Відмінності жіночого і чоловічого сну

Все частіше ми чуємо від медиків про шкоду, яка завдає нашому організму відсутність правильного режиму сну і відпочинку. Але незважаючи на розвиток сучасної медицини та технологій в цілому, в області сну все ще залишаються проблеми, вирішити які досить складно.

За даними Національної організації сну США, жінки набагато частіше страждають від тих чи інших розладів сну в порівнянні з чоловіками. В даний момент вчені активно досліджують фактори, які призвели саме до такої статистики.

Найімовірніше, розгадка криється в різниці циркадних ритмів, які тісно пов’язані з гормональним фоном організму. Циркадний ритм – це не просто «годинник», який визначає, коли вам спати, а коли прокидатися. Він бере участь і в багатьох інших фізіологічних процесах.

Американські вчені вирішили ретельно вивчити механізми сну 15 чоловіків і 11 жінок. Всі добровольці повинні були лягати спати в строго контрольованих умовах, а також спати вдень. Експеримент тривав три доби. Фахівці регулярно вимірювали температуру тіла піддослідних, стежили за якістю їх сну, самопочуттям і рівнем гормону мелатоніну.

Результати виявилися трохи несподіваними – і чоловіки, і жінки протягом дня переживали одні і ті ж фізіологічні процеси, але у жінок всі вони протікали швидше. Жінки раніше лягали спати і раніше вставали (причому, як вдень, так і вночі). Склалося враження, ніби система добових ритмів у жінок знаходиться на одну зону східніше, в порівнянні з чоловіками. Але щоб підтвердити ці висновки знадобиться дослідження за участю більшої кількості добровольців.

У той же час дані цього дослідження перегукуються з тими, що були отримані раніше. Вони показали, що у багатьох жінок біологічний день триває менше 24 годин і фізичне виснаження на тлі безсонних ночей розвивається набагато швидше.

Потрібно сказати, що всі проведені випробування не знайшли будь-якого зв’язку між якістю сну і менструальним циклом у жінок. Єдиний факт – в лютеїновій фазі (між овуляцією і настанням місячних) може знижуватися загальна кількість сну в швидкій фазі.

На підставі всіх цих фактів учені прийшли до висновку, що у зони мозку, яка відповідає за циркадні ритми і механізми сну в організмі, по суті, є статева приналежність. Наприклад, естроген є нейромедіатором, який працює відразу в декількох напрямках, а ось прогестерон надає виключно усипляючі властивості. Цей факт має вкрай важливе значення, оскільки підтверджує, що циркадні ритми впливають не тільки на сон, але і на багато інших реакцій організму.

В той же час є і більш зрозумілі фактори, які визначають схильність жінок до розладів сну. Наприклад, вагітність і менопауза. Крім гормонального збою, ці періоди життя супроводжуються і певними фізичними симптомами, які складно назвати приємними.

Багато дослідників самі відзначають, що вони лише наблизилися до розуміння того, як працюють складні механізми сну і як вони пов’язані зі статевими відмінностями. Тому в цій області залишається ще дуже багато матеріалу для подальших досліджень.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар