Що робити, коли втрачаєш інтерес до життя.

interes-do-zhyttyaІноді одночасно перед людиною спливають питання «Хто я?», «Що я є?», «Чого я хочу?», «У чому сенс життя?».

Подібні думки закономірно виникають у всіх людей, коли необхідно приймати серйозні рішення в своєму житті і відповісти на питання: «Куди поступити і яку професію обрати?», «Де знайти улюблену роботу?», «Одружуватися чи почекати?».
Або буває й так, що втрачаєш опору в житті і вже ні в чому не впевнений.

Для того, щоб розібратися у всіх цих питаннях, я звертаюся до екзистенціальної психології. Ми разом спробуємо розібратися в цьому.

Альфрід Ленгле, видатний психотерапевт і теоретик екзистенційно-аналітичної психотерапії, пропонує 4 фундаментальних мотивації існування.

Перша мотивація відповідає на питання: «Чи можу я бути в цьому світі?».

Можливо ви помітили, що люди, стикаючись з однаковими проблемами, поводяться зовсім по-різному: одні опускають руки і втікають, інші стійко приймають життя таким, яке воно є.

Чому так відбувається?
Перші живуть у придуманому житті, яке вони спланували. Але вони в нього настільки сильно вірять, що воно стало для них реальністю. І коли вони стикаються з подіями, що не вписуються в це придумане життя, то впадають у відчай. Тому, що ці люди живуть тільки тим життя, яким вони хочуть жити.
Інші ж спокійніше приймають ті обставини, які приходять в їхнє життя. І в цьому вони сильніші перших, тому що навчилися приймати задану реальність і направляти свої сили на зручне існування в ній. Вони не обурюються і не скаржаться: «Чому життя таке несправедливе до мене?», а шукають рішення: «Як мені діяти у заданих обставинах?».

Таким чином, суть першої мотивації в тому, щоб навчитися спокійно приймати і витримувати даність існування.

«Чи добре моє життя?»- це і є друга мотивація існування по Ленгле, мотивація до того, щоб подобалося життя.

Коли життя вже не радує, починаєш замислюватися: «А чи варто продовжувати так жити?».
Коли нічого вже не приносить радість. Коли ти постійно перебуваєш у пригніченому стані і починається депресія.

У такому стані нерідко хочеться піти в себе і нічого не робити, обростаючи товстою шкіркою, в надії сховатися від ще більших страждань. Але саме цей страх відчути біль не дає відчути смак життя. Ховаючись від страждань таким чином, людина закривається і від радощів життя, і позитивних емоцій. Важливо зрозуміти, що, якщо здаватися, коли тобі важко, краще вже не стане. Так що треба набратися сміливості і … починати жити! Спілкуйтеся, займайтеся улюбленою справою, діліться своїми емоціями з іншими та просто робіть що-небудь.

Відкрийтеся світу.
Може це буде страшно спочатку. Я не можу гарантувати, що страждання більше не з’являться в житті. Але воно така ж частина життя, як радість і щастя. Неможливо бути завжди щасливим. Та й життя без хвилювань було б порожнє.
Насолоджуватися життям – це ціле мистецтво!
Починати тренуватися потрібно вже зараз! І може бути, тільки, відчувши смак життя, знайдеш сенс життя!

І наступним на черзі виникає питання: «Чи маю я право бути такою людиною?».

Тут кожна людина оцінює свою поведінку, свої цінності, ситуацію, в якій вона знаходиться на даний момент, погоджуючи все це з власною сутністю.

«У мене немає прагнення комусь щось довести. Я доводжу собі, що можу стати ще краще і ще сильніше з кожним тренуванням! »Дуейн Джонсон.

Але так відбувається далеко не у всіх. Наша система оцінок багато в чому пов’язана з тим, як нас оцінюють оточуючі люди. У школі, на роботі і вдома … нас постійно оцінюють. У школі багато хто боявся отримати «погану» оцінку, на роботі – звільнення, вдома – докори з боку коханої людини.

І коли людині близькі (або інші) люди виносять вердикт, вона починає замислюватися «А чи правильна я? Чи правильно я вчиняю?» саме в цей момент повинно виникнути запитання у відповідь: « А що є правильним для мене?». Відповідь: те, що узгоджується зі світоглядом, цінностями та совістю людини. Те, що узгоджується з самою людиною.

Перебуваючи в гармонії з самою собою, людина знаходить захист перед людьми, які постійно виносять свої судження про неї. Вона не боїться висловлювати свою думку, свої думки, почуття, цілі перед іншими людьми. Вона не боїться бути самою собою. Суддею свого життя є вона сама. Відчуваючи свою самоцінність, вона може цінувати інших.

Переходимо до наступної і останньої мотивації існування:«Які життєві завдання є головними на даний момент в моєму житті? Що треба робити?».

Відповідаючи на це питання, людина, таким чином, поступово заповнює вакуум, викликаний її розчаруванням у житті.  Усвідомлюючи те, ким ти є по суті, починаєш бачити те, ким ти можеш бути!

А перебуваючи там, де найбільше потрібен, знаходиш покликання і сенс. Основне завдання на даному етапі – навчитися жити і діяти у згоді з самим собою. Зайнявши певну позицію по відношенню до себе, ми вже формуємо ставлення до оточуючого нас світу.

У ході проробленої роботи людина знаходить повагу до себе, внутрішню свободу і спокій, прийняття себе і гармонію. Це дає їй сили і сміливість бути відкритим до світу, адекватно сприймати критику на свою адресу. Розуміючи цінність самої себе, людина впевнено почуває себе в спілкуванні з іншими людьми.

 Алан Дін Фостер – «Життя вона на те й життя, щоб здобувати досвід, а разом з ним і впевненість.».

ГАРМОНІЯ
Додати коментар