Тіт Нат Хан «Тиша: Сила тиші в світі, повному шуму».

Попередня сторінка

Коли нас охоплюють негативні думки, навколо нас створюється атмосфера нерозуміння і тривоги. Коли ми звільняємося від них і заспокоюємось, навколо нас запановує простір і відкритість. Так що у кожного є вибір. У вас є вибір. Ваші думки здатні доставити вам і навколишнього світу більше або менше страждань. Якщо ви хочете створити дружню, гармонійну атмосферу на роботі, то не починайте з спроб змінити інших людей. Перш за все створіть всередині себе спокійний простір і постарайтеся краще вивчити себе. Це включає усвідомлення і розуміння ваших власних страждань. В результаті ваших зусиль ви зберете перші солодкі плоди самопізнання. А після подумайте, як привнести тишу, глибину погляду, розуміння і співчуття туди, де ви працюєте або живете.

Усвідомленість як вміння повертати собі увагу

Уміти не думати – мистецтво. І, як будь-яке мистецтво, воно вимагає терпіння і практики. Уміння повертати свою увагу від навколишнього світу до себе, відвоювати собі розум і тіло дуже важке. Але за допомогою тривалих тренувань усвідомленого дихання ви навчитеся бути присутнім в сьогоденні.

Найпростіший спосіб почати вправи зі звільнення себе від звичних думок – знайти кілька хвилин, щоб спокійно посидіти. Коли ви сидите спокійно, ви можете спостерігати, як вас відвідують різні думки. Ви можете почати вправлятися в тому, щоб не ганяти їх по колу, а звільнятися від них, зосереджуючись на диханні і внутрішньої тиші.

Я знаю деяких людей, яким не подобається сидіти нерухомо. Окремі мої друзі знаходять це навіть болючим. Одна знайома жінка вирішила для себе, що ніколи не навчиться медитувати, тому що «на ній це не спрацьовує». У зв’язку з цим я попросив її прогулятися зі мною. Я не називав нашу прогулянку «медитацією в русі». Однак ми прогулювалися повільно і усвідомлено, насолоджуючись повітрям і відчуттями від дотику ступень до землі. Коли ми повернулися, у жінки блищали очі, вона виглядала посвіжілою і вільною від переживань.

Якщо ви будете регулярно знаходити всього кілька хвилин, щоб заспокоїти свій розум і тіло і свої сприйняття, ви досягнете стану радості. Ця радість справжнього спокою стане вашою щоденною оздоровлюючою їжею.

Ходьба – чудовий засіб для очищення розуму без спеціальних зусиль. Ви не повинні говорити собі: «Прогулюючись, я буду медитувати» або «Зараз я постараюся ні про що не думати». Ви просто йдете і концентруєтесь на ходьбі. Радість і усвідомлення приходять до вас природним шляхом.

Для того щоб по-справжньому насолодитися кроками під час прогулянки, постарайтеся звільнитися від тривог і планів. Для того щоб зупинити думки, вам не потрібно багато часу або зусиль. Зробивши в стані усвідомленості всього лише один вдих, ви вже перестанете мислити. Ви робите вдих і робите крок. Ваші думки зупиняються через дві-три секунди після вдиху. Якщо внутрішнє радіо «Нескінченні роздуми» все ще звучить, не дозволяйте його засмоктуючій енергії, подібній торнадо, забрати вас. З багатьма це трапляється постійно: замість того щоб жити своїм життям, ми дозволяємо думкам день у день забирати нас в невідомому напрямку. Практикуючи усвідомленість, ви будете прив’язані до справжнього моменту, де життя з усіма її чудесами реальне і доступне.

Спочатку вам, ймовірно, буде потрібно трохи більше часу, щоб звільнитися від думок. Ви можете робити вдихи і видихи на кожен крок, десять або двадцять секунд усвідомленого дихання. Якщо ваша увага почне розсіюватися, м’яко поверніть її до дихання.

Десять чи двадцять секунд – невеликий відрізок часу. Один нервовий імпульс, один імпульс до дії вимагає всього декількох мілісекунд. Протягом двадцяти секунд у вас виявиться двадцять тисяч мілісекунд для того, щоб зупинити цілий ешелон думок. При необхідності дайте собі навіть трохи більше часу.

Протягом цього часового проміжку ви можете випробувати радість, блаженство і щастя від того, що думки зупинилися. Ваше тіло стає здатним до самозцілення. Ваш розум також отримує можливість зцілювати себе. Ніхто і ніщо не завадить вам продовжити радісний стан, зробивши другий крок і другий вдих. Кроки і дихання допомагають вам зцілювати себе.

Йдучи, ви помітите, що ваш розум перебуває під впливом старої звичної енергії гніву або пристрастей. Насправді ця енергія завжди впливає на вас, навіть коли ви спите. Усвідомленість допоможе розрізнити цю звичну негативну енергію. Коли ви усвідомите її, то просто посміхніться їй і вилийте на неї потік свідомості, хвилі теплої і об’ємної тиші. Такими вправами ви розвинете в собі здатність відводити цю звичну енергію від себе. Ви можете вправлятися в тому, щоб оточувати себе широким і теплим покривалом тиші завжди: коли ви прогулюється, або лежите, або миєте посуд, або чистите зуби.

Тиша не означає просто мовчання. Більшість того шуму, від якого ми страждаємо, являють собою напружені розмови, що звучать у нас в голові. Ми думаємо і думаємо, ганяючи по колу думки. Тому, починаючи трапезу, ми повинні нагадувати собі, що збираємося приступити тільки до споживання їстівної їжі, а не думок. Необхідно привчати себе до того, щоб в цей момент зосереджувати всю свою увагу тільки на їжу і на оточуючих людях.

Це, однак, не означає, що ми ніколи не повинні думати або повинні пригнічувати свої думки. Мова про те, що коли ми здійснюємо прогулянку, то даруємо собі можливість перервати роздуми, концентруючись на диханні і кроках. Якщо нам дійсно потрібно про щось подумати, ми можемо зупинитися і обдумати це з повним розумінням.

Здійснюючи прогулянки і дихання в усвідомленому стані, ми здатні споглядати всі навколишні чудеса життя. Тому мимовільні думки розсіюються дуже легко. У міру того як ми будемо усвідомлювати, що нам стають доступні багато радощів, щастя почне охоплювати нас. Якщо в небесах світить повний місяць, а ми думаємо про щось відвернене, то для нас місяць зникне. Але якщо ви зосередитеся тільки на місяці, інші думки, природно, зупиняться; тоді вам не потрібно буде змушувати себе не думати, забороняти собі думати або лаяти себе за те, що ви думаєте.

Само по собі мовчання здатне принести людині значне умиротворення. Якщо ми можемо забезпечити собі глибоку тишу, ні про що не думаючи, то в цьому спокої ми знайдемо чудову легкість і свободу.

Уміння переключати увагу з думок на те, що відбувається в даний момент становить основу практики усвідомленості. Ми можемо займатися такими вправами в будь-який момент і в будь-якому місці, отримуючи нові задоволення від життя. Ми можемо насолоджуватися відключенням думок, яке приносить відпочинок,  завжди: коли готуємо їжу, працюємо, чистимо зуби, перемо одяг або їмо.

Вправи в усвідомленості не обов’язково мають на увазі медитацію в сидячому положенні або виконання якихось зовнішніх дій. Сенс в тому, щоб розвивати навик заглядати всередину себе і знаходити внутрішній спокій. Якщо ми не доб’ємося цього вміння, то не зможемо впоратися з прихованою в нас енергією насильства, страху, боязкості і ненависті.

Коли наш розум метається і продукує шум, зовнішній спокій – обман. Але коли ми знаходимо простір і спокій всередині себе, ми природним чином випромінюємо мир і радість.

 

Оцініть статтю
Додати коментар