Що таке медитація?

Що таке медитація?Під терміном медитація розуміють, як правило, комплекс певних психічних вправ, які застосовуються спільно з якимись духовними, релігійними або оздоровчими практиками. Також під медитацією розуміється і особливий стан свідомості, що виникає в результаті виконання цих вправ.

Крім того, поняття медитація походить від латинського «meditari», що означає «обдумувати» або «подумки споглядати», унаслідок чого вона може означати процес глибоко міркування про що-небудь, наприклад, предмет, ідеї або істину, а також стан зосередженості або заходи щодо його досягнення.

Якщо ж говорити про медитацію точки зору духовного розвитку, то вона є дуже давньою духовною практикою, корені якої йдуть в Китай і Тибет – з давніх-давен і донині ченці практикують медитацію для духовного зростання.

Основним завданням медитації є духовний ріст і розвиток внутрішнього потенціалу, єднання людини зі своєю внутрішньою сутністю, розширення свідомості, досягнення стану перманентної усвідомленості та набуття зв’язку з джерелом Буття. Цілеспрямовано і регулярно займаючись медитацією, людина отримує можливість набагато краще зрозуміти саму себе, знайти своє справжнє призначення, зробити свою особистість цілісною і прийти до гармонії з самою собою і навколишнім світом.

Іншими ефектами медитації є зняття стресів і напруги, активізація екстрасенсорних здібностей, розвиток інтуїції, зміцнення волі і духу, набуття впевненості в собі і віри в успіх будь-яких починань.

Крім усього цього, завдяки медитації людина стає здатною контролювати свої психічні стани, концентрацію, увагу, думки, внутрішній діалог, емоції, відчуття і почуття. Саме тому медитація з самого початку була невід’ємною частиною різних релігійних традицій, таких, наприклад, як індуїзм, буддизм, бон та інші.

Але є і чисто фізіологічний вплив медитації: зміцнюється організм в цілому, покращується здоров’я і обмін речовин, нормалізується кров’яний тиск та стимулюється мозкова діяльність, знімаються м’язові затиски і заспокоюється фізичний біль. Цим, до речі, і обумовлене застосування медитації в різних психотренингах і, навіть, деяких медичних установах не тільки країн Сходу, а й Заходу.

Все це звучить, звичайно, красиво, але як такого результату досягти?

Як навчитися медитувати правильно і що для цього потрібно?

Правила медитації

Медитація, як процес серйозний і відповідальний, для своєї ефективності передбачає дотримання декількох дуже важливих правил. Незважаючи на те, що сама по собі медитація нескладна, відсутність підготовки може позначитися на її результатах не дуже добре.

Отже, основні правила медитації:

Час. Медитувати рекомендується кожен день і в один і той же час. Так створюється необхідний розпорядок, за допомогою якого тіло і розум звикають до практики. Найбільш вдалим часом вважаються ранні ранкові години (4-6 годин) або ввечері перед сном. Але краще все-таки медитувати вранці, бо в цей час тіло максимально розслаблено, а розум ще не встиг «розігнатися», піддавшись потоку думок і справ. Також важливо практикувати медитацію або до прийому їжі, або через декілька годин.

Тривалість. Не варто в пориві ентузіазму відразу медитувати довго, інакше весь запал пройде вже через пару-трійку днів. Потрібно знайти зручний для себе час, який ви зможете приділяти медитації щодня. У більшості випадків, на перших порах краще медитувати по 15-20 хвилин, поступово збільшуючи тривалість занять. Найголовніше – це щоб практика не стала тягарем. З часом ви зможете медитувати по годині і навіть більше.

Місце. Медитувати слід у чистому, спокійному і добре провітрюваному місці. Температура повітря повинна бути комфортною, а під себе краще покласти невелику подушечку або пінку (туристичний килимок або килимок для фітнесу). Крім цього, вас не повинні відволікати ніякі сторонні шуми (це ще одна причина, чому варто медитувати вранці), а навколо повинно бути достатньо вільного місця, щоб ніщо не стіснювало тіло.

Одяг. Тут будь-яких обмежень немає – вам повинно бути комфортно у своїй одязі, легко і вільно. Єдина рекомендація, яку можна дати, стосується людей, які живуть в місцях, де живе багато комах – для плідної медитації необхідно обзавестися антимоскітною сіткою або балдахіном, бо настирливість комах не дасть медитувати належним чином.

Положення тіла. Взагалі, медитувати можна абсолютно в будь-якому положенні. Є навіть спеціальні динамічні медитації, наприклад, кінхін – різновид медитацій в русі. Однак найбільш популярними і поширеними вважаються поза лотоса (класична поза йогинів), полулотоса або турецька поза (сидячи на підлозі зі схрещеними ногами). Якщо ж жодне з цих положень вам не підходить, медитуйте сидячи на стільці. Від довгого сидіння в одній позі з незвички тіло, швидше за все, буде затікати – не варто цього боятися,  з кожним разом сидіти буде все легше, і з часом тіло звикне остаточно.

Сон. Безліч людей, розслабляючись в процесі медитації, мимоволі занурюються в дрімоту і навіть сон, але допускати цього ні в якому разі не можна, інакше ви просто даремно витратите час. Якщо ви медитуєте рано вранці, але, вставши з ліжка, не можете прокинутися, то постарайтеся підбадьоритися – вмийтеся холодною водою або використовувати ще один прийом – підставте під крижану воду руки до ліктів – нервові закінчення відразу ж відреагують належним чином – сонний стан, бути може, остаточно і не пройде, але, неодмінно, «відпустить», і налаштуватися на практику стане набагато легше. Душ приймати не рекомендується, оскільки якщо він гарячий, то ви станете ще більше хотіти спати, а якщо холодний, то тіло покине необхідний для ефективної медитації стан розслабленості. До того ж, поки ви будете приймати водні процедури, ваш розум почне про щось думати, будувати плани на день і т. д., і сконцентруватися на внутрішній тиші буде складніше.

Очікування. Не слід думати, що ви отримаєте незабутній досвід від медитативної практики в перші ж дні – 90%, що цього не відбудеться ні в перші дні, ні в перші місяці, і це потрібно зрозуміти і прийняти. Медитація, і, тим більше, відчутний результат від неї вимагають наполегливого, регулярного і систематичного тренування. Тому не майте великих очікувань, хоча вже на початковому етапі ви почнете помічати зміни у своїй свідомості, мисленні й стані, як протягом занять, так і протягом дня взагалі. У тому ж випадку, якщо вам буде здаватися, що ніякого прогресу немає зовсім, не сумуйте – продовжуйте заняття старанно і наполегливо. Тут, як і в будь-якій новій справі, терпіння і труд все перетруть, і прогрес обов’язково буде, просто у кожного свій шлях, і цей прогрес може з’явитися і через місяць і через рік. Пам’ятайте, що ви встали на шлях духовного розвитку, а він триває все життя.

Тепер же, коли ми вказали на основні правила медитації, прийшла пора торкнутися практичної сторони цього питання.

Як правильно медитувати?

Все дуже просто: ви вибираєте найбільш підходящий для вас час, сідайте в тихому і спокійному місці, приймаєте зручну позу, робите кілька глибоких вдихів і видихів для налаштування, закриваєте очі і починаєте медитувати. І тут ми б хотіли звернути вашу увагу на кілька наступних аспектів, в яких і буде виражена суть практики.

Тіло. Нерідко перешкодою для новачків стає фізичний біль – він може виникати у суглобах, м’язах, шиї, та й взагалі в будь-якій частині тіла. Але біль тут є бар’єром, який необхідно подолати. Деяких, наприклад, починає долати панічний страх, коли вони відчувають, що у них сильно затекли ноги і вони перестають їх відчувати. Насправді ж тут немає ніякої небезпеки, просто тіло бореться проти раптово обрушившоїся на нього дисципліни, адже одна з граней медитації – це досягнення контролю над своїм тілом: ви хочете встати, але все одно сидите, ви хочете поворухнутися, але не рухаєтесь, ви хочете відкрити очі, але залишаєте їх зімкнутими і т. д.

Уникнути фізичного болю не вдасться, принаймні на початку. По мірі практики, ви почнете забувати про своє тіло геть на необхідний час, а саме тіло підкориться вам і йому навіть стане не вистачати таких незвичайних вправ. Поки ж вашим завданням на фізичному рівні є нерухоме сидіння на одному місці.

І ще: дуже важливо, щоб спина була прямою, тобто куприк (копчик) і голова повинні знаходитися на одній лінії. Не можна, щоб тіло наклонялось в сторони, вперед або назад – обов’язково стежите за цим. З езотеричної точки зору правильне положення спини сприяє безперешкодному проходженню енергії через чакри – енергетичні вузли людського тіла, а це вкрай необхідно для того, щоб людина була здоровою і її життєвий тонус, емоційний і енергетичний стан завжди були на висоті.

Розум. Другий бар’єр на шляху прогресу медитуючого. Зміст медитації полягає в досягненні психічної врівноваженості та розумової безмовності – тільки так можна пережити трансцендентний ефект цієї медитації – вивільнення свідомості і досягнення стану істинного блаженства і просвітлення. Але заспокоїти розум набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд, навіть складніше, ніж заспокоїти тіло.

В процесі медитації думки постійно прагнуть блукати: людина починає про щось думати, будувати плани, малювати в уяві картинки, обговорювати з самою собою поточні справи і проблеми; в голову лізуть нав’язливі думки, спогади, мрії – від усього цього необхідно позбавлятися в процесі медитації.

Але дуже важливо раз і назавжди з’ясувати для себе, що придушувати прояви свого розуму не можна! Це дає прямо протилежний ефект – ви боретеся з розумом, а він бореться з вами.

Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися просте правило: дозволяйте всім думкам, що проносяться вашій свідомості, бути – нехай вони проходять одна за одною, а ви просто спостерігайте, не чіпляючись ні за одну з них, не оцінюючи, не надаючи ніякого сенсу. Ви – лише спостерігач.

Згадайте, як ви спостерігаєте на вулиці перехожих, машини, собак, велосипедистів і т. д. – невже всьому цьому ви надаєте сенс? Швидше за все, ні. Зробіть проекцію це відсторонене ставлення на свої думки – дивіться на них, але не ідентифікуйте їх з собою. А ще одним ефективним прийомом є концентрація на внутрішній безмовності: як тільки ви відчули, що розум пускається в нетрі роздумів і т. п., відразу ж повертайтеся до початку – внутрішньої тиші, і проробляйте це раз за разом.

Робота з розумом, як і робота з фізичним тілом, пов’язана з досягненням контролю над ним. Спочатку розум буде доставляти вам занепокоєння, але з практикою він буде докучати вам все менше і менше, цілком віддавши себе в вашу владу.

Власне кажучи, основні аспекти процесу медитації і полягають у вашій роботі зі своїм тілом і розумом. Але є і ще дещо, про що вам слід знати.

Що може допомогти в медитації?

Нерідко трапляється так, що для більш продуктивної медитації людині можуть знадобитися допоміжні інструменти, які дозволяють увазі зафіксуватися і залишатися нерухомою протягом більш тривалого проміжку часу.

Такими інструментами можна назвати об’єкти, символи, звуки. Щоб скористатися ними, потрібно просто сконцентруватися на них.

Це буває:

  • Концентрація на медитативній музиці
  • Концентрація на звуках природи (вітер, хвилі, дощ, тварини)
  • Концентрація на звуках мантр (мантри можна читати самостійно, або слухати)
  • Концентрація на образах святих (більше всього підходить для релігійних людей)
  • Концентрація на предметах або символах (круги, хрести, зірки, мандали і т. д.)

Допоміжний інструмент краще всього вибирати, виходячи з особистих переваг, бо суть абсолютно не змінюється – увага зосереджується на вибраному об’єкті/символ/звуці, не дозволяючи стороннім думкам і відчуттям собою оволодіти. Однак найбільш продуктивно використовувати щось, що має для вас велике значення або глибокий сенс, в іншому ж випадку фіксація уваги буде дуже нестабільною.

Ви, звісно, звернули увагу на те, що нічого складного у заняттях медитацією немає. Незважаючи на це, величезна кількість людей, бажаючих зайнятися медитацією, не можуть до неї приступити, бо їм заважає внутрішнє напруження, старі звички, велике “его”, проблеми в повсякденному житті або щось ще.

І в тому випадку, якщо по тим чи іншим обставинам зайнятися медитацією у вас не виходить у даний момент часу або ж ви бажаєте зробити свою практику медитації більш результативною або доповнити процес духовного розвитку ще якоюсь практикою, пропонуємо вам в наступній статті ще одну чудову річ – релаксацію.

 

Оцініть статтю
Додати коментар