Стів Джобс: медитація усвідомленості для тренування мозку

Стів Джобс: медитація усвідомленості для тренування мозкуГеніальний креативщик, гуру в світі IT-технологій, людина, яка змінила світ, Стів Джобс протягом багатьох років практикував медитацію усвідомленості. Вона допомагала йому знімати стрес, прояснювати розум і розвивати креативність.

«Якщо ви сядете і просто прослідкуєте за собою, то виявите, наскільки неспокійний ваш розум. А коли ви спробуєте його заспокоїти, ситуація тільки погіршиться. Якщо ж через якийсь час розум все ж заспокоїться, вам відкриються найтонші речі. Загостриться інтуїція, проясниться бачення, ви зможете відчути себе в теперішньому моменті часу – тут і зараз. Ваші думки сповільняться, свідомість розшириться, і ви побачите набагато більше, ніж раніше». Так описував ефект від медитації Стів Джобс свому біографу Уолтеру Айзексону.

Особливий вид медитації – медитація усвідомленості бере свій початок в дзен-буддизмі і даосизмі. Джобс розповідав про неї Айзексону незадовго до смерті, до того моменту він практикував медитацію вже багато років. Про це свідчить журналіст і письменник Джеффрі Джеймс, котрий ще на початку 1990-х обговорював з Джобсом, як пов’язані дзен і програмування.

В ті часи це було чимось екзотичним, визнає Джеймс, однак і тут Джобс випередив свій час. Адже сьогодні позитивний вплив медитації доведено нейронаукою, а такі гіганти, як Google, General Mills, Target і Ford, спеціально навчають своїх службовців приблизно тієї ж медитації, яку Джобс відкрив для себе десятиліття тому.

Як медитувати?

Судячи з наведеної Айзексоном цитати, медитація, яку практикував Джобс, дуже схожа на ту, якою в свій час навчав Джеймса знаменитий майстер бойових мистецтв Джин Янг Мінг (Yang Jwing Ming). Ось його урок, що включає в себе шість кроків:

Крок 1

Сядьте, схрестивши ноги, у затишному, тихому місці, краще на плоску подушку, щоб зменшити напругу в спині. Почніть глибоко дихати.

Крок 2

Закрийте очі і прислухайтеся до свого внутрішнього монологу, до думок, які стрибають у вас голові: робота, будинок, телевізор… Це базікання вашого метушливого «мавпячого розуму». Не намагайтеся його зупинити, принаймні, не зараз. Просто спостерігайте, як ваш розум перескакує з однієї думки на іншу. Повторюйте цю вправу по 5 хвилин в день протягом тижня.

Крок 3

Не намагаючись втихомирити кружляння думок, спробуйте переключити увагу на свій «воловий розум», тобто на ту частину вашого розуму, яка мислить спокійно і повільно. «Воловий розум» просто спостерігає світ навколо себе. Він не дає оцінок, не шукає смислів, він просто бачить, чує і відчуває. Більшість людей навіть не підозрює про нього, хоча кому-то він може відкритися в моменти потрясінь, коли замовкає «мавпячий» розум. Але навіть тоді, коли ми перебуваємо у владі свого «мавпячого розуму», коли його команди «Швидше! Давай!» не дають нам опам’ятатися, наш «воловий розум» непомітно продовжує свою неспішну, ґрунтовну роботу.

Крок 4

По мірі того як ви почнете усвідомлювати свій «воловий розум», попросіть його поступово пригальмовувати роботу «мавпячого розуму». Джеффрі Джеймсу, наприклад, допомагав такий прийом: він уявляв собі, як «віл» неквапливо бреде по дорозі, і це видовище присипляє «мавпячий розум». Не засмучуйтеся, якщо час від часу він буде прокидатися. Мавпи, вони такі. Тим не менше ви виявите, що він став більше відпочивати, ніж метушитися і шуміти.

Крок 5

Заспокоївши свій «мавпячий розум», продовжуйте зосереджувати увагу на «воловому розумі». І тоді ваше дихання сповільниться. Ви будете шкірою відчувати дотик повітря. Можливо, відчуєте, як біжить кров всередині вашого тіла. Якщо ви відкриєте очі – світ навколо здасться вам трохи іншим, новим і навіть трохи дивним. Скажімо, вікно стане просто прямокутником, наповненим світлом. Його не потрібно відкривати або закривати, лагодити або мити. Воно просто є – тут і зараз. Як і ви самі – тут і зараз.

Крок 6

Щоб досягти цього стану, буде потрібно якийсь час. Але якщо ви всі робили правильно, то взагалі не відчуєте часу, який минув з моменту, коли ви включили таймер, до моменту, коли він вимкнувся. Поступово, день за днем, збільшуйте тривалість медитації. Як не дивно, скільки б вона не тривала, ви не будете відчувати плин часу.

Три переваги медитації

Регулярна практика медитації усвідомленості дає три незаперечних переваги:

  • Ви позбудетеся від стресу. Навіть, якщо у вашому житті виникнуть труднощі, вони навряд чи переростуть у серйозні хвилювання.
  • Забудете про безсоння. Джеффрі Джеймс свідчить, що завдяки регулярній практиці йому достатньо 2-3 секунд, щоб заснути.
  • Почнете чітко мислити і точніше оцінювати все, що відбувається у вашому житті. Джеффрі Джеймсу медитація усвідомленості допомогла піти від руйнівних відносин в особистому житті і залишити роботу, із-за якої він відчував себе нещасним.
ГАРМОНІЯ
Додати коментар