Що робити, коли не зрозуміло, що робити?

Що робити, коли не зрозуміло, що робити?Деякі люди завжди знають, що робити. Або, принаймні, кажуть, що знають. Але насправді, майже кожен день ми стикаємося з ситуаціями і проблемами, які не знаємо, як вирішувати.

В яких випадках може бути незрозуміло, що робити?

Ось абстрактні приклади:

 • Ви не стикалися раніше з подібною ситуацією, вона для вас унікальна.
 • Ви зробили все, як і сотні разів до цього, проте на цей раз щось не спрацювало.
 • Ситуація планомірно погіршується. Ви намагаєтеся на неї вплинути, проте все марно.
 • Ви прагнете до своєї мети, однак вона не наближається. Це призводить до здивування.

Визнайте, що не знати всього — це нормально. Потім приберіть негативні емоції і сумніви в тому, що не впораєтеся. Після дотримуйтесь цих порад.

1. Отримайте більше інформації

З якою б проблемою ви не зіткнулися в даний момент, можете бути впевнені, що у когось ще була така ж. І вони знайшли спосіб з нею впоратися.

Крім того, їх досвід напевно описаний в Інтернеті: йому присвятили статтю в блозі або відео на YouTube. Тому в першу чергу пошукайте подібну інформацію і починайте використовувати її для планування наступного кроку.

2. Знайдіть наставника

Є серіал під назвою «Західне крило», в котрому існує цікавий епізод: начальник штабу розповідає таку історію своєму помічникові, який переживає важкий час:

«Цей хлопець йде по вулиці, як раптом падає в яму. Стіни настільки круті, що він не може вибратися. Повз проходить доктор і хлопець кричить: «Гей, ви можете мені допомогти?». Лікар виписує рецепт, кидає його в яму і йде далі. Потім проходить священик і хлопець кричить: «Святий отець, я в цій ямі і не можу вибратися. Ви можете мені допомогти?». Священик пише молитву, кидає її в яму і йде далі. Через якийсь час мимо ями проходить його друг. Хлопець кричить: «Гей, Джо, ти мені не допоможеш?». І друг стрибає в яму. Наш хлопець каже: «Ти дурень? Тепер ми обидва тут». Один каже: «Так, але я тут раніше був і знаю вихід».

Коли ви зіткнулися з проблемою і ви не знаєте, що робити, знайдіть знайомого чи друга, який вже був у цій ямі, в якій ви зараз знаходитесь. Потім попросіть дати пораду або допомогти вам.

3. Дійте — вчіться — будуйте — повторюйте

В Harvard Business Review є стаття, в якій зібрані рекомендації  що робити, коли ви не знаєте, що робити.

Процес наступний:

 • Зробіть розумний крок настільки швидко, наскільки можете. Розумний крок — це крок, який можна зробити при наявності тих ресурсів, що у вас є. Може у вас немає грошей, проте є час або друзі. Переконайтеся, що крок, який ви плануєте прийняти, не може привести до втрати, яка більше, ніж було б прийнятно.
 • Подумайте про результати, які ви отримаєте після того, як зробите розумний крок. Кожен раз, коли ви дієте, ви отримуєте якусь інформацію або зворотний зв’язок.
 • Тепер ви ближче до своєї мети? З’ясували, який крок потрібно зробити зараз? Що ви дізналися з того кроку, який вже зробили? Попрацюйте над результатами, які отримали за допомогою дії.
 • Повторюйте, поки не вирішите проблему або не досягнете мети. Дійте, вчіться, будуйте і повторюйте, поки не досягнете результатів, які вам потрібні.

4. Робіть очевидне

Існує маленька книжечка під назвою «Obvious Adams: The Story of A Successful Businessman», яка була вперше видана у 1916 році. Ця історія одразу стала хітом і бізнес-класикою.

Олівер Б. Адамс був звичайною людиною. Він не був особливо яскравим, красивим або харизматичним. Тим не менш, він працював у рекламі, що є дуже конкурентною галуззю, і йому вдалося піднятися до самої вершини світу реклами. Він зробив це, здійснюючи очевидні речі.

Ось що автор брошури, Роберт Р. Аппеграфф, одного разу сказав про те, щоб зробити очевидне: «Біда в тому, що очевидне настільки просто і буденно, що не приваблює нас і не надихає. Нам всім подобаються оригінальні і яскраві плани».

Адамс досяг успіху, тому що на кожному кроці свого життя він робив очевидну річ. Тобто, він робив те, що більшість людей упустило, тому що це так просто. Замість того, щоб придумувати довгі, складні плани, він шукав найбільш здоровий підхід до вирішення проблеми, що стоїть перед ним.

Наступного разу, коли ви не знаєте, що робити, дотримуйтесь наприклад Очевидного Адамса. Запитайте себе: «Яке очевидне рішення або очевидний наступний крок?». Потім зробіть очевидне.

5. Шукайте яскраву пляму

У своїй книзі «Switch: How to Change When Things Change Is Hard», брати Чіп і Ден Хіз пояснюють, що одним із способів вирішення проблем є пошук яскравих плям. Коли ви стикаєтеся з ситуацією, в якій не знаєте, що робити, подумайте про проблеми, які ви вирішили в минулому.

Задайте собі наступні питання:

 • Як ви вирішували ці проблеми в минулому?
 • Які стратегії ви використовували?
 • Що ви зробили для досягнення цих цілей?
 • Як ви можете застосувати те, що ви робили в минулому, для досягнення своїх цілей або вирішення проблем, до проблеми, з якою ви стикаєтеся в сьогоденні?

Подумайте, що робити, коли ви не знаєте, що робити, думаючи про яскраві плями у вашому житті і шукаючи способи клонувати або копіювати їх.

Бажаємо вам удачі!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар