Шкідливі звички, що ускладнюють життя.

shkidlyvi-zvychky-shho-uskladnyuyut-zhyttyaЯк відомо, шкідливі звички ускладнюють наше життя. Під шкідливими звичками зазвичай розуміють занадто сильну пристрасть до алкоголю та психотропних речовин. Ці звички не тільки шкідливі, але і небезпечні як для самої людини, так і для оточуючих. Викорінення їх в більшості випадків можливе тільки з допомогою лікарів-професіоналів — самій людині з такою психологічною залежністю не впоратися.

Але є й інші шкідливі звички, які суттєво ускладнять життя. Вони виглядають цілком необразливо, тому не всі вважають за потрібне від них позбавлятися. Однак вони можуть доставити чимало неприємностей своєму «хазяїну» і навіть змінити його долю. Як говориться, «Посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю», адже життя — це ланцюжок подій, які мають причинно-наслідкові зв’язки. Які ж це звички?

1. Звичка обманювати

Люди часто вдаються до брехні. Тих, кому не доводилося обманювати хоча б раз в день, не так вже й багато. У більшості випадків мета обману — прикрасити дійсність. Нас запитують: «Як справи?». «Чудово!», — відповідаємо ми, навіть якщо це не так. Буває брехня в порятунок, коли ми обманюємо, тому що правда може завдати шкоди.

Але зустрічаються і патологічні брехуни, у яких брехня увійшла у звичку. Вони звикли обманювати просто так, навіть коли обман не обіцяє їм ніякої вигоди. Постійна брехня — стиль їх життя. Обманщики дивляться на людей широко відкритими чесними очима і розповідають різні небилиці настільки переконливо, що їм неможливо не повірити.

Психологи вважають, що такі брехуни, швидше за все, мають занижену самооцінку. Вони створюють паралельну реальність і уявляють себе в ній іншою людиною — більш успішною, красивою і розумною. Такою, якою вони хочуть, щоб їх бачили і інші.

Спочатку вони завойовують довіру і викликають співчуття, але рано чи пізно попадаються на брехні. При цьому зовсім не переймаються з цього приводу і щиро вважають свій обман нешкідливим. Спілкування з патологічним брехуном проблематично: неможливо зрозуміти, коли він говорить правду, а коли бреше.

Звичка до брехні, як правило, наслідок неправильного виховання. Дитина розуміє, що уникнути покарання можна тільки таким способом. У неї виробляється переконання, якому вона слідує і в дорослому житті: «Не обдуриш – не проживеш».

2. Жадібність

Звичка заощаджувати в часи, коли доходи залишали бажати кращого, нерідко переростає в патологічну жадібність. Але от доходи зросли, а людина продовжує купувати дешеві неякісні продукти та одяг. Її переслідує страх знову залишитися без грошей.

Вона краще об’їде півміста на безкоштовному транспорті, проте ні за що не сяде в автобус, який довезе її до будинку в кілька разів швидше, але в якому потрібно платити. Її улюблена фраза, яку вона повторює оточуючим: «Я не можу собі цього дозволити».

Спілкуватися з патологічним жлобом нудно і нецікаво. Розмови з ним зводяться до обговорення цін, у його присутності відчуваєш себе легковажним марнотратом.

3. Звичка позичати

Брати кредит, влазити в борги — досить часто це зовсім не життєва необхідність, а звичка. Така ж, як і гризти нігті.

Як відомо, борги бувають хороші і погані. Хороший борг — це якщо позичені гроші підуть на залучення капіталу для розвитку бізнесу. Наприклад, коли ми купуємо в’язальну машину для того, щоб налагодити і організувати продаж трикотажних виробів, — це хороший борг. Дохід від цього бізнесу дозволить не лише повернути позику, але й отримати прибуток.

Більшості людей властива звичка залазити в погані борги або кредити, купуючи речі, від яких не буде ніякої віддачі. Завдяки їй вони нерідко потрапляють у замкнуте коло вічних боржників і навіть ризикують залишитися на вулиці без даху над головою.

Борги отруюють життя, обмежують свободу, занижують самооцінку, з-за них часто псуються стосунки з друзями та родичами.

4. Звичка порівнювати себе з іншими

У багатьох вона формується в дитинстві завдяки батькам, які хочуть, щоб їх дитина була красивіше і розумніше інших. Вони порівнюють її з ровесниками, які більше вміють, краще вчаться. У дитини складається переконання, що все в порядку — це коли ти краще всіх.

Друзі, однокласники, знайомі, сусіди стають конкурентами. Думка, що у них щось виходить краще, або вони придбали те, чого немає у тебе, не дає їм спокою, знижує самооцінку.

Звичка порівнювати стає способом життя. Тепер всяка подія, якої сфери життя вона не стосувалася б — зовнішності, роботи, сім’ї, побуту, власних дітей — оцінюється через порівняння з кимось ще. У когось більше квартира, красивіше дружина, талановитіші діти, — думки про це позбавляють людину задоволення від того, що вона має. Їй ніколи: вона бере участь у перегонах на першість і боїться зупинитися, стати, на її думку, лузером.

5. Звичка відкладати справи на потім

Така звичка має свою назву — прокрастинація. В народі ж про того, хто ніяк не візьметься за справу, кажуть, що він зволікає, відкладає справи в довгий ящик. «Попереду ще багато часу, встигну», — думає прокрастінатор і займається тим, що для нього в даний момент більш приємно. Зібравшись попрацювати, він заглядає в електронну пошту, захоплюється написанням відповідей і згадує про роботу години через дві. Через 10 хвилин його погляд падає на фотографію, що стоїть на столі, і він заглиблюється в спогади. І так кожен день до тих пір, поки не починають підтискати терміни. У результаті важливі справи накопичуються і, подібно сніжному кому, обрушуються на того, хто ними нехтував.

Звичка затягувати справи поширюється не тільки на роботу, коли може бути незрозуміло, нудно і нецікаво. Прокрастінатори можуть спізнитися на літак, збираючись у цікаву подорож, лише з-за того, що не встигли зібратися, відклавши це заняття на останній момент.

Стрес, форс-мажор, неякісно зроблена робота, невдоволення собою, небажання колег і друзів продовжувати мати справу з людиною, на яку не можна покластися, — ось що чекає того, хто легковажно звертається з часом.

6. Звичка брехати

Плітки навколо нас звучать щодня. Улюблена тема — чиєсь особисте життя. Головний герой плітки неодмінно повинен бути відсутнім.

Ініціатором пліток зазвичай є одна і та ж людина, у якої це заняття увійшло в звичку. Але плітки охоче дають себе втягнути всі присутні, тому що їх з’їдає цікавість і бажання проникнути в чужі таємниці. Спочатку плітки згуртовують — колеги починають дружити проти когось. Обговорюючи і засуджуючи, вони піднімають власну самооцінку. Надалі, коли таємне стає явним, розпалюється конфлікт.

Плітки — це те ж лихослів’я. В Біблії ж сказано: «Не осуджуйте один одного, браття…», «У всьому, як хочете, щоб з вами поступали люди, так поступайте і ви з ними».

Не брати участь у лихослів’ї можна двома способами: мовчати і не підживлювати пліткарів підтримкою або змінити тему, як тільки справа доходить до пліток.

7. Звичка спочатку говорити, а потім думати

«Слово не горобець, вилетить — не впіймаєш». Ми невдало пожартували і хотіли б забрати свої слова назад, але вже пізно. Вони вже зробили свою справу — людина образилася. Ми накинулися на когось з критикою, але виявилися неправі. Відносини зіпсовані.

У фільмі французького режисера Клода Лелуша «Чоловік і жінка»  відбувається таке: лікарі кажуть дружині гонщика, який потрапив в аварію, що він не виживе і вона викидається з вікна. Але лікарі поквапилися з поганою звісткою — гонщик вижив.

Звичка говорити перш, ніж думати, властива імпульсивним людям. Згодом вони можуть пошкодувати про сказане і вибачитися, але осад від неприємних слів все одно залишається.

8. Звичка не стримувати свої емоції

Спалахи гніву, крики, сльози, істерики відштовхують оточуючих. І хоча останнім часом психологи кажуть, що придушувати емоції шкідливо для психічного здоров’я, вихід емоціям потрібно давати так, щоб їх жертвами не ставали ті, хто знаходиться поруч з людиною, яка не вміє тримати себе в руках.

Істеричні настрої заразні, в результаті істерики однієї людини починають трястися руки у всього колективу. Неконфліктність, вміння тримати себе в руках в стресових ситуаціях — одна з головних вимог, що висуваються роботодавцями до претендентів.

9. Звичка вживати слова-паразити

Слова-паразити називають мовним сміттям. «Як би», «коротше», «ось» та інші настільки засмічують мову, що стає неможливо зрозуміти її суть. Мимоволі напрошується думка: «А чи розуміє сам оповідач сенс свого оповідання? Наскільки він компетентний у цьому питанні?». Адже, як зауважив відомий філософ Шопенгауер, – «Хто ясно мислить — ясно викладає».

Вживання слів-паразитів говорить про те, що освіта і культура людини, яка страждає цією звичкою, залишають бажати кращого.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар