Томас Кемпбелл «Китайське дослідження на практиці».

tomas-kempbell-kytajske-doslidzhennya-na-praktytsiПро вегетаріанство написано багато книг і одна з найвідоміших – це «Китайське дослідження». Написана вона американським ученим, адептом вегетаріанства Коліном Кемпбеллом і його сином Томасом на основі грандіозного статистичного дослідження в Китаї та власних експериментів. Ця книга просто підірвала світ, розділивши життя багатьох людей на «до китайського дослідження» і «після» (я не жартую). Критикували «Китайське дослідження» теж нещадно, звинувачуючи Кемпбелла в маніпуляціях і перекручуванні фактів.

Тим не менш, рекомендації з книги працювали в реальності. Харчування цільною рослинною їжею робить позитивний вплив на здоров’я, в чому я зміг переконатися і на власному прикладі, і на прикладі знайомих. Так, зараз модно вегетаріанити і в розвиток цієї тенденції «Китайське дослідження» внесло чималий внесок.

У «Китайського дослідження», по суті, був один мінус. Вся книга була присвячена двом речам – експериментам вчених і махінаціям на харчовому ринку. Вона давала поживу для роздумів, але, в цілому, була досить складна. Було б дивно, якби автори не скористалися популярністю книги і не випустили б продовження.

І ось ми дочекалися – Томас Кемпбелл написав книгу «Китайське дослідження на практиці», до якої включив все те, що мило серцю сучасного ледачого читача: пояснення «на пальцях» того, чому вегетаріанська дієта працює і чому погано працюють інші, розвінчання міфів сучасного здорового харчування, програма двотижневого переходу на здорове харчування і важка пачка рецептів.

Зараз це дикий тренд на книжковому ринку – включати рецепти в книги про здоровий спосіб життя (у нас доходить до того, що ці рецепти можуть займати більше половини книги). З «Китайським дослідженням на практиці» все в порядку – рецепти є, але їх не настільки багато, щоб бити себе по голові і шкодувати про покупку книги.

Якщо говорити в цілому, то у Томаса Кемпбелла вийшла така собі лайт-версія «Китайського дослідження», яка менше зациклена на, власне, дослідженні та більше зачіпає загальні питання здорового харчування.

Трохи розповім про мінуси книги, з моєї точки зору, а потім перейду до плюсів.

Мінуса, по суті два. Перше – пропонована двотижнева програма непереконлива. Можливо, я читаю дуже багато книг з самовдосконалення і від подібних програм вже рясніє перед очима, але вона мені не здалася такою, якою її позиціонує видавництво – простим і потужним способом перейти до здорового способу життя.

Я вам зараз скажу простий і потужний спосіб з моєї точки зору: скоротіть до мінімуму вживання продуктів тваринного походження хоча б на пару місяців (поки не втягнетеся – далі себе не треба буде змушувати) і їжте якомога більше овочів. Власне, на цьому і побудована книга.

В основі програми – теорія, згідно якої зміну поведінки людини можна розділити на п’ять стадій: предобмірковування, обмірковування, підготовка, дія і підтримка. Щоб домогтися успіху, вам треба визначити, на якій стадії ви знаходитеся, і робити відповідні дії.

Що я знайшов в програмі хорошого, так це докладні рекомендації щодо складання списку покупок і формування вмісту холодильника.

Другий мінус – пропоновані рецепти. Самі по собі вони класні, чого тільки вартий ацтекский суп. Але, якщо говорити про пропоновану Кемпбеллом-молодшим програму, то я впевнений, що ви не будете щодня готувати собі на вечерю гарбузові ньокі, фруктовий пиріг-коблер або ананасовий бісквіт. Хто знає, можливо, самі Кемпбелл харчуються саме так, але у нас таке не прокотить.

Втім, видавці вловили критику  і в «Китайському дослідженні на практиці» спеціально роблять упор на те, що будь-які нетипові для нашого продуктового ринку продукти можна замінити на аналоги.

Переходимо до плюсів. Це прекрасна книга, не дивлячись на все те, що я сказав вище, і цінність її зовсім не в програмі переходу на вегетаріанство і не в рецептах. В основній частині книги Томас Кемпбелл наводить докази на користь вегетаріанства і багато розповідає про сучасні тренди в області здорового харчування.

Томас, як і його батько, налаштований радикально, але він обережний і дуже акуратно звертається з матеріалом. Під роздачу потрапляють не тільки виробники фастфуду та шанувальники традиційної американської дієти, але й ті системи живлення, які претендують на звання здорових. І якщо критика низкоуглеводної високобілкової дієти з боку вегетаріанця недивна, бо ця дієта є повною протилежністю веганства, то веган-претензії до палеодієти я зустрічаю вперше.

Книга підкріплена тоннами різних досліджень (їх список займає аж 30 сторінок в кінці книги – ось куди тепер можна посилати всіх бажаючих отримати докази про користь вегетаріанства). Якщо ж докази непереконливі або спірні, то Кемпбелл обов’язково обмовляється, щоб не бути викритим у перекручуванні. На відміну від інших авторів-веганів він не рубає з плеча. В очі кидається те, що він визнає переваги окремих продуктів і добавок, які не в’яжуться з вегетаріанською дієтою. Але при цьому чітко дотримується своєї основної лінії і врівноважує всі «ЗА» забійними «ПРОТИ».

Багато чого з того, що пояснює Томас в книзі, – справжня бомба.

Людині потрібно якомога більше білка?

Експерименти доводять зворотне.

Омега-3 жири пропагуються в якості суперкорисної біодобавки (про це говорять всі у сфері ЗСЖ – від Рея Курцвелла до вашого педіатра)?

Не все так просто.

Органічні продукти на порядок краще звичайних?

Не факт.

Глютен смертельно небезпечний?

Не для всіх.

Зрештою, Кемпбелл відважує смачного стусана і сучасним веганам: «Адже цілком може бути, що тваринні продукти [вегани] замінять високопереробленими замінниками м’яса і сиру, переробленими злаками, цукром та маслом, і тоді веганська дієта буде вкрай шкідливою. Завдяки чудесам харчової промисловості все більша ймовірність, що вегани будуть їсти менше фруктів і овочів, ніж думаючий про здоров’я м’ясоїд».
Мені було цікаво читати і обдумувати «Китайське дослідження на практиці» саме через те, що Кемпбелл багато ставить під сумнів. Дійсно, якщо ми цікавимося здоровим способом життя, то такі речі, як корисність тих же омега-3 жирів чи шкода глютену нам підносяться як аксіома, і рідко хто може пояснити, в чому насправді ця корисність або шкода. Багато з того, про що пише Кемпбелл, дійсно викликає відгук у душі старого фаната ЗСЖ і ламає шаблон.

У цьому полягає основна цінність книги. Так, нехай ви не знайдете обіцяної простої і потужної програми. Але ви дізнаєтеся про те, як йдуть справи у світі здорового харчування і отримаєте не просто докази про користь рослинних продуктів, а й відповіді на безліч питань, пов’язаних зі здоровим харчуванням. Це з вигляду проста, але вельми глибока і незвичайна книга, яка може змінити ваші погляди на те, що ви їсте.

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Костянтин

  Дякую за огляд.Корисно, зрозуміло, лаконічно.

  Відповіcти
  1. admin автор

   Вельми Вам вдячні за позитивний коментар. До речі, більше оглядів книжок для самоосвіти, а також конспекти деяких з них можна знайти на сайті Самоосвіта

   Відповіcти