Стів Макклетчі «Приймайте рішення. Працюйте розумніше, зменшуйте стрес і подавайте приклад».

stiv-makkletchi-pryjmaty-rishennya-pratsyuvaty-rozumnishe-zmenshuvaty-stres-i-podavaty-prykladПредставляємо вашій увазі книгу Стіва Макклетчі «Decide. Work Smarter, Reduce Your Stress, and Lead by Example» («Приймайте рішення. Працюйте розумніше, зменшуйте стрес і подавайте приклад»). Нещодавно ця книга вийшла у видавництві «Манн, Іванов і Фербер». У російському перекладі назва книги звучить як – «Від термінового до важливого. Система для тих, хто втомився бігти на місці».

Чи буває у вас відчуття, що ви постійно зайняті і вирішуєте багато питань, але при цьому анітрохи не просуваєтеся у розвитку свого бізнесу або своєї особистості? Що ви постійно зайняті рутиною, але не робите і кроку в напрямку ваших цілей? Можливо, вам варто переглянути свої пріоритети і приділяти більше уваги тим справам, які зможуть приносити вам результати.

Всі наші рішення можна поділити на дві категорії – одні рухають вас вперед (про ці рішення вам ніхто не нагадає і не буде засуджувати за їх відсутність, їх приклади: рішення про одержання професійного сертифікату, заняття спортом, додаткова освіта), в той час як інші лише дозволяють залишатися на місці (оплата рахунків, підготовка поточних звітів на роботі). Перші спрямовані на досягнення цілей і одержання переваг, а другі – на позбавлення від проблем. І якщо більшість ваших рішень і справ відносяться до останньої категорії – ви можете бути дуже зайнятим і втомленим, але при цьому бігти на місці.

Ця книга допоможе вам краще зрозуміти те, як ваше поточне положення справ і якість життя визначається трьома простими речами: тим, як ви розставляєте пріоритети, тим, як ви плануєте, і тим, як ви реалізуєте плани.

Досягати успіху або вирішувати проблеми

Через двадцять років ви будете більше шкодувати про те, чого не зробили, ніж про те, що зробили. Тому відкиньте сумніви. Відпливавайте геть від безпечної гавані. Піймайте своїми вітрилами попутний вітер. Досліджуйте. Мрійте. Відкривайте.

                                                                                                                                                                   Марк Твен

Які рішення або прагнення сильно впливають на наше життя – і чи приділяємо ми їм достатньо часу і уваги? Які щоденні справи рухають нас вперед, а які змушують топтатися на місці?

Згідно популярної психології, у всіх є одні й ті ж стимули для сотні різних справ. Багато психологічних досліджень свідчать, що джерела мотивації можна розділити на дві категорії: досягнення успіху і рішення проблем.

Кожен раз, коли ви хочете зробити хоч що-небудь – зателефонувати, встати з дивана, витратити гроші, піти на роботу, відправитися в подорож, – ви або досягаєте того, чого хочете, або вирішуєте проблеми, щоб не втратити вже досягнуте.

Приклад цієї концепції можна знайти практично в будь-якій сфері життя: здоров’я, фінанси, харчування, кар’єра / робота, навіть сім’я і хобі.

Давайте для початку розглянемо здоров’я. Чи регулярно ви займаєтеся спортом, приймаєте вітаміни або ліки, а також відвідуєте лікаря для планової перевірки або під час хвороби? Вас штовхає вперед бажання досягати успіху – покращувати що-небудь в цій категорії (стати сильніше і здоровіше, скинути вагу, знизити рівень холестерину, вилікувати травми) або ви заздалегідь вирішуєте майбутні проблеми (займаєтеся профілактикою, щоб не захворіти, не погладшати, не одержати травму на і т. д.)? Іноді вами рухають обидві мотивації; наприклад, ви можете робити вправи, щоб схуднути і при цьому запобігти захворюванням серця.

А як щодо фінансів? Гроші – сильна мотивація для кожного в той чи інший момент життя. Ви хочете досягти успіху – отримати підвищення або надбавку до зарплати, зробити вигідне вкладення або збільшити заощадження? Або намагаєтеся вирішити проблеми – наприклад, уникнути втрати або нестачі грошей (купуєте страховку, вирізаєте купони, подаєте заявку на стипендію або грант, переглядаєте плани на іпотеку або шукаєте зйомну квартиру дешевше)?

І звичайно ж, їжа. Тут досягнення успіху – задоволення від їжі: ви хочете смачно повечеряти або приготувати що-небудь нове. Іноді доводиться вирішувати проблему голоду – ви дуже зайняті або голодні, просто треба уникнути болю в животі і швидко перекусити, щоб повернутися до роботи.

Питання досягнення успіху і вирішення проблем також застосовуються в бізнесі. Запитайте себе: мета щотижневої наради – знайти потенційних клієнтів? Придумати, як краще виконувати замовлення? Або ви використовуєте цю нараду, щоб переглянути протоколи, поговорити про запізнення співробітників і стан інвентаризації? Ця нарада потрібна, щоб досягти успіху – рухати ваш бізнес вперед; або вона допомагає вирішити проблеми – щоб просто не залишитися позаду?

Подивіться на будь-яке своє професійне рішення за останній час. Чи було воно сфокусовано на майбутньому досягненні успіху, яке коли-небудь принесе користь вашій кар’єрі (наприклад, отримання вищої освіти або професійного сертифікат, які ведуть до підвищення)? Або ви більше думаєте про те, як уникнути можливого звільнення і підтягуєте результати на наступну оцінку персоналу?

Бажання досягати успіху або необхідність вирішувати проблеми штовхають вас вперед до реалізації поставлених цілей. Можливо поєднувати обидві мотивації, але завжди буде переважати одна з них. Найголовніша відмінність між ними – результат.

Завдання, народжені бажанням досягти успіху, дають більш значущі позитивні результати для життя і бізнесу, ніж завдання, необхідні для вирішення проблем.

Тут же виникає справедливе запитання: чому так? Коли ви думаєте про досягнення успіху і мотивовані думкою про нього, ви фокусуєтеся на чомусь, що хочете. Ви обчислюєте, як домогтися бажаного результату, не думаючи при цьому про втрати або збереження статус-кво. Ви працюєте, щоб зробити своє життя кращим, ніж сьогодні, орієнтуючись на те, яким мрієте його бачити, – а це захоплююче! Ви досягаєте цілей, на яких зосереджені, і рухаєтеся тільки вперед.

Це не ті думки, які відвідують вас під час щоденного вирішення проблем – наприклад, оплати рахунків або прання. Чистий одяг не зовсім те, про що ви мрієте. Ви перете просто для того, щоб не ходити в брудному одязі. Ви оплачуєте рахунки, щоб не відключили електрику або не нарахували пеню по кредиту.

Але прагнення досягати успіху – це інше. Воно штовхає до чогось, що ви хочете; до чогось, що зробить ваше життя краще. І ці результати важливіші за ті, які дає рішення проблем.

Подумайте хвилинку про те, що ви хотіли б зробити в житті, але до чого руки ще не дійшли. Вірної або невірної відповіді просто немає, все залежить тільки від вас. Може, ви завжди мріяли отримати диплом спеціаліста або докторську ступінь, пробігти марафон, вивчити іноземну мову, написати книгу, відкрити бізнес, заснувати фонд або відреставрувати вінтажний автомобіль? Як щодо того, щоб зайнятися незнайомим видом спорту, відправитися подорожувати або досліджувати свій родовід? Або купити свій перший будинок і балотуватися на політичну посаду? Подумайте про одну річ, яка виділяється серед інших. Що б ви хотіли робити в житті?

А тепер подумайте: ця мета буде рухати вас до чогось кращого або тільки рятувати від проблем? Більшість людей вибирають саме досягнення успіху. Мало хто, розповідаючи про свої мрії, говорить про оплату рахунків за електрику або заповнення податкової декларації. Коли мріємо, ми думаємо про досягнення успіху. Уявіть, яким буде ваше життя, якщо ви досягнете успіху. Чи принесе це почуття виконаного обов’язку і щасливі спогади? Чи буде ваше життя краще, ніж сьогодні?

В цьому суть досягнення успіху: покращувати життя і рухатися вперед. Досягнення успіху – це ті користь і враження, які ви хочете мати в своєму житті.

Рішення проблем: я зобов’язаний це зробити!

Завдання вирішення проблем просто підказують, що ми зобов’язані зробити. Є старий вислів: «У цьому світі неминучі лише смерть і податки». Упевнений якщо я спитаю, що ви повинні зробити сьогодні (і завжди), щоб вести нормальний спосіб життя, список буде набагато довшим.

У всіх є свої обов’язки. Їх може бути більше або менше через відмінності у віці, роботі, сім’ї і т. д. Наприклад, ваша зарплата залежить від ваших службових обов’язків: врешті-решт, бос платить вам за виконання певної роботи. Якщо ви ще школяр, ваш обов’язок – вчитися і готувати себе до майбутнього, поки є можливість. Якщо в наявності якась власність, наприклад будинок, машина або навіть просто домашня тварина, ви берете на себе велику відповідальність. А вже бути батьками – це просто окрема категорія обов’язків і одного разу дорослі приймають на себе такий тягар. Якісь із обов’язків (наприклад, лікування травми або хвороби) навалюються без попередження; якісь ви вибираєте самі, або вони можуть стати непередбачуваним результатом інших рішень.

І не має значення, скільки у вас таких «я зобов’язаний»: ви завжди можете заповнити ними весь день. Завжди є те, що треба зробити, почати, почистити, оплатити, кого-то нагодувати або забезпечити. Причина нескінченності цього процесу вирішення проблем в тому, що жодна справа насправді не вирішується. Вона просто час від часу повторюється. Наприклад, ви ніколи не зможете викреслити зі списку справ пункт «помити посуд» – ви просто кожен раз по виконанні переміщаєте його в кінець, тому що завтра знову доведеться мити посуд. Те ж саме відбувається з перевіркою пошти або інвентаризацією. Ви ніколи не викреслите їх назовсім: просто зрушите їх вниз по списку, тому що в якийсь момент вони повернуться. Такі заняття, як заправка автомобіля, прання, покупка їжі, спливають знову і знову, тому що речі, що зберігають порядок нашого життя, ніколи не бувають закінченими. Але, фокусуючи свою увагу тільки на них і вічно вирішуючи проблеми, ви ніколи не почнете досягати успіху. У вас не буде проблем, але також не буде і прогресу.

Проблеми, які потребують вашого рішення, мають різну ступінь терміновості. Деякі з них ви просто зобов’язані вирішити – наприклад, виконати свою роботу в строк. Інші – припустимо, утримання будинку – більш гнучкі в плані часу. Ви можете вирішувати їх або не вирішувати – і мати справу з наслідками. Одне об’єднує всі ці «я зобов’язаний» і стає визначенням подібних проблем: якщо ви їх не вирішите, неодмінно хтось з’явиться і вкаже на ваше упущення.

Скажімо, хтось десь знає, що ви щось робите, і чекає завершення процесу. В очікуванні ця людина врешті-решт перехопить вас в ліфті, подзвонить чи пошле лист, зупинить в коридорі, залишить нагадування на автовідповідачі або постукає в двері, щоб сказати: « Гей, ти ще не…?».  Це може бути менеджер, колега, клієнт , родич, сусід, податковий інспектор або ще хто-небудь; він захоче дізнатися, чи зробили ви то, що взяли на себе зобов’язання. І в цьому вся природа вирішення проблем, або обов’язків. У вас з’являться проблеми, якщо ви не виконаєте чергове завдання.

Я дійсно зобов’язаний?

Коли ви чуєте, що зобов’язані щось зробити, можете подумати: «Я нікому нічого не зобов’язаний, я вільна людина!» І звичайно, технічно це ви вибираєте – займатися вам тією чи іншою справою чи ні. Так чи інакше, при виборі не робити щось, саме вам доведеться зустрітися з наслідками цього рішення. Наприклад, якщо не хочете платити оренду або іпотеку, ви не зможете більше жити в цій квартирі, а в другому випадку ще й ризикуєте не знайти нову через зіпсовану кредитну історію. Так що або ви плáтите, або розбираєтеся з тим, що трапиться потім. Наслідки – це та проблема, яка обов’язково виникне, якщо її не вирішити заздалегідь.

Хоча я сумніваюся, що хтось хоче ризикнути і стати бездомним, деякі невиконані справи мають не такі страшні наслідки, і ви можете їх стерпіти. Наприклад, якщо сусід стукає в двері і каже: «Гей, ти що, вирішив джунглі у дворі влаштувати? Може, вже подстріжешь газон» – ви легко відповісте будь реплікою з цілого ряду, включаючи:«О, дякую, що нагадав, але я не збираюся цього робити більше ніколи! Це мій газон, і я буду робити з ним все що заманеться». Ось ви перестали доглядати за газоном – і не вирішили проблему з ним. Але ця невирішена проблема почне рости як снігова куля: двір набуває занедбаний вигляд, ви вже не можете нормально по ньому ходити; трава починає в’янути; ваші стосунки з сусідами псуються. А ось він уже зовсім покинутий – там пропадають діти і домашні вихованці! Якщо ви можете жити з такими наслідками, то вільні вибрати подібний хід подій, але, так чи інакше, догляд за газоном відноситься до розряду «я зобов’язаний», або до вирішення проблем: в разі невиконання доведеться зустрітися з наслідками.

Так ви можете відрізнити завдання, завдяки яким досягаєте успіху, від завдань, за допомогою яких вирішуєте проблеми. Коли ви женетеся за успіхом, обов’язки не виникають, і ви не страждаєте від жодних наслідків.

Стати успішним ви нікому не обіцяли і не зобов’язані робити те, що дасть самий значний ефект у вашому житті і бізнесі. Це виглядає трохи парадоксально, правда? Здається, якщо ви зробили те, що повинні, хтось повинен подякувати вам і привітати з виконанням. Але все працює не так. Якщо зосередитеся єдино на тому, що кожен день необхідно для виживання, ви всього лише вирішите проблеми свого життя. Щоб рухати життя або бізнес вперед і бачити поліпшення, треба зробити щось екстраординарне – щось, що ви зовсім не зобов’язані робити. Треба гнатися за успіхом.

Ця ідея вперше прийшла до мене на останньому курсі коледжу. Я добре вчився, але мав не найвищі результати в групі. На додаток до навчання, підготовки до тестів і написання курсових грав в футбол і брав участь у безлічі волонтерських груп. Так, з першого курсу я став «старшим братом» для одного славного дитя з міста. Мені завжди подобалося робити вибір і я був вдячний долі за цю свободу. Здавалося правильним витратити вільний час на те, щоб дати і дитині свободу вибору, якої без мене у неї не з’явилося б. І я присвячував цьому багато часу і сил – ми займалися спортом, ходили в кіно, я допомагав з домашнім завданням та інше.

Наближався випускний і я метався між письмовими роботами і іспитами, як і всі інші, але несподівано мені подзвонили з випускного комітету і запропонували виступити з промовою на заключній церемонії. Комітет, сформований з представників факультету, консультантів і студентів, вибрав мене не через кількість балів на іспиті і академічну успішність. Мені повідомили, що я обраний завдяки всій додатковій роботі, яку не мусив робити, такій як участь в програмі «Старший брат»,  в студентському самоврядуванні, в створенні власної радіопередачі в гуртожитку. Жодна з цих справ не було обов’язковою умовою для закінчення коледжу.

У той момент мені це здалося дуже дивним. У деяких однокурсників оцінки були вище, вони краще справлялися з тим, що було обов’язково для навчання, але їх не удостоїли такої високої честі. Замість цього комітет вибрав мене – завдяки всьому тому, що не було обов’язково. Чим більше я про це думав, тим більше починав розуміти це. Кожен повинен скласти іспити, щоб отримати диплом, і у багатьох студентів високі бали; але цього недостатньо, щоб виділити їх серед інших. Мене виділили справи. Той вибір, який я робив по відношенню до власного часу та енергії, сформував і виділив мою індивідуальність. Коли люди з комітету подумали про мене, вони не задавалися питанням: «А він справляється з тим, що необхідно?» – їх цікавило: «Що в ньому особливого? Який вибір він зробив? Що він зробив понад необхідного?».

Цей досвід і спосіб виділити себе залишився зі мною назавжди. Він показав силу і результат того, що ми вибираємо – зробити більше простого виконання обов’язків. За допомогою такого вибору ми досягаємо успіху.

Ознаки руху до досягнення

Якщо ми розглянемо ознаки досягнення успіху, можемо побачити, які справи ведуть до успіху, а які просто вирішують проблеми. Це також допоможе розібратися, що ви відчуваєте, коли що-небудь займаєтеся. (Підказка: ви скоро навчитеся розуміти, які справи викликають у вас гордість, а від яких просто відчуваєте себе зайнятим.) Як тільки ми визначимо ці ознаки, зможемо поглянути на ті результати, які отримуємо в тому чи іншому випадку. Тоді зуміємо розібратися, чи буде різниця в результатах впливати на ваш вибір способу проведення часу.

1. Завдання досягнення успіху ніколи не бувають терміновими

Терміновість – сильний мотиватор. Як тільки на щось приклеюється ярлик «Терміново!», люди відразу напружуються і починають переживати з приводу упущеного часу і термінів. Але коли видно результат, терміновість відсувається на другий план. Вона не найкращий критерій для вибору того, що важливо.

Наприклад, ви вже визначили, чим мріяли б зайнятися в житті, але ще не приступили до здійснення цього. А тепер подумайте: необхідно почати прямо зараз? А що якщо ви дуже зайняті на цьому тижні, це ж може почекати до наступного? Або почнете з наступного місяця? А зможете прожити весь рік, не займаючись цією справою? Трапиться щось погане?

Ні. Завдання, яке веде до успіху, завжди може почекати; вам ніхто не виставляє дедлайни і не вимагає звітів. Ніхто не зобов’язав вас це робити. Ви не боїтеся ніяких наслідків, якщо цього не зробите. Єдина мотивація, щоб почати, – бажання якось поліпшити своє життя. Ця ситуація ніколи не буває терміновою. Таким чином, якщо ви віддаєте весь ваш час лише на те, що терміново, ніколи не почнете рухатися до успіху – і не отримаєте ніяких позитивних результатів, які з ним приходять.

Припустимо, не можна ігнорувати якісь проблеми. Ось як довго ви проживете без їжі? Люди виживали 30-40 днів в екстремальних умовах. В особливих випадках – два або три дні без води. Необхідність пошуку їжі і води, оплати іпотеки, виконання доручень і появи на роботі досить очевидна. У цих справ є крайній термін і наслідки в разі їх невиконання.

2. Не обов’язково досягати успіху

Друга ознака руху до досягнення успіху – вам зовсім не обов’язково його досягати. Мотивація до досягнення успіху приходить з бажання поліпшення в вашому житті, а не зі страху перед прийдешніми наслідками невиконання обов’язків. Ніхто не спитає з вас результат, ніхто не буде стежити за просуванням. Ви займаєтеся цим тільки тому, що хочеться, а не тому, що зобов’язані.

Що трапиться, якщо ви ніколи не досягнете успіху? Ну взагалі-то нічого не станеться. У цьому випадку ніхто не пред’явить претензій і ніхто не запитає, чому ви не стали успішним. Нічого поганого не станеться, але нічого доброго не станеться теж. Ви не відчуєте себе успішною людиною, не просунетеся до мети і не зможете насолодитися досягненнями. Ваше життя залишається рівно таким же, як і було, поки ви собі це дозволяєте.

Ви можете прожити все життя, не зробивши жодного руху в бік успіху. Люди живуть довгим, щасливим, насиченим життям і без здійснення цієї конкретної мети. Причина початку шляху до успіху – бажання результатів, які супроводжують цей успіх. Різниця між досягненням успіху і рішенням проблем та ж, що і між я хочу і я зобов’язаний, між обов’язком і бажанням, між прагненням до результатів і страхом наслідків.

Уявіть, що ви досягли успіху, про який мріяли. Це дасть вагомий або незначний ефект? Не думайте про результати тільки як про гроші, які зможете заробити, або як вони відіб’ються в резюме, або що подумають інші. Думайте про те, що він принесе вам досвід і почуття задоволення і як збагатить ваше життя. Думайте про результат – як про мрії, почуття, прогрес, зростання і поліпшення.

3. Не можна доручити досягнення успіху кому-небудь іншому

Природа досягнення успіху має на увазі, що тільки ви можете добитися результатів, до яких прагнете. І тільки ви можете відчути задоволення від цих результатів. Ви не можете доручити свої бажання і мрії іншій людині.

Ми всі стикаємося з питанням, як краще витратити наші обмежені 24 години, щоб встигнути якомога більше. Кожен раз, коли ви беретеся за що-небудь, то визначаєте кількість часу, яка на це буде витрачено. І кожен раз, коли робите те, що за вас міг би зробити хтось інший, ви втрачаєте можливість досягти успіху. Коли ви наймаєте когось постригти газон або замовляєте піцу додому, ви передоручаєте свої обов’язки. Навіть коли купуєте одяг замість того, щоб робити це самому, – це передоручення! Практично кожен раз, коли витрачаєте гроші, ви передоручаєте свої справи комусь іншому.

Все питання в тому, чи достатньо ви передоручаєте? Якщо витрачаєте час на вирішення проблем, якими міг би зайнятися хтось інший, ви втрачаєте шанс досягти успіху в своєму бізнесі, відносинах або житті. Якщо ваші передоручення неефективні, ви знову втрачаєте можливість досягти успіху.

Звичайно ж, слід подумати, що і кому варто передоручати. Чи є поруч хтось, у кого більше вільного часу, ніж у вас? Чи впливають на рішення задачі час і терміновість? Може бути, хто-небудь більш талановитий впорається з цим завданням? Чи має значення якість виконання? Якщо це робоча задача – чи є хтось, кому корисно виконати її, щоб для професійного зростання, навчання або розвитку кар’єри напрацювати певний досвід або отримати хорошу звітність? Чого варті ваші витрати на організацію передоручення? Але найголовніше питання – що ви робили б, якби не були зайняті вирішенням проблем? Швидше за все, відповідь буде пов’язана з досягненням успіху у вашому житті.

Результат досягнення успіху – це відчуття лідерства в житті, бізнесі або відносинах, і без передоручення дуже складно знайти час стати лідером. Як викроїти час, щоб почати думати неординарно, працювати над системами, а не в системі, покращувати свій бізнес, а не підтримувати його, розвивати нові стратегії, а не йти уторованими стежками?

Передоручення звільняє час для руху вперед. Що краще передоручити, щоб звільнити більше часу на поліпшення ваших знань в певній сфері? Якби у вас було більше часу, яких висот ви могли б досягти? Якщо ви вже чогось досягли, то чим могли б допомогти вашим підлеглим або клієнтам? Чим вище цінується ця допомога, тим більше затребуваними стаєте ви.

Передоручення – необхідний інструмент, тому що обмеження в часі виявляються головною перешкодою на шляху до самоосвіти, зростання і досягнення успіху. Це ключовий стратегічний навик, що вивільняє ваш час і допомагає рухатися вперед, а не стояти на місці.

Я засвоїв цей урок кілька років тому, коли мій бізнес почав розвиватися. Телефон тоді розривався від пропозицій, що було знаком успішного розвитку мого підприємства, а також доброї репутації, створюваної кілька років за допомогою рекомендацій задоволених клієнтів. Це було здорово! Не один рік я оббивав пороги, обдзвонював потенційних клієнтів і це нарешті принесло свої плоди. Насправді я був настільки зайнятий, що навіть записав на голосову пошту повідомлення для підтвердження контрактів, так як просто не було часу обговорювати їх довго і детально.

Я робив презентацію або давав тренінги чотири-п’ять разів на тиждень, що включало обробку матеріалу, підготовку листівок, організацію поїздки на день або на вихідні. І хоча я був задоволений бізнесом, витрачені на це години мене вбивали – без допомоги було не обійтися. Звичайно ж, постало питання: де взяти час на пошук людей, здатних допомогти. Я страшенно хвилювався, що найму не тих фахівців і доведеться, до всього іншого, розбиратися ще й з персоналом. Тим часом накопичувалися місяці постійного недосипу і «кілограми» наростаючого стресу. Мені потрібно було не тільки знайти помічника, а й людину, яка знайшла б цього помічника, – у мене просто не було часу займатися всім цим самому!

Нарешті, я дійшов до критичної точки – і тоді придумав простий план. Почалося все з нянь. Моя дружина зі ступенем МВА в фінансах була повністю завантажена наглядом за нашими чотирма маленькими дітьми. Так що в першу чергу я подзвонив своїй сестрі, яка працювала в місцевій старшій школі. Вона почала надсилати енергійних молодих студенток, готових посидіти і пограти з нашими дітьми з трьох до п’яти вечора (нам це коштувало близько десяти доларів на годину). Це вивільнило дружині дві години на день на те, щоб знайти мені помічника. Вона переглядала сайти вакансій кілька тижнів і набрала в результаті 400 резюме. Потім перевірила цих людей в соціальних мережах, підшукуючи кандидата для бізнесу з відповідними персональними якостями і потрібними навичками. Коли список скоротився до 15 осіб, показала його мені.

Я вибрав чотири резюме, що виглядали відповідними. Ми провели співбесіди з кожним з кандидатів – і я найняв одного! Ми отримали головного асистента і швидко навчили, показавши все, що потрібно робити. Всього через кілька днів нова помічниця вже організовувала для мене поїздки, відповідала на дзвінки і взяла на себе управління сайтом.

Весь, ще наявний в її розпорядженні, вільний час моя дружина тепер використовувала, щоб вести наш бізнес. Ось так всього за кілька тижнів я перейшов з театру одного актора до штату , складаючогося з асистента і моєї дружини з частковою зайнятістю. Потім ми найняли ще кілька співробітників і я нарешті знову відчув себе людиною.

Всього кілька місяців тому мій бізнес розвивався хитко і неконтрольовано. З правильним передорученням ми рушили далі, зробили його стійким і процвітаючим. Коли з мене знялися такі рішення проблем, як організація поїздок, рахунки і реклама, я нарешті став вільно думати над тим, що вважав за потрібне робити зі своїм бізнесом далі, і міг витрачати більше часу на досягнення успіху.

Управління бізнесом займало весь мій час, але справа вже була готова отримати лідера. Передоручення дало мені можливість зайняти позицію лідера і рухати бізнес вперед.

Управління проти лідерства

Чим відрізняється управління від лідерства – і яке це має значення для досягнення успіху і вирішення проблем? Як зробити правильний вибір?

Як ми бачили, вирішуючи проблеми, ви зберігаєте своє життя і бізнес такими ж, які вони зараз. Ви платите оренду, перете, ходите на роботу, здаєте вчасно звіти – все тільки для того, щоб зберегти статус-кво і тримати життя в існуючому статусі.

Якщо вам вдаються всі ці та інші рішення проблем, ви відмінно, без наслідків і відставань, справляєтеся з управлінням своїм життям і роботою. Управління – це підтримка всіх справ в тому стані, в якому вони знаходяться. Якщо все, чим ви займаєтеся, – це приведення справ у порядок, як через п’ять років буде виглядати ваше життя? Так приблизно так само, як і сьогодні. І можливо, це не так погано. Я не заперечую цінність ефективного управління. Мати добре налагоджене життя, бізнес або відносини – це те, чим варто пишатися. Добре управління життєво необхідно для успіху в кар’єрі і відносинах, але це не лідерство. Якщо ви хочете, щоб справи йшли краще, ніж зараз, вам потрібно стати лідером.

Якщо управління – це збереження справ, то лідерство – це поліпшення, тобто рух від повсякденності в сторону удосконалення.

Що зміниться і покращиться у вашому житті за п’ять років? Відповідь на це питання лежить в цілепокладанні: яких успіхів ви хочете досягти.

  • Управління містить справи в незмінному вигляді:

          управління = збереження.

  • Лідерство просуває справи вперед:

          лідерство = поліпшення.

Ви свідомо направляєте своє життя? Або просто керуєте повсякденними справами, стежачи за мінімальним рішенням різних проблем?

Слід ставити собі це питання набагато частіше, думаючи про свій бізнес. За роки роботи я зустрічав бізнесменів, які займали керівні посади, але робили все тільки гірше. Вони катастрофічно знижували прибуток, виводили компанії зі справи, витрачали мільйони доларів і втрачали найбільших клієнтів.

Це було не лідерство. Це було погане управління, що веде до розпаду і запустіння. Справжнє лідерство не залежить від посади або положення. Влада в якій-небудь групі лише дає можливість зробити вибір, який поліпшить або змінить стан справ. Але якщо справи в підсумку не стають краще, значить, ви не були лідером.

Саме це перетворює лідерство з розпливчатої ідеї в результат, який потрібно отримати. Якщо ви брали вірні рішення, продиктовані досягненням успіху, і рухалися до цих цілей, ви дійсно були лідером на шляху до кращого життя.

Якщо ви розвиваєте і покращуєте бізнес, то доводите своє лідерство, незважаючи на посаду або положення. Щоб бути справжнім лідером, посада не потрібна. Якщо хочете бути лідером – робіть все краще за інших. У групі кожен може визначити, хто видає кращі ідеї, хто все псує, а хто чудово керує справами. Всі, хто покращують існуючу ситуацію, – лідери. Зміни в економіці, технологіях, трендах, взаємодії персоналу вимагають змін в мисленні і удосконалення способу дій. У лідерів є мужність запропонувати зміни і нові ідеї для кращого майбутнього організації.

Визначення лідерства означає, що будь-хто може бути лідером доти, поки сфокусований на поліпшенні організації. Але це твердження провокує питання:

Хто займе місце лідера в вашому житті крім вас?

День за днем ​​роблячи те, що доводиться, заради збереження стану справ, ви керуєте. Це не визначає вас як особистість. Це, скоріше, робить вас таким же, як і всі інші. Особистісне лідерство – вчинення того, що ви не зобов’язані робити: просування і зростання. Досягаючи успіху, ви отримуєте індивідуальність, інакше чим ще можна відрізнятися від інших? В іншому випадку ви створюєте грунт для негативу, невпевненості, заздрості і депресії, а також для завищеної або заниженої самооцінки. Ви повинні весь час адаптуватися, рости і розвиватися, щоб рухатися вперед, а не застрявати в рутині. Шлях до цього відкриває особистісне лідерство або досягнення успіху, про який ми поговоримо в наступному розділі.

Єдина практика, пропонована в цій книзі, – мозковий штурм

Перш ніж ми продовжимо, я б хотів, щоб ви ще кілька хвилин подумали про досягнення успіху. Які цілі поведуть ваше життя вперед? Що зробить ваше життя краще? У цій книзі ми досліджуємо, як ви зазвичай обираєте, на що витратити ваш час, як це впливає на якість вашого життя – і як ця якість може стати вище, якщо ви почнете рухатися в напрямку успіху. Ми також вивчимо, як краще розподіляти ваші щоденні справи, одночасно покращуючи життя.

Щоб підготуватися до цього, виділіть 5 або 10 хвилин і проведіть мозковий штурм – запишіть перелік успіхів, при досягненні яких ваше життя покращиться, незважаючи на те, скільки часу ви витратите. Розгляньте цілі – довгострокові і одномоментні, особисті і професійні. Подумайте про свою кар’єру, сім’ю, стосунки, будинку, здоров’я, подорожі, хобі, інтереси, фінанси, суспільство, друзів, сусідів і т. д. Це має бути щось таке, що вам хотілося зробити або випробувати, але поки ви собі не дозволяли. Чим більше цілей вийде придумати, тим краще.

Пам’ятайте: бажання поліпшити ваше життя не означає, що вас не влаштовує нинішній стан справ. Воно всього лише свідчить, що ви розглядаєте способи поліпшити його і рухатися до того, чого хочете досягти. Витратьте кілька хвилин на роздуми, яким було б ваше життя, якби ви досягли одного, або двох, або всіх цих поліпшень.

Ваші цілі або завдання можуть бути абсолютно різними, наприклад вступити на юридичний факультет і зайнятися альпінізмом, отримати підвищення і виростити сад, відкрити свій бізнес і вивчити іноземну мову, усиновити дитину або скопіювати картини знаменитих художників-імпресіоністів. Що б ви не написали, збережіть це. Може знадобитися освіжити це в пам’яті або додати щось, поки ви читаєте цю книгу і поступово ви зрозумієте, який внесок може внести у ваше життя досягнення успіху.

Оцініть статтю
Додати коментар