Що лікує сомнолог і як зрозуміти, що він потрібен

Що лікує сомнолог і як зрозуміти, що він потрібен
Про такого лікаря, як сомнолог, напевно чули небагато. Але тим не менш на тлі випадків проблеми зі сном, як у дорослих, так і у дітей, ці фахівці стають все більш затребуваними. Як же зрозуміти чи потребуєте ви допомоги сомнолога?

Як мінімум третина дорослих людей незадоволені якістю свого сну, і це досить усереднені показники. Джерело проблем найчастіше виступають депресія, підвищена тривожність, обструктивне апное сну, численні неврологічні розлади. Але як же зрозуміти, що вам не впоратися без допомоги лікаря.

На це є ряд показників:

  • людина довго не може заснути
  • людина часто прокидається протягом ночі
  • людина прокидається рано вранці і довго не може заснути
  • людина на відчуває себе відпочившою після нічного сну
  • вдень людина постійно відчуває сонливість і навіть може заснути на роботі або в транспорті
  • людина дуже голосно хропе

Не варто терпіти і чекати, що перераховані симптоми пройдуть самі, часто цього не відбувається. Якщо ви відчуваєте дискомфорт протягом вже декількох тижнів, значить вам пора до лікаря. Пам’ятайте, що неповноцінний і переривчастий сон може привести до серйозних проблем зі здоров’ям.

Інсомнія

Лікарі-сомнологи не надто люблять термін безсоння, оскільки він вказує на повну відсутність сну, що фізіологічно неможливо. Повна відсутність сну протягом 2-3 діб вже смертельно небезпечно для людини. Тому вони частіше оперують терміном «інсомнія», під яким якраз і ховаються різні порушення сну.

Навіть якщо людині здається, що вона зовсім не спить, це помилково. Цей феномен отримав назву “агнозія сну”. Насправді вона періодично провалюється в сон, але просто не помічає цього. Парадокс в тому, що снодійне в такому випадку вам не допоможе, важливо знайти проблему і вирішити її.

Якщо інсомнія спровокована підвищеною тривожністю або неврологічними розладами, то снодійні ефективні в таких ситуаціях, але бездумно приймати їх щодня – не вихід. Важливо звернутися до невролога або психотерапевта, щоб пройти обстеження.

Якщо ж у ваших порушень немає явних психологічних ознак, вам допоможе обстеження -полісомнографія. Для цього потрібно провести ніч в спеціальній лабораторії сну з безліччю підключених датчиків. На ранок сомнолог вивчить отриману інформацію і розповість про всі проблеми з вашим сном.

Хропіння і обструктивне апное

У групі ризику цих розладів – чоловіки з надмірною вагою у віці старше 40 років. Вони в п’ять разів частіше стикаються з інфарктами та іншими серцево-судинними захворюваннями, а також ризикують дістати депресію.

Важливо не плутати хропіння і апное – це різні речі. Хропіння – це більше проблема звуку, а ось апное призводить до зупинок дихання уві сні, що несе пряму загрозу життю. Щоб не задихнутися, людині необхідно прокинутися, в результаті її сон стає дуже переривчастим і вона не може якісно висипатися. Причому кількість таких мікропробуджень і зупинок дихання може досягати 60 на годину.

Тільки уявіть, як може виспатися людина, яка вночі прокидається кожну хвилину! Крім того, зупинки дихання призводять до нестачі кисню, що надає додаткове навантаження на серце і судини. Щоб відрізнити просто хропіння від апное важливо провести спеціальне дослідження – кардіореспіраторне моніторування або респіраторну поліграфію.

Оцініть статтю
Додати коментар