Стівен Баррер «Обережно, спорт».

stiven-barrer-oberezhno-sportЗараз виходить безліч книг про спорт та здоровий спосіб життя. Фітнес в трендах – і тим дивніше в ряду бестселерів біло побачити книгу про те, що фізичні навантаження і заняття спортом шкідливі.

Саме тому я не сприйняв книгу «Обережно, спорт» скептично, а прискіпливо вивчив всі її сторінки.

Почнемо з того, що автор книги – Стівен Баррер – є нейрохірургом, директором Інституту неврології і головним лікарем відділення нейрохіруг лікарні Ебінгтона (штат Філадельфія, США).
Одне це, а так само значний список його статей і наукових робіт в галузі нейрохірургії говорить нам про те, що «Обережно, спорт!» – чтиво серйозне і підкріплене не теоретичними роздумами про те, що заняття спортом приносять травми, а безліччю реальних випадків з практики ,

Наскільки я зрозумів, бажання написати книгу про шкоду надмірних фізичних навантажень у Баррера виникло неспроста. Будучи людиною розумової, а не фізичної праці, і не особливим любителем спорту (в кінці він так і каже – я ледар), Стівен за своє життя сам встиг нахапатися різних травм, про що із захопленням і розповідає. Розповідає цікаво, жваво, але на всьому протязі читання мене не відпускала думка про те, що Баррер – дико невдачливий тип, і струси і переломи ловить на рівному місці. Укупі з його заявами в дусі «Я не хотів йти на лижах, але колеги мене витягли» всі ці деталі надають книзі особливу пікантність.

Це дійсно книга від людини, яка не любить спорт.

Втім, не все так погано. Підзаголовок до книги свідчить: «Про шкоду бігу, фітнесу та інших фізичних навантажень», але не є прямою антипропаганді активного способу життя.

Книга швидше про обережність і шкоду надмірних навантажень. Вона не відіб’є у вас бажання ходити на тренування, скоріше, навпаки – Стівен розповідає не тільки про поразки, але й успіхи відомих спортсменів. Основна мета, переслідувана книгою, – змусити вас задуматися про ваш підхід до тренувань і зробити його більш послідовним, обережним і ефективним.

Що ще цікаво – досить багато Стівен розповідає про закулісся американської фітнес-індустрії і появу моди на спорт і здоровий спосіб життя.

Багато з того, про що пише Баррер, очевидно – травми голеностопа при бігу, струс мозку при падінні з велосипеда або гірських лиж, важкі навантаження кроссфіта. Але є й несподіванки. Так, наприклад, Баррер розповідає про безліч випадків, коли порушення техніки безпеки при заняттях йогою перетворювало молодих активних людей в натуральних овочів. Начебто йога – розслабляючу і відновлюючий засіб, а тут таке. Або баскетбол – хто б міг подумати, що він є одним з найбільш травматичних видів спорту.

І, звичайно ж, найбільше дістається боксу і американського футболу – тут Баррер (нагадаю, Нейрохірург, який займається проблемами мозку) висловлюється гранично чітко і ясно: ці види спорту, в основі яких лежить травмування голови і хребта, несумісні зі здоровим життям.

Єдиний яскраво виражений недолік – це те, що Баррер не пропонує ясного вирішення проблеми травматизму, в подробицях розповідаючи про те, що може трапитися, але не пропонуючи конкретних рішень з видів спорту, обмежуючись лише загальними рекомендаціями – будьте обережніше, не перестарайтеся і т.д , І це можна зрозуміти: Стівен – лікар, а не спортивний тренер.

Все погано? В останньому розділі Баррер розповідає про справжні мотиви, що спонукали його до написання книги, і я думаю, що вони відгукнуться в душі багатьох з моїх читачів: з усіх боків нам пропагують спорт, активний спосіб життя і здорове харчування. Тому ми вважаємо нелюбов до спорту негідною і соромимося зізнатися в ній самим собі й іншим людям. Ця книга призначається для тих з вас, хто не вписується в ідеальний образ, створюваний глянцевими журналами, телебаченням і маркетологами спортивно-промислового комплексу.

Все просто – не вірте на слово творцям чудодійних тренувальних програм і суперкорисних продуктів харчування. Пробуйте, ставитеся критично, не піддавайтеся на рекламні трюки – загалом, робіть все усвідомлено і поступово. Будь-який довгий шлях починається з серії невеликих кроків і саме на самому початку у вас є всі шанси перетренуватися або отримати травму і все кинути. Книга «Обережно, спорт!» розповість вам про це в подробицях.

Вердикт: книга від досвідченого нейрохірурга та, за сумісництвом, нелюбителя спорту для широкого кола читачів. Неважливо, чи є ви прихильником активного способу життя чи ні, свої висновки ви з книги зробите.

Оцініть статтю
Додати коментар