Скільки білка потрібно організму?

Скільки білка потрібно організму?

Що означають для людського організму білки? Без всякого сумніву, можна відповісти, що багато. Адже саме білок – це будівельна основа для росту і відновлення абсолютно всіх біологічних тканин нашого організму.

Жодна ферментативна діяльність неможлива без білка, так як всі ферменти містять білкові компоненти. Якщо проаналізувати будь-який окремо взятий гормон, то він виявиться білком. Фактори плазмового (гуморального) імунітету є складними білковими комплексами. Скорочення абсолютно всіх м’язів, зокрема, дихальної мускулатури, відбувається виключно завдяки специфічній взаємодії білків актину і міозину.

Нарешті, відомий всім гемоглобін, який переносить в складі еритроцитів життєво необхідний кисень – також є білком зі складною структурою. Цього невеликого переліку достатньо для того, щоб усвідомити неможливість життєдіяльності нашого організму без білків.

День у день організм людини на свої потреби витрачає певну кількість білків, саме тому щодня для відновлення необхідного запасу білка потрібно поповнення даного органічного матеріалу.

Відомо, що головний шлях надходження білка – звичайно ж, харчові продукти. Однак, білок – досить складний високомолекулярний компонент, який для того, щоб засвоїтися, повинен бути спочатку розщеплений на більш дрібні частинки.

Цими складовими компонентами білка є амінокислоти – по-іншому, структурні одиниці білка. На сьогоднішній день відома приблизно сотня амінокислот, але в метаболізмі нашого організму бере активну участь лише близько двадцяти. При недостатньому надходженні ззовні деякі з них можуть синтезуватися в організмі, інші не володіють такою здатністю, тому амінокислоти поділяють на замінні і незамінні. Таким чином, незамінні амінокислоти в наш організм повинні надходити тільки з їжею.

Скільки потрібно вживати білка для нормальної життєдіяльності різних систем організму?

Відповідь на це питання вчені шукають не одне десятиліття. При тому, що в 19-20 століттях добова потреба білка для організму коливалася від 26 до 136 грамів. Така різниця в думках пояснювалася і реакційними поглядами деяких вчених, які діяли за вказівкою уряду, і також недостатнім урахуванням усіх причин, які здатні змінити добову потребу в білку в ту або іншу сторону.

В даний час для людини вважається достатнім 100-120 грамів білка в день. Точніше дана кількість відображається пропорційним співвідношенням білка до маси тіла, саме так можна визначити індивідуальну потребу в білку, виходячи з того, що на один кілограм ваги має припадати 0,8-1,1 грам білків. Але, як ми вже згадували вище, потрібна кількість білка для людини на добу може змінюватися.

Так, наприклад, при фізичному або розумовому навантаженні збільшується потреба в білках, ось чому велику роль тут відіграє образ життя кожної окремо взятої людини, а також її професія. Приблизно на десять відсотків потрібно збільшити білковий раціон для вагітних, а для годуючих матерів – на двадцять.

Якщо ви худнете, то вам необхідно вживати щодня 1,5-2 грами білка на 1 кг вашої ваги. Але пам’ятайте, що за один прийом їжі кількість білка не повинно перевищувати 30 грам, інакше зайвий білок не засвоїться організмом. Якщо ваша вага більше 100 кг, то не вживайте більше 200 грам білка за день.

До чого веде дефіцит білка в організмі

При схудненні нестача білка позначиться на м’язах і ви будете худнути за рахунок м’язів, а не за рахунок жиру. Нестача в організмі білка призводить до ряду патологічних станів, які пов’язані з гормональним дисбалансом, недостатністю ферментативних систем, а також рядом інших факторів. У людини розвивається аліментарна (харчова) дистрофія, порушується мозкова діяльність, погіршується робота кровотворних органів, печінки, а також багатьох інших систем.

Дуже несприятливо позначається дефіцит білка на дитячому організмі: малюк відстає в зростанні, у фізичному і розумовому розвитку. При дефіциті білка в гіпофізарному відділі головного мозку розвивається також недостатність специфічних клітин. Функція даних клітин укладена у виробленні соматотропного гормону, який відповідає за зростання дитячого організму. При сильній білкової недостатності може бути навіть смерть від дистрофії.

Джерела білка в продуктах

Головні джерела білка – це м’ясо, птиця, риба, яйця, сир, сир, а також інші м’ясомолочні продукти. Такий білок називається тваринним. Горох, квасоля, горіхи, містять рослинні білки, які необхідні, в першу чергу, для побудови і зростання всіх тканин і органів. Найменше білка в ягодах і у фруктах.

Варто сказати, що в продуктах тваринного походження міститься в середньому білків більше, крім того, вони мають правильно збалансований амінокислотний склад, а це важливо для нормального травлення, для засвоєння білкових компонентів.

Однак не слід переїдати білкової їжі. При переїданні в кишечнику посилюються гнильні процеси, а це призводить до утворення та всмоктування токсичних елементів розпаду в кров.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар