Трансжири і канцерогени в харчуванні – в чому їх небезпека

Існує безліч міфів про шкоду деяких продуктів харчування.

Ці міфи – ніщо в порівнянні з реальною небезпекою, яку несуть трансжири і канцерогенні речовини.

Часто ці два поняття плутають. Наприклад, коли говорять, що рослинне масло при смаженні стає трансжиром. Насправді воно окислюється під впливом високої температури і набуває канцерогенні властивості. Чим відрізняються трансжири від канцерогенів і в чому їх небезпека?

Трансжири в харчуванні

Трансжири і канцерогени в харчуванні - в чому їх небезпека

На етикетках продуктів трансжири можуть фігурувати під назвами маргарин, синтетичний твердий жир, гідрогенізований рослинний жир. У харчовій промисловості його використовують як дешевий аналог вершкового масла.

Маргарин є в складі більшості кондитерських виробів – в тортах, тістечок, печиво, пиріжках, цукерках. Його додають в молочні продукти – сирки, сирки, сир, морозиво, спред. Недобросовісні виробники не вказують на етикетці маргарин, а пишуть просто «рослинний жир». Якщо продукт твердий, не стікає і не втрачає форму, то в його складі не рослинне масло, а маргарин.

Маргарин має формулу насиченого жиру, але виробляється з ненасичених рослинних олій. В процесі виробництва молекули ненасичених жирних кислот позбавляють подвійних зв’язків, що робить їх насиченими жирами.

Але для здоров’я небезпечно не це перетворення, а те, що його побічним ефектом стала зміна самої молекули. В результаті вийшов не існуючий в природі жир.

Людський організм не здатний його переробити. У нашому організмі немає налаштованої на жири системи розпізнавання «свій/чужий», тому трансжири включаються в різні процеси життєдіяльності.

Небезпека в тому, що коли змінена молекула потрапляє в клітину, вона порушує її функції, що загрожує порушеннями імунної системи, обміну речовин, ожирінням і розвитком пухлин.

Як убезпечити себе від трансжирів?

  1. Прибрати з харчування кондитерські вироби, солодощі, випічку і потенційно небезпечні молочні продукти;
  2. Уважно читати етикетки – якщо в складі вказано «рослинний жир», але сам продукт твердий, то у складі не масло, а маргарин.

Канцерогенні речовини

Трансжири і канцерогени в харчуванні - в чому їх небезпека

Канцероген – це речовина, яка викликає рак. Канцерогени зустрічаються не тільки в харчуванні. Вони є в природі, промисловості, є продуктом діяльності людини. Наприклад, рентгенівське випромінювання канцерогенно, тютюновий дим, нітрати і нітрити теж.

Що стосується харчування, то люди отруюють свій організм, коли використовують нерафіновану рослинну олію для смаження або повторно смажать на рафінованій олії. Нерафінована олія містить домішки, які нестійкі до високих температур – при нагріванні вони стають канцерогенними. Рафінована олія витримує високу температуру, але тільки один раз.

Серед готових продуктів харчування лідери за вмістом канцерогенів – копчені вироби, що містять отруйні поліциклічні вуглеводні з диму.

Різні консерви, в тому числі і домашні соління, теж містять шкідливі речовини. У харчовій промисловості можуть використовуватися шкідливі консерванти, а для домашніх заготовок можуть використовувати неякісні овочі. Якщо овочі були вирощені на спеціальних мінеральних добривах, то напевно містять нітрати, які при консервації або зберіганні у відносно теплому місці стануть ще більш шкідливими.

Як убезпечити себе від канцерогенів?

  1. Смажити на рафінованій олії, але не використовувати її повторно;
  2. Максимально обмежити копчені вироби та консерви;
  3. Вивчати етикетки консервів. Добре, якщо в складі вказані натуральні консерванти, як сіль і оцет.

Тепер ви знаєте, що таке трансжири і канцерогени, і в яких продуктах зустрічаються. Це допоможе вам рішуче змінити раціон харчування і знизити ризик виникнення незворотних проблем зі здоров’ям.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар