Сила скромності

Як чеснота скромність не дуже популярна. Люди, котрі володіють цією рисою характеру, не часто потрапляють на обкладинки глянцевих видань, навколо них не розгораються скандали, та й взагалі будь-яких приводів для сенсацій вони дають вкрай мало, навіть, якщо відомі.

Це призводить до одної помилки відносно скромних людей: ніби вони не впевнені в собі. Але це не так, адже вони володіють внутрішньою силою, хоч і не хваляться нею, виставляючи напоказ. Таким чином, можна сказати, що скромність – це тиха сила.

Згідно Вікіпедії, скромність – це вміння тримати себе в рамках, бути помірним, спокійним, стриманим. Це може бути як риса характеру і спосіб життя людини, так і, що цікаво, навик.

Скромність виражається в наступному:

 • дотримання рамок пристойності;
 • помірність вимог;
 • порядність і статечність в спілкуванні з іншими людьми;
 • відсутність владолюбства, прагнення домінувати, показуючи себе;
 • байдужість до розкоші і надмірностей.

Щоб з’ясувати силу скромності, ми постараємося розглянути цю рису характеру з усіх боків, зрозуміти, як вона поєднується з впливом на інших людей, відповісти на деякі питання, а також провести невеликий сеанс самоаналізу.

Два типи впливових сил

У контексті скромності є два типи людей. І вони знаходяться, як правило, на зовсім протилежних сторонах соціального спектру.

Перший тип має швидкоплинний вплив на інших. Вони здаються досить сильними і впевненими в собі, але їх сила виявляється незначною. Може бути, ви піддалися їх впливу сьогодні, але вже завтра він повністю зникне. Люди ж другого типу спочатку мають зовсім небагато впливу, проте з часом воно зростає і міцніє.

Перш ніж детально вивчити два типи таких людей, давайте проведемо швидкий сеанс самоаналізу, щоб визначити, на якій стороні спектра знаходитеся саме ви.

Задайте собі наступні питання:

 • Я дію з почуття страху чи подяки?
 • Як правило, я схильний більше довіряти людям або вони частіше довіряють мені?
 • Завжди я намагаюся довести, що правий або спокійно живу з тим, що люди можуть мати власну думку?
 • Відчуваю я, що краще за інших або сприймаю їх як рівних собі?
 • Люди знаходяться в моїй тіні або я дозволяю їм перебувати в променях прожектора?
 • Я часто хвалюся своїми досягненнями або волію говорити про досягнення інших людей?

Зверніть увагу на сполучник «або»: він допомагає в одному реченні сказати про манеру поведінки двох типів людей.

Запишіть відповіді на питання, після чого дайте відповідь на ще одне: як ви себе почуваєте в тих ситуаціях, які не обрали? Приміром, якщо любите бути душею компанії, то які відчуття від того, коли інші перебувають у центрі уваги?

Якщо ви схильні вибирати обидва варіанти, значить, десь посередині цього спектру. Мабуть, така поведінка розумна. У будь-якому разі це краще, ніж бути занадто скромним (навіть сором’язливим) або ж зухвало самовпевненим.

Зрозуміло, обсяг впливу залежить від багатьох факторів. Тим не менше, є один, який виділяється серед інших і має велику силу: дієте ви подяки або страху. Іншими словами, з почуття смирення чи зарозумілості (форма домінації).

Так, зарозумілість, як і багато неприємних людських рис, є похідним від внутрішнього страху. Ми боїмося, що нас недостатньо оцінять, тому вибираємо викликаючу манеру поведінки, щоб потішити почуття власної гідності і приглушити голос страху.

Переваги скромності

Скромність має кілька дуже солідних переваг перед зарозумілістю і часто наступним за ним невіглаством.

Відмінно підходить для лідерства

Смиренних лідерів не тільки люблять, вони ще й більш продуктивні і ефективні при виконанні своїх обов’язків. Хороший керівник – це той, хто вміє визнавати свої помилки, і робити з них висновки.

Підвищує самоконтроль

Самоконтроль – один з ключових аспектів успішного життя. Парадоксально це чи ні, але одержимість своєю особистістю призводить до зниження самоконтролю.

Збільшує працездатність

Скромна людина рідко спочиває на лаврах, тобто після виконання однієї задачі тут же приймається за другу. Вона отримує задоволення від самого процесу, а не від результатів, що вигідно відрізняє її від інших. Зрештою, скромність дозволяє економити психічну енергію, що спрямовується на виконання робочих обов’язків.

Допомагає вчитися і освоювати нові навички

Скромні люди знають, що «нічого не знають». Вони ніколи не задовольняються наявним рівнем навичок, тому прагнуть розвиватися кожен день. Коли людина веде себе смиренно, їй легше настроюватися на довгий шлях. Це важливо, наприклад, при вивченні іноземної мови або створення стартапу.

Знижує кількість забобонів

Якщо людина скромна, він рідше дивиться упереджено на світ, виявляє терпимість до інших.

Створює міцні відносини між людьми

У скромних людей відносини виходять більш міцними. Чому? Вони дають співрозмовнику відчути себе значущим, тому що не загострюють увагу на своєму “его”.

Недоліки скромності

Ми вже говорили про метафоричну шкалу, на якій зайва скромність знаходиться в самій крайній точці одного кінця. Це вже можна назвати хворобливою сором’язливістю, що таїть у собі багато недоліків. Ось основні з них.

Люди будуть недооцінювати вас

Це найголовніша причина, по якій не потрібно бути занадто скромним.

Якщо ніхто не знає про те, що ви зробили, над якими важливими проектами працювали і чого досягли, то не варто дивуватися, що вас недооцінюють. У людей просто немає правильної інформації.

Не всі роблять помилкові припущення, однак більшість людей будуть судити про ваші здібності, грунтуючись на тому, що знають. Зайва скромність призводить до нестачі інформації. Так що не бійтеся говорити про свої успіхи, тільки стежте за тим, щоб це не виглядало хвастощами. Що робити? Повідомити про досягнення в правильний час, особливо коли отримаєте пряме запитання.

Ваші навички можуть залишитися непоміченими

Як люди (особливо можливий роботодавець) зможуть дізнатися про ваші навички, якщо ви не згадуєте про них? Якщо не повідомляти про свої здібності, таланти залишаться непоміченими. А це дуже згубно впливає, наприклад, на рівень доходу. Але не тільки говоріть про це, але і показуйте себе в справі.

Ви в кінцевому підсумку можете стати послідовником, а не лідером

Незважаючи на те, що скромність є відмінною рисою хорошого лідера, крайнощі можуть дорого коштувати. Люди повинні знати, що ви вмієте вести за собою, приймати вольові рішення, володієте умінням впливати на інших.

Що робити? Використовуйте будь-які можливості для того, щоб керувати людьми або братися за складні проекти, які вимагають грамотного управління командою.

Як позбутися від сором’язливості

Зайва скромність переростає в сором’язливість, тому потрібно знати, як позбутися від неї.

Розмірковуйте над своєю особистістю

Сором’язливість, на відміну від інтроверсії, яка пов’язана з тишею і стриманістю, характеризується нерішучістю, напруженістю, боязливостью, незграбністю в суспільстві.

У такій людині таїться величезний страх того, що інші будуть оцінювати її негативним чином. Замість роздумів про те, що потрібно робити, вона занадто сильно зациклюється на самій проблемі, не намагаючись знайти вихід.

Один зі способів зменшити соціальне занепокоєння – витратити більше часу на роздуми про те, що можна придумати, щоб зробити ситуацію успішною.

Задайте собі питання:

 • В яких ситуаціях я проявляю зайву скромність?
 • Як зробити ці ситуації більш комфортними для мене?

Цікавтеся іншими людьми

Як ми вже згадували, надто скромна і сором’язлива людина занадто фокусується на своїх емоціях і почуттях, тому не може відчувати себе «у своїй тарілці». Вихід простий: почніть думати про інших людей. Це проста і ефективна стратегія, яка допомагає не тільки прибрати занепокоєння, але і зацікавити інших. Адже всім приємно, коли на них звертають увагу.

На перших порах буде важко це робити, тому ставте собі питання, які сприятимуть вашу цікавість:

 • Які інтереси і захоплення цієї людини?
  Яку думку вона хоче донести?
  Чому ця людина веде себе саме так?

Пом’якшіть свій внутрішній діалог

Сором’язливі люди дуже часто критикують себе, і їх внутрішній діалог може бути дуже суворим.

Внутрішній критик може завдати багато емоційного шкоди, позбавивши вас спокою і знизивши самооцінку. Все це лише ускладнює проблему, не даючи можливості знайти рішення.

Голос, за допомогою якого ви розмовляєте з самим собою, може стати вашим кращим другом. Рідше використовуйте такі слова як «повинен» або «зобов’язаний», особливо в соціальних ситуаціях.

Як розвинути в собі скромність і при цьому впливати на інших

Є багато способів, які можна застосувати, щоб стати більш скромною людиною, не втративши при цьому свою особистість і не пішовши в сором’язливість.

Найпростіший спосіб зробити це – перерахувати дії, звички, поведінка і переконання, які створюють коктейль скромності. Змішуйте ці інгредієнти разом – і ви отримаєте всі ті переваги, про які ми говорили раніше.

Пам’ятайте, що скромна людина:

 • Часто перенаправляє похвалу іншим людям, як це роблять оскароносні лауреати.
 • Відкрито визнає свої помилки і невдачі.
 • Підвищує впевненість інших людей, при цьому не принижуючи себе.
 • Не виставляє напоказ свої досягнення і таланти, однак і не приховує їх.
 • Визнає, що навички та здібності з’являються не на рівному місці, а є результатом тривалої і цілеспрямованої праці.
 • При розмові намагається копнути глибше і з’ясувати, що ж хорошого є в співрозмовнику. Вона визнає його чесноти і переваги прямо, але при цьому не лестить.
 • Вірить, що завжди є чому навчитися. Вона ні на секунду не зупиняється у своєму саморозвитку.
 • Визнає свої помилки і виправляє їх.

Отже, ось прості стратегії, які допоможуть вам стати більш скромною людиною.

1. Дякуйте іншим людям

Подяка може зробити вас менш егоцентричним і допомагає зосередитися на оточуючих людях. Вона вбиває гординю і завищену самооцінку.

Вираз подяки робить людину скромним. Це може бути щось дрібне, начебто простого «Спасибі!» людині, яка притримала двері. Або ж значним, коли ви, будучи лідером, відрізняєте внесок кожного члена команди в успіх.

2. Ставтеся до всіх однаково

Це один з найбільш складних способів стати скромним. І тим не менш, він найбільш ефективний.

Ми, люди, часто піддаються різним когнітивним спотворенням. Наприклад, «Ефект Єви Браун» говорить про те, що ми схильні симпатизувати іншим людям лише з тієї причини, що знайомі з ними.

Скромні люди добрі, уважні, чемні і шанобливі зі всіма, з ким зустрічаються. Звертайтеся з кожною людиною з повагою і гідністю, яких вони заслуговують. Не оцінюйте людей за їх статусом чи положенням.

3. Просіть зворотний зв’язок

Самовпевненим, неосвіченим людям зворотний зв’язок не потрібен, адже вони і так все знають і їм не потрібно нічого більше вчитися.

Попросіть кількох близьких друзів бути дійсно чесними щодо трьох речей які вони цінують у вас, і про трьом областям, де вам може знадобитися деяке зростання.

4. Кидайте виклик забобонам

Доктор психології Джошуа Хук вважає, що щоб стати скромним і помірним, потрібно почати з наступної вправи: визначте область, в якій ви мало чого розумієте.

Один з його студентів, наприклад, мав масу упереджень щодо літніх людей і вважав, що вони набагато дурніші і примітивніше, ніж молоді. Він побував у будинку престарілих і повністю змінив свою думку.

Хуг говорить: «Під час цієї вправи ви повинні слухати і вчитися. Не доводити свою точку зору і не робити раптових висновків».

Якщо у вас є негативні упередження, скажімо, щодо якої-небудь релігії, відвідайте службу або поговоріть з людиною, яка її сповідує. Смиренність і скромність – це бажання тримати розум відкритим для всього нового.

5. Почніть із запитання

Почніть зустріч з людиною з питання, а не пошуку рішення. Навіщо це потрібно?

Якщо ви ставите питання, то демонструєте, що чогось не знаєте. Таким чином, входите в стан активного навчання. Ви не намагаєтеся відразу сказати про що-небудь, почати тему, яку добре знаєте. Замість цього показуєте вашому співрозмовнику, що готові сприймати нову інформацію.

6. Слухайте людей

Ще одна порада, яку дуже важко втілити. І знову ми говоримо про “его”. Чому людина більше любить говорити, а не слухати? Тому що вона піднімає самооцінку, самостверджується за рахунок того, що вимовляє якісь слова.

Скромній людині все це не потрібно. Вона знає, що сильна всередині, тому слухає з великим задоволенням. Вона розуміє, що більше можна дізнатися вухами, задає питання і не перебиває.

Якщо ви звикли весь час говорити, спробуйте кинути собі виклик і слухати людей протягом місяця. Цей дивовижний досвід відкриє інший світ. Ви зрозумієте, що можна відчувати себе комфортно, зрідка вимовляючи одне-два слова і цілком фокусуючись на мовленні співрозмовника.

Все це вимагає великої усвідомленості. Як тільки згадаєте про цю пораду, особливо під час того, як опинитеся в світлі софітів, поступіться це місце комусь іншому і почніть задавати йому відкриті поради. Ви побачите, що це може доставляти справжнє задоволення.

7. Приймайте невдачі

Нескромна людина буде дуже бурхливо реагувати на невдачі, звинувачуючи оточуючих, тому що не захоче знижувати свою самооцінку (як вона вважає).

Скромна ж людина розуміє, що немає нічого принизливого в тому, щоб змиритися з невдачею і поразкою. Адже головне – це те, як ти відреагуєш і які дії приймеш.

Смиренність і скромність дозволять вам приймати складні виклики долі без страху невдачі. Але якщо сталося найгірше, це лише ще один привід закатати рукава і продовжувати роботу над собою.

8. Постійно вчиться

У скромності є ще одна хороша сторона: скромні люди знають, що недосконалі, і не припиняють навчатися. Не те щоб вони прагнули до неймовірних успіхів, просто цей процес приносить їм задоволення.

Ви можете вчитися в абсолютно будь-якій ситуації:

 • Якщо сталося щось хороше, це привід навчитися радіти від душі.
 • Якщо сталося щось погане, значить, є шанс випробувати міцність своєї психіки або вміння приймати рішення під тиском.
 • Якщо нічого не сталося і навколо нестерпна нудьга, тоді навчитеся себе розважати за допомогою роздумів, спостереження, медитації.

Бажаємо вам удачі!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар