Вікі Робін «Гаманець або життя. Ви контролюєте гроші або гроші контролюють вас».

gamanets-abo-zhyttya-vy-kontrolyuyete-groshi-abo-groshi-kontrolyuyut-vas-viki-robinЧого вам не вистачає для повного щастя? Я тут проводив опитування на цю тему і одна з двох лідируючих відповідей – гроші!

Багато людей кажуть: «Щастя за гроші не купиш», але я вважаю це не зовсім правильно. Один з важливих компонентів щастя – відчуття радості і комфорту і якусь його частину цілком можна купити за гроші.

Гроші здатні вирішити більшість проблем. Просто уявіть, що у вас безлімітна «золота» карта – як би ви змінили своє життя? Кинули б роботу, купили б величезний будинок, пару Lamborgini в гараж, відправилися б подорожувати по незвичайним місцях (наприклад, в космос – а чому б і ні)? А, може бути, зайнялися б доброчинністю або почали б фінансувати який-небудь проривний проект. Або ж поправили здоров’я собі і своїм близьким. Або здійснили дитячу мрію. Загалом, якщо у вас є гроші, ви можете досягти набагато більшого, ніж без них.

З іншого боку, я помітив, що більшість оточуючих мене людей не просто не мають великих доходів, вони живуть в мінус: їх борги більше, ніж заощадження. Іпотека, авто, техніка, меблі, різні гаджети – для однієї людини кредит є можливістю побалувати себе або підняти свій статус в обмін на щомісячну плату, для іншої – життєвою необхідністю, коли жити ніде, а зйомна квартира дорожче плати по іпотеці.

І якщо по молодості я вважав, що кредити – це абсолютне зло, то зараз розумію, що іноді без них не обійтися. Правда, це не звільняє від необхідності якомога швидше з ними розраховуватися.

Тема фінансової грамотності – одна з найактуальніших серед цікавлячихся саморозвитком і їй зараз займаються всі кому не лінь. Десятки тисяч книг, курсів, семінарів про філософію грошей, психології грошей, про персональні фінанси, інвестування, легкій заробіток… Але, на мій погляд, справді вартісних робіт на тему дуже мало.

Що спадає на думку з книг? Роберт Кійосакі (книги мотивують, хоч сам він товариш сумнівний), Бодо Шефер і … все, напевно. Є ще пара хороших метафоричних книг, за умови, що у вас добре працює уява – «Найбагатша людина у Вавилоні» Джорджа Клейсона і «Господь мій брокер» Крістофера Баклі.

І у всіх них багато, багато води.

Коли до мене в руки потрапила чергова книга на тему особистих фінансів під назвою «Гаманець або життя», я очікував чогось на кшталт «Багатого тата, бідного тата». Але – слава Богу – ні, книга виявилася досить практичною та пізнавальною. Сьогодні я хочу поділитися з вами своїми враженнями про неї – так хоча б тому, що це рідкісний гібрид книги з фінансової грамотності та особистої енергетики.

Заінтригував?

Зараз розкажу. Основна думка книги полягає в тому, що гроші – зовсім не те, чим їх вважають. Гроші – це те, на що ми обмінюємо життєву енергію.

На думку авторів книги, більшість людей абсолютно неадекватно сприймають зв’язок грошей і енергії. Приміром, у людини зарплата 4000 грн в місяць – що це значить? Якщо ви думаєте, що це його компенсація за роботу протягом восьми годин п’ять днів на тиждень (година праці при такому розкладі буде коштувати ~ 25 грн) виходить, то ви неправі. Сюди потрібно додати багато всяких дрібниць, наприклад:

 • час і гроші на поїздки з роботи і на роботу
 • час на відновлення після важкого робочого дня
 • витрати на харчування, коли вам доводиться їсти більш дорогу та/або нездорову їжу
 • тренування, які хоч якось можуть компенсувати сидячий спосіб життя, пов’язаний з роботою
 • витрати на одяг і підтримка корпоративного стилю
 • хвороби, пов’язані з роботою
 • відпустки і відгули, щоб переключитися і розвіятися
 • інші витрати (подумайте про свою роботу і допишіть ще пару пунктів)

Все це говорить, що наш герой продає годину своєї роботи набагато дешевше. Припустимо, не 25 грн/год, а 8,3 грн/год (пропорцію 1/3 використовують автори книги – і там же є докладна інструкція як все порахувати). А тепер візьміть свою зарплату і прикиньте, скільки коштує година вашої роботи.

А ще краще – залиште стару годинну ставку і помножте її на 3 – ось скільки ви повинні отримувати;)

Коли замислюєшся і починаєш рахувати, скільки грошей ти отримуєш, і скільки енергії віддаєш взамін, приходить стан фінансової усвідомленості. І якщо ви хочете отримувати АДЕКВАТНІ гроші, то доведеться попрацювати над собою.

Вікі Робін, яка написала книгу, є однією з учениць фахівця з фінансів, екс-брокера з Уолл-Стріт Джо Домінгеса, який ще в 60-х роках минулого століття почав проводити курси з «фінансової незалежності». Назва «Гаманець або життя» (в оригіналі – «Your Money or Your Life») тут вибрана неспроста – значна частина книги присвячена плануванню грошових доходів і витрат з урахуванням ваших життєвих цінностей.

«Гаманець або життя» – як прокачати фінанси без пограбування банку?

Методика фінансової незалежності по Домінгесу складається з дев’яти кроків:

 • Примиріться з минулим. Порахуйте, яку суму ви заробили за своє життя і складіть персональний баланс – що ви маєте і скільки повинні.
 • Почніть контролювати свою життєву енергію. Розрахуйте реальні витрати часу на поточну роботу, розрахуйте реальну годинну ставку.
 • Контролюйте доходи і витрати і зведіть всі дані в щомісячну таблицю.
 • Розберіться з трьома питаннями. Чи відчуваєте ви задоволеність відповідно затрачуваної енергії? Чи відповідають ці витрати вашим цінностям і цілям? Як зміниться витрата життєвої енергії, якщо вам не доведеться заробляти на життя?
 • Зробіть життєву енергію видимою – підготуйте спеціальний графік і повісьте його на чільне місце.
 • Почніть цінувати енергію і мінімізувати витрати.
 • Максимізуйте доходи.
 • Визначте точку фінансової безпеки.
 • Навчіться керувати своїми фінансами і продовжуйте вчитися.

Що мені сподобалося в книзі? По-перше, подробиця самої методики – у книзі дуже багато таблиць і прикладів, після яких незрозумілих питань не залишається. По-друге, сама концепція – шлях до фінансової незалежності не шляхом тупого збільшення доходів, а наведення порядку в різних сферах життя. Ну, і читається книга легко і цікаво.

Чи є у книги недоліки? Якихось особливих я не знайшов, хіба що сама методика розроблялася під американців і час від часу ріжуть око такі фрази, як «Знайдіть в«Блакитний Книзі» вартість вашого автомобіля» («Блакитна книга» у США – збірка статистичних даних) або «запросіть  записи Управління соціального страхування». Загальна суть від цього, звичайно, не змінюється, але знижку на іншу ментальність і інші державні механізми робити доведеться.

Чи буду я застосовувати методику «фінансової незалежності»?

Спробую, але, пам’ятаючи про свої попередні спроби почати вести облік фінансів, особливих надій не відчуваю. Тим не менш, мене дуже надихнули розділи, присвячені оптимізації витрат і планування витрат з урахуванням життєвих пріоритетів, і ряд корисних моментів з книги для себе я взяв на замітку.

Вердикт: рекомендую всім, хто хоче навести порядок зі своїми фінансами.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар