Як боротися зі своїми страхами?

Як боротися зі своїми страхами?За великим рахунком, люди вважають, що відчувати страх є чимось негожим і неправильним. Але насправді страх – це неодмінна частина життєвого досвіду людини і відчувати його властиво всім живим істоти на планеті.

Страх – це частина реальності. Але, як відомо, людина ще не досягла того рівня, коли вона зможе її контролювати. Тому єдине, що нам залишається, це взяти під контроль себе, тобто свою реакцію на страх, однак і це можуть не всі. Причина тут криється в простому незнанні. Ми хочемо виправити це, розповівши про те, як навчитися опрацьовувати свої страхи. Почати ж буде правильним з пояснення деяких особливостей страху взагалі.

Особливості страху

Перш ніж приступити до опрацювання свого страху, необхідно зрозуміти, що він є механізмом, вбудованим в людину природою з метою захисту від небезпеки.

Цікаво й те, що в епоху первісності сприйняття людини було близьке до сприйняття будь-якої іншого тварини, і людина відчувала страх лише перед реальною загрозою. Але свідомість людини з тих часів трансформувалося. Зокрема, з’явилася уява, чим і обумовлено безліч ірраціональних страхів і страхів розуму, що реальної небезпеки не представляють. Але саме страхи розуму завдають серйозної шкоди.

Страхи розуму

Страхи розуму спотворюють сприйняття людини, внаслідок чого вона починає взаємодіяти не з реально відбуваючимися речами, а з їх трактуванням, заснованим на попередньому негативному досвіді. Щось погане, що сталося в житті, –  проектується на майбутнє, налаштовуючи людину на невдачу, роблячи невпевненою у собі, викликаючи паніку.

Страх змушує даремно витрачати дорогоцінні ресурси, адже в цьому стані беруть участь і розум, і емоції, і тіло. І замість того, щоб аналізувати ситуацію і шукати її рішення, людина продовжує підтримувати свою ілюзію. До того ж, людське тіло не поділяє страхи на реальні та уявні, а враховуючи те, що в уявні страхи розрядка не здійснюється, напруга акумулюється і надалі виражається у психосоматиці.

Нейтралізувати всі страхи не представляється можливим, проте можна позбутися багатьох з них і зробити своє життя більш комфортним і спокійним. І для цього потрібно усвідомити, що реальна фізична небезпека змушує організм реагувати відповідним чином – захищатися, ховатися, тікати і т. д., а небезпека, що виходить тільки від розуму, може бути подолана лише за допомогою «ручного управління».

Як навчитися долати страхи?

Пам’ятайте: навіть самі сміливі та впевнені у собі люди відчувають страхи. Просто вони ведуть себе врозріз з уявленнями про людей, які відчувають страхи.

Коли вас охоплює страх, необхідно детально досліджувати його і знайти його слабкі місця. Як тільки на слабке місце страху буде вчинено дію, його паралізуюча сила відразу ж зійде на «ні».

Уявіть, що страхи розуму – це всього лише гра вашої свідомості. І, як і в будь-якій грі, у них є свої правила та норми. Якщо ж ці правила порушити і вийти за межі нормального, то гра просто не зможе продовжуватися.

Залучення в гру страху змушує вас вірити в реальність що відбувається. І чим більше ступінь цієї залученості, тим вище ступінь реакції тіла, розуму, емоцій. Щоб змінити стан речей і почати перемагати страх, ви повинні взяти на себе роль активного гравця, щоб змінити звичний для вас сценарій.

«Правила гри» страху, які потрібно порушувати

Перше правило: страх розуму можна порівняти з фільмом, який постійно прокручується в голові. Порушити правила гри – це перестати дивитися цей фільм і почати діяти в реальності.

Друге правило: жодні раціональні аргументи не діють в умовах страху. Порушити правила гри – це виконувати ірраціональні дії.

Третє правило: будь-який, навіть самий маленький страх можна перетворити на жах і паніку. Порушити правила – це взяти себе в руки, обмежити зону особистої відповідальності, тим самим перетворивши страх завдання, яке потрібно вирішити.

Знаючи ці «правила гри» і навчившись їх порушувати, можна сміливо приступати як нейтралізації страхів.

Способи позбавлення від страхів

Представлені нижче способи позбавлення від страхів не є універсальними, оскільки якісь вам можуть підійти, а якісь-ні. Використовуйте кожен, аби зрозуміти, що підходить вам більше всього. І саме головне – дійте невідкладно.

Якщо ви вважаєте, що вам не під силу

У багатьох людей є такі бажання і прагнення, які вважаються «нереальними» для здійснення. Як правило, вони відкладаються на потім«, і так і залишаються фантазіями. «Нереальні» бажання є прекрасною атмосферою для появи страхів. Але якщо розібрати їх на деталі, то можна побачити, що вони являють собою лише комплекс необхідних до виконання завдань.

Спустіть своє «нереальне» бажання на землю, подивіться, з чого воно складається, на які складові його можна розбити і що можна зробити. Створіть план досягнення мети, детально розпишіть його і приступайте до дій. Робота на зовнішньому рівні нейтралізує страх.

Якщо вас мучать нав’язливі страхи

Якщо у вашій свідомості постійно виникає якась нав’язлива думка, що лякає, придумайте якесь слово або вираз, який буде гальмувати її розвиток. Ви можете «наказати» собі подумати про це завтра чи не думати про це саме зараз, сказати собі: «Стоп, вистачить», або уявити, як докучливий образ, намальований на аркуші паперу, згорає у вогні, а попіл розноситься вітром. Це відверне вас від неприємних думок і перемкне увагу на щось інше.

Змініть «пластинку»

Багато страхів нагадують одну і ту ж пластинку, що грає в голові. Слухати її означає потурати своєму страху, давати йому шанс на розвиток і зростання. Краще всього цю платівку змінити на іншу.

Перейдіть: розслабте тіло, сходіть на прогулянку або займіться фізичними вправами, зателефонуйте другу, влаштуйте генеральне прибирання. Ви повинні дати команду своєму мозку почати займатися чимось іншим, виконувати нове завдання. І важливо, щоб було зайнято не тільки тіло, а й мозок. А якщо ви раптом замислитеся про те, як можна щось робити, коли все шкереберть, згадайте, що вами володіє страх розуму, а не реальний страх.

Грайте іншу роль

Наприклад, вам потрібно щось зробити, але одна лише думка про це викликає у вас жах і паніку. Щоб нейтралізувати страх, конкретно позначте його. Тепер уявіть когось, хто з великим успіхом і легко робить те, що вам потрібно зробити. Подумайте про те, якими якостями він володіє, як себе веде.

Далі перейдіть до 5 хвилин на розслаблення. Прийміть зручне положення, зосередьтеся на диханні і кожен раз, роблячи вдих, уявляйте, як з повітрям у вас проникають якості людини, а роблячи видих, думайте про те, як вас покидають сумніви, страхи та невпевненість. Потім встаньте і фізично уявіть себе людиною: прийміть її позу, походіть, простежте за своїм виразом обличчя.

Виконуючи цю вправу кожен раз перед «страшною» справою, ви зможете справлятися з острахом все легше і легше. Однак для формування звички потрібно систематичне повторення нових дій.

Бійтеся

У деяких ситуаціях допомагає саме боятися: піддайтеся страху подумки, дайте йому захопити вас за собою, хай він покаже вам «жахливий» фінал. Станьте одним цілим зі своїм страхом.

Як це зробити? Запитайте себе про те, що станеться, якщо станеться те, чого ви найбільше боїтеся? Усвідомте реальні наслідки реалізації найгіршого сценарію, уявіть його реальністю. Звертайте увагу на те, що лякає вас більше всього.

Велика ймовірність того, що відповіді на ці питання відкриють вам очі на те, що не так ви робите в цей період, що дозволить вам переглянути свої пріоритети, а також на те, що в дійсності це вас не згубить, і ви будете продовжувати жити далі. Прийміть як даність, що «те, чому бути, того не минути», а потім «робіть, що повинен, і будь, що буде» (дві істини, що володіють величезним сенсом). Але майте на увазі, що даний спосіб під силу не кожному, а лише тим, хто сильний духом і може подивитися правді в очі.

Зрештою, життя прекрасне! І прекрасне воно саме з тієї простої причини, що ми не можемо знати все наперед. Як часто буває так, що ми чогось боїмося і відкидаємо це всіма силами, але це відбувається, представляючись нам самим страшним, що тільки може бути. Але в підсумку виявляється, що подія зіграла нам на руку, і було б набагато гірше, якби цього не сталося.

Нам невідомо, що чекає нас попереду. Ми не знаємо, скільки ще радості або горя нам належить пережити і винести. А страх… Страх – це те, що надає смак нашому життю. І якби його не було, жити було б просто нудно.

Оцініть статтю
Додати коментар