Що заважає нам бути здоровими і щасливими?

buty-zdorovymy-i-shhaslyvymyНіколи не помічали вражаючою зв’язку між способом життя, який ми ведемо, станом здоров’я і рівнем щастя? Кожен з нас щодня робить ряд вчинків, що впливають як на здоров’я, так і на душевний спокій. Ви здивуєтеся, але депресія, так само як і щастя – тільки наш вибір.

Нижче представлені 10 найпоширеніших науково обґрунтованих помилок, що заважають нам бути здоровими і щасливими. Так, ви не помилилися – хвороби і смуток викликані не збігом обставин, а нашим вибором.

Приступимо…

1. Будуйте щирі і міцні стосунки (дружба, любов, сім’я)

Людина – соціальна істота і велика частина нашого досвіду виникає зі спілкування з іншими людьми. Почуття прихильності і близькості надає життю сенс, наповнюючи його високими цінностями. Ця теза була підтверджена в ході наукових спостережень. Наприклад, люди з глибокими соціальними зв’язками частіше можуть похвалитися міцним здоров’ям, більшість довгожителів оточені турботою величезної родини. Існують приклади радикальніші – в деяких випадках міцна дружба і підтримка рідних допомагала людям подолати рак.

Переваги міцних соціальних зв’язків поширюються і на сімейне життя, а саме: довгострокові відносини зменшують ризик появи депресії, суїцидальних думок і розвитку наркоманії. За даними дослідження, в ході якого було опитано 6000 чоловік, шлюб збільшує тривалість життя, в той час як довгий самотність – частий супутник передчасної смерті. Нарешті, численні дослідження показують, що саме міцні сімейні зв’язки є причиною неймовірного довголіття жителів Окінави (однією з найбідніших префектур Японії).

Що це означає для нас?

Глибокі, близькі відносини – невід’ємна частина повноцінного життя. Дружба, шлюб, сім’я або все це відразу – неважливо, але у людини повинні бути тісні зв’язки з іншими людьми.

2. Бій сидячому способу життя

Можливо, після цього пункту вам захочеться встати і зробити пробіжку до найближчого фітнес-клубу – і це було б здорово. Нещодавно світовий інтернет підірвала інфографіка про шкоду сидячого способу життя і, побачивши її, ви зрозумієте причину резонансу.

Коротенько: відпочинок біля телевізора або за комп’ютером, робота в офісі, поїздки в автомобілі – загалом, всі ці невід’ємні частини сучасного життя, збільшують ризик серцево-судинних захворювань і ймовірність передчасної смерті. Вам ще не захотілося втекти з офісу? Зараз захочеться, бо дані ці отримані в результаті масштабного дослідження, число учасників якого – понад 240 000 чоловік. Хочете перевірити – будь ласка, цифри взяті з відкритих джерел. Але замість цього краще встаньте і пройдіться навколо столу. Не завадить.

3. Слідкуйте за диханням

Кілька років тому один інструктор з йоги сказав: «Я думаю, люди ходять на мої заняття тільки тому, що тут вони можуть спокійно подихати».

Несподівана думка, але вона змушує замислитися. Дійсно, згадайте, коли ви останній раз приділяли 15 хвилин тому, щоб просто сісти і подихати? Дуже давно, так адже? Це – ганьба, бо переваги усвідомленості і концентрації величезні. Ви знали, що медитація знижує стрес, тривогу, підвищує якість життя і зміцнює імунну систему? Як показали експерименти, навіть у середовищі тюремних ув’язнених, регулярні медитації покращували сон і знижували рівень агресії.

Концентруйтеся на диханні хоча б 10 хвилин на день і ця нехитра вправа серйозно знизить рівень стресу. Просто спробуйте: просто вдих … видих … ви все ще напружені?

4. Релігія і духовне життя

Існує ряд цікавих досліджень, що доводять вплив релігії та духовності на здоров’я. Ні, ми не закликаємо вас лікуватися хресним знаменням, але багато релігійних ритуалів мають побічні ефекти, що поліпшують як фізичне, так і духовне здоров’я. Наприклад, дихальні практики в східних навчаннях або православна традиція водохресних купань. Окрема тема – християнські пости, що представляють собою ідеальну для здоров’я дієту.

Більше того, релігійні організації (по суті, згуртовані групи однодумців) дають своїм членам сильний емоційний зв’язок і духовну близькість, тим самим позбавляючи від стресів. Такі відносини можуть перерости в щиру дружбу і тривати десятиліттями. Але якщо ви не релігійні, то урок, який варто винести з цього пункту, в наступному: кожному з нас необхідна підтримка, почуття плеча. Важливо мати можливість ділитися своїми переконаннями з людьми, які розуміють вас.

5. Розвиток творчого потенціалу

Творча самореалізація знижує ризик захворювань і зміцнює здоров’я в цілому. Наприклад, дослідження Harvard School of Public Health показало, що заняття мистецтвом знижують стрес і дарують позитивні емоції. Інше дослідження, опубліковане у виданні Biobehavioral Medicine, показало, що творчість підвищує імунітет у ВІЛ-інфікованих. У кожного з нас є талант і творчість можна привнести в будь-яку діяльність. Тому забудьте про старомодні заяви про праву і ліву півкуля, які стверджують, що ви не зможете творчо реалізуватися, якщо користуєтеся «не тією» половиною мозку. Можливо, це і відноситься до авторів подібних опусів, але точно не до вас.

6. Не сидіть в чотирьох стінах

Так Йосип Бродський закликав: «Не виходь з кімнати, не роби помилку», але сам об’їхав весь світ, черпаючи в різних країнах натхнення для нових віршів. Дослідження світу навколо – будь то піша подорож до Тибету або поїздка на електричці за місто – дає безліч переваг. Мова не тільки про враження – просто повітря і сонячне світло вже здатні перетворити жителя мегаполісу. Хоча б тому, що нестача свіжого кисню знижує рівень вітаміну D в організмі.

Крім того, існує цілий вид лікування під назвою «терапія пригодою» – вона проводиться в пустелі, допомагає при зайвій вазі і низькій самооцінці людей з депресивними нахилами.

Головна думка досліджень в тому, що час проведений на свіжому повітрі підвищує довіру до себе і якість контактів з іншими людьми.

7. Прокрастинація проти творення

Творення навколишнього простору, внесок у суспільство – невід’ємна частина здорового і щасливого життя. Того самого життя, яке ми витрачаємо на споживання, не пропонуючи світові нічого натомість. Точніше – пропонуючи своє щастя, яким і розплачуємося за радості масової культури. Ми, отруєні безглуздою інформацією, пропалюємо дні за комп’ютером, все споживаючи і споживаючи створений кимось контент, часто брехливий і безграмотний. Але одна сторінка класичної літератури варта кілометра стрічки Facebook.

Ми не можемо передбачити, скільки років проживемо, але можемо вдихнути максимум життя у відведені нам роки, адже жити – означає створювати. Ні, ви не зобов’язані виліпити статую Давида завтра з ранку – достатньо вносити невелику, але постійну лепту в картину цього світу. А світ відплатить щастям і гармонією.

8. Ви любите свою роботу?

Як виявилося, робота – вовк, бо вона смертельно небезпечна. Наприклад, у Японії понаднормові переробки і стреси на робочому місці стали національним лихом, через що навіть був введений новий термін «karoshi», що буквально означає «смерть від перевтоми». Так, в Японії робота вбиває людей – і це жахливо.

Але будь-яка діяльність, що викликає стрес, сильно шкодить здоров’ю. Наприклад, регулярні понаднормові напруження підвищують ризик ішемічної хвороби серця, а склочний колектив і складні стосунки з начальством – прямий шлях до депресії. Як же бути?

Найпростіша порада – робіть те, що любите всією душею. Якщо в даний момент це неможливо, то хоча б дотримуйтесь правила – кожні 90 хвилин роботи рекомендується робити коротку перерву. Зніміть окуляри, пройдіться по офісу або по вулиці, дайте тілу відчути життя – і помітите поліпшення стану.

9. Ніколи не їжте на самоті

Здавалося б, при чому тут це? Дайте вже хоч поїсти спокійно! Але ні, і тут нас не залишать всюдисущі вчені. Професор Брайан Вансін (Brian Wansink) писав, що люди, які приймають їжу на самоті, отримують більше калорій, при цьому вживаючи вкрай мало овочів і здорових продуктів. Виявляється, коли нас ніхто не бачить, ми абсолютно забуваємо про свій організм.

10. Пара слів про низьку самооцінку

Ви недостойні хорошого життя, здоров’я, щастя? Вас ніхто не любить і ніколи не зможе полюбити? Що ж… Саме так – ви негідні нічого. Ви безнадійні і ніколи не будете щасливі. А знаєте, чому?

Тому що самі переконали себе в цьому.

Професор Брен Браун (Brene Brown), яка довгий час вивчала страх, невпевненість і вразливість, прийшла до цікавого висновку. Існує одна відмінність між людьми, які переживають любов та приналежність до світу і людьми, які шукають цей стан. Різниця в тому, що перші вважають себе гідними любові.

Ось і все – перші впевнені, що гідні кращого. З цього ракурсу страх представляється лише перешкодою, прикрою ілюзією. Не бійтеся здатися негідною людиною – і перестанете нею бути. Не бійтеся полюбити – і полюбите весь світ.

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар