не можуть служити виправданням наших неправильних вчинків і дій. Наприклад, в помилковому рішенні директора, прийнятому внаслідок маніпуляцій свого заступника, все одно буде винен сам директор.

Не потрібно вести внутрішній діалог з нав’язливими думками

Тільки повне ігнорування подібно до того, як ми ігноруємо нав’язливого співрозмовника, що пристав до нас на вулиці, який тільки й чекає, щоб ми вступили з ним в розмову. Ми обходимо стороною вуличного п’яницю, який норовить нас зачепити, бо знаємо, що в іншому випадку нам буде непереливки. Але чомусь самі відкриваємо «двері» перед нав’язливими думками, але ж вони все одно що злодій, що прийшов нас пограбувати, забирають наш настрій, час, який ми могли б витратити на щось набагато більш цікаве і корисне. Наше завдання, відчувши наближення «злодія», –  закрити перед ним наші «двері» і ні в якому разі не намагатися з ним домовитися.

Перемкніть свою увагу

Щоб не дати волю нав’язливим думкам, потрібно відразу ж перемкнутися на те, що повністю займає нашу увагу. Головне в цей момент –  не зосереджуватися на своєму внутрішньому світі, а переключитися на навколишній: вступити в розмову, вийти з дому, подзвонити другу, подивитися цікаве кіно, включити музику. Фізична праця і заняття спортом теж хороші відволікаючі засоби. Лізуть в голову нав’язливі думки? Не сидимо і не даємо їм розгулятися, а включаємо музику, беремо швабру, ганчірку, гантелі або скакалку в руки – і швидше від них позбавлятися!

Нав’язливі думки люблять «годуватися» нашими емоціями і уявою

Саме їм вони зобов’язані своїм існуванням. Відомо, що придушувати емоції шкідливо – це все одно, що намагатися стримати накопичився пар, який рано чи пізно вирветься назовні. Але зараз мова йде про емоції, які живлять енергетичних вампірів – настирливі думки.

Люди з добре розвиненою уявою люблять без кінця подумки прокручувати ситуації, яких вони бояться, при цьому розпалюючи свої фантазії, ніж тільки зміцнюють нав’язливі думки.

Наприклад, ми пам’ятаємо, що начебто вимикали праску, але до кінця не впевнені. І ось ми уявляємо собі картину пожежі і маленький сумнів розростається в більшу впевненість, а випадково проїжджаюча під вікнами офісу пожежна машина тільки зміцнює нас в ній. І ось в нашій голові вже немає місця іншим думкам, крім нав’язливої: замість рідної домівки ми повернемося до попелища.

Будьте обережні з самонавіюванням

Нав’язливі думки тісно пов’язані з самонавіюванням, яке може послужити як хорошу службу, так і погану. Нескінченно повторюючи про себе: «У мене нічого не вийде», «Моє життя безрадісне», «Я невдаха» та інші негативні твердження, людина програмує себе на невдачу. І чим частіше вона буде їх повторювати, тим більше буде приводів згодом сказати: «Ну ось, я ж казав, так воно і є». Тим, хто схильний до нав’язливих думок подібного характеру, краще дати собі протилежну установку – позитивну.

Вчимося розслаблятися

Один із способів знизити інтенсивність нав’язливих думок – м’язова релаксація, що знімає напругу. Сідаємо або лягаємо так, щоб можна було максимально розслабитися, і по черзі розслаблюємо м’язи всього тіла, починаючи з лицьових і закінчуючи м’язами на пальцях рук і ніг. А потім подумки вирушаємо на природу – куди кому подобається, детально «розглядаючи» все дрібниці.

Спалити, закопати, втопити…

Думки або страхи, які нас переслідують, докладно викладаємо на папері, а потім його підпалюємо, спостерігаючи, як папір перетворюється на попіл, а «думки» назавжди розчиняються в повітрі. Можна «матеріалізувати» їх, помістити в шкатулку, банку, коробку і подумки закопати або закинути далеко в море. І тут уява і самонавіяння послужать добру службу.

Оцініть статтю
Додати коментар