Втома очей від комп’ютера. Чи допомагають спеціальні окуляри?

Втома очей від комп'ютера. Чи допомагають спеціальні окуляри?

Помічали, як ваш зір став більш розмитим перед екраном комп’ютера? Або почали боліти очі і голова після проведення часу за ноутбуком?

Зараз все частіше можна зустріти рекомендацію надягати окуляри, які блокують синє світло екрану, що виходить від цифрових моніторів. І число людей, котрі прислуховуються до цієї поради, з кожним роком зростає. Адже реклама обіцяє, що очі будуть менше напружуватися, сон покращиться, а також використання таких окулярів — відмінна профілактика хвороб очей.

Market Research Report – компанія, що займається дослідженнями ринку, – каже, що світовий ринок окулярів, що захищають від синього світла, збільшиться до 27 мільйонів доларів до 2024 року порівняно з 18 мільйонами доларів у 2019 році.

Але чи правда такі окуляри можуть бути корисні?

Втома очей від комп'ютера. Чи допомагають спеціальні окуляри?
Залежить від того, у кого запитати.

Оскільки такі окуляри з’явилися відносно недавно, немає великої кількості досліджень, що демонструють їх користь. FDA (Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США) не регулює продаж таких окулярів, так як це не медичний товар.

Американська академія офтальмології заявляє, що такі окуляри не несуть особливої користі, і не рекомендує будь-які спеціальні окуляри для користувачів комп’ютерів. Стверджується, що синє світло, що виходить від пристроїв, не призводить до хвороб очей і не викликає їх втому. Вважається, що проблеми викликані саме надмірним використанням екранів.

“Напруженість очей пов’язана з тим, як ми використовуємо цифрові пристрої, а не з синім світлом, що виходить від них», — йдеться в статті (https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/blue-light-digital-eye-strain).

У Великобританії Association of Optometrists заявляє «що не вистачає переконливих даних, що підтверджують те, що використання таких окулярів позитивно вплине на зір і якість сну, знизить стомлюваність очей і збереже їх здоров’я».

Але деякі фахівці вважають, що окуляри все ж можуть бути корисні.

Грег Роджерс, оптик компанії Eyeworks, каже, що бачить користь від використання окулярів, що захищають від синього світла. Якщо клієнт проводить більше 6 годин перед монітором, рекомендується використовувати окуляри або спеціальний екран для зменшення впливу синього світла.

Згідно з The Vision Council, «спеціалізовані окуляри – це одна тактика», яка може знизити напруженість очей. Колишній президент Американської Оптометричної асоціації Семюель Пірс теж рекомендує використовувати окуляри з цією метою, як повідомляє USA Today.

Синє світло скрізь

Втома очей від комп'ютера. Чи допомагають спеціальні окуляри?
Синє світло було присутнє в нашому житті ще задовго до початку цифрової ери. Велика частина цього світла виходить від сонця. Але гаджети, такі як телевізори, смартфони, ноутбуки та планшети, які є нормою нашого життя зараз, випромінюють більш яскраве світло, а саме випромінювання більш короткохвильове.

Опитування від Acuvue, виробника контактних лінз, в 2018 році показало, що офісні працівники проводять близько 6,5 годин на день, сидячи перед екраном комп’ютера. Опитування, проведене Дослідницьким центром Pew, показало, що 28% дорослих американців виходять в інтернет «майже постійно», у порівнянні з 21% у 2015 році. Найбільше в Інтернеті сидять молоді люди: близько половини респондентів у віці 18-29 років повідомили, що вони майже завжди в мережі.

Сьюзен Прімо, окуліст і професор офтальмології в Університеті Еморі, згодна з тим, що надмірне використання гаджетів, а не синє світло, викликає проблеми із зором. Але деякі пацієнти, які використовують окуляри для захисту від синього світла, повідомляють про меншу напругу зору.

Прімо стурбована маркетингом і рекламою, які не відповідають реальним дослідженням.

«У рекламі товар підноситься таким чином, щоб здаватися корисним. Використовуються такі слова, як «може» або «можливо». Маркетинг може дійти до посилань на неіснуючі рекомендації та псевдонаукові дані, аби продати товар».

Приклад: мережа магазинів Boots Ltd. У Великобританії було оштрафовано на 40 000 фунтів в 2017 році за оманливу рекламу, в якій говорилося, що синє світло викликає пошкодження сітківки, а спеціальні окуляри, що продаються в Boots Ltd., можуть захистити від цього.

Намагаючись поспати

Ще один аргумент на користь синіх окулярів полягає в тому, що вони допомагають краще спати ночами. Дослідники сходяться на думці, що синє світло, що виходить від електронних пристроїв, знижує вироблення мелатоніну в організмі.

Дослідження, проведене в 2017 році університетом Х’юстона, показало, що у учасників, які використовували спеціальні окуляри, рівні мелатоніну були на 58% вище тих, хто їх не використовував.

“Використовуючи такі окуляри, ми можемо поліпшити якість сну і при цьому продовжувати використовувати наші гаджети. Це добре, адже ми зможемо залишатися продуктивними вночі”, – говорить Ліза Острін, доктор філософії, професор коледжу оптометрії.

Американська академія офтальмології дотримується іншого підходу:

“Вам не потрібно витрачати гроші на окуляри, що захищають від синього світла, щоб поліпшити якість сну – просто зменшіть час, який ви проводите перед екраном пристроїв або переключіть їх в нічний режим».

Та, незважаючи на недоведену ефективність і скептичне ставлення офтальмологів, багато прості користувачів гаджетів стверджують, що з такими окулярами працюється комфортніше і довше, очі втомлюються менше, а голова болить рідше.

Можна легко замовити подібні окуляри у лікаря-оптометриста або онлайн.

Дайте своїм очам відпочити

Втома очей від комп'ютера. Чи допомагають спеціальні окуляри?
Якщо ви турбуєтеся про те, як комп’ютери та інші пристрої впливають на ваші очі, можна пошукати і інші способи їх захисту, крім окулярів.

Американська академія офтальмології, Vision Council та інші організації закликають користуватися гаджетами помірну кількість часу. Рекомендується дотримуватися правила 20-30-20. Це означає, що кожні 20 хвилин потрібно дивитися на об’єкт на відстані не менше 30 см протягом 20 секунд.

Американська академія офтальмології також рекомендує дотримуватися наступних правил:

  • Намагайтеся, щоб очі знаходилися на відстані близько 65 см від екрану комп’ютера. Розташуйте монітор / гаджет так, щоб ви дивилися трохи вниз.
  • Використовуйте матовий екран, щоб зменшити кількість відблисків.
  • Використовуйте очні краплі, коли відчуваєте сухість очей.
  • Зверніть увагу на освітлення кімнати, в якій ви працюєте.
  • Якщо ви носите контактні лінзи, час від часу знімайте їх і надягайте окуляри.
ГАРМОНІЯ
Додати коментар

2 × 5 =