Що потрібно знати дітям про кар’єру.

shho-potribno-znaty-dityam-pro-kar-yeruПро помилки батьків і про основи майбутнього успіху, які можна закласти в молодості, розповідає Джеймс Сітрін – старший партнер і член правління консалтингової фірми Spencer Stuart, автор книги The Career Playbook.

«Ми в раді директорів після вечері неминуче збираємося і обговорюємо дітей і їх кар’єру, – розповів мені недавно Дейв Келхун. – І чесно кажучи, ми часто не розуміємо, як їх допомогти. Якщо вже Келхун відчуває такі труднощі – а він голова ради директорів Nielsen, входить до ради директорів Boeing і Caterpillar і в керуючий комітет Blackstone, – він явно в цьому не самотній».

По правді сказати, важко радити дітям про те, як сьогодні влаштована кар’єра і як взагалі знайти роботу, не кажучи вже про хорошу роботу. Всі батьки люблять своїх дітей і хочуть, щоб ті знайшли у своєму житті самодостатність, сенс і щастя. Але в той же час ваші поради вже можуть не мати тієї сили – світ змінився з тих пір, як ви шукали роботу після університету. Більш того, ймовірно, ваші діти сприймуть це як те, що ви хочете, щоб вони перевершили ваші власні успіхи, а тоді навіть сама доброзичлива розмова може пройти напружено.

Так що потрібно робити – а чого не потрібно, – коли ви хочете допомогти своїм дітям з вибором кар’єри?

Для початку розкажіть їм, що на першому етапі їх будуть цінувати швидше за потенціал, ніж за досвід і досягнення. Я називаю це «фазою амбіцій» – тут потрібно докласти всю свою інтелектуальну і міжособистісну енергію, віддавати організації свій ентузіазм, робочий настрій і енергію.

Це етап відкриттів, етап навчання і засвоєння знань; цей час, коли ваші діти отримають перший досвід, який вплине на всю їх кар’єру. Найважливіше завдання – це розкрити свої сильні сторони і інтереси і почати купувати затребувані на ринку навички. Потрібно пробувати якомога більше різних занять і завдань і отримувати зворотний зв’язок від колег, друзів і вчителів, щоб зрозуміти, в чому вони насправді хороші (а в чому немає).

Приблизно з 25 до 30 років настає «фаза обіцянок». В цій фазі цінність людини вже починають визнавати шляхом підвищення зарплати, кар’єрного підвищення і доступу до кращих проектів і наставників. Ваші діти повинні і далі досліджувати свої інтереси і таланти, але тепер потрібно почати виробляти репутацію і професійний шлях, заснований на конкретних навичках, і в цій якості вносити важливий вклад в роботу організації.

На цьому етапі заохочуйте їх шукати відповіді на ряд питань: чи вони працювати наодинці,чи в невеликій проектній команді або в великій організації, чи дійсно вони готові погоджуватися з роботою допізна і у вихідні, якої вимагає зайнятість в прибуткових секторах  технологій і фінансів. Вони повинні почати осмислювати, де їм працюється краще – в конкурентному середовищі, де є зірки і всі інші, або ж в культурі, де упор робиться на командну роботу. Чесні відповіді на такі питання допоможуть їм натрапити на більш відповідний кар’єрний шлях.

Якщо з пошуком відповідей виникають труднощі, постарайтеся пояснити, що є три конкуруючих фактора, між якими неминуче доведеться шукати компроміси:

Задоволеність роботою – внутрішня якість того, над чим ми працюємо, значимість ролі і посади, наскільки ми самостійні у цій роботі і чи багато чого вчимося, чи пишаємося ми брендом своєї організації.

– Спосіб життя: де ми живемо, за яким графіком працюємо, наскільки управляємо своїм графіком, як їздимо на роботу, та й загальні умови роботи.

– Гроші: основна зарплата, можливість отримання бонусів, акцій та інших довгострокових видів компенсації.

Такий кар’єрний трикутник. Досить легко домогтися максимуму в одній з його вершини, і не так вже неможливо – гарного результату за другим показником. Але – особливо в перші роки – неймовірно складно домогтися максимуму за всіма трьома напрямками.

Якщо ваша дочка скаржиться на те, що в інвестбанку, де вона проходить стажування, доводиться працювати для пізньої ночі, нехай вона задумається, чи дійсно їй подобається ця робота. Якщо ні, то вона зробила наголос лише на одну вершину трикутника. Або якщо ваш син ніяк не може звести кінці з кінцями, працюючи в благодійній організації, але любить свою роботу і йому подобається, де він зараз перебуває, то нехай він спробує жити більш скромно і зрозуміє, що трохи пізніше у нього ще буде можливість переналаштувати свою кар’єру з прицілом на більш високий дохід.

Є одна порада, яка здається настільки очевидною, що багато людей про неї просто не говорять. Якщо ваш син або дочка хочуть заробити багато грошей, найправильніший спосіб – піти в галузь, де робота добре оплачується.

Останнє, що потрібно підкреслити – це сила відносин. Вони вкрай важливі і для того, щоб отримати роботу, і для того, щоб бути успішним на роботі. Але це ще і один з найважливіших чинників щастя в цілому.

Заохочуйте своїх дітей завжди прагнути допомагати іншим, особливо старатися бути ввічливими з людьми (перш за все в професійному контексті), незважаючи на їх вік і роль. У той же час я б застеріг: не переконуйте дітей займатися в основному нетворкінгом. Повірте мені, вони і так вже будуть чути про те, що всі питання вирішуються через нетворкінг. Вони вже, напевно, переконані, що їм потрібні зв’язки, щоб знайти роботу. Їм не тільки не потрібен додатковий тиск на цей рахунок, але і навпаки: вони будуть продуктивніше і щасливіше, якщо ви підштовхнете їх поменше витрачати зусиль на нетворкінг і побільше – на створення осмислених відносин, заснованих на взаємності.

Конкретні поради з пошуку роботи ваші діти знайдуть де-небудь ще. Від вас вони чекають іншого: допоможіть їм обміркувати компроміси, на які їм доведеться піти. І не дозволяйте собі все порівнювати зі своїм власним досвідом – «Ось як я це зробив, і тобі теж варто так діяти». Ні, хай ваша донька чи син зрозуміють, що їхня кар’єра, швидше за все, піде звивистим шляхом, то наліво, то направо, і так багато разів. Ви не можете дати їм карту цього шляху, але можете дати їм зрозуміти, що така карта існує, і навчити їх самостійно її освоювати.

Оцініть статтю
Додати коментар