Творог або глазурований сирок? Чому варто побоюватися промислової їжі

Творог або глазурований сирок? Чому варто побоюватися промислової їжі
Відмовитися від продуктів промислового виробництва – завдання не з простих. Фермерські продукти можуть дозволити собі небагато, втім, як і домашнє господарство. У такій ситуації нам залишається зрозуміти, як мінімізувати збиток для здоров’я від промислової їжі. Будемо розбиратися.

Еволюція

Фахівці переконані, що за останні 50 років раціон людей змінився набагато більше, ніж за попередні 40 тисяч років. Перші бонуси термічно обробленої їжі наші предки відкрили для себе більше 500 тисяч років тому. Вже пізніше люди винайшли величезну різноманітність кулінарних технологій. Саме завдяки цьому наш сьогоднішній раціон так багатий і різноманітний.

Ви здивуєтеся, але навіть фастфуд виник досить давно, в 1920-х роках минулого століття, хоча саме поняття «сміттєвої їжі» з’явилося ще раніше. Приміром, газована вода відома європейцям з кінця 18 століття, а хот-доги лежали на прилавках Нью-Йорка ще в 1867 році. Але з розвитком прогресу смак фастфуду також змінювався: його смак ставав все більш яскравим і виразним, а ціна – доступною.

Особлива популярність фастфуду трапилася в 1950-х роках, і в найближчі 10 років на прилавках магазинів з’явилися страви швидкого приготування, готові сніданки, консерви, розчинна кава і навіть чіпси. На популярність напівфабрикатів вплинула також хвиля емансипації, коли жінки стали все більше думати про кар’єру і все менше про свої домашні обов’язки.

Нарівні з цим вчені встановили, що не будь-яка їжа корисна для людського організму і обробка – це всього лише компроміс. Вже в 60-х роках стартує ціла компанія по захисту людей від шкідливих жирів в їжі і нестачі вітамінів. Але виробники продуктів теж не залишилися осторонь і стали щосили намагатися зробити свою їжу схожою на корисну.

Цей процес і запустить так званий період індустрії помилкових думок – це коли ми купуємо продукт, виключно покладаючись на рекламні та маркетингові хитрощі. Сьогодні ці віяння ми спостерігаємо у вигляді моди на суперфуди, детокс і екологічно чисті продукти. Промислова «корисна» їжа буквально оточила нас, але в реальності вона і близько не дотягує до користі простих і зрозумілих нам продуктів: яєць, необроблених круп, м’яса, риби, фруктів, овочів і молочних продуктів.

Жири і цукор

У напівфабрикатів і готової їжі головні небезпеки – жир і цукор. При виробництві напівфабрикатів рослинні жири часто гідрогенізують, в результаті чого корисні ненасичені жирні кислоти перетворюються в насичені, а їх молекули – небезпечні для здоров’я трансжири. Вже доведено, що вони провокують захворювання серцево-судинної системи, діабет, хронічне запалення і ожиріння.

Трансжири присутні практично в кожному напівфабрикаті – від печива до котлет, і навіть нібито корисні пластівці для сніданку можуть бути не настільки корисні. Більшу частину жирів наш організм повинен отримувати у вигляді ненасичених (це рослинні масла, риб’ячий жир і горіхи). У промисловій їжі ви зустрінете в основному насичені жири, саме тому вам варто звести до мінімуму вживання подібних продуктів.

Друга небезпека – цукор. Вже доведено, що середньостатистичний житель розвинених країн, який дуже любить солодощі і газованої води, щодня отримує з ним і додаткові 7-10 столових ложок цукру, що дуже і дуже багато.

Регулярне переїдання цукру – це не тільки зайві калорії, але ще й удар по підшлунковій залозі, яка не може нормально працювати. Більш того, звичка постійно їсти оброблені і рафіновані продукти змінює ваші смакові рецептори і ви вже не можете відчути справжній смак чистих продуктів.

Крім жиру, цукру і солі в промисловій їжі занадто багато хімічних добавок, підсилювачів смаку і ароматизаторів. Останні покликані не тільки змусити нас купити продукт, але і вибрати його серед інших, як більш корисний (наприклад, асоціація полуничного запаху з цією ягодою полуницею). Але в цілому ж головна небезпека штучних добавок не в шкоді здоров’ю, а в тому, що вони все частіше змушують нас віддавати перевагу обробленій їжі, аніж натуральній.

Шкідливою промислову їжу роблять занадто агресивна обробка і надлишок цукру, солі і трансжирів. Тому в ідеалі кількість такої їжі у вашому раціоні варто зводити нанівець, вважаючи за краще домашню правильно приготовлену їжу. Ну або дотримуйтесь принципу “все добре в міру”: глазурований сирок або печиво з магазину, з’їдене раз на тиждень, не завдадуть вам серйозної шкоди, але якщо їсти їх на сніданок кожен день, нічого хорошого не вийде.

Тому не варто ганятися за модними суперфудами і екологічно чистим продуктами, просто перегляньте свій щоденний раціон і викресліть з нього все зайве.

Оцініть статтю
Додати коментар