В чому полягає суть щастя?

sut-shhastya«Бажаю щастя», – читаємо ми на вітальних листівках. Але що таке – щастя? Століттями люди намагаються знайти відповідь. Проблему досліджують філософи, богослови і психологи. Але однозначної відповіді, яка би влаштувала усіх, не існує. Скільки людей, стільки й варіантів щастя.

Для одного це – матеріальне благополуччя, дім – повна чаша, впевненість у завтрашньому дні, для іншого – сім’я, діти, люблячий і коханий чоловік / дружина, для третього – можливість займатися творчістю, втілювати свої таланти і здібності, для четвертого – внутрішній спокій, стан рівноваги…
Спробуємо пошукати відповідь на вічне питання в різних джерелах. Можливо, у нас це вийде.

Отже, формула щастя

…Від Сократа

Великий давньогрецький філософ вважав, що щастя – це найвище благо, найголовніше в житті, до чого необхідно прагнути. Однак ні здоров’я, ні багатство, ні краса, ні задоволення не тотожні щастю. Воно не існують у відриві від моральності. Щаслива тільки моральна людина, бо щастя передбачає розсудливе, доброчесне буття.

…Від Аристотеля

Видатний античний мислитель також не поділяв щастя (блаженство) і мораль. Він вважав, що шлях до щастя лежить через добродійні вчинки. А складових формули щастя, у нього цілих п’ять: самовдосконалення моральне та інтелектуальне, здоров’я, матеріальне благополуччя, дружба і активна громадянська позиція.

…Від Епікура

Античний мислитель Епікур не бачив можливості пізнати щастя в любові і сім’ї. На його думку, яку він, до речі, нікому не нав’язував, любов може перешкодити досягненню істинного, а не ілюзорного щастя, і мудра людина ніколи не стане витрачати час на таке аж ніяк не благе заняття, як любов. Досягнення мудрості і дружба, відстороненість про товариства і держави, життя у відповідності зі своїми бажаннями і одночасно дотримання моральних законів, світ в душі і відсутність страждань – ось складові формули щастя.

…Від кініків

Згідно з ученням кініків, щастя – це позбавлення від пристрастей, відмова від уявних цінностей суспільства, від сім’ї і матеріального благополуччя, духовна свобода, спокійна і незалежне життя з мінімальними потребами.

…Від стоїків

Стоїки вважали, що щастя – це внутрішній спокій і свобода від пристрастей. Позбувшись від прагнення до задоволення і від страху, людина пізнає щастя. Добро призводить до щастя, а зло – до його протилежності. Щоб бути щасливим, потрібно бути доброчесним. А чеснота – це правильне розуміння суті речей, яке веде до гармонії, тобто до щастя. Воно не залежить від зовнішніх подій і впливів, щастя – внутрішній стан людини, результат роботи над собою.

…Від мислителів Середньовіччя

Якщо в античному світі мірою всього була людина і, щоб пізнати світ, потрібно було пізнати самого себе, то в епоху Середньовіччя світогляд різко змінився, в тому числі і поняття про щастя. Оскільки метою життя стало пізнання Бога, то щастя тепер вбачалося в прагненні до Ідеалу, яким є Господь, в служінні Йому. Щоб бути щасливим, потрібно відмовитися від звичайного земного життя, позбутися від бажань і пристрастей.

…Від мислителів Відродження

В епоху Відродження по-новому трактувалося питання: «великою або мізерною є людина?». Відповідь – великою і її щастя вбачалося в гармонії між тілесним і духовним. Щоб стати щасливим, потрібно вдосконалювати тіло і душу.

…Від Льва Ландау

Великий фізик Лев Ландау щастя уявляв собі як поєднання трьох умов: робота, любов, спілкування. Як бачимо, улюблену роботу, захопленість своєю справою він ставив на перше місце. «Любов – поезія і сонце життя» – цими слова Бєлінського Ландау був вражений. Його ідеал чоловіка – лицар, дон-жуан, підкорювач жіночих сердець, який третину життя віддає любовним пригодам. І, нарешті, спілкування – ось цю частину формули він втілив сповна. Спілкування з колегами, серед яких було безліч видатних вчених, зі студентами, листування з багатьма людьми – все це приносило радість і відчуття повноти життя.

…Від позитивної психології

Психологи пропонують наступну формулу щастя:

Щастя = глибоке задоволення життям + максимум позитивних емоцій + мінімум негативних емоцій.

Цікаво, що позитивні емоції пов’язані з щастям в даний момент, а глибоке задоволення життям – зі щастям в тривалому періоді. Щастя – це не події, що відбуваються з нами, це наше сприйняття себе і навколишнього світу.

Два шляхи до щастя

Сучасні психологи вважають, що до щастя нас ведуть два шляхи: один – пов’язаний з подіями зовнішнього світу, другий – з внутрішнім самовідчуттям. Коли ми будуємо будинок, купуємо автомобіль, подорожуємо, робимо кар’єру, досягаємо успіху, – ми йдемо по першому шляху. Здійснюючи все з перерахованого, відчуваємо щастя, але воно триває недовго. Через якийсь час досягнення стають звичними і нам потрібна нова порція задоволення. Так можна все життя провести в гонці за щастям, то відчуваючи його, то знову остигаючи, і врешті-решт зрозуміти, що речі не здатні принести справжнє щастя.

Другий шлях допомагає знайти щастя в своїй душі. Це дуже глибоке і складне переживання, яке пов’язане з досягненням внутрішнього спокою, гармонії і рівноваги. Такий внутрішній стан дарує відчуття тихої радості від простих речей, від кожного дня, від того, що ми існуємо.

Так ось, справжнє щастя – це баланс першого та другого, рівновага між зовнішнім і внутрішнім світом, успішний прояв себе в житті і досягнення внутрішньої гармонії. А ще це – радість, яка живе в нашому серці.

Джерела радості

Психологи класифікують їх за кількома ознаками: негідні, короткострокові, довгострокові зовнішні і довготривалі внутрішні. Давайте подивимося, де ми можемо черпати радість повними пригорщами, щоб відчувати себе щасливими.

1. Негідн джерела радості

Вони тому так і названі, що сприяють прояву низинних людських якостей і устремлінь. Пліткувати, обговорювати інших, злословити, інтригувати, підглядати, обманювати… Погодьтеся, ці дії здатні приносити задоволення, але за них доводиться платити і часом чималу ціну.

2. Короткострокові джерела радості

Випускний бал, вступ до інституту, захист диплома або дисертації, перемога в змаганні, надбавка до зарплати, Новий рік або день народження, покупка квартири або автомобіля… Ці події роблять щасливими, але ненадовго. Проходить день або місяць, почуття гострої радості притупляється і потрібно ставити перед собою нові цілі, чекати наступних свят.

3. Довготривалі зовнішні джерела радості

Улюблена справа, шо постійно приносить радість, добрі стосунки з близькими людьми (друзями, батьками, подружжям), заняття спортом, хобі… Ці джерела не вичерпуються, якщо ми вкладаємо сили, енергію і почуття у відносини і в те, чим займаємося.

4. Довготривалі внутрішні джерела радості

Самоповага (схвалення своїх якостей, здібностей і дій). Без цього ми не можемо бути щасливі. Кожному потрібно знати, за що можна себе поважати і любити. Джерела психічної енергії. В першу чергу, це медитація і заняття творчістю, які, з одного боку, підживлюють нас психічною енергією, а з іншого – дають відчуття умиротворення і рівноваги. Почуття – любов, вдячність, співчуття, відданість допомагають пізнати справжнє, неминуще щастя. Адже не дарма нездатність любити вважається мало чи не покаранням Божим.

5. Віра

Віра в Бога, в добро, у власне призначення – дуже потужна сила. Коли людина відчуває присутність у своєму житті Вищих Сил, відчуває Їх заступництво, її душа наповнюється радістю, щастям та усвідомленням своїх невичерпних можливостей.

6. Служіння

Альтруїзм, відсутність егоїзму, прагнення віддавати, а не брати – вічне джерело глибокого задоволення. Недарма ж кажуть: не збідніє рука, що дає, і що посієш, те й пожнеш. Хто віддає свої сили, час, емоції, той отримує у відповідь стократ більше.

Біохімія щастя

Завдяки науковим дослідженням ми дізналися, що щастя – це не просто якась духовна субстанція, а й цілком конкретне, матеріальне явище. Переживання гострої радості, величезного щастя, почуття глибокого задоволення можливо в результаті викиду в кров особливих речовин – так званих гормонів щастя: ендорфінів, серотоніну і дофаміну. Причому діють вони по-різному. Ендорфіни, що виробляються гіпофізом, відповідають за короткочасний стан ейфорії. Серотонін – нейромедіатор головного мозку, що продукується в шишкоподібній залозі, викликає довготривале почуття задоволеності. А дофамін – нейромедіатор, що виробляється головним мозком, залозами і навіть нирками, – дає відчуття радості і задоволення від добре виконаної роботи – будь то вчасно зданий проект, хороший секс або смачний обід.

Якщо наша гормональна система працює досить активно, то ми не тільки відчуваємо себе щасливими, а й здоровими, сильними, цілеспрямованими. Якщо ж раптом навалюється апатія, безсилля і безвольність, а то ще й депресія, значить, в нашій біохімічної «кухні» стався збій. Причиною якого можуть стати хронічна втома, постійний стрес, вірусні, запальні або гормональні захворювання і навіть неправильне виховання.

Щастя в наших руках

Якщо ми знаємо, від чого залежить стабільна робота ендокринної системи і, відповідно, високий рівень певних гормонів в організмі, то нам ніщо не заважає тримати під контролем своє щастя. Ось що, на думку фахівців, здатне провокувати постійний викид в кров ендорфінів.

1. Харчування

Такі продукти, як банани, болгарський перець, картопля, рис, твердий сир, морозиво, шоколад, горіхи збільшують вироблення гормонів щастя.

2. Спосіб мислення

Мисліть позитивно, навчитеся радіти простим речам, підтримуйте в собі позитивний настрій і ваша гормональна система буде працювати без збоїв. Змінити ставлення до світу і до себе допоможуть медитація, афірмації, молитва.

3. Спорт

Кажуть, викид ендорфінів відбувається на 30-й хвилині бігу, або плавання, або швидкої ходьби. Займайтеся фізичними навантаженнями регулярно і система «забезпечення щастя» буде працювати як годинник.

4. Секс

Але не просто секс, а секс з оргазмом. При цьому відбувається потужний викид ендорфінів.

5. Нові враження

Відвідування театру, перегляд кінофільмів, читання, подорожі, прогулянки – все, що цікаво, сприяє посиленому виробленню гормонів щастя.

6. Голковколювання

Для того цього зовсім не обов’язково звертатися до фахівців з акупунктури. Досить купити аплікатор Кузнєцова або Ляпко і регулярно лежати на колючках. Уже через двадцять хвилин в кров почнуть надходити морфіноподібні речовини – ендорфіни.

7. Сонячні ванни

Чому спогад про спекотне літо завжди супроводжується приємними відчуттями у всьому тілі? Тому що ультрафіолет підсилює синтез відповідних гормонів.

8. Музика і танці

Прекрасні мелодії і танцювальні рухи також допомагають досягати блаженного стану.

Ну що ж, тепер, проаналізувавши масу джерел, ми знаємо принаймні, в якому напрямку рухатися, щоб частіше вигукувати: «О, Боже, як я щасливий!».

Оцініть статтю
Додати коментар