Вправи, які допоможуть поліпшити пам’ять.

krastsa-pamyatЗдатність вчитися, а значить і запам’ятовувати інформацію – можливо, одне з найважливіших умінь для людини.
На жаль, ті методи, за якими нас вчили запам’ятовувати інформацію в школі, у багатьох випадках не працюють.
У статті ми  наводимо уривки з книги «Make It Stick: The Science Of Successful Learning» («Запам’ятай це: Наука успішного навчання»), яку написали професори психології Університету Вашингтона в Сент-Луїсі.

1. Пошук: навчіться відшукувати в пам’яті потрібне.
Коли ви намагаєтеся щось згадати, ви буквально шукаєте інформацію, перебираєте всі варіанти. Ви згадуєте саму ідею, а не якусь конкретну інформацію, яку ви зазубрили. Це корисно, тому що змушує працювати нейронні зв’язки, які безпосередньо пов’язані з потрібною вам ідеєю.

2. Обробка: пов’язуйте нові ідеї з уже відомими вам.
Коли ви намагаєтеся передати інформацію «своїми словами», ви її обробляєте.
«Якщо ви зумієте пояснити нову ідею, використовуючи вже наявні у вас знання, тим краще ви запам’ятаєте цю нову інформацію і створите зв’язки, по яких ви зможете пізніше відтворити її», – говорять автори книги.
Наприклад, у фізиці легко зрозуміти процес теплообміну, якщо уявити чашку кави, яка зігріває ваші руки – передає вам тепло.

3. Чергування: вивчайте різні предмети.
Коли ви працюєте одночасно над кількома питаннями, ви займаєтеся чергуванням. Якщо ви хочете зрозуміти суть предмета – від основ економіки до техніки гри в бейсбол – то у вас це вийде краще, якщо ви будете розглядати найрізноманітніші випадки.
Приклад зі спорту: відбиваючий гравець покращує свої навички, якщо тренується на різних способах подачі м’яча. Просто тому що, коли ви опинитеся з проблемою один на один, ви спочатку повинні будете визначити, якого роду ця проблема, а потім уже шукати способи її вирішення.

4. Генерація: шукайте відповіді самостійно.
Коли ви намагаєтеся знайти відповідь самостійно, до того, як отримаєте її, ви займаєтеся перетворенням. «Взявшись за невідоме, і самостійно вирішивши всі виникаючі питання, ви швидше запам’ятаєте спосіб вирішення, ніж у випадку, якщо хтось сяде і покаже вам, як треба робити». Під час навчання корисно намагатися самостійно знайти відповіді на завдання – до того, як за це візьметься вся група. А на роботі ви краще зможете відстояти свої ідеї, коли промучалися з вирішенням проблеми самостійно, ще до розмови з начальником.

5. Аналіз: оцінюйте те, що відбувається.
Якщо ви відволічетеся ненадовго, щоб оцінити, що відбувається на зустрічі (або в проекті) як би з боку, – ви аналізуєте, оцінюєте те, що відбувається. Корисно задати собі пару питань: Що було зроблено вдало? Що можна було б поліпшити? Про що це говорить? Дослідники Гарвардської школи бізнесу вважають так званий «reflective writing» (короткий аналіз того, що відбувається) дуже ефективною методикою. Всього 15 хвилин, витрачених в кінці дня на короткий аналіз важливих моментів, підвищили ефективність роботи в деяких групах на 23%.

6. Мнемоніка: використовуйте хитрощі для запам’ятовування.
Це коли ви використовуєте віршик для запам’ятовування. Простий приклад з дитинства – черговість кольорів веселки легко запам’ятати так: Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сани Фарбувати (Червоний, Оранжевий, Жовтий, Зелений, Блакитний, Синій, Фіолетовий).
І хоча вам доводиться запам’ятовувати щось інше, а не суть предмета, ви створюєте важливі асоціації, які допомагають запам’ятовувати потрібну інформацію.

7. Калібрування: переконайтеся, що ви все зрозуміли правильно.
Коли ви розумієте, що чогось не знали, ви отримуєте важливий відгук. Це коли ви максимально об’єктивно позбуваєтеся ілюзій і намагаєтеся бачити все в більш реальному світлі. Це важливо, тому що всі ми страждаємо від «когнітивних спотворень»: адже часто ми думаємо, що ми зрозуміли щось, хоча насправді це не так.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар