Взаємодія гормонів і якісного сну

Взаємодія гормонів і якісного сну

Сон справа тонка. Поговоримо про якість сну і як організм готуватиметься до нього. На сон впливає безліч різних факторів: їжа, яка була вжита протягом дня, пережиті емоції і як не дивно ранкове пробудження.

Нашим сном керують циркадні ритми.

Циркадний ритм – це біологічний годинник людини, завдяки якому людина розуміє, коли потрібно лягати спати, а коли прокидатися. Циркадним ритмом управляє чергування світла та темряви. Циркадна система допомагає контролювати травлення, імунну систему, тиск, апетит та розумову енергію.

Для того, щоб заснути циркадна система посилає організму сигнал, що настав час спати, і той виробляє мелатонін.

А щойно навколо нас стає світло, гіпоталамус і всі пов’язані з ним органи та залози отримують сигнал: необхідно прокинутися і бути напоготові. Вплив сонячного світла викликає вироблення денних гормонів та нейромедіаторів – це серотонін та кортизол.

🔸Серотонін

Серотонін – один із гормонів щастя. Він відповідає не тільки за почуття добробуту, а й за налаштування внутрішніх годинників організму.

Близько 95% серотоніну знаходиться у шлунково-кишковому тракті. А його секреція залежить від раціону, рівня рухової активності та кількості світла, яку ми отримуємо протягом дня. Світлочутливі рецептори в сітківці очей посилають інформацію до гіпоталамусу: якщо наш внутрішній годинник налаштований правильно, то цей процес безперебійно йде день за днем.

🔸 Користь природного світла

У сучасному світі ми часто не відчуваємо нестачі природного світла – його все частіше замінює штучне освітлення. Навіть у саму похмуру погоду природне світло виявляється кориснішим за кімнатне. Одне з досліджень, проведених серед офісних співробітників, показало: ті, хто сидів біля вікна, отримували на 173% більше природного денного світла, ніж решта , а їх нічний сон був на 46 хвилин довшим.

🔸Мелатонін

Мелатонін не можна назвати гормоном сну, оскільки він сам не викликає сон. Мелатонін виробляється шишковидною залозою головного мозку та іншими тканинами, які посилають клітинам сигнал підготовки до сну. Це відбувається природним чином з настанням темряви, проте ми можемо завадити цьому, якщо не отримаємо достатньо світла у потрібний час доби.

🔸Кортизол

Кортизол — ще один гормон, необхідний нашій системі для синхронізації сну.
Вранці ми прокидаємося, бо надниркові залози приготували свіжу порцію цього гормону. А ввечері засинаємо, бо його запаси вичерпалися.

Іноді кортизол буває на піку в той час, коли має бути знижений, і навпаки. Вам, напевно, знайомий стан, коли пізно ввечері ви відчуваєте фізичну втому, але не можете заснути. Або коли вранці замість того, щоб відчувати себе відпочившим, ледве відриваєтеся від ліжка. Усе це свідчить у тому, що кортизол виробляється у неправильний час.

На секрецію кортизолу також впливає сонячне світло. Це, пояснюється еволюційною біологією: вдень наші предки могли активніше добувати їжу і підтримувати місце існування. У сонячну погоду рівень кортизолу надвечір знижується сильніше, ніж за похмурої погоди.

🔸Як підсумок, ваша підготовка до сну повинна початися ще в момент пробудження. Щоб отримати необхідну дозу кортизолу та серотоніну вранці. А прогулянка та знаходження на сонячному світлі правильно вибудовувала ваші циркадні ритми.

Оцініть статтю
Додати коментар