Що заважає тобі бути щасливою людиною?

shho-zavazhaye-tobi-buty-shhaslyvymБільш-менш виражений мінорний настрій трапляється у кожного. Погана погода, втома, недосипання, особиста фінансова криза – хіба мало чого може засмутити і перефарбувати світ в «відтінки сірого». Зазвичай поради «фахівців», які закликають тримати хвіст пістолетом, дивитися веселіше і вірити в себе, дратують.

Розповіді про те, як сам «психотерапевт» в останній момент вибрався на берег і уникнув глибокого занурення в депресію, переконують хіба що невиправних оптимістів, які випадково зажурилися через зовнішні причини. Решту можна умовно розділити на дві групи: одні дратуються і ця недобра хвиля виносить їх з «замороженого» стану, інші отримують додаткове підтвердження власної нікчемності і нездатності жити, як усі нормальні люди.

«Я ніколи не буду таким же, як ця енергійна і цілеспрямована людина. Я зовсім не такий, тому і живу не так», – ось що думають багато хто, коли їх намагаються підбадьорити ті, у кого все прекрасно.

По-перше, хочемо вас «заспокоїти» – ви не найнещасніша людина в світі. По-друге, подібні думки періодично відвідують дуже багатьох. По-третє, в кожній справі потрібна систематичність. Давайте спробуємо класифікувати наші аргументи в песимістичних діалогах з самими собою.

Прийоми, якими ми користуємося, щоб залишатися на емоційному дні, можна розділити на чотири групи:

  • фільтрування,
  • персоналізація,
  • перебільшення,
  • поляризація.
    Ми наведемо кілька характерних прикладів, а ви постарайтеся дізнатися свій стиль.

1. Він завжди так чинить …

В цьому випадку задіяні фільтрування і поляризація. Все позитивне, що робив говорив цей хтось, відкинуто і не береться до уваги – це фільтрування. Поляризація виявляє себе доведенням характеристики того, що відбувається до максимуму – все дуже погано. «Все» і «дуже» – це той самий полюс, який не допускає півтонів. У житті так не буває, досконалого негативу не буває, як і абсолютного щастя.

2. Ну ось, день з ранку не задався …

Припустимо, вранці у вас втікла на плиту кава. Радіти тут особливо нічому – доведеться все мити і варити каву заново. Це адекватна реакція. Замість того, щоб ліквідувати сліди дрібної аварії і забути про неї, ми перебільшуємо цю подію до недоброї ознаки і весь день чекаємо подальших неприємностей. Кожна дрібниця тепер буде сприйматися як підтвердження поганих передчуттів. Вже вранці план нещасного дня був складений і врятувати його могло б тільки диво.

3. Він робить це спеціально, щоб зачепити мене …

Ця помилка сприйняття називається персоналізацією. Здається, що весь світ зайнятий тим, щоб розлютити і перешкодити жити. Хочемо вас розчарувати: навколишні люди цілком зайняті самими собою і навряд чи у кого-небудь з’явиться час і бажання відволіктися, щоб зіпсувати вам настрій. Навіть якщо вам нахамили в транспорті, це говорить не про намір зіпсувати вам настрій, а про те, що це хамло вже хтось зарядив і тепер він іскрить, не в силах відволіктися від того, що сталося.

4. Тут я повний нуль …

Знати і вміти все неможливо. У вас теж є прогалини в знаннях? Нічого дивного. Але складати руки і здаватися без боротьби не варто – в гіршому випадку у вас нічого не вийде, але ви до цього і так готові. Спробуйте, а раптом все не так погано, як вам здається.

5. Неприємність – моє друге ім’я …

Весь час ніхто не перебуває в неприємностях і не живе в стані тріумфу. Провали і перемоги бувають у всіх. Не перебільшуйте і погодьтеся, що де в чому ви відчуваєте себе цілком упевнено, а в якійсь області у вас майже немає суперників.

6. Все одно нічого не вийде …

Відмінний приспів до гімну песиміста. Якщо ви точно знаєте, що вийти не може, тоді не варто й починати. Будьте об’єктивні до себе: у вас не вийде посадити літак, зробити потрійне сальто і заспівати арію на сцені Ла Скала. Але ж не ці «не вийде» вас засмучують, вірно? Решту варто спробувати – є шанси. Уявляєте, як ви здивуєтеся, якщо раптом вийде?

7. Від мене приховують інформацію …

Це вже схоже на діагноз, але уява засмученої людини підкладає і не такі сюрпризи. Якщо вам починає здаватися, що за вашою спиною перешіптуються, а вас навмисно не підпускають до вирішення проблеми, значить ви глибоко занурилися в своє переживання неприємностей. Можливо, причини були дійсно вагомими, але виринати все одно доведеться, інакше можна зануритися занадто глибоко. Не ідентифікуйте себе з ситуацією – це тільки одна зі сторінок життя, яку ви перелістнете рано чи пізно. Ви зможете прискорити процес, якщо будете впливати на ситуацію, а для цього потрібно заспокоїтися.

8. Цього не може бути, тому що цього не може бути ніколи …

Уявіть собі, в світі не так вже й багато абсолютно неможливих речей. Навіть, якщо якась мета здається недосяжною, не витрачайте сили на перерахування перешкод, краще знайдіть причини, які могли б наблизити вас до мети. У всякому випадку, ви більш приємно поведете час в очікуванні результату.

9. Нічого хорошого зі мною не станеться …

Такі невеселі думки хоч раз відвідували кожного. Відчай і розгубленість – такі ж повноцінні емоції, як радість і оптимізм. Ми не повинні забороняти собі відчувати будь-які почуття, тому що таким чином тільки заганяємо проблему вглиб. Якщо вам сумно – сумуйте, плачте, якщо відчуваєте образу, зліться, якщо щось йде не так. Тільки не дозволяйте цьому емоційному фону стати звичним. Всі ми хороші і погані, добрі і злі, розумні і не дуже. Імовірність поганих і хороших подій однакова – не варто перебільшувати ступінь своєї невдачливості.

10. Мене недооцінюють …

Хочеться запитати, чому ви так вирішили? Найімовірніше, ви просто не помічаєте знаків уваги або їх виявляють не в тій формі, який вам хотілося б. Найпростіший спосіб встановити взаєморозуміння – запропонувати другій стороні висловлювати вам свою подяку. Просто скажіть, що для вас це важливо, зробіть це в жартівливій формі – і ви отримаєте симпатії і, заодно, позбудетеся зайвого атрибута нещасного життя.

11. У мене не виходить те, що всі інші роблять без зусиль …

Просто повірте, що так буває. Пам’ятайте, як в дитинстві хтось ніяк не міг навчитися їздити на велосипеді, а потім у вашому оточенні був хлопець, який не вмів плавати. Наприклад, Пушкін був абсолютним бездарем в математиці. Ну і що? Зосередьтеся на тому, що у вас виходить, замість того, щоб витрачати сили на безнадійні завдання (якщо це не життєво важливо, звичайно).

12. Більше ніхто і ніколи не прийме мене на роботу …

Не потрібно плутати неприємності з кінцем світу. Чому ви вирішили, що ваш шлях буде вистеленим пелюстками троянд? Вас звільнили з роботи? Подумайте, може бути, ви хотіли б займатися чимось іншим – зараз дуже вдалий час змінити вектор. Ви обов’язково знайдете роботу, якщо будете її активно шукати, а не очікувати пропозицій, плачучи біля вікна.

13. Всі мене кинули, нікому немає до мене діла …

У якийсь момент це може бути правдою, але ситуація неминуче зміниться, тому що вона змінюється завжди. Головне, щоб ви не встигли приміряти шкірку нещасної самотньої істоти, витягувати яку з норки захочеться небагатьом. Якщо вам потрібна допомога, скажіть про це своїм друзям. Якщо друзів немає – шукайте людей, яким ви самі можете допомогти. Якщо вам не подобається самотність – не закривайтеся в шкарлупці, зображуючи горду гідність.

Ми не хочемо переконати вас, що успішним може бути тільки бодряк, веселун, здоровань і щасливчик. Ми маємо право сумувати і радіти, перемагати і програвати. Невдачі і удачі – всього лише сходинки, перестрибувати через які не можна. Іноді вам здається, що ваша сходи складаються тільки з «поганих» сходинок, а інші радісно пурхають від одного досягнення до іншого або пересуваються на ескалаторі. Цілком може бути, що вам це не здається. Але сумні думки з цього приводу точно не поліпшать ситуацію.

Давайте приймати життя у всіх його проявах і не впадати в крайнощі, приймаючи кожну дрібну капость за крах надій.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар