Як допомогти собі не боятися.

yak-dopomogty-sobi-ne-boyatysyaЛюдський страх – це природна захисна реакція організму на зовнішню загрозу життю або здоров’ю людини, яка уберігає її від реальних небезпек.
Однак, крім виправданих страхів, викликаних реальними подіями, існують незрозумілі страхи, що легко переростають у невротичні розлади – неврози, вимагаючі серйозного комплексного лікування.

Саме подібні, уявні страхи заважають людині жити повноцінним вільним життям і руйнують організм зсередини, викликаючи різні вегетативні розлади і серйозні захворювання. Для уявних страхів характерно те, що людина починає боятися за відсутності об’єктивної небезпеки або загрози.
Часто в такій ситуації починається панічна атака, яка проявляється спазмами, сльозами, частим серцебиттям або тремтінням.

Причиною появи уявних страхів, їх психологи та лікарі називають фобіями, є те, що людина перестає відчувати себе в безпеці, а в результаті підсвідомість випускає назовні якісь давні страхи. Для боротьби з ними будуть хороші будь-які засоби. Але для того щоб позбутися від власного страху, його потрібно як слід вивчити.
Прислухайтеся до себе, зрозумійте, що саме викликає внутрішній дискомфорт і спробуйти знайти витоки його виникнення.

Багато психотерапевтів вважають, що для того щоб позбутися страху, потрібно піти йому назустріч. Тобто, якщо людина боїться глибини, вона повинна пірнати у воду, тим самим звужуючи межі своєї боязні. Якщо ж боїться публічних виступів, то необхідно якомога частіше виголошувати промови перед аудиторією.

Деякі психологи рекомендують у боротьбі зі страхами використовувати свою уяву. Штучно викликаючи свій страх, людина переживає ті ж емоції, але оскільки все це відбувається у звичних умовах, то і пережити такі емоції набагато легше.

Психоаналітики стверджують, що багато страхів беруть коріння з дитинства, коли дитина відчувала невпевненість чи страх. Якщо це так, то досить згадати травматичну або лякаючу ситуацію і переграти її заново, але тільки фінал цієї гри обов’язково повинен мати позитивний результат.
Такий підхід дозволяє підвищити рівень самоконтролю і настрою, що допомагає у разі панічної атаки.

Терапевти рекомендують позбуватися від страхів за допомогою розслаблення м’язів в ті моменти, коли з’являються перші ознаки тривожності і паніки. Згодом, використовуючи м’язову пам’ять і дихання, можна впоратися з будь-яким неспокійним станом.

Ми підібрали алгоритм, як самотужки побороти свої страхи.

1) Розкритий нарив лікується швидше. Тому обов’язково потрібно собі зізнатися: я боюся саме цього. Крім того, що з відомим ворогом боротися легше, підсвідомість тут же задасть незримий питання: ну і що? І це питання поступово буде рости всередині вас і рано чи пізно призведе до пошуку шляху, як перемогти страх.

2) Розкладіть страх по поличках.

Наприклад, у випадку зі страхом висоти. Що саме вас страшить – боязнь падіння вниз або втрати контролю над собою і стрибка в безодню? Або страх перед начальством. Що є грунтом боязні – ваша недовірливість з приводу некомпетентності або труднощі в спілкуванні?

Визначивши складові, подолати їх по одній буде вже простіше (згадайте мітлу, яку легко поламати по одній гілочці, але дуже непросто, якщо прутики пов’язані).

3) Визначте обгрунтованість страху.

У випадку з боязню висоти, що, наприклад, може статися, якщо ви вийдете на балкон висотки. Хіба що обвалиться балкон або ви самі вистрибнете. Реально те, що балкон обвалиться? – Ні, якщо ви самі не заклали в нього вибухівку або не стали свідком таких дій з боку якого-небудь терориста. Ви хочете вистрибнути з балкона? – Ні, а нерозумне тіло саме по собі нічого зробити не може.

У страху перед начальством, наприклад, основна частка припадає на занижену самооцінку і невпевненість в собі. Подумайте, чи ви насправді поганий фахівець або боїтеся, що так може подумати керівник? Якщо ви знаєте, що можете багато чого і вас ніким замінити, то ваші побоювання необґрунтовані і позбавлені сенсу.

4) Цей пункт тісно пов’язаний з попереднім. Постарайтеся тверезо оцінити наслідки.

Що з вами трапиться, якщо ви вийдете на балкон висотної будівлі? Найстрашніше, чим це загрожує, – запаморочення. А це далеко не смертельно.

А що може зробити керівник, якщо ви до нього зайдете в кабінет? У гіршому випадку – звільнити з роботи. Але для цього треба серйозно «постаратися» і тоді ваші побоювання – не з області психології, а результат невиконаних завдань. А якщо за вашою душею немає ніякого «криміналу», то нічого страшнішого підвищеного тону в розмові з невихованим тираном не буде.

5) Визначте вигоди ваших дій наперекір страху.

У випадку перемоги з боязню висоти – зможете літати на літаку, а в особливо запущених випадках – елементарно забратися на табурет, щоб замінити в світильнику лампочку.

Впевнене спілкування з керівництвом підніме вас в їхніх очах і може посприяти кар’єрному зростанню.

6) Тренуйте свою безстрашність.

На десяте відвідування «жахливого» балкона, ви перестанете звертати увагу на те, що люди внизу розміром з комашку, і перестанете уявляти, як ви летите, перекидаючись, вниз.

Аналогічно після декількох відвідин ви зможете спокійно обговорювати ділові моменти зі своїм начальником, не “зациклюючись» на своїх «страшних» відчуттях.

Але не варто «перегинати палицю», так як, зайво захопившись, можна ненавмисно випасти з балкона або «замучити» керівника своєю настирливістю.

7) Подолати страх простіше, якщо ви не ставите його в основу.

Виходячи на балкон, тримайте в голові не думки, як подолати страх, а бажання помилуватися красою відкриває виду або поцікавитися погодою.

Аналогічно і з спілкуванням з керівництвом. Головна мета – обговорити поточні справи і перспективи, дати свої пропозиції, а особистісна проблема – вторинна.

Крім того, всерйоз візьміться за розвиток впевненості у собі і підвищення самоповаги та підтримуйте на належному рівні мотивацію і позитивний настрій. Буває, достатньо тільки цього, щоб будь боязкість «випарувалася» без сліду.

Бажаю успіху і розуміння, як подолати саме ваш страх!

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар