Вправи на розвиток зорової пам’яті.

vpravy-na-rozvytok-zorovoyi-pam-yatiНавіщо нам зорова пам’ять? Відучившись в школі і інституті, більшість з нас згадує про пам’ять лише тоді, коли що-небудь забуде. «У нього дівоча пам’ять, дірява пам’ять, коротка пам’ять», – так говорять про людину з поганою пам’яттю. Але, скаржачись на неї, ніхто особливо не прагне її розвивати. І дарма, адже вона потрібна не тільки для того, щоб на старості років шукати окуляри або не заблукати в метро.

Люди з добре розвиненою пам’яттю набагато успішніше тих, у кого вона просто хороша.

Види пам’яті класифікуються залежно від часу, необхідного для запам’ятовування інформації (миттєва, короткочасна, довготривала, генетична, оперативна пам’ять), і від аналізатора, завдяки якому відбувається запам’ятовування (слухова, кінетична, смакова, емоційна, зорова і т. п.).

За допомогою зорової пам’яті зберігаються і відтворюються зорові образи. Вони запам’ятовуються набагато легше, ніж, наприклад, слухові образи. Це пояснюється тим, що нерви, що йдуть в мозок від органів зору, в 20 разів товщі нервів, що з’єднують з мозком органи слуху.

Зорова пам’ять особливо розвинена у людей з ейдетичним сприйняттям (в перекладі з грецької «ейдетизм» – образ). Люди, що володіють ним, здатні тривалий час утримувати в пам’яті предмет або образ, який вже не знаходиться в полі їхнього зору. Вони уявляють його собі чітко і в деталях. Таким сприйняттям відрізняються художники.

Розвинена зорова пам’ять набагато полегшує процес запам’ятовування і засвоєння інформації. Крім того, є професії, де просто необхідно мати добру зорову пам’ять (детектив, льотчик, авіадиспетчер, хірург та ін.).

Зорову пам’ять потрібно тренувати разом з іншими видами пам’яті, адже чим більше різних видів пам’яті беруть участь в процесі запам’ятовування, тим точніше запам’ятовується і краще зберігається нова інформація. До того ж перемикання з одного виду пам’яті на інший під час занять дозволить уникнути перевтоми. Щоденні тренування по півгодини в день будуть ефективніше тривалих тренувань раз в тиждень.

Тренуємо зорову пам’ять

1. Гра «Знайди 10 відмінностей»

Напевно, багатьом в дитинстві траплялися на очі однакові на перший погляд дві картинки із завданням знайти 10 відмінностей. Зараз такі картинки можна знайти в Інтернеті. Легке, здавалося б, завдання в дійсності виявляється не таким вже легким для тих, хто не відрізняється спостережливістю. Рішення таких задачок добре тренує зорову пам’ять.

При наявності декількох бажаючих розвинути зорову пам’ять в процесі гри щось подібне можна організувати і самим. Один учасник повинен уважно подивитися на інших, не залишаючи без уваги дрібні деталі їх одягу, а потім вийти з кімнати. За час його відсутності друзі змінюють або прибирають якісь деталі одягу, а він після повернення повинен вгадати – що саме змінилося в їхньому вигляді.

2. Розвиваємо спостережливість – вчимося запам’ятовувати людей

Це не так уже й просто. Поспостерігаємо протягом 10 хвилин за 20 людьми, а потім спробуємо їх впізнати. Впевнено ми назвемо лише трьох-чотирьох з них.

У всіх у нас є багато друзів і знайомих, але навряд чи ми зможемо описати їх зовнішність словами «близько до оригіналу». За винятком, мабуть, кольору і довжини їх волосся. Люди, які прожили разом не один рік, часом не можуть точно назвати колір очей свого партнера.

Потренуємося в уявному складанні портрета наших друзів. Виходячи з того, що двох однакових людей не буває, визначимо саму характерну рису зовнішності, притаманну лише нашому другові. Надалі, спостерігаючи за людьми на вулиці, в транспорті, будемо виділяти головне, на нашу думку, в образі людини. Так працюють художники-портретисти, яким вдається схопити саму суть і передати її декількома штрихами.

Почнемо подумки описувати людей, які зустрічаються нам по дорозі. Зазвичай ми на них дивимося, але не бачимо. Якщо перед нашим мозком не стоїть завдання запам’ятати деталі, він їх і не запам’ятовує. Відтепер звертаємо увагу на ходу, жести, одяг і зовнішність людей і утримуємо їх образ перед очима ще кілька секунд після того, як вони пройдуть повз.

3. Малюємо по пам’яті неправильні візерунки

Набагато важче запам’ятовуються предмети і образи, в яких немає чіткої логіки. Наприклад, легко орієнтуватися в містах з прямими паралельними вулицями, що перехрещуються під прямим кутом і утворюють квартали рівних розмірів. І досить важко в містах, забудовується хаотично.

Отже, знайдемо фотографію якогось природного каменю з розводами і перемалюємо її кольоровими олівцями. Вигини, товщина і колір прожилок повинні відповідати оригіналу. Потім прибираємо фотографію та вийшовший малюнок і малюємо знову – вже по пам’яті.

4. Закликаємо на допомогу синестезію

Грецьке слово «синестезія» означає «змішане відчуття» (його антонім – слово «анестезія», що означає відсутність відчуттів.) У людей-сінестетіків у відповідь на роздратування якогось одного органу чуття, наприклад органу зору, додатково виникають відчуття, які відповідають іншим органам почуттів, і ці відчуття змішуються.

Сінестетікі не тільки чують звуки, але і бачать або відчувають їх. Вони не тільки бачать предмет, але і споглядають або чують його. Наприклад, цифра 10 комусь із них може представлятися блакитною, а ім’я Зоя – викликати асоціацію з яблуком. Сінестетік цілком може сказати комусь, що його ім’я – фіолетове і гірке на смак. Причому кожен сінестетік має власні враження: один бачить букву «у» зеленою, інший – жовтою, а третій – коричневою.

Пов’язуючи зорові елементи, наприклад, зі звуками або запахами, ми даємо можливість мозку краще зберегти їх в пам’яті, оскільки за допомогою синестезії візуальні образи глибше вкорінюються в мозку.

5. Вчимося запам’ятовувати частинами

Всю картину, схему або предмет повністю запам’ятати важко, тому розіб’ємо їх на кілька частин і запам’ятаємо кожну окремо. Наприклад, швидко запам’ятати, як одягнений чоловік, можна, якщо спочатку відзначити головні частини його гардеробу: штани, сорочка, піджак і туфлі. А потім в кожній цій частині виділити деталі: темно-сині штани трохи расклешені від коліна, піджак такого ж кольору приталений однобортний, в кишені піджака синя хустка в білий горошок, біла сорочка, на ногах чорні оксфорди, що вимагають ремонту.

6. Вправа «25» букв

Для її виконання потрібно кілька учасників. Потрібно намалювати таблицю з 5-ма клітинами по горизонталі і 5-ма – по вертикалі. У клітинки записуються 5 слів: олово, вітер, арена, хвиля, омега (разом 25 букв). Ведучий дає учасникам півхвилини на запам’ятовування, потім забирає таблицю. Учасники повинні скласти якомога більше нових слів з букв, що стоять праворуч і ліворуч один від одного, зверху чи знизу. Вправа розвиває не тільки зорову пам’ять, а й швидке мислення.

7. Методика Айвазовського

Відомий мариніст Іван Айвазовський мав прекрасну фотографічну пам’ять. Здіймаючись, хвилі на його картинах виглядають як живі, а не застиглі. А малював він їх по пам’яті, яку тренував, сидячи на березі моря і спостерігаючи, як воно «дихає». Він вдивлявся в хвилі, закривав очі і зберігав цю «фотографію» у своїй пам’яті, а в подальшому переносив відображений образ на полотно.

Таким же чином можемо тренувати зорову пам’ять і ми. Вдивляємося протягом 3-5 хвилин в якийсь предмет, наприклад в вазу з квіткою, потім прибираємо її і переносимо запам’яталося зображення на папір. Перевіряємо себе, наскільки точно нам це вдалося.

8. Граємо з сірниками

Кидаємо на стіл в довільному порядку кілька сірників – для початку вистачить п’яти. Дивимося кілька секунд, відвертаємося і розкладаємо в порядку, що  запам’ятався нам, нові 5 сірників на іншій поверхні. Порівнюємо.

Поступово кількість сірників збільшуємо, а час їх розгляду і запам’ятовування порядку, в якому вони розташувалися, зменшуємо.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар