Що таке самосвідомість?

До поточного моменту свого життя потрібно ставитися так само, як до коханої людини, — приймати його таким, який він є, не намагаючись постійно і наполегливо змінити і налаштувати під себе, вважає письменник і автор блогу Raptitude Девід Кейн. Ми перевели його есе про те, як медитація допомагає зробити життя щасливішим і навчитися поважати сьогодення.

Якщо хтось намагається переконати вас, що сніданок перешкоджає набору ваги або що можна захворіти просто від холодної погоди, відправте йому одну з діаграм Тайлера Вігена. Він складає графіки дивної схожості між, здавалося б, несуттєвими статистичними даними, демонструючи таким чином, що ви можете знайти кореляцію між будь-якими не пов’язаними одна з одною подіями.

Виявляється, обсяги споживання сиру на душу населення корелюють з кількістю людей, які померли, заплутавшись в простирадлах, а кількість потонулих в басейні збільшується і зменшується разом з числом фільмів, в яких знявся за рік Ніколас Кейдж.

Про цей феномен Віген написав книгу «Помилкові кореляції». Тим не менше ми не можемо не помічати деяких закономірностей у житті, — і це необов’язково просто збіги. У мене немає ніяких доказів, але я впевнений, що завдяки медитації телефон розряджається повільніше. Я спостерігав цю залежність протягом декількох років і вірю, що тут є причинно-наслідковий зв’язок. Як тільки я перестаю практикувати медитацію, мені доводиться заряджати телефон раніше. Влітку мої заняття були непостійними і батарея сідала дійсно швидко. Зараз, коли я повернувся до двох коротких сесій за день, мені не потрібно заряджати телефон до того, як йти спати.

Пояснення досить просте, але воно вказує на якийсь більш серйозний процес. Звичайна програма, яка відстежує активність використання телефону, точно підтвердить, що чим регулярніше я медитую, тим менше часу проводжу, втупившись в екран. Є й інші зміни в поведінці, які, впевнений, пов’язані між собою. Я їм менше шкідливої їжі, роблю менше дурних покупок, легше встаю вранці; робота сильніше мене захоплює.

Загалом, я стаю набагато менш імпульсивним. Все тому, що регулярна практика медитації робить мене більш уважним протягом всього дня. Коли ти уважний, тобі не здається, що справжній момент потребує вдосконалення. Це означає, що стає менше ситуацій, які, за моїми відчуттями, стали б краще, якщо б я дістав телефон і перегорнув твіттер. Таким чином, мій телефон залишається в кишені, я залишаюся в теперішньому моменті, а моя батарея залишається зарядженою.

Коли звичайні моменти гарні самі по собі

Коли я регулярно медитую, у мене рідше виникає бажання розважитися або тішитися, бо більшу частину часу мене влаштовують і поточні моменти. Смартфон — відмінний барометр цього бажання, тому що часто він використовується для того, щоб втекти від нудьги, від необхідності приймати рішення, від тривожних думок. Це щось на зразок стовідсотково працюючого засобу— навіть незважаючи на те, що він працює не так вже й чудово.

Дивитися в телефоні погоду перед виходом на вулицю, — це одна справа. Але перевіряти instagram в шостий раз за день — це, очевидно, один з видів бездумного полювання за розвагами, якого ми б не зазнавали, якщо б знаходили задоволення в звичайних моментах. Коли моя практика знову стала постійною, я помітив ознаки того, що до мене повернулася певна впевненість. Стихла тривога, пов’язана із спілкуванням з людьми. Я з нетерпінням чекаю моменту, коли вийде взятися за справу. Рідше перериваюся під час роботи. Менше розмірковую і набагато більше рухаюся, роблю, завершую справи. Я виявив, що мене радують досить дивні деталі: край рукава моєї сорочки, чорнота тіні дерева, упорядкованість міських кварталів, гудіння холодильника.

Постійна непевність щодо майбутнього, з приводу того, на що я здатний, з приводу якихось певних життєвих дилем випарувалася — незважаючи на те, що у мене більше роботи і більш жорсткі дедлайни, ніж влітку. Як ніби шар спокою, який не залежить від зовнішніх обставин, ліг зверху на мої буденні справи.

Зараз мені вже добре знайоме це фонове почуття впевненості, яке приходить разом з свідомим підходом до життя, хоча воно безслідно випаровується, коли я перестаю практикувати. Я вже давно знаю, що життя стає тим краще, чим частіше я сиджу і медитую, але тепер принцип дії цього ясний: усвідомленість — це протилежність постійної потреби в чому-небудь. Чим регулярніше моя практика (навіть якщо я медитую всього кілька хвилин в день), тим рідше мені хочеться додати щось в поточний момент, і найменше — ось це низькопробне збудження, яке з’являється, коли відновляєш соцмережі.

Пересічні моменти (мій улюблений приклад — прогулянка по парковці) починають приносити певне задоволення, яке не залежить від результату або результату. Вони дивним чином виявляються самодостатніми. І оскільки в житті постійно присутний практично необмежений запас таких миттєвостей, в якийсь момент починаєш відчувати себе багатієм.

Усвідомленість — це просто повага до теперішнього моменту

Для тих, хто не зовсім розуміє, що таке медитація, — по суті ви виділяєте час для того, щоб сісти і спостерігати в деталях, як це — бути людиною, яка сидить тут. Це значно цікавіше, ніж звучить, оскільки, коли ви уважні, ви помічаєте безліч процесів.

По-перше, є цілий ряд відчуттів усередині організму: дихання, тиск, кольорові плями перед очима, ледь уловима біль, невизначена пульсація і поколювання, повітря торкається шкіри, язик торкається зубів, суглоби і м’язи дають про себе знати. В кімнаті навколо вас існують звуки і вібрації. І над усіма цими конкретними деталями — мінливий небосхил думок, почуттів, бажань і прагнень.

Основна ідея в тому, щоб тихо спостерігати за деякими ділянками цього моря досвіду; зазвичай починають з дихання: коли ви помічаєте, що ваша думка десь блукає, ви повертаєте її назад в теперішнє. Найважливіше — робити цю уважність усвідомленою, тобто просто звертати увагу на те, який поточний момент, крім прагнення змінити його. Те, яким є цей досвід, важливіше, ніж те, яким він повинен бути або яким би ви хотіли його бачити.

Це «спостереження за чим-небудь без спроб негайно це змінити» стає новим досвідом для багатьох людей; саме воно відповідає за виникає відчуття нормальності і впевненості. Ви дізнаєтеся, як це — дозволити часу йти своєю чергою, не боячись і не сподіваючись, що він повинен пройти якимось певним чином.

Цей страх і ця надія, що супроводжують наш досвід у багатьох областях, є одним з видів внутрішньої потреби — вимогою до теперішнього бути кращим, красивішим і комфортнішим, ніж воно є насправді. Розвивати усвідомленість — значить практикувати безумовну хоробрість. Ви розвиваєте в собі намір відчувати реальність рівно такою, якою вона є.

Це не те що зазвичай відбувається автоматично. Ми сильно реагуючі істоти, як і раніше, заточені під життя в савані. З-за плямочки гірчиці на манжеті сорочки ми можемо відчути викид адреналіну, як при битві або втечі. Цю «нереактивность» і «непотрібність» потрібно виробляти, і для цього не існує більш зручного часу, ніж кілька хвилин, коли ви сидите вдома на подушці для медитації.

Думайте про те, що ви вчитеся поважати даний момент таким, який він є, так само як ми вчимося поважати людину, незважаючи на її помилки і недосконалості. По суті, все ваше життя є послідовністю таких зустрічей: приходить зараз з усіма своїми бородавками та іншими вадами, і ви можете або поважати і вітати його як недосконалу річ, якою воно є, або наполягати на тому, що воно повинно бути краще, красивіше, чуйніше до вас. Але, звичайно, за мить воно змінитися не може.

Побічні ефекти такої елементарної поваги можуть проявлятися в несподіваних ситуаціях — це залежить від ваших особистих примх і заморочок. Поліпшується трудова етика, — тому що ви маєте намір працювати далі, незважаючи на складні ситуації і неприємні компроміси. Соціальна взаємодія поліпшується, тому що ви навмисно приймаєте той факт, що вас можуть засудити або неправильно зрозуміти. І батарея вашого телефону довше залишається зарядженою, тому, що дуже небагато моментів в теперішньому народжують у вас бажання відвернутися від них і витріщатися на крихітний екран.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар