Використовуйте свій мозок по максимуму

Використовуйте свій мозок по максимуму
Століттями люди шукали способи зміцнити психічне здоров’я і примножити розумову силу. Наведені нижче поради допоможуть вам довше «залишатися в грі», привести в порядок своє тіло і підвищити продуктивність незалежно від віку.

Не має значення, скількома з них ви скористаєтеся, – одним або всіма відразу. У будь-якому випадку вони зроблять ваш мозок набагато щасливішим.

Прискорте свій обмін речовин

Все, що робить ваше тіло, починаючи від боротьби з інфекцією і закінчуючи переваренням обіду і кровопостачанням мозку, відбувається в процесі метаболізму. Під час цього процесу клітини організму розщеплюють хімічні сполуки і поживні речовини, вивільняючи енергію і формуючи нові молекули (наприклад, білки).

Метаболізм відбувається в клітинах головного мозку, впливає на його провідність інформації. Про це говорять результати досліджень, проведених вченими Університету Макгілла і університету в Цюріху.

Так, було доведено, що спеціальна дієта може допомогти людям, які страждають від серцево-судинних захворювань, впоратися з недугою. Іншими словами, існує зв’язок між тим, як мозкові клітини генерують енергію, і тим, як вони між собою взаємодіють.

Метаболізм вуглеводів впливає на роботу мозку і на пам’ять зокрема. Дослідження показують, що підтримання нормального рівня глюкози в крові приносить мозку користь, на відміну від її надлишку або дефіциту.

Прискорити обмін речовин можна, якщо:

  • Починати день зі сніданку – це запускає процес метаболізму.
  • Приймати невеликі порції їжі протягом усього дня, щоб підтримувати нормальний обмін речовин. Уникайте вживання великих порцій з великими перервами між прийомами їжі.
  • Наїдатися, але не переїдати. Недоїдання і переїдання порушують ваш обмін речовин.
  • Уникати штучних підсолоджувачів. Вони можуть вплинути на обмін речовин.
  • Пити каву і чай. Чашка кави допомагає прискорити метаболізм.

Рухайтеся

Регулярні фізичні вправи підтримують ваше психічне здоров’я. Вчені радять займатися як мінімум по 20 хвилин в день, але краще буде, якщо робити це не менше години. Аеробні заняття, на зразок бігу або плавання, збагачують кров киснем, глюкозою, прискорюють кровотік, забезпечуючи головний мозок всім необхідним.

Регулярні вправи також стимулюють вироблення мозком більшої кількості речовин, що захищають і виробляють нейрони.

Хоча дослідники все ще намагаються встановити зв’язок між фізичними вправами і збільшенням кількості нейронів в мозку, багато хто з них, включаючи тих, хто займався дослідженням хвороби Альцгеймера, більшу увагу приділяють впливу регулярних тренувань на нейронні шляхи передачі сигналів.

Дослідники вважають, що 150 хвилин аеробних занять середнього навантаження на тиждень можуть знизити ризик передчасної смерті, ішемічної хвороби серця, інсульту, гіпертензії, діабету другого типу та депресії.

Крім фізичної вигоди, вправи також покращують і емоційний фон людини. Вони збільшують самооцінку і упевненість в собі, що дозволяє стояти з високо піднятою головою і дивитися решті світу прямо в очі.

Приймайте препарати з залізом

Ваш мозок потребує в залізі – воно допомагає йому у виконанні когнітивних функцій. Наприклад, дітям, які страждають від нестачі заліза в організмі, математика і мовні предмети даються складніше.

Недавні дослідження показали, що на роботу мозку негативно впливає навіть незначний дефіцит заліза. Цей елемент необхідний для вироблення мієліну – захисної оболонки нейронів (нервових клітин), що допомагає прискорити частоту передачі ними імпульсів. Без мієлінової оболонки вся нервова система, включаючи ваш мозок, не зможе нормально працювати. Якщо у вас виявили дефіцит заліза, потрібно заповнити його за допомогою спеціальних добавок і відмовитися від дієт. Але не перестарайтеся!

Прийом збагачених залізом препаратів може призвести до появи побічних ефектів у вигляді нудоти, блювання, запору, діареї, темного стільця та/або абдомінального розладу. Щоб їх уникнути, дотримуйтесь рекомендацій свого лікаря і приймайте залізо під час їжі.

Гуляйте і вчіться

Одним з кращих способів оптимізувати свій мозок є його одночасне фізичне і розумове тренування. Дуже корисно тренувати його як за допомогою мислення (вирішення проблем), так і за допомогою прогулянок.

Частина мозку, що відповідає за пам’ять (гіпокамп), розвивається разом з поліпшенням фізичної форми вашого тіла. Німецьким ученим вдалося довести, що якщо ви робите дві речі відразу, то отримуєте від цього подвійну вигоду. Наприклад, якщо під час прогулянки пішки або на велосипеді, ви вивчаєте іноземну мову, то нові слова краще засвояться у вашій пам’яті.

Зауважте, це не одне і те ж, що і багатозадачність, коли ви паралельно намагаєтеся робити дві розумові активності на зразок читання і прослуховування лекції. Важливо саме поєднання фізичної та розумової діяльності, в цьому вся суть.

Пориньте у воду

Плавання – це не тільки весело, але ще й корисно для мозку. Це заняття аеробне, тобто воно збільшує надходження крові до мозку, що безпосередньо впливає на поліпшення когнітивних функцій. Але на відміну від занять аеробікою, які робляться на суші, плавання передбачає занурення в воду (так, це очевидно). Підвищена опірність води має свої переваги.

Одне з досліджень показало, що плавання на 10-15% більше покращує надходження крові в церебральні (мозкові) артерії, ніж у випадку занять звичайною аеробікою.

Також вчені довели, що плавання може надавати виражений антидепресивний ефект. Аеробіка сприяє росту нових клітин і відновленню пошкоджених, а плавання буквально активує весь мозок: щоб плисти, ви використовуєте відразу дві півкулі і всі його частки. Підтримка мозку в такому активному стані є відмінним способом поліпшити сприйняття.

Тому занурюйтеся в воду і нехай ваш мозок отримує задоволення!

Життя і йога

Йога сприяє нарощуванню сили, гнучкості, покращує кровообіг, формує правильну поставу і вдосконалює загальний стан організму. А ще йога розвиває мозок.

Спочатку її метою було допомогти людині набути контроль над її тілом, привести її в стан рівноваги, щоб звільнити розум для духовного споглядання. Іншими словами, йога використовувалася як засіб медитації. Але якщо розглядати її окремо від медитації, то сама по собі йога теж дуже корисна для мозку.

Дослідження, проведене в Іллінойському університеті, показало, що заняття йогою протягом усього 20 хвилин допомагають зосередитися і краще засвоювати нову інформацію. А результати інших досліджень свідчать, що йога піднімає настрій, зменшує тривогу, знімає запальні процеси і знижує рівень стресу.

Дані магнітно-резонансної томографії довели, що йоги, які займаються регулярно, дійсно розвивають свій мозок краще, ніж ті, хто нею не займається. Так, результати окремих досліджень продемонстрували розширення ділянок мозку, що відповідають за візуалізацію, зниження стресу і уважність.

Якщо ви хочете почати свою подорож у світ йоги, рекомендуємо записатися в групу для новачків з кваліфікованим інструктором, який все покаже і навчить техніці правильного дихання.

Танцюйте, танцюйте і ще раз танцюйте

Вивчаючи вплив різних видів фізичних вправ на мозок, дослідники з Іллінойського університету в Эрбана-Шампейн помітили, що люди, які танцюють по одній годині три рази в тиждень, демонструють позитивні зміни в білій речовині кори головного мозку (а саме в його зводі – частині головного мозку, що контролює швидкість обробки інформації і пам’ять). У той же час біла речовина учасників експерименту, що віддають перевагу прогулянкам і вільному режиму занять, деградувало, а це вірна ознака процесу старіння.

Танці виявилися настільки корисними для мозку, що сьогодні вони навіть знайшли своє застосування в лікуванні хвороби Паркінсона. За останнє десятиліття інтерес вчених до користі танців для мозку значно виріс.

Згідно з однією з теорій — музика стимулює центр задоволення в мозку, покращуючи самопочуття і знижуючи стрес, в той час як активні рухи тіла активують його зони, відповідальні за відчуття і моторику. Таким чином, танці задіють більшу частину мозку, допомагаючи зміцнити його здоров’я, поліпшити пам’ять і налагодити зв’язки між нейронами. Одне з проведених досліджень показало, що серед багатьох видів фізичної активності, включаючи гольф, плавання, тільки танці здатні дійсно скоротити ризик розвитку слабоумства.

Тому вперед — на танцпол!

Найміть особистого тренера

Або хоча б проконсультуйтеся з професіоналом. Якщо у вас є проблеми з мотивацією, особистий тренер допоможе виправити цю проблему. Маючи когось, хто змушує вас бути відповідальними за свої дії, змушує людину робити те, що вона пообіцяла зробити.

Крім того, що тренер буде стежити за регулярністю тренувань, він також покаже, як зробити їх найбільш ефективними. У більшості тренажерних залів працюють люди, які розробляють індивідуальні програми занять для кожного відвідувача. Їх мета – переконатися в тому, що ви все робите правильно.

Якщо ви можете собі дозволити заплатити за послуги особистого тренера, то він буде стимулювати вас повністю виконувати складену програму і навіть більше, а все це надає позитивний вплив на роботу мозку. Але якщо у вас немає можливості найняти його, просто знайдіть собі напарника по заняттях, який так само буде мотивувати вас.

Займайтеся пілатесом

Підкреслюючи важливість взаємозв’язку розуму і тіла в підтримці фізичної форми, Джозеф Пілатес об’єднав найважливіші елементи східної і західної філософії, щоб створити те, що сьогодні багато хто знає як систему пілатесу.

Західна культура використовує науковий підхід до здоров’я та фітнесу, метою якого є підтримка і розвиток мускулатури тіла, кісток, а також серцево-судинної і травної систем. Східна філософія, навпаки, проповідує важливість розумової і духовної сили для досягнення абсолютного здоров’я.

Теорія пілатесу передбачає пильну увагу до кожного руху і в однаковій мірі задіє для фізичних вправ і тіло, і розум. Це програма фізичної підготовки, розроблена для того, щоб одночасно і рівних частках активізувати все тіло людини і її мозок.

Джозеф Пілатес придумав свої власні вправи, покликані «навчити м’язи працювати злагоджено і допомогти їх рівномірному розвитку. Розвиток невеликих м’язів робить сильніші м’язи побільше». В результаті під час рухів людини задіюється відразу вся її мускулатура.

Дослідження показали, що заняття свідомими вправами на кшталт фітнесу та йоги покращують роботу людського мозку. А так, як пілатес багато в чому схожий на йогу, то більшість переваг останньої (наприклад, в частині позбавлення від стресу) можна досягти, займаючись тільки пілатесом.

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар